Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Problema RAM!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
grover

grover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2006
salut all!
am 1 placuta de 1 gb ram ... si am scoso zilele astea din mobo...si knd am puso la loc nu pre am avut pozitie buna..si knd am infipt placa in slot sa 'decojit' 2 'lamele' dealea de cupru sau ce sunt ele..sad.gif(.. sunt foarte sup si trist sad.gif..va rog sa-mi spuneti daca se poate face ceva..inlocuite cumva cu altceva sau de la alt ram (o improvizatie)... daca stie cineva sa faca ceva...va rog mult sa ma ajutati ..pacat de ram

#2
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Pai daca erau folosite trebuie sa te transformi in "chinez": lipesti cu cositor un firicel care sa refaca circuitul intre folie si primul punct de care te poti lipi. Iar folia o lipesti cu putin cianocrilat de textolit.  Mare grija la pus in slot sa nu faci scurt.

Am zis daca erau folosite ca nu toate contactele sunt folosite de obicei. Sigur e memoria si nu slotul da?

#3
grover

grover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2006

View Postmalone6x6, on Apr 10 2007, 10:05, said:

Pai daca erau folosite trebuie sa te transformi in "chinez": lipesti cu cositor un firicel care sa refaca circuitul intre folie si primul punct de care te poti lipi. Iar folia o lipesti cu putin cianocrilat de textolit.  Mare grija la pus in slot sa nu faci scurt.

Am zis daca erau folosite ca nu toate contactele sunt folosite de obicei. Sigur e memoria si nu slotul da?

pai erau folosite ptr ca nu il mai vede sistemu...foliile numai sunt..dar mai sunt niste 'puncte' de unde pot lipi..deci folie nu am ca sa o pun la loc(doar sa iau dupa alt ram ..daca s-ar putea) cum adik daca e memoria si nu slotu la ce te referi?

#4
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Pai sa nu fi ramas foliile alea prin slot si sa faca scurtcircuit.
Vezi ca alte tipuri de memorie pot avea foliile mai late. Ajusteaza-le cu un cutter.

#5
grover

grover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2006

View Postmalone6x6, on Apr 10 2007, 10:48, said:

Pai sa nu fi ramas foliile alea prin slot si sa faca scurtcircuit.
Vezi ca alte tipuri de memorie pot avea foliile mai late. Ajusteaza-le cu un cutter.
nu nu au ramas in slot... m-am uitat la unu de 256 tot aceeasi firma pqi si par la fel de late. ai zis tu de cianocrilat de textolit.. ce e asta ('un lipici')nu? il gasesc la magazine 'de specialitate...?

MS MULT... o sa incerc cat de curand...

#6
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
e asa numitul instant
iar textolit e materialul pe care e montat circuitul electronic

#7
adymihai

adymihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2007
stiu eu un tip pe la ghencea
am patit si eu cu un 512 asa dar la mine a bagat-o un prieten invers si a busit mb si au zburat 2 pini de la ram
a  rezolvat-o

#8
grover

grover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2006

View Postadymihai, on Apr 11 2007, 08:07, said:

stiu eu un tip pe la ghencea
am patit si eu cu un 512 asa dar la mine a bagat-o un prieten invers si a busit mb si au zburat 2 pini de la ram
a  rezolvat-o

pai cum pot sa iau si io leg cu el ..poate il fac la el.. uite idu meu : dark_groov
ms

#9
grover

grover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2006
UNDE gasesc si io : cianocrilat de textolit ..asta , am cautat si pe net si nu am gasit, helpppp spuneti un magazin ceva de unde pot sa iau

#10
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
cianocrilat este acel adeziv instant ce se vinde pe la toate papetariile in mici tubulete.
textolit este materialul din care e facuta o placa de baza si pe care e montat circuitul electronic.

citeste mai cu atentie alta data ce ti se scrie!

#11
grover

grover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.03.2006

View Postmalone6x6, on Apr 12 2007, 11:49, said:

cianocrilat este acel adeziv instant ce se vinde pe la toate papetariile in mici tubulete.
textolit este materialul din care e facuta o placa de baza si pe care e montat circuitul electronic.

citeste mai cu atentie alta data ce ti se scrie!

asha zii... mi-ai zis cianocrilat ala si mai 'terminat..apoi instant :D ce concluzie vroiai sa trag de aici :P.. deci un fel de sau chiar superglue deala mai bunu.. :P

#12
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Da, apare si ca superglue comercial.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate