Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferaşi: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1315
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Lamaiul meu Posted Image

Attached Files



#1316
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
Buna ziua,
Am luat de curand lamaiul din imagine. Nu stiu prea multe cum se ingrijeste. Unde este bine sa-l pun? Pe balconul spre SE sau balconul spre SV? Cum se recomanda sa-l fertilizez?
Va multumesc

Attached Files


Edited by andrei2186, 04 May 2019 - 06:54.


#1317
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
-Pune-l unde are mai multe ore de soare direct.
-Ferilizarea se face cu sticluțe de-alea cu îngrășămînt pentru citrice și trebuie să respecți întocmai instrucțiunile atît pentru concentrație cît și pentru intervalul de aplicare.
-Udarea se face cu apă FĂRĂ CALCAR. Ideal, cu apă de ploaie. Dacă observi o chestia albă la suprafața pămîntului din ghiveci, e destuil de nasol. Înseamnă că se adună calcarul și solul devine bazic. Asta duce garantat la cloroză și apoi la uscare. Ca să preîntîmpini asta, trebuie să scoți planta din ghiveci cu atenție, să îndepărtezi cam 30% din pămînt, niciodată mai mult* și să completezi cu turbă roșie. Asta se face nu mai des de odată pe an, preferabil primăvara.

*rădăcina citricelor este în simbioză cu o ciupercă. Dacă se îndepărtează prea mult pămînt, se strică simbioza dintre ciupercă și plantă și aceasta va avea de suferit.

#1318
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc sa am mereu ceva apa de ploaie pentru  a-l uda.Cred ca primavara viitoare o sa-l mut intr-un ghiveci mai mare. Pot pune numai turba rosie pentru a completa ghiveciul mai mare?
Momentan am un ingrasamant de la Vitaflora si stropesc foliar din cand in cand.

Edited by andrei2186, 06 May 2019 - 10:54.


#1319
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Turba roșie este recomandată, deoarece are pH acid și compensează tendința balotului de pămînt de a deveni bazic în timp, datorită apei de udare. De asemenea, poate înmagazina foarte multă apă, pe care o elimină lent. În schimb, nu are nici un fel de nutrienți.

#1320
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
O sa incerc sa iau un tester de PH pentru sol sa vad in ce stare se afla. Ii pot pune ingrasamant de la Vitaflora in apa cu care il ud  si stropit foliar? sau ce ingrasamant recomandati pentru udat si foliar.
Multumesc

#1321
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
O fi lastar lacom? Sa il tai?

Attached Files



#1322
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu folosesc asta
[ https://www.pestre.ro/continut/produse/13234/420/biopon-ingrasamant-gel-pentru-citrice-0-25-l-175982459-2-_17482.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1323
Cristobar

Cristobar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2019
Buna miki,
te rog sa ma ajuti cu un sfat.Am sase lamii (cinci altoiti si unul nu)si un prapefruit sau pomelo,nu sunt sigur pt. ca a facut o singura data flori si i-au cazut toate.Vreau sa le schimb pamintul.Spune-mi te rog ce substrat sa folosesc sau ce amestec.Apropo, am vazut pozele cu lamiii si portocalii postate de tine in paginile anterioare,sunt superbi.
Felicitari,este o munca teribila.Daca mai ai disponibili as vrea sa cumpar si eu 1-2 portocali.Multumesc anticipat pt.raspuns.

#1324
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Buna,
Cum se aplica sulfatul de aluminiu pentru a creste aciditatea din sol? Am solutie de concentratie de 50%

Edited by arschery, 17 June 2019 - 18:29.


#1325
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View PostCristobar, on 01 iunie 2019 - 11:32, said:

Buna miki,
te rog sa ma ajuti cu un sfat.Am sase lamii (cinci altoiti si unul nu)si un prapefruit sau pomelo,nu sunt sigur pt. ca a facut o singura data flori si i-au cazut toate.Vreau sa le schimb pamintul.Spune-mi te rog ce substrat sa folosesc sau ce amestec.Apropo, am vazut pozele cu lamiii si portocalii postate de tine in paginile anterioare,sunt superbi.
Felicitari,este o munca teribila.Daca mai ai disponibili as vrea sa cumpar si eu 1-2 portocali.Multumesc anticipat pt.raspuns.

De folosit substratul de citrice de la City Garden (cel italian) sau SQ N.6 - Agrumi de la Morami.
Sa va feriti de substratul Agro, au fost unele loturi cu boli de sol

#1326
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
De ce la un lamai matur toti lastarii care ies tind sa fie lacomi?


#1327
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
Se poate lasa lamaiul peste iarna pe un balcon inchis in termopan? Voi cum procedati iaena cu citricii la bloc? Este primul lamai si deja ma gandesc cum o sa treaca peste iarna. O sa monitorizez si temperatura.

#1328
JeNeI

JeNeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postmiki74, on 24 iunie 2019 - 15:10, said:



De folosit substratul de citrice de la City Garden (cel italian) sau SQ N.6 - Agrumi de la Morami.
Sa va feriti de substratul Agro, au fost unele loturi cu boli de sol

Putem afla care loturi sunt contaminate? Am cumparat si eu doi saci de turba pentru citrice de 10l :/

#1329
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
De cand a inceput sa fie mai rece afara, lamaiului meu au inceput sa-i cada cateva frunze.
El sta intr-un balcon inchis si luminat si temperatura nu a scazit sub 19 grade.
Frunzele ce cad sunt putin galbene si sunt cumva umbrite de frunzele noi.

Attached Files


Edited by andrei2186, 16 October 2019 - 09:58.


#1330
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Frunzele alea arată a cloroză. ph-ul solului devine bazic de la udarea cu apă calcaroasă. Lămîiul tău tînjește după sol acid.
N-are de-a face cu temperatura, unele citrice rezistă și cîtorva înghețuri.

#1331
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
A fost udat numai cu apa de ploaie. O sa incerc sa vad ce ph are solul.

#1332
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Ph-ul poate fi corectat prin adăugarea de turbă roșie sau pămînt adunat de sub brazii de la munte, pămînt rezultat în urma descompunerii acelor de brad.
Completarea se face prin îndepărtarea unei treimi din pămîntul vechi. Se scoate balotul din ghiveci și se răzuiește pe lateral. Apoi se completează cu sol proaspăt. Nu se îndepărtează NICIODATĂ tot solul, deoarece citricele trăiesc în simbioză cu o ciupercă. Odată ciuperca îndepărtată, planta moare.
De asemenea, este indicată aplicarea unui îngrășămînt lichid pentru citrice odată pe lună, sau conform instrucțiunilor de pe ambalaj.
Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate