Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1207
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Daca nu vrei fructe, sau daca oricum nu vei obtine fructe pentru ii cad florile, poti sa dai.
Vezi ca scrie pe eticheta - Vara plantele se stropesc o data pe saptamana, iarna o data la 2-3 saptamani. A se evita supradozarea !

#1208
Ionutz_S

Ionutz_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2014
Multumesc mult Serbant !

Am folosit 1 l de apa / pom.Apa de s-a strans in tavita ghiveciului o las sa-si traga el singur cand are nevoie sau o arunc?

Edited by Ionutz_S, 13 March 2017 - 19:03.


#1209
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Deci e mult 1 litru. Data viitoare pui 0,5 litri. Eu arunc apa din tavita. E periculoasa apa in exces.
Urmatoarea udare sa o faci cand se usuca pamantul deasupra

#1210
Ionutz_S

Ionutz_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2014
Ok,multumesc frumos!

#1211
Ionutz_S

Ionutz_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2014
Nu stiu ce sa mai fac.Tot continua sa le cada frunzele,florile si din lamai chiar si fructele.Am tot citit pe aici pe forum,dar tot nu stiu sa aleg solutia optima pt a stopa acest lucru.Daca ma puteti ajuta cu sfaturi va multumesc!

#1212
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Este un raspuns la stres-ul adaptarii. Nu se compara clima din Romania cu clima din Grecia. Probabil ca acolo au stat afara iar tu i-ai bagat in casa. Poate chiar langa calorifer.
In plus mai au si paraziti.
Sa nu te sperii daca vor pierde toate frunzele. Le vor da altele cand ii scoti afara. Daca stai la casa, e bine sa-i scoti ziua afara daca sunt temperaturi peste 5-10 grade.
Nu mai da cu ingrasaminte pana nu ii scoti afara. Si sa nu-i uzi un exces

#1213
Ionutz_S

Ionutz_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2014
Ok, multumesc!Caloriferul unde am pus lamaiul l-am oprit caci mai am unul pe hol.Au temperatura de 24-25 de grade noaptea iar ziua 21-22.De paraziti cred ca au scapat.De obicei pulverizez pe frunze o data pe zi,seara,apa de ploaie.Din ce observ frunzele cad fara codita.

#1214
Ionutz_S

Ionutz_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2014
Salutare,am observat ca pe frunzele mandarinului (ce au mai ramas) este un praf alb.Ce poate fi si cum tratez acest lucru?

#1215
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postcosmyn13, on 07 ianuarie 2007 - 19:22, said:

salutare tuturor.am o problema cu un mandarin. il an de un an ,este adus din spania. are o inaltime de 30cm. problema este ca face flori infloresc si cind se formeaza fructul cad. l-am udat cu apa statuta  si ingrasamint lichid (ce sa gaseste la metro). ce pot face ca sa nu mai cada fructele?

Ce ai dumneata nu este un pom  de citrice, mai exact mandarin ci un "bonzai", smecherie inventata in Japonia care preface un pom care numai "sa nascut" intr-un pom pitic. Asta se face cu multa munca din primul moment cand pomul ajunge la inaltimea dorita, i se taie ramurile la fiecare cateva zile pana ce i se face lehamite la pom si aproape nu mai creste. Asa se fac pomi-miniature si de toate soiurile. De exemplu, pom de masline care arata ca un pom mare insa la scala mica.
Nu il mai indopa cu ingrasaminte  ca el este un pom numai de frumusete si mandarine daca vrei sa mananci, vino la mine ca avem pe masa cam 3 kg de mandarine/clementine cumparate de la Super.

View PostIonutz_S, on 17 martie 2017 - 08:00, said:

Salutare,am observat ca pe frunzele mandarinului (ce au mai ramas) este un praf alb.Ce poate fi si cum tratez acest lucru?

Ionutule.In Romania,sa cresti pomi de citrice este o intreaga  ocupatie aproape zilnica ca acesti pomi au nevoie de caldura, lumina , pamant ingrasat  insa steril de nematude  (viermi microscopici care ataca radacinele plantelor) si alte boli  iar la urma ii trebuie si aer curat.
Nu-i usor sa creasca in casa ca pomii maturi trec inaltimea camerelor . Pomii care cresc in case ,frunzele lor se prafuiesc  deoarece vantul nu le curata si  nici roua sau ploaia.   Si pomii care cresc in case trebuiesc spalati din cand in cand altfel frunzele se inabusa si se usuca.

#1216
Ionutz_S

Ionutz_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2014
Asa este,dar de spalat ii spal pe toti .Zilnic pulverizez,apa de ploaie pe frunze cat si pe dosul lor,Problema cu praful alb care nu stiu ce este ( ca un fel de faina usor presarata pe frunze) se intampla doar la mandarin.Aici daca ma puteti ajuta? Ma gandesc ca poate a mai patit cineva lucrul asta sau poate are cunostinte de cauza si poate sa ne impartaseasca si noua remediul.

#1217
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Ce parere aveti despre acest dispozitiv ?

Monitorul pentru plante este un dispozitiv profesional de măsurare a luminii, temperaturii, umidității si a nutientilor. Dispozitivul are posibilitatea de a măsura intensitatea luminii intre 100 si 100.000 LUX și are o precizie in masurarea temperaturii de 0,5 grade Celsius. Se conectează la telefon prin Bluetooth 4.1 si se poate gestiona prin intermediul aplicatiei Xiaomi Smart Home.

https://www.aliexpre...2684698720.html

http://files.xiaomi-..._monitor-EN.pdf

http://www.huahuacaocao.com/product

#1218
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View PostIonutz_S, on 17 martie 2017 - 12:40, said:

Asa este,dar de spalat ii spal pe toti .Zilnic pulverizez,apa de ploaie pe frunze cat si pe dosul lor,Problema cu praful alb care nu stiu ce este ( ca un fel de faina usor presarata pe frunze) se intampla doar la mandarin.Aici daca ma puteti ajuta? Ma gandesc ca poate a mai patit cineva lucrul asta sau poate are cunostinte de cauza si poate sa ne impartaseasca si noua remediul.

In general, la noi in viata noastra cele mai grele probleme noi le facem cand amestecam doua sau mai multe probleme si le credem ca sunt numai O problema complicata.
Toate plantele vor lumina ca de soare  sau lumina de soare, cel putin cateva ore pe zi. Toate plantele vor umezeala ca apa este sangele lor si fara sange, poti  pune ingrasaminte care o sa ajute ca ochelarii la mort.  De prea multe ori,plante mor de exces de ingrasaminte care pur si simplu le "arde " din inauntru lor.  Din aceasta cauza este foarte recomandat ca plantele care le crestem in vase, nu numai sa aiba o gaura de irigare in jos ci ,o data pe luna sa li se dea apa pana curge din josul vasului apa cu=rata. Asa se curata ingrasaminte si chimicale care se aduna cu timpul.   O sa vezi dupa asa o curatenie a pamantului cum planta inviaza parca.  Eu scriu plante dar asta este valabil si la pomi care se cresc in casa.  Daca nu poti tara pomul la balcon sau la gradina sa-i faci baie, mai bine lasa-te de pomi.  Exista o alta posibilitate,de a creste pomul fara sa-l otravesti cu ingrasaminte din buna intentie a ta insa asta este aproape imposibil
Ingrasaminte se pun cu masura si nu mai mult de o data dau doua PE AN.

Acel praf alb,eu nu cunosc asa o boala. Daca nu este vorba de praf si nici faina cand se face prajituri , sa nu uiti sa ma inviti, atuncia posibil ca sarmanul pom incearca sa se lepede  de excesul de chimicale care-l omoara. In acest caz se poate ajuta cu schumbatul pamantului cu unul nou si asta se poate face numai la primavara cand pomul se trezeste. As propune sa-ti cumperi un pom nou si sa te porti cu el cum trebuie.  

Ia in consideratie ca toate pamanturile din lume sunt infectate cu nematude si o groaza de bacterii ciuperci si virusi.  Cauta pamant care este sterilizat  (prin caldura) ca exista asa ceva. Atentie cu ingrasaminte care ajuta numai cand sunt date cum  trebuie si nu te lua de nas cu cine vrea sati vanda tot felul de chimicale ca el vrea numai sa-ti vanda. Cumpara-ti un revolver si trage in fiecare care arunca tigara  in vasul pomului.
Daca pomul este la fereastra,cand este posibil sinu prea rece dai aer  proaspat ca si de el are nevoie.

Daca poti, pune pe limba ta putin- putin  din acel praf si vezi daca-i sarat. Asta indica ca are surplus de  sare din pamant sau ingrasaminte. Nu inghite, numai gusta. Succes.

View Postserbant, on 17 martie 2017 - 14:15, said:

Ce parere aveti despre acest dispozitiv ?

Monitorul pentru plante este un dispozitiv profesional de măsurare a luminii, temperaturii, umidității si a nutientilor. Dispozitivul are posibilitatea de a măsura intensitatea luminii intre 100 si 100.000 LUX și are o precizie in masurarea temperaturii de 0,5 grade Celsius. Se conectează la telefon prin Bluetooth 4.1 si se poate gestiona prin intermediul aplicatiei Xiaomi Smart Home.

https://www.aliexpre...2684698720.html

http://files.xiaomi-..._monitor-EN.pdf

http://www.huahuacaocao.com/product

Este mult mai ieftin si comod sa schimbi planta sau pomul o data pe luna.   Ce vi sa intamplat cu voi? A creste o planta sau zeci cum  cresc eu inclusiv pomi citrici excentrici si mure   este o distractie placuta . Eu nu vreau sa-mi sune telefonul ca sa-mi anunte ca  o omida se plimba pe pom sau ca-i sete. La pom nu la omida.

Edited by evreul, 18 March 2017 - 12:42.


#1219
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008

View Postserbant, on 17 martie 2017 - 14:15, said:

Ce parere aveti despre acest dispozitiv ?


Am eu unul pe drum. In maxim o luna imi ajunge, o sa il folosesc la un lamai.

#1220
Ionutz_S

Ionutz_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2014
Citricii pe zi i-am scos afara.De cate ori pulverizez apa pe frunze si cand anume?

#1221
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View PostIonutz_S, on 24 martie 2017 - 13:57, said:

Citricii pe zi i-am scos afara.De cate ori pulverizez apa pe frunze si cand anume?

Ionutule, ce vrei de la sarmanul lamai? El nu bea apa prin frunze.  Daca ti se pare ca nu se simte bine, fa ce ti-am propus:  Dai multa apa la radacina pana o sa se spele surplusul de ingrasaminte ce i-ai dat. Pune-l la un loc unde are cateva ore lumina de soare. Daca mai are frunze acoperite cu praf,incearca sa-i faci la inceput un dush cu un furtun daca este posibil.  Vezi daca pamantul lui arata bine sau are mucegai sau musculite ceace indica ca are paraziti . In cel mai grav caz,scimba-i pamantul ca daca faci asta repede nu o sa sufere .  Lasa-73 de pulvalizarea frunzelor.

View Postcristyz, on 23 martie 2017 - 09:44, said:

Am eu unul pe drum. In maxim o luna imi ajunge, o sa il folosesc la un lamai.
Numai ieri am vazut la TV   Israel despre doi tineri care  au  infintat o societate de  inalta  tehnologie  cae au facut asa un aparat cum ai descris. Poate o sa ajute crescatorii de plante sa reuseasca recoltele lor fara sa trebuiasca sa invete agronomia 4 ani.

#1222
panaitepaul

panaitepaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 12.08.2009
Vezi că apa pe frunziș in soare puternic nu face deloc bine. Stropește-l numai dimineață să zicem și ai grija la temperatura apei inclusiv a celei cu care il uzi. Nu trebuie să existe diferente de temperatură între coronament și rădăcini.

#1223
Ionutz_S

Ionutz_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2014
Ok,multumesc!
Desi este offtopic,va cer un sfat:ieri am luat un rodiu,adus tot din Grecia.Pomul este altoit.Sunt in dubiu. Nu stiu ce sa fac.Sa-l pun in ghiveci sau sa-l plantez afara?Din ce am citit pe internet se spune ca rezista pana la -15 grade si iarna trebuie invelit ca si smochinul.Are cam 1m inaltime.Eu ma gandeam sa-l mai tin 1-2 ani in ghiveci si apoi sa-l plantez afara.Voi ce ziceti?

#1224
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Salut. Am si eu un lamai. Are un fel de clei pe frunze...cu ce pot sa-i dau?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate