Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Recomandare sursa

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View PostSE7EN, on May 6 2007, 22:53, said:

Acum serios pentru ce ai deschis topic daca oricum nu asculti de nici un sfat ? Vrei sa iei thermaltake, ia-l, da nu exista nici o logica in ceea ce vrei tu sa faci mai ales ca costa aprox 290 ron. Nu mai insista cu chestia asta cu 463w ca e de ras, intelege. Calcul meu e mai tare ca al tau si in full load nu trece de 120w. Intrebi pe forum degeaba daca asculti de to felul de balarii de pe nu stiu ce site.
Sincer pe mine ma depasesc chestiile astea, ti se spune clar ce trebuie sa faci tu nu si nu o tii pe a ta.

Nu te supara man dar ma uitam ca s-u incins spiritele pe aicea iar eu doar intrebasem daca un TT de 550w se potriveste la pc meu...Ca voi imi recomandati altceva e alta poveste pt care va multumesc mult..Sursa inca n-am cumparat-o asa ca mai astept sugestii...:))

#20
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
johnny, lumea se framanta si ea, pentru ca nu vede raspunsul intrebarii :

"de ce nu ne baga asta in seama, de ce posteaza?"

Iar despre TT am scris ceva. Ei defapt rebranduiesc diferite surse OEM(CWT de ex.) care nu prea ar fi din linia cea mai buna...

Pana la urma, n-avem nimic cu tt(sau.. cine stie :D), dar 290 RON pe o sursa care va fi folosita nici la 1/3 din capacitatea ei si ai o groaza de alternative la ea.. nu prea suna.. logic nu?

Edited by cods, 06 May 2007 - 23:17.


#21
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,369
  • Înscris: 23.05.2003
Marea majoritate a surselor TT sunt Sirtec, o parte HEC/Compucase si seria ToughPower e CWT.
So, de ce sa iau TT cind pot lua direct Sirtec fara bling-bling-uri?
Mai ales ca la 294 lei ai un Seasonic S-12 430 si mai ramii si cu ceva banuti.

Edited by burebista, 07 May 2007 - 07:06.


#22
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View Postburebista, on May 7 2007, 08:06, said:

Marea majoritate a surselor TT sunt Sirtec, o parte HEC/Compucase si seria ToughPower e CWT.
So, de ce sa iau TT cind pot lua direct Sirtec fara bling-bling-uri?
Mai ales ca la 294 lei ai un Seasonic S-12 430 si mai ramii si cu ceva banuti.

Man, un TT de 550 W e doar 200 ron..la asta ma refeream eu!!!!

#23
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,369
  • Înscris: 23.05.2003
Banuiesc cate referi la asta, nu?
Pretul e foarte bun daca nu e o greseala (toata lumea o are pe la 280 lei iar astia o au la 180 lei  :blink: ). O poti lua la 188 lei fara probleme, dar daca e 280 lei eu unul n-as da banii pe ea. Mai bine iei un Toughpower daca e asa de ieftina.
Apropo, ce magain e asta pc-mag, ca are niste preturi la TT de-mi vine sa iau si eu un toughPower. :D

#24
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postjohnnybegoode, on May 6 2007, 22:10, said:

Mie imi iese 463 watt si nu am pus decat 2 dvdrw-re...Intreb din nou: e ceva nasol cu Thermaltak-ul despre care ar trebui sa stiu?
uite aici: http://forum.softped...m...t&p=2678780
si am rapror, core2 (video a mea e slaba adevarat)
o sursa brand de 430W iti va tine si 8800GTX
eu zic sa alegi Sirtec/fortron/silverstone/seasonic (ordine crescatoare ca pret si calitate dupa parerea mea)

PS: eu zic sa-l asculti pe @burebista

#25
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Pana la urma am luat Sirtce de 500W. Ca utilizator de Delux de cand ma stiu asta e intradevar SURSA! Cat despre consum, ce sa mai vorbim? Abia urca la 120W (din retea) in FULL LOAD! Cea veche lua vreo 1,7 A (masurati cu aparatul de masura) asta ar insemna daca nu ma insel cam 374W (hmm cam mult poate ma insel cu amperajul). Wherever acum sunt sigur ca mi-ar fi ajuns si o sursa de 430 sau 460W dar asta mi se pare mult mai ingrijita si vorba lui taica-miu: "La pensia mea imi permit!" Asa ca va multumesc mult pentru sfaturi si va doresc...ce vreti voi sa vi se implineasca!

#26
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postjohnnybegoode, on May 8 2007, 16:51, said:

Pana la urma am luat Sirtce de 500W. Ca utilizator de Delux de cand ma stiu asta e intradevar SURSA! Cat despre consum, ce sa mai vorbim? Abia urca la 120W (din retea) in FULL LOAD! Cea veche lua vreo 1,7 A (masurati cu aparatul de masura) asta ar insemna daca nu ma insel cam 374W (hmm cam mult poate ma insel cu amperajul). Wherever acum sunt sigur ca mi-ar fi ajuns si o sursa de 430 sau 460W dar asta mi se pare mult mai ingrijita si vorba lui taica-miu: "La pensia mea imi permit!" Asa ca va multumesc mult pentru sfaturi si va doresc...ce vreti voi sa vi se implineasca!

e na? sigur nu 463W cum iti dadea site-ul ala? :P
just playi' with ya' man! sa o stapanesti sanatos si fara fluctuatii de la ELECTRICA :D

LE: pai sa se implineasca ce vreau eu acu sa comand de pe bigdiscount :D

Edited by kappa_man84, 08 May 2007 - 16:03.


#27
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Pana la urma am luat Sirtce de 500W.
Sursa din asta am si eu. Din punctul meu de vedere si nu numai e o sursa super fiabila, nu o sa ai probleme cu ea. Am un prieten care are core duo overclockat + 4 harduri si 8800gts si sursa duce fara probleme.

#28
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Hai ca pana la urma te-ai orientat bine, s-o folosesti cat mai mult :coolspeak:

Quote

Cea veche lua vreo 1,7 A (masurati cu aparatul de masura) asta ar insemna daca nu ma insel cam 374W
:eek:

Mi se pare imens, era si monitoru` in joc? Eh, oricum acum e alta viata cred :)

#29
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View Postcods, on May 8 2007, 20:33, said:

Hai ca pana la urma te-ai orientat bine, s-o folosesti cat mai mult :coolspeak:
:eek:

Mi se pare imens, era si monitoru` in joc? Eh, oricum acum e alta viata cred :)

Da cred ca era si vechiul monitor DELL de 17"..Asa este!
Pentru Seven - la ce viteza sta ventilatorul sursei? La mne sta cam in 1600-1700...Sau altii care au SIRTEC (scuze pt ce am scris mai inainte) de 500W!?

#30
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,369
  • Înscris: 23.05.2003

View Postjohnnybegoode, on May 8 2007, 21:21, said:

Pentru Seven - la ce viteza sta ventilatorul sursei? La mne sta cam in 1600-1700...Sau altii care au SIRTEC (scuze pt ce am scris mai inainte) de 500W!?
Welcome to the club. :D

SE7EN e printre privilegiatii la care sursa se comporta impecabil. 6-700 RPM in idle, 1100 in load dupa care revine la 6-700.
A lui cumnata-meu merge cam ca a ta, in schimb, dar vestea buna e ca omul a reusit s-o domoleasca. Cum? Simplu, a inversat tot airflow-ul din NSK6000.  :w00t:

Adica fan-ul din spate baga aer, ala de pe Ninja suge aer si a mai montat un TriCool de 120 in fata sub optica care scoate. In plus a mai pus 2 TriCool de 92 in fata care baga aer rece si totul e perfect acum. Sursa se comporta ca a lui SE7EN, temperatura la video a scazut cu fo' 5C, aia de pe proc a crescut cu fo' 2C, zgomotul e insignifiant (zice el, urmeaza sa-l ascult si eu intr-o buna zi) pentru ca toate fan-urile sunt puse ori pe low, ori pe medium da' la 5V.

#31
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

SE7EN e printre privilegiatii la care sursa se comporta impecabil. 6-700 RPM in idle, 1100 in load dupa care revine la 6-700.
A lui cumnata-meu merge cam ca a ta, in schimb, dar vestea buna e ca omul a reusit s-o domoleasca. Cum? Simplu, a inversat tot airflow-ul din NSK6000.

Quote

Pentru Seven - la ce viteza sta ventilatorul sursei? La mne sta cam in 1600-1700...Sau altii care au SIRTEC (scuze pt ce am scris mai inainte) de 500W!?
johnnybegoode e asa cum zice burebista, la mine se comporta ok, am impresia ca are legatura si cu temepratura din carcasa. Eu in Antec Solo mai am pe langa ventilatorul de pe proc (Thermalright SI-128 + Nexus), si ventilatorul  de carcasa tricool dat pe low. In orice caz temp-urile sunt foarte scazute, mai ales temp proc-ului e constanta, undeva la 20-24 grade.
La mine nu ajunge la 1600 rpm orice i-as face,cel mai mult a ajuns la 1200 rpm dar asta cand rulau 3 stress test-uri in acelasi timp, deci era un load extrem de mare. In mod normal prin aplicatii n-am cum sa stresez atat sistemul.
Cat despre silentiozitate nu stiu ce sa zic, eu nu o aud dar e posibil pentru altii sa nu fie silentioasa. Oricum la 550-700 rpm cat sta in mod normal nu prea am cum sa o aud.

#32
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View Postburebista, on May 8 2007, 21:35, said:

Welcome to the club. :D

SE7EN e printre privilegiatii la care sursa se comporta impecabil. 6-700 RPM in idle, 1100 in load dupa care revine la 6-700.
A lui cumnata-meu merge cam ca a ta, in schimb, dar vestea buna e ca omul a reusit s-o domoleasca. Cum? Simplu, a inversat tot airflow-ul din NSK6000.  :w00t:

Adica fan-ul din spate baga aer, ala de pe Ninja suge aer si a mai montat un TriCool de 120 in fata sub optica care scoate. In plus a mai pus 2 TriCool de 92 in fata care baga aer rece si totul e perfect acum. Sursa se comporta ca a lui SE7EN, temperatura la video a scazut cu fo' 5C, aia de pe proc a crescut cu fo' 2C, zgomotul e insignifiant (zice el, urmeaza sa-l ascult si eu intr-o buna zi) pentru ca toate fan-urile sunt puse ori pe low, ori pe medium da' la 5V.

Acu ca am trecut pe Core2Duo sursa a intrat si ea in regim normal de functionare cum spui si tu: 700 sare la 1000 si revine la 700-800 in functie de ce fac la pc..E grozava, ce mai!

#33
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,369
  • Înscris: 23.05.2003
OK, bine ca se aude cum trebuie. Sursa este excelenta ca si calitate a constructiei. Tocma' ce mi-a zis Varz ce au tinut pe ea pe timpul CERF-ului:

Quote

2x 8800 Ultra + QX6700 @ 3.5 GHz = 497 W in 3D Mark 2001 Nature... Sirtec HPC-500-A12S avea rail-ul de 12V la 11.97V :D


#34
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007
Buna
As dori sa stiu din ce cauza mi se incalzeste sursa, iar cand se incalzeste scoate un sunet ff urat coolerul de pe ea.
Sursa este Rexpower si este de 400w, o am de mai bine de 2 ani.
De curand am facut un upgrade la calc punand un proc Intel Pentium D915 de 2800 mhz Dual Core, si am mai adaugat un hdd de 80 gb.
Configul contine: placa de baza asus P5vdc-mx/c,proc Intel Pentium D915 2800Mhz,hdd 40 GB maxtor + hdd 80 GB Western Digital,CD-rom,Placa video Ati RAdeon GeCube 9550 GU 256 MB 128 biti,placa de retea,RAMI 1x512 DDR Kingmax Superram + 128 DDR,coolerul pe procesor este cel de la intel din dotarea procesorului.
As vrea sa stiu daca  sursa ii prea slaba sau ce ar putea fi,si daca ar trebui schimbata sursa sa-mi spuneti o sursa buna la un pret acceptabil.
Va Multumesc ;)

#35
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,369
  • Înscris: 23.05.2003
Pai ai pus un procesor care haleste mai mult curent, sursa e vaporware cu eficienta proasta si ventilatie si mai proasta si se tureaza mai tare fan-ul.
fan care (probabil) este si imbicsit de praf, ca si sursa prinauntru. :)

Defineste pret acceptabil. :D
Cea mai ieftina sursa pe care o pot recomanda este Spire Jewel 380. Apoi Sirtec 430/Antec Earthwatts 380.

#36
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007
Dupa ce am citit pe pagina 1 al acestui topic cred ca o sa merg si eu pe sirtec 430 .

Am auzit ca este silentioasa si in rest nu mi se pare ff scumpa am gasit-o la 132 ron mi se pare acceptabil.

Vreau sa-ti mentionez: compul meu este tot timpul deschis si tot de incalzeste + ca scoate un sunet ff deranjant zici ca ii aspirator :D.

Mersi pt sfat ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate