Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

reciclare plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
444 replies to this topic

#1
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
ma bate gandul sa deschid un centru de colectare a deseurilor din plastic  dar nu stiu unde ..as putea sa le dau dupa aceea .
astept ideei si sfaturi de l voi ......

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca vrei doar colectare, citeste articolul asta si incearca sa iei legatura cu firmele mentionate in el : http://www.eafacere....t...&artID=3325

#3
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
ms mult....mai astept sfaturi si ideei ....poate chiar colaborari

#4
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
una peste alta care ar fi cheltuielile pt inceput ...in afar de infiintarea firmei..
mai trebuiesc alte autorizatii speciale...
sunt ceva probleme de care as putea sa ma lovesc ....cu avize ...si alte chestii formale...greu de obtinut???

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca o sa ai nevoie de aprobarile obisnuite pentru puncte de lucru (pompieri etc)

#6
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003

 schumy1502, on May 25 2007, 13:42, said:

una peste alta care ar fi cheltuielile pt inceput ...in afar de infiintarea firmei..
mai trebuiesc alte autorizatii speciale...
sunt ceva probleme de care as putea sa ma lovesc ....cu avize ...si alte chestii formale...greu de obtinut???

si in doua luni de zile nu ai avut timp sa te interesezi?
Segmentul asta e destul de costisitor. Daca faci doar colectare nu prea o sa faci multi bani. Pentru ca iti trebuie cantitati mari si constante pentru a veni alta firma sa ti le cumpere. Altfel te vei plimba tu cu cate 300kg de sticle de plastic in masina pana in nu stiu ce judet pt a le vinde.
Iar daca vrei sa iti cumperi utilaje ..... pregateste-te la sume mari de bani, mult mai multi decat dai spaga pt eventualele autorizatii de functionare.

#7
Eli Mocanu

Eli Mocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.05.2007
Eu lucrez in acest domeniu si, crede-ma, nu e asa usor pe cat pare.
In primul rand trebuie sa obtii autorizatii de colectare si valorificare deseuri ... care sunt de mai multe tipuri in functie de ce doresti sa faci. - intereseaza-te la agentia de mediu.
2) trebuie sa cumperi cel putin o presa de balotat = cateva mii de euro
3)Trebuie sa ai spatiu de depozitare  destul de mare ptr ca in cazul deseurilor ai nevoie de cantitati mari ptr a  face bani ( cu cat ai cantitati mai mari cu atat mai scump poti sa le vinzi) . Ideala este o hala.
4) Deseurile trebuie sortate dupa tipul de material din care sunt facute - ex HDPE, LDPE, PP etc... dupa culoare etc...

Mai sunt si alte detalii,dar cele de mai sus sunt esentiale.

Ptr a-ti face o idee despre aceasta afacere intra pe  www.deseuri-online.ro

Daca vrei mai multe detalii poti sa ma intrebi  ^_^

#8
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
stie cineva preturile per kilogram la deseurile plastice???

#9
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
nu face nimeni oleaca de troc cu deseuri plastice??? eu zic ca se merita :D

#10
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007

 Eli Mocanu, on May 29 2007, 13:00, said:

Eu lucrez in acest domeniu si, crede-ma, nu e asa usor pe cat pare.
In primul rand trebuie sa obtii autorizatii de colectare si valorificare deseuri ... care sunt de mai multe tipuri in functie de ce doresti sa faci. - intereseaza-te la agentia de mediu.
2) trebuie sa cumperi cel putin o presa de balotat = cateva mii de euro
3)Trebuie sa ai spatiu de depozitare  destul de mare ptr ca in cazul deseurilor ai nevoie de cantitati mari ptr a  face bani ( cu cat ai cantitati mai mari cu atat mai scump poti sa le vinzi) . Ideala este o hala.
4) Deseurile trebuie sortate dupa tipul de material din care sunt facute - ex HDPE, LDPE, PP etc... dupa culoare etc...

Mai sunt si alte detalii,dar cele de mai sus sunt esentiale.

Ptr a-ti face o idee despre aceasta afacere intra pe  www.deseuri-online.ro

Daca vrei mai multe detalii poti sa ma intrebi  ^_^
este o conditie necesara si obligatorie de la inceput,sa am o presa de balotat??mai exact cat ai dat pe presa de balotat
spatiul de care dispun este de 1000 mp.
eu as dori pt inceput doar achizitie si revindere.
mai revin cu alte intrebari pe parcurs

#11
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 schumy1502, on May 30 2007, 21:44, said:

este o conditie necesara si obligatorie de la inceput,sa am o presa de balotat??mai exact cat ai dat pe presa de balotat
spatiul de care dispun este de 1000 mp.
eu as dori pt inceput doar achizitie si revindere.
mai revin cu alte intrebari pe parcurs

daca ai firma cu evolutie financiara pozitiva (nu neaparat dar este mai bine) , vezi ca in august AFM mai da drumul la o sesiune de proiecte pentru fonduri nerambursabile.....sesiunea asta s-a terminat azi....in august, vezi in manualul de operare (sau in ghidul de finantare) punctul e) gestiunea deseurilor si de acolo te descurci ;)
ei iti dau 50% tu pui 50%....investesti in presa de balotat si alte alea mai ieftine dupa care poti sa te dezvolti cu o statie de reciclare PET-uri etc...daca vrei mai multe detalii PM
bafta!

#12
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
presa de balotat gasesti intre 6000 euro si 15000 euro ... eu zic ca e necesara o astfel de investitie pt ca economisesti si spatiu si pot fi transportate mai usor si cantitati mai mari de pet-uri ...

#13
Eli Mocanu

Eli Mocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.05.2007

 schumy1502, on May 30 2007, 21:44, said:

este o conditie necesara si obligatorie de la inceput,sa am o presa de balotat??mai exact cat ai dat pe presa de balotat
spatiul de care dispun este de 1000 mp.
eu as dori pt inceput doar achizitie si revindere.
mai revin cu alte intrebari pe parcurs


1)Cred ca  cel mai bine iti dau un exemplu:

Intr-un tir de 20 tone incap ap 3 tone de PETuri nebalotate sau ap 9 tone de PETuri balotate.
Daca un kg de PET uri transparente este de 0.9 ron/ kg  si transportul de la tine in locul x costa sa spunem 1500 ron+ tva, rezulta ca pretul final de vanzare este:

ptr PETuri nebalotate = 1.48 ron/kg / cu mult peste pretul pietei, deci trebuie sa scazi din pretul marfii = mai putin profit
ptr PETuri balotate = 1.09 ron/kg

2) In cazul in care doresti doar achizitie si revindere, te previn ca nu va  fi usor ( nu e imposibil , dar nici usor)
  Cel mai bine e sa achizitionezi un material in cantitati mari ( din mai multe locuri) , si sa il vinzi cunmparatorilor mari.
  Cu riscul de a ma repeta, in acest domeniu cu cat ai o cantitate mai mare cu atat mai sump poti sa o vinzi .

Edited by Eli Mocanu, 31 May 2007 - 09:10.


#14
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
sa inteleg ca un kg de pet transparente este 0,9 ron adica 9000 lei vechi???

LE: by the way ... stie cineva ce preturi au cei de la green tech din buzau? am inteles ca e cea mai mare firma din tara.

Multumesc

Edited by prise, 31 May 2007 - 09:29.


#15
Eli Mocanu

Eli Mocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.05.2007

 _Smiley_, on Mar 23 2007, 18:53, said:

daca vrei doar colectare, citeste articolul asta si incearca sa iei legatura cu firmele mentionate in el : http://www.eafacere....t...&artID=3325


Lista cu toti colectorii/ valorificatorii/ reciclatorii autorizati din Romania :

http://www.minind.ro...stice_03_04.pdf
Cautati si veti gasi si alte liste interesante pe net  :D

#16
Eli Mocanu

Eli Mocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.05.2007

 prise, on May 31 2007, 10:22, said:

sa inteleg ca un kg de pet transparente este 0,9 ron adica 9000 lei vechi???

LE: by the way ... stie cineva ce preturi au cei de la green tech din buzau? am inteles ca e cea mai mare firma din tara.

Multumesc

0.9 in balotat, in cantitati mici.
Cu cat il vinzi in cantitati mai mari, cu atat mai scump .

dar pretul pietei se schimba mereu ...pana iti vei lua toate aprobarile se va schimba.

#17
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
salut. am sunat astazi la anpm si in stilul caracteristic romanesc ... zeci de comutari la nush ce alt numar ... si cat se poate de repede mi-au explicat ca pt inceput trebuie proiect urbanism ... proiectant ... autorizatie mediu si apoi iar la ei pt numai stiu ce autorizatie ... saptamana viitoare am sa le fac o vizita ca sa vb clar cu ei ... si am sa revin si cu informatii referitor la preturile oferite de green tech ... am facut rost de numarul lor de tel

Edited by prise, 31 May 2007 - 10:15.


#18
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
deci , am fost sunat de cei de la greentech ... 0,9 lei transparenta , 0,75 albastru verde, 0,6 lei maro ... peste 30 tone bonus de 0,03 lei, peste 60 tone 0,06 lei ... :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate