Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

filme pentru psp

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
nks14

nks14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.04.2005
majoritatea programelor de convertit filme pentru psp nu ofera suport pentru rezolutiile 480x272. asa ca, daca folositi un program gen psp video 9 sau mai stiu eu ce, filmele vor fi la o rezolutie mai mica, gen 380x208 si astfel va fi nevoie de zoom ca sa le vedeti full screen.

dupa 1-2 zile de citit pe forumuri, am gasit un soft cu care iti poti face filmele la rezolutie maxima, poti adauga subtitrare.

sa va explica pasii:
(testat pe 3.10-oe a)
1. downloadati programul AviDemux 2.4 (neaparat sa fie 2.4). il gasiti aici http://fixounet.free.fr/avidemux/ (programul este free. daca incalc vreo regula a forumului, va rog sa stergeti acest topic).
2. dezarhivati. deschideti programul.
3. file -> open si deschideti filmul dorit. daca apare "build vbr time map", apasati pe build.
4. auto -> PSP (H264) si dati ok (sau daca vreti sa schimbati aspect ratio, puteti umba prin setari, dar nu recomand, mai ales daca nu stiti ce inseamna 1:1 etc).
5. la panoul video trebuie sa apara x264. apasati pe "filters". va duceti la subtitles. dati dublu click pe "subtitler". selectati subtitrarea. apoi selectati font-ul dorit (drive:\windows\fonts). la encoding lasati ASCII. modificati font size dupa cum doriti. puteti schimba si culoarea subtitrarii. apoi, la pozitionarea subtitrarii, mutati vertical scroll-ul cat mai jos (adica subtitrarea sa fie cat mai jos posibil). apasati "apply" apoi ok. inchideti fereastra (close).
6. la panoul audio trebuie sa apara FAAC. apasati pe "filters". bifati GAIN. selectati "Manual (db)" si mutati la 6-7 sau 8 (pentru volum. multe filme se aud incet pe psp. in felul asta, creste volumul. ATENTIE: nu folositi o valoarea prea mare, pentru ca apoi se aude prost).
7. la panoul FORMAT selectati "PSP"
-----------
8. file -> save -> save video. il veti denumi MAQxxxxx.MP4. selectati locul unde vreti sa salvati filmul si apoi apasati "save".

convertirea ia cam .. 1-2 ore (depinde de calculator). dupa aceea puteti copia filmul pe PSP ( in drive:\MP_ROOT\100ANV01 ).
*inainte de a copia filmul pe psp, puteti edita titlul, astfel incat, atunci cand accesati filmul de pe consola, sa nu apara "avidemux".
bafta.

daca aveti intrebari sau nelamuriri, PM sau postati un reply aici.

#2
Trickz

Trickz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 20.10.2006
sau folositi xvid4psp suporta si subtitrari si face filmele super. nrk;)

#3
nks14

nks14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.04.2005

View PostTrickz, on Apr 19 2007, 19:43, said:

sau folositi xvid4psp suporta si subtitrari si face filmele super. nrk;)

l-am incercat eu. dar are urmatoarele minusuri:
1. suporta doar PSP 3.30 (pentru alte formate, nu merge la 480x272)
2. timpul de codare este foarte mare. pentru un videoclip de 4 minute, am stat 20 minute sa-l converteasca (p 4 3.2ghz 1gb ram)

intr-adevar, face filmele bine, cu subtitrare, dar nu am timp sa stau 4-5-6 ore sa codez un film

#4
Trickz

Trickz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 20.10.2006
ciudat...eu am folosit xvid4psp_4102 si a functionat perfect pe 3.03 oe-c la 480x272. am convertit un film si am stat ~ o ora sa il faca, cu tot cu subtitrare (p4 ht 2.4ghz 1gbram). in rest, daca ma grabesc, folosesc xilisoft psp video converter. nrk

#5
Adliteram

Adliteram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2007
Salut! Am un PSP 2.81 si am pus niste filme pe el. Problema e ca daca pun filmele in drive:\MP_ROOT\101ANV01. nu mi le vede . Puteti sa-mi spuneti si mie mai multe despre MP_ROOT si cele doua subdirectoare din el? Ms anticipat. Sal

#6
Trickz

Trickz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 20.10.2006
incearca sa le pui in ms0://PSP/VIDEO sau in ms0://VIDEO

#7
Adliteram

Adliteram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2007

View PostTrickz, on Apr 30 2007, 13:29, said:

incearca sa le pui in ms0://PSP/VIDEO sau in ms0://VIDEO
Le-am pus acolo si se vad. Dar vreau sa stiu care e treaba cu MP_ROOT si cu subdirectoarele din el.

#8
Trickz

Trickz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 20.10.2006
alea sunt pt unele firmware-uri mai mici..gen 1.5...

#9
Adliteram

Adliteram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2007

View PostTrickz, on Apr 30 2007, 16:52, said:

alea sunt pt unele firmware-uri mai mici..gen 1.5...
Si....ce-s firmware-urile?  :D

#10
Trickz

Trickz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 20.10.2006
:surprise: firmware=soft. cu soft are pspul mai pi romanisti

#11
bodomen

bodomen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2006
salut. am un PSP 3.02 OE B . am converiti un film cu subtitrare cu avidemux_2.4_preview1. merge perfect pe PC. problema apare cand il transfer pe PSP . il transfer in folderuul MP_ROOT\101ANV01  si in PSP/VIDEO sau in VIDEO . nu imi merge .... zice ca invalit file format. astept raspuns . va multumesc mult.
P.S. sau datimi un alt soft sau o alta modalitate de a pune pe PSP filmul cu subtitrare.

#12
gaby_2fast4u

gaby_2fast4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2007
sal am si i0 de ieri un PSP si dc poate sa ma ajute cineva cu niste intrebari ( de fapt mai multe intrebari ) sa ma contacteze p mess : gabi_2fast4u

#13
nks14

nks14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.04.2005

View Postbodomen, on May 9 2007, 08:50, said:

salut. am un PSP 3.02 OE B . am converiti un film cu subtitrare cu avidemux_2.4_preview1. merge perfect pe PC. problema apare cand il transfer pe PSP . il transfer in folderuul MP_ROOT\101ANV01  si in PSP/VIDEO sau in VIDEO . nu imi merge .... zice ca invalit file format. astept raspuns . va multumesc mult.
P.S. sau datimi un alt soft sau o alta modalitate de a pune pe PSP filmul cu subtitrare.

ai denumit corect filmul ? incearca totusi sa treci la un alt firmware.

#14
kallorifer

kallorifer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.06.2007
salutari, am citit si eu ce ati scris mai sus si am si eu o intrebare referitoare la PSP dupa cum urmeaza : ca sa vezi un film pe psp trebuie sa downgradezi softul consolei sau ar trebui sa mearga si cu softul original? pt ca eu am pierdut o zi in care am lucrat in toate felurile posibile (inclusiv ca voi) si nimic, in cel mai bun caz il vedea ca data corupta. eu am achizitionat de curand consola cu vers soft 2.71. multumesc

#15
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Am incercat si eu xvid4psp si, desi in mare mi se pare ok, am cateva probleme cu el:
1. (si asta mi se pare cel mai ciudat) dimensiune AVI sursa: 648 Mb, dimensiune MP4 rezultat: 831 Mb. WTF?... E normal?
2. nu am reusit sa-l determin sa pastreze proportia filmului original, desi am incercat 2 setari diferite (una din ele fiind crop), a tras de el in sus de am numai personaje cu fetze lungi :P
3. partea cu subtitrarea este un pic tricky daca ai si VobSub instalat, se incapataneaza sa adauge de doua ori subtitrarea, una din ele chiar decalata cu jumatate de minut sau ceva de genul asta. Chiar si dupa ce am dat disable din settings pentru VobSub, tot apareau doua. Ma rog, asta s-a rezolvat pana la urma.

Am incercat si Xilisoft. Cred ca mi-a placut mai tare. Un pic mai prietenoasa interfata, fisierele ies considerabil mai mici. Dar nu suporta subtitrari. Oare asta sa fie motivul dimensiunii mai reduse a filmelor rezultate? Parca mi-ar veni greu sa cred ca subtitrarea poate dubla dimensiunea unui fisier...

Pareri?

#16
dorin_flip

dorin_flip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2007
Salut!!!!Sunt din cluj si nu sunt chiar noob cand e vorba de psp.Am un psp 3.71 m33-2 si la mine rezolutia p care nu e nevoie sa dau full screen sau ceva e 380x208.Acum caut un converter care sa face avi-urile rapid si calitate buna.Am incercat mai multe converteruri (winavi psp/ipod,psp video 9,....)
Pana acum cel mai bun a fost winavi psp/ipod da nu mi-a placut ca se vede putin in ceata(pune singur subt si face ff rapid si calitatea e destul de buna).
          Zicetimi plz un converter mai ideal PLZ.

#17
stau_de_6

stau_de_6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.04.2006
salut.am facut si eu cu programu avidemax un clip care avea in jur de 50 de mb.mi l-a convertit la rezolutia de 720*480 si are 26 de mb :| .se vede super bine dar de ce rezolutia asta??

#18
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
AoA MP4.
Eu pe-asta il folosesc.
E bun si rapid. Un clip de 20 de minute(cam 175 MB) mi l-a convertit cam in 6 minute si l-a facut de 12 MB.
Acelasi clip, in 3gp, l-a convertit cam in acelasi timp dar l-a facut mai mare(cam 14 MB). :D :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate