Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

reciclare plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
444 replies to this topic

#145
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pp-ul si pvc-ul sunt mari impuritati in pet-uri...

#146
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postspare-me, on Nov 2 2007, 22:59, said:

imi pare rau...dar sincer cred ca iti lipseste pregatirea necesara...
pp-ul si pvc-ul sunt greu de gasit si de recuperat...
de exemplu pvc-ul e o mare problema in reciclarea  peturilor...

   Chiar nu vreau sa fac nici o apreciere asupra modului in care te exprimi in TOTALA NECUNOSTINTA DE CAUZA asupra problemei analizate aici .
   Daca te crezi desteptul lumii , e dreptul tau sa ai o astfel de opinie .
   Pot sa-ti precizez ca obiectul meu de activitate este prelucrarea maselor plastice , ca am absolvit un liceu industrial de chimie , s.a.m.d.
   Daca in mod obisnuit se spune de ex. ca o lada din plastic e din pvc , lucru cu care probabil esti de acord , pentru ca asa zic ceilalti , ei bine pot sa-ti spun ca o lada , de paine sau pentru sticle de bautura este din H.D.P.E. 0.84  .
    S-ar parea ca este prea mult pentru tine , asa ca nu voi continua .

#147
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
mai stie cineva si alte firme care lucreza in domeniu si achizitioneaza pet??? si alte tipuri de plastic in special???
de ex. de firma Green Pet Prod a auzit cineva??? prin 2004 erau la fel de tari ca green tech... tot ii rog sa imi faca o oferta dar vad ca nu se tin de cuvant
salut

Edited by prise, 06 November 2007 - 16:17.


#148
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
numai se ocupa nimeni de plastic ???

#149
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postprise, on Nov 11 2007, 12:03, said:

numai se ocupa nimeni de plastic ???

   Eu sunt unul din putinii care se intereseaza de domeniu , in rest , s-ar parea interesul ca e minim .

#150
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu stiu de unde atata ostilitate pe arcond, care abereaza cu gratie, si imi "da lectii" explicandu-mi ca lada 'din pvc' e din polietilena de inalta densitate...
de-abia astept sa-mi spuna unde-am gresit eu, si sa-mi spuna unde-a vazut el in romania statie de reciclare a pp-ului, pvc-ului si poate, in sublima-i inteligenta, imi explica si ce se intampla atunci cand se topesc fulgii de PET obtinuti impur, cu amestecuri de PVC atunci cand la topire se intalnesc doi polimeri cu coeficiente de omogenitate diferite :death:
ai absolvit liceul, de chimie, bravo...se vede ca te-ai oprit aici dupa ostilitate si jigniri...mai ai de invatat...
eu ti-am vorbit frumos si tu :death:

#151
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
da ... imi place ca aveti cunostinte depline despre plastic ... si daca tot dicutam asa profund poate imi spuneti si mie de ce fuge si greentech asa tare de pvc , chiar radeam ca imi spuneau unul din reprezentanti ca ma bat daca intru pe poarta cu pvc la ei ... :)))
ca o paranteza , gratarele de bere ce natie sunt???
multumesc!

#152
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postprise, on Nov 11 2007, 14:52, said:

da ... imi place ca aveti cunostinte depline despre plastic ... si daca tot dicutam asa profund poate imi spuneti si mie de ce fuge si greentech asa tare de pvc , chiar radeam ca imi spuneau unul din reprezentanti ca ma bat daca intru pe poarta cu pvc la ei ... :)))
ca o paranteza , gratarele de bere ce natie sunt???
multumesc!
doar ce ti-am spus in postul anterior.
in reciclarea PETULUI pvc-ul e o impuritate, pentru ca fulgii de pet reciclati sunt topiti si merg la productia de fibra poliesterica.
pvc-ul fiind mai greu, are alt coeficient de topire si de omogenitate, combinarea celor doua duce la lipituri, defecte, inadvertente, per total duce la o catastrofa....

#153
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
ok, mersi ... si gratarele de bere sunt??? hdpe???

#154
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postprise, on Nov 11 2007, 14:52, said:

da de ce fuge si greentech asa tare de pvc ...
  
   Daca dispui de deseuri pvc , se pot valorifica .
   Cunosc firma care produce fitinguri sanitare - coturi , teuri ,  ramificatii , etc. , gama 20 - 110 mm , problema e ca s-ar putea sa aiba suficienta materie prima .

#155
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
am si deseuri de pvc ... nu cine stie ce cantitate dar se strange ... daca ai putea sa imi dai un nr de contact ... nu ar fi rau
multumesc!

#156
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postprise, on Nov 11 2007, 20:26, said:

am si deseuri de pvc ... nu cine stie ce cantitate dar se strange ... daca ai putea sa imi dai un nr de contact ... nu ar fi rau
multumesc!

   Sper sa fie ok.
   Si sa nu mai zica spare-me ca-i nu stiu cum treaba cu reciclarea plasticului .

#157
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
am facut si primul transport ... au trimis cei de la green tech tirul ... l-am incarcat ... am fost la ei sa facem cantarul ... foarte corecti , au un cantar electronic ... am dat factura am incasat bani dupa 2 zile ... si cam asta este treaba...
spor la treaba
salut

#158
jann

jann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2007
Toata aceasta discutie este foarte interesanta si imi pare rau ca nu am descoperit-o mai de vreme, de aceea rog sa-mi spuneti si mie unde sa merg sa ma interesez la mine in oras daca exista cineva care are o asemenea activitate,, avand in vedere ca sunt la 80km distanta de buzau si probabilitatea de a mai fi cineva cu un asemenea domeniu de activitate e mare!!!

Edited by jann, 10 December 2007 - 12:19.


#159
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postprise, on Dec 3 2007, 09:44, said:

am facut si primul transport ... au trimis cei de la green tech tirul ... l-am incarcat ... am fost la ei sa facem cantarul ... foarte corecti , au un cantar electronic ... am dat factura am incasat bani dupa 2 zile ... si cam asta este treaba...
spor la treaba
salut
cat a costat transportul?

#160
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006
daca aveti deseuri din plastic, pet-uri, fulgi, dopuri de plastic...ma intereseaza pe mine...cantitate si pret EX-WORKS

#161
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
transportul e asigurat de green tech

pt. domnul din buzau ... cred ca ai concurenta serioasa dar buzaul are potential ... si ai unde scapa de deseuri repede
la oficul comertului unde deschizi firma poate iti spune daca mai ai concurenta pe oras, eu acolo am aflat
bafta

Edited by prise, 10 December 2007 - 18:33.


#162
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postprise, on Dec 10 2007, 18:30, said:

transportul e asigurat de green tech

pt. domnul din buzau ... cred ca ai concurenta serioasa dar buzaul are potential ... si ai unde scapa de deseuri repede
la oficul comertului unde deschizi firma poate iti spune daca mai ai concurenta pe oras, eu acolo am aflat
bafta
si vin oriunde? tu de unde esti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate