Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#127
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
perfect , vezi ca arata deja mai bine  :D

#128
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 28.08.2008
E lamai sau grapefruit?
Cand o sa se poata altoi?

Attached Files



#129
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Postez aici experienta mea cu lamaiul atacat de paduchi testosi asa cum se vede cu cateva pagini mai devreme.
Initial nu se vedea nimic pe frunze, dar lamaiul fiind postat langa un geam am observat pe sticla o stropeala de parca ar fi fost dat cu un spray fin pe geam. Nu am dat importanta.
In doua luni lamaiul s-a umplut cu sute de paduchi testosi maturi, iar tulpina si cateva frunze erau pline de un mucegai negru.
Solutia: Mospilan 1plic/8L de apa, tratament refacut la 7 zile + 1 tratament cu fungicid. Acum este ca nou.

"Sprayul" lipicios pe care il vedeam pe geam se pare ca era de fapt constituit din dejectiile paduchilor foarte mici; pe deasupra este un mediu perfect de cultura pentru mucegai.

Daca ajuta pe cineva, ma bucur!

#130
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Salut tuturor! Am un lamai ne altoit de vreo 4 ani…l-am mutat intr-un ghiveci mai mare pentru a creste mai armonios dar, tot intampin o problema: ii cad toate ramurile si frunzele. Tulpina este in stare foarte buna, radacina la fel, pamantul nu contine gandaci, rame, purici si alte organisme care ii poate dauna. De udat nu il ud in exces pentru a nu intra pe respiratie anaeroba, iar mediul ambiant este foarte propice cresterii si dezvoltarii…
Aveti vreun remediu pentru aceasta problema?

#131
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

View Postodo_robert, on 18th August 2010, 17:29, said:

Salut tuturor! Am un lamai ne altoit de vreo 4 ani…l-am mutat intr-un ghiveci mai mare pentru a creste mai armonios dar, tot intampin o problema: ii cad toate ramurile si frunzele. Tulpina este in stare foarte buna, radacina la fel, pamantul nu contine gandaci, rame, purici si alte organisme care ii poate dauna. De udat nu il ud in exces pentru a nu intra pe respiratie anaeroba, iar mediul ambiant este foarte propice cresterii si dezvoltarii…
Aveti vreun remediu pentru aceasta problema?
poze ?

View Postcristyz, on 3rd August 2010, 08:28, said:

E lamai sau grapefruit?
Cand o sa se poata altoi?
E lamai pentru ca nu are pretiol si inca mai are drum lung sa ajunga de grosimea unui creion in T-bud aloire

#132
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postcristyz, on 3rd August 2010, 09:28, said:

E lamai sau grapefruit?
Cand o sa se poata altoi?
e mic
al meu cred ca dupa 10 ani a facut floare si vreo 3-4 lamai, mai mult limes, ca n`au apucat sa se coaca, cred ca asa o fi soiul, cu toate ca stiu sigur ca am pus samanta de la o lamaie galbena din comert cand eram mic :D

#133
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Uite in ce hal arata :( [ http://img840.imageshack.us/img840/7558/odo042.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Inainte era asa frumosssss, verde...

#134
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 28.08.2008
Nu l-ai udat cumva prea mult sau prea putin?

Edited by cristyz, 23 August 2010 - 17:53.


#135
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Nu, nu...cunosc consecintele acestei aplicatii necorespunzatoare (am facut fiziologia plantelor la facultate)

#136
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 28.08.2008
Am gasit lamai altoiti la 18 lei. Daca vrea cineva site-ul sa-mi dea PM.

#137
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 28.08.2008
Daca imi ramane apa cu ingrsamant dupa ce ud lamaiul, pot sa o pastrez pana la urmatoarea udare cu ingrasamant, sau isi pierde proprietatiile?

#138
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Poti sa o pastrezi dar am observat ca, daca sta prea mult, devine tulbure. Nu miroase, insa ceva se schimba pe-acolo. Banuiesc ca proprietatile sunt aceleasi, sunt niste minerale care nu au unde sa se duca totusi.

#139
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Mult prea multa apa , radacinile sunt sufocate de pamantul presat pe ele , la lamai radacinile respira asa ca eu nu as pune pe deasupra si pietrele alea, spala radacina de pamantul lutos , si pune l intrun amestec de pamant de acidofile cu pamant de cactus , 1:1 ratio.

Si apoi gradual cat mai e lumina sa l muti in soare direct

Succes

Cristyz
"When surface-applied fertilizers are not applied for longer time than 48 h, as much as 75 percent of the ammonia(N) can be lost to the atmosphere..... Incorporating the fertilizers within 48 hours reduces losses to about 25 percent"

Deasemenea evaporarea si lumina sunt doi factori destul de convingatori , iar daca totusi nu ai ce face as folosi recipienti inchisi la culoare , cu dop , si obligatoriu trebuie aerisit (ca de altfel ca si apa de la robinet tinuta mai mult de 48 ore) pentru reintroducere oxigen in solutie.

Succes

#140
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 28.08.2008
Stie cineva unde gasesc lamai cu fructe in Cluj?

#141
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Buna seara.
Am un lamai de vreo 4 ani. L-am plantat chiar eu din seminte dupa ce am mancat o lamaie. Are cam 1m si 30cm inaltime. Acum a venit frigul afara si l-am pus la mine in camera. Intrebarea mea este cam din cat in cat timp sa il ud? In camera sunt in jur de 20 grade de obicei.

#142
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
nu exista o reteta ptr toti , dar in principal daca temp e constanta si nu are cresteri vegetattive o data la 2 sapt ar fi super suficient , pamantul trebuie sa se usuce vreo 3 cm ca sa l poti uda din nou  :peacefingers:

#143
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Am pus o poza cu lamaiul meu. Ce parere aveti? :peacefingers:

Attached Files



#144
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Poti sa-l tunzi, sa-si formeze coroana frumoasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate