Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1243
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Ramura aia de jos eu as taia-o, ca sa se dezvolte in sus. Musculite nu ai avut ?  De obicei se fac viermi daca pamantul este prea ud. Uda cu o cantitate mai mica de apa, si dupa ce se usuca pamantul

#1244
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Lamaiul il am din toamna, iar cand ai scris ultimul mesaj mi-am adus aminte ca la inceputuri il udam cam o data la 4-5 zile, alteori chiar o data pe saptamana - lasand pamantul destul de uscat pana la urmatoarea udare, dar recent mi-a venit mie nu stiu ce sa-l ud mai des, sa nu se mai usuce pamantul. Si cred ca de cand am inceput sa-l ud des i-au aparut viermii., pentru ca atat cat a stat in paharelul lui (cum l-am cumparat) dar si in ghiveciul actual, era foarte ok - fara viermi, doar cu cleiul pe frunze.
Musculite nu are, insa a stat pe un pervaz langa alte flori care erau pline si de musculite si de clei. Posted Image  Cand l-am stropit ultima data (acum vreo 2-3 saptamani parca...) cu Mospilan, l-am luat de acolo si i-am gasit alt loc.
Oricum mi se pare ciudat ca in ciuda faptului ca sunt curate (cel putin cat se vede cu ochiul liber) frunzele, tot ii cade clei. Acum voi urma sfatul cu tratarea din 2 etape si sper sa-si revina.

L.E.: ramura de jos am lasat-o in ideea in care ii dau frunze si acolo, dar nu e musai sa ramana Posted Image
Viermii nu se inmultesc?! Am scos mare parte din pamant si ce a mai ramas pe langa radacina aparent nu mai avea viermi, dar poate mai sunt rataciti spre radacina. N-am vrut sa-l chinui sa-i iau tot pamantul.
Ai cumva vreo foto cu acel spray cu care il dau ulterior stergerii cu alcoolul indoit cu apa?! Sa stiu orientativ ce sa caut Posted Image

Edited by Den2009, 01 April 2017 - 12:49.


#1245
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Viermii nu se dezvolta decat in pamant permanent umed

#1246
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 serbant, on 01 aprilie 2017 - 11:07, said:

De obicei are efect maxim imediat dupa preparare. Trebuia sa faci mai putina solutie.

Asta e marele avantaj la insecticidele lichide: se pot doza f usor! ... se poate folosi o seringa
clasica ... daca e nevoie de volume f mici se foloseste o seringa pentru insulina (are gradatii
f fine) ... restul insecticidului se pastreaza bine in flaconul original!
La pulberi, granule, etc este mai greu de cantarit! ... mai ales sub 1 gram!

 Den2009, on 01 aprilie 2017 - 11:44, said:

Spre fundul ghiveciului era pamantul ALB de viermi.

O poza ai facut?

 Den2009, on 01 aprilie 2017 - 12:43, said:

Musculite nu are, insa a stat pe un pervaz langa alte flori care erau pline si de musculite si de clei. Posted Image  

Cand apare un atac de paduchi/alte insecte se trateaza toate plantele din vecinatate.

 Den2009, on 01 aprilie 2017 - 12:43, said:

Am scos mare parte din pamant si ce a mai ramas pe langa radacina aparent nu mai avea viermi....

Nu trebuia sa deranjezi radacinile atat de tare ... data viitoare (daca mai e cazul) sa uzi pamantul cu insecticid!

#1247
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Momentan am urmat sfatul lui serbant (prima zi Mospilan, a 2-a zi sters cu alcool indoit cu apa si dat cu spray bine. inainte de dat cu spray am cules - manual - toti inamicii ce se vedeau) si astept rezultate :) probabil mai actionez asupra lui cu alt insecticid peste cateva zile.

#1248
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009

 danutz_2009, on 02 aprilie 2017 - 01:10, said:

Nu trebuia sa deranjezi radacinile atat de tare ... data viitoare (daca mai e cazul) sa uzi pamantul cu insecticid!

L-am scapat - cel putin aparent - de paduchi, insa au revenit viermii, in ciuda faptului ca e aproape secat de apa. Cum sa-l scap de viermi?! Iar schimb pamantul (sambata trecuta l-am schimbat in mare parte)? Daca schimb pamantul in fiecare sambata, nu se va mai prinde in veci.

Edited by Den2009, 09 April 2017 - 11:02.


#1249
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Am cerut o poza cu viermii si nu ai pus!
Nu se schimba des pamantul la lamai ... exista o simbioza acolo...
As uda cu Novadim progress (1 ml/1 l apa) ... prepari cati litri crezi ca iti trebuie la o udare.

#1250
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Ma oameni buni,ce va chinuiti cu sarmanul lamai si il chinuiti si pe el?

Lamaiul este unul din putinii pomi care se multumeste cu f f foarte PUTINA APA.  In tarile calde in care traieste, o parte din ele, ca Spania,Maroco, Grecia si Israel  pomii de lamaie nu se bucura de irigatii si udare ma mult decat ploile care uneori cad si alteori nu. Bine, sa zicem ca in cazurile ca lamaiul creste intr-o vaza sau un loc mai restrans unde nu poate ajunge cu radacinile lui  la metrii mai departe de pom trebuie putin mai multa apa dar lamaiul nu este gazon !  Surplusul de apa ajuta la bacterii si ciuperci sa se inmulteasca cum si la acel afurisit paduche mic si asta cu o solutie roscopic  care provoaca acel clei care acopera frunzele.  In Israel pomii de lamai se trateaza numai contra acelui paduche cu  o solutie    de Confidur a lui Bayer o data pe an. Aceasta solutie este un remediu sistemic care se da cu apa la radacini , intra in pom si- curata de acei paraziti din "inauntru". Nici o alta solutie  nu a reusit pana azi  sa trateze pomii de citrice cum trateaza Confidurul.

Nu aveti ce sa va speriati de otrava deoarece pomii se trateaza in luna martie-aprilie cand lamaile sunt inca mici daca sunt si Confidurul devine inofensiv in cam 2-3 saptamani.

Am mai scris eu ca trebuie ,cel putin o data pe luna de dat  la pomii care cresc in vaze multa apa, pana curge din josul vazei apa curata altfel se aduna sare si alte materii  care sperie romanii ca sunt "viermi albi".  Eu inca nu am auzit de vierm albi in lamai dar se pare ca aceia sunt un soi de viermi romani.

#1251
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
@danutz_2009 foto cu viermele "celebru".... Nici macar un aparat foto DSLR nu l-a putut focaliza... Sunt foarte miiiiici.  Daca se intelege ceva din foto, e bine. Altfel nu ii pot fotografia pentru ca nu se intelege nimic. Ideea e ca nu mai sunt tot atat de multi viermi ca prima data, insa ma tem ca se vor inmulti si iar se va umple pamantul de ei.

Attached Files


Edited by Den2009, 10 April 2017 - 17:14.


#1252
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu prea se vede bine....
Asta te ajuta la identificare?
http://www.horticult...enile-fainoase/
Eu rezolv paduchii lanosi (la cactusi) cu Novadim Progress ... prin udare.

#1253
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Link-ul acesta m-a ajutat la paduchi - ce avea pe frunze - si de care am scapat (sau cel putin sper!!).
Insa pentru acei asa-zisi viermi (nici nu stiu daca-s viermi) m-a ajutat d-nul Google.

Le-ar zice colembole: http://decostyle.may...lembole_400.jpg (seamana cu fotografia mea... si in ce foto am postat eu li se vede foarte putin acele "cornite" in dreapta. Imi pare rau pentru calitate, insa sunt in miniatura.

#1254
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Salut prieteni revin cu niste poze,
In primul rand multumesc celor care au respuns mai sus insa am intrat mai rar pe topicul asta fiindca planta se afla la birou si eu am tot avut delegatii. Se pare ca de ultima oara cand am fost la birou situatia s-a inrautatit, am deschis linkul de mai sus si nu cred ca sunt paduchi lanosi fiindca nu misca nimic pe frunze... atasez si niste poze

Attached Files



#1255
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Parca am vazut pe spatele frunzelor si niste insecte maron inchis extrem de mici, poate paianjan sau acarieni. Ma gandesc sa fac o solutie de Milbeknock EC cu Actara 25 WG si sa tratez la interval de 5 zile planta cu aceasta solutie care conform prospectului trebuie sa acopere un spectru larg de acarieni paduchi lanosi si fainare

#1256
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Salut am si eu vreo 3 lamai soiul eureka sunt obtinuti prin butasire dintr-un lamai care rodeste abundent, au cam 1 an si nu le merge deloc, le-am schimbat si pamantul si degeaba, acum au pamant special pentru flori ii ud odata pe saptamana cu apa de ploaie(colectata ) sau daca nu mai am cu apa de la izvor lasata 3 sau 4 zile in sticla iar de 2 ori pe saptamana le stropesc frunzele cu apa, i-am si fertilizat dar degeaba nu cresc de mai bine de 4 sau 5 luni luni nu a mai aparut nici o crestere pe ei,

Attached Files


Edited by iulian90, 07 May 2017 - 20:32.


#1257
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Nu te impacienta. De acum incolo ies din "hibernare".
Dupa culoarea frunzelor cred ca au nevoie de ingrasaminte cu mult azot.
Daca poti, ar fi bine sa dai si cu Atonik, care este un fel de tonifiant. Doza este de 1 ml la 2 litri de apă pentru aplicare radiculară, şi de 1 ml la 4 litri apă, pentru aplicare foliară. Atonik se aplica o singura data, nu de mai multe ori

#1258
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Am inteles, multumesc mult.

#1259
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Please help! A ce seamana viermii acestia?!
Lamaiul meu a avut de toate... de la paduchi pana la viermi. L-am scapat de paduchi, acum ma "lupt" cu viermii care sunt cu zeci, daca nu sutele, foarteeeeee mici. Am renuntat la udatul des, l-am lasat pana i s-a uscat pamantul total. Rezultat 0. Viermii tot acolo sunt. M-am dus la magazin cica specializat si mi-a dat sintogrill, care se pare ca e pentru altceva decat pentru ce am eu aici. Caci la mai bine de 24 de ore de la administrare, viermii isi fac de cap in continuare, nu par sa fi fost afectati de insecticid. Deja incepe sa fie afectat lamaiul - nu mai vrea sa creasca, ii dau frunzulite (cat 2-3 firisoare foarte fine), care ulterior se usuca

Mai am un plan de rezerva- schimbarea totala a pamantului, inclusiv de pe radacini. Insa n-as vrea sa fiu chiar atat de "drastica" cu el.

Attached Files


Edited by Den2009, 13 May 2017 - 20:16.


#1260
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu vreau sa devin enervant dar imi mentin parerea:

 danutz_2009, on 09 aprilie 2017 - 22:17, said:

Nu se schimba des pamantul la lamai ... exista o simbioza acolo...
As uda cu Novadim progress (1 ml/1 l apa) ... prepari cati litri crezi ca iti trebuie la o udare.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate