Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1279
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Revin cu un Update pentru lamaii mei, la toti le-am schimbat ghiveciul si i-am plasat la umbra pentru vreo saptamana sau 2 pana se recupereaza in urma mutarii desii au fost mutati cu tot cu pamantu de la radacina. Au cresteri noi si vad ca le merge excelent, am avut si daunatori dar i-am rezolvat si sunt foarte OK. Mai am 2 la butasit din curatirea unor ramuri de la alti lamai si sper sa se prinda.

Attached Files



#1280
danny_cbu

danny_cbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.07.2013
Salut,
Am un lamai cumparat in luna MArtie de la Lidl. La momentul acela era in floare. din pacate niciun fruct nu a dat, tooate fructele cazand la scurt timp.
Acum e din nou in floare lamaiul, multe flori au dat sa se transforme in fructe, dar am observat ca iar au inceput sa cada. Ce ar trebui sa ii fac? Lamaiul are parte de soare direct cam  7-8 ore zilnic si il ud atunci cand partea superioara a pamantului se usuca.
http://imgur.com/gallery/XPKYc

#1281
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.04.2013
Florile trebuie polenizate ca sa faca fructe, iar in apartament nu prea are cine sa le polenizeze asa ca ar trebui s-o faci tu manual:)

Are nevoie si de fertilizare (de preferat ceva cu putin azot si mai mult potasiu, care stimuleaza inflorirea si fructificarea), dar din ce stiu eu la citrice se face fertilizarea primavara, inainte sa inceapa sa infloreasca. Eu am un calamondin mic pe care l-am polenizat manual si am obtinut doar doua fructe pana acum, restul florilor (a avut vreo 10-12) au cazut.

#1282
sad76

sad76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.10.2015
Care ar putea fi cauza brunificarii frunzelor pe margini la un lamai care este in interior la o fereastra  pe Nord (deci nu sunt arsuri solare)

Attached Files



#1283
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Lipsa fosforului duce la brunificarea frunzelor începând de la vârf, urmată de căderea lor.
Simptomele de deficienţă apar prima dată pe frunzele mai vechi, care se curbeaza.

#1284
loyal

loyal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.03.2008
Buna ziua, in urma cu 3 saptamani am cumparat de la un particular acest lamai fiind incantat de coroana sa.
Desi are 4 ani, n-a inflorit pana acum,mi s-a spus ca anul viitor o va face.
Nedumerirea mea cea mare este legata de prezenta in continuare a portaltoiului desi altoiul arata bine(zic eu).Ar trebui indepartat portaltoiul ?
Lamaiul are trunchiul de doar 3 cm inaltime, radacinile arata ok (l-am transplantat eu) , doar ca sunt majoritar la suprafata și de aceea am fost nevoit sa ridic nivelul solului .
Atasez cateva poze impreuna cu rugamintea calda adresata userilor de a ma indruma.
Va multumesc.
P.S.am citit cu atentie toate postarile pana aici dar n-am intalnit situatia aceasta:)

Attached Files


Edited by loyal, 29 October 2017 - 08:27.


#1285
loyal

loyal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.03.2008
Revin asupra postarii #1284 cu mentiunea ca am eliminat portaltoiul.
Se poate sterge,multumesc.

#1286
Diaele

Diaele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2017
Buna ziua
Iubitul isi doreste mult un lamai. Asa ca ii daruiesc de ziua lui un pomisor frumos cu o lamaie mare si galbena. Si e tare fericit.
Dupa doi ani si jumatate (acum) dragutul de lamai si-a pierdut multe frunze si toamnata asta a si ramas pe balcon pana la jumatatea lui octombrie si apoi l-a mutat in camera intr-un colt destul se intunecat.
Cautam acum sa-l facem iar puternic sa ii creasca multe frunZe. De 2 ani si jumatate de cand a fost cumparat nu i-a fost schimbat ghiveciul si nu a primit nicio fertlizare. Din ce am citi pe forum si considerand posibilitatile spatiului, ma gandesc sa fac asa:

Conditii: singurul spatiu luminos este fereastra din poza, pe S-V. Este aproape insa de caloriferul care face in preajma lamaiului 26 grade ziua si 24 grade noaptea. Pun peste noapte prosop ud pe calorifer si pulverizez zilnic frunzele lamaiului.  Nu exista posibilitatea de a-l muta pe un coridor racoros si luminos sau in beci. Doar aceasta camera/atelier e luminoasa. Ferestrele sunt din lemn, nu termopan si circula putin aerul in camera ca nu se inchid perfect precum termopanele (e posibil sa fie afectat negativ de putinul aer care circula constant?)
- am comandat pamant Vigorplant pt citrice si o sa il mut intr-un ghiveci de teracota putin mai mare cand ajunge comanda. La fundul vasului voi pune pietricele.
- am comandat Bionat plus si-l voi aplica pe frunze la fiecare 14 zile.
- odata mutat in ghiveci nou voi putea testa cu degetul umiditatea solului sa stiu cat de des sa ii pun apa (cam o data pe saptamana? Sau poate mai des din cauza caloriferului? Acum solul este plin de radacini si nu pot testa umiditatea).
- am un fertilizator pt citrice de la agro si danero am vazut ca zice ca e slab. Tinand cont ca e noiembrie sau ca lamaiul e asa de chel sau ca nu a fost fertilizat deloc in 2 1/2 ani, sa il folosesc totusi o data pe luna?

Ii rog pe cei care au priceperea si intelegerea corecta a cresterii  lamailor in ghiveci sa ma sfatuiasca daca planul e bun. Sau daca nu e bun, ce sa nu fac sau ce sa fac in plus.
Ms

Attached Files


Edited by Diaele, 12 November 2017 - 16:11.


#1287
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
daca ai luat pamant de citrice de ce sa folosesti fertilizant?

#1288
Diaele

Diaele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2017
De ce nu as folosi? Te rog explica

#1289
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
arata rau dar se poate recupera. schimba pamantul si uda-l doar cand vezi ca se usca la suprafata. nu adauga feritlizanti ca nu e nevoie acum, subtratul pe care l-ai cumparat are deja NPK si microelemente. verifica scoarta daca nu are paduchi testosi si incearca sa-i dai o forma dupa ce vezi ca incepe sa-i dea frunze noi. in momentul acela sa-i tai fara mila toate crengile crescute aiurea, se reface repede si o sa arate mult mai bine. si nu-l lasa langa calorifer, pune-l mai in spate ca e mai bine.

ps: a schimba pamantul inseamna sa scuturi putin pamantul vechi de pe margine, vreo 1-2 centimetri cu mare grija si pus intr-un ghiveci mai mare iar apoi completezi cu substratul nou. nu scuturi tot pamantul de pe radacini!

#1290
miste1982

miste1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2007
Va salut, am si eu o problema cu calamondinul meu de 19 cm, am 3, unul de 12 ( atacat de insectele rosii ) dar momentan este ok si astept sa-si revina, unul de 14 - foarte sanatos care pierde o frunza pe saptamana sau chiar mai rar, si cel de 19 caruia ii cad frunze verzi cu tot cu petiol, m-am uitat la frunze si unele sunt perfect verzi iar altele au o ingalbenire dar foarte greu sesizabila. am cercetat planta cu o lupa si nu am gasit insecte rosii la ea si nici la planta de 14 cm dar preventiv le-am udat astazi cu 3-in-1 insecticid + ingrasamant si luciu la frunze. nu pricep de ce planta mare pierde frunze verzi, in maxim o luna raposeaza in ritmul asta, am observat ca crengile care au pierdut toate frunzele s-au inegrit, defapt culoarea este maronie. astazi am plantat un balsam cu NKP pentru plante de la Agrecol de 30 de ml care se scurge incet. dE UDAT, PLANTA am udat-o la uscarea usoara a pamantului la suprafata, radacinile sunt sanatoase, planta sta asezata la geam cu calorifer sub ea dar temp. la geam nu depaseste 25 de grade, pamantul din ghiveci nu este rece, am udat-o si cu ingrasamant de la Pokon ( NPK 8-3-7 cu extras de humus ) dar ingrasamant i-am dat cam la o luna, deci nu pricep, celelalte plante sunt sanatoase dar aceasta nu, pierde frunze verzi. nu pricep !!!!! ati mai pomenit chestiunea asta ???? sper ca balsamul lichid cu scurgere lenta sa-si faca efectul. inca ceva, am avut planta mutata in alta parte, departe de calorifer, si se intampla acelasi lucru.
un alt indiciu, umiditatea in camera este ridicata ( intre 40-60 ) si totusi celelalte plante nu sunt afectate. am si un lamai care a pierdut toate frunzele pentru ca a fost atacat de insectele rosii dar frunzele atacate erau rasucite la limbul superior si uscate, nu cadeau verzi.
toata speranta mea a ramas pe balsamul agrecol, pe efectul insecticidului 3-1 si pe experienta dvs daca ma puteti ajuta cu un sfat.

#1291
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

 Diaele, on 18 noiembrie 2017 - 14:59, said:

De ce nu as folosi? Te rog explica
Plantele mor mai repede din intoxicatia cu fertilizanti decat din lipsa lor. Intoxicatia apare si la folosirea fara a fi nevoie nu numail la dozaje gresite.

#1292
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
Salut, cate petale are floarea de lamai? Zilele trecute au aparut primele flori la lamaiul meu care are varsta de 2 ani si 7 luni. A fost altoit in luna mai 2015. Florile sunt albe si au 3,4 si 5 petale :)

#1293
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
5
https://www.google.r...djrwyPQcC9R4OM:

#1294
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 evreul, on 10 aprilie 2017 - 13:39, said:

Ma oameni buni,ce va chinuiti cu sarmanul lamai si il chinuiti si pe el?

In Israel pomii de lamai se trateaza numai contra acelui paduche cu  o solutie de Confidur a lui Bayer o data pe an. Aceasta solutie este un remediu sistemic care se da cu apa la radacini , intra in pom si- curata de acei paraziti din "inauntru". Nici o alta solutie  nu a reusit pana azi  sa trateze pomii de citrice cum trateaza Confidurul.


M-ai "omorat" cu Confidur a lui Bayer..... Se numeste Confidor Oil si e ulei horticol.
https://www.cropmark...ASAAEgLADfD_BwE

http://www.botanisti...-flori-citrice/

Tratamente ca la pomi fructiferi autohtoni dupa cate am citit eu.  In plus trebuie ingrasamant pentru ca-s crescuti in ghiveci.

Edited by Clovis, 26 February 2018 - 17:06.


#1295
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Ți l vând eu pe al meu :>
Anul trecut a făcut peste 50 de lămâi și frumoase , mari cat pumnul
Și în momentul de față mai are vreo 30 si ceva in el .
E un pom mare , frumos și verde

Detalii in privat

#1296
sad76

sad76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.10.2015
Frunzele se usuca pe ramuri. Lamaiul a inflorit dar deocamdata nu are cresteri noi. Ramurile fara frunze se usuca.
Din ce cauza se usuca fruzele si cum se poate stopa uscarea ramurilor?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate