Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#4123
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Am ajuns la 145 !!!!!

#4124
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Am terminat de citit tot ! Vaz ca nu mai intereseaza pe nimeni invelitorile.
Propun ca in loc de laudat vreuna ori alta invelitoare sa le baclarim.
Care a pus tabla ori tigla ori stuf ori pene, daca a luat teapa si-a avut probleme, sa spune ce si cum ar face a doua oara.
Io am povestit mai acu citeva posturi.

#4125
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Pe mine ma intereseaza, caci am de reparat acoperisul casei in care m-am mutat.
Dar imi voi pastra ideile pt mine.
Caci nu mi le-am schimbat de la precedentele postari

#4126
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Eu am mai spus în spate, acum pe casă am țiglă de beton Elpreco, după 8 ani arată bine. Am doi vecini care au la fel Elpreco, cam din aceiași perioadă, arată ok. Alt vecin are Bramac natura parcă, cea fără nici un strat de protecție, arată bine cam tot după atâția ani. Dacă ar fi să cumpăr țiglă de beton aș cumpăra Bramac, nu mai e diferență mare de preț între Bramac și Elpreco față de acum 8 ani, iar ca si calitate Bramac e peste Elpreco, e mai rezistentă.
Am folosit și țiglă ceramică Tondach Bolero, foarte bună, rezistenta, închide bine, arată excelent, un singur minus dpmdv, are rost și e foarte dificil de aliniat țigla pe verticală, aproape imposibil aș spune, dar cu efort se poate aduce la 'adevar', dar perfect nu poate fi scoasă. La țiglă clar as merge pe ceramică, Tondach, dar nu Bolero, ci Rumba.
Acum vreau să folosesc tablă falțuită cu click (probabil Viking, încă nu m-am decis, mai am la dispoziție timp până în iulie) voi vedea ce și cum, sper să fie o alegere ok.



#4127
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Eu am o tigla care are cca 70 de ani!
Si arata bine.
Doar ca a mai cedat lemnul de sub ea, au cedat jgheaburile, etc

#4128
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 omnitera, on 05 februarie 2018 - 13:25, said:

Buna ziua,

Sunt nevoit sa decopertez acoperis de 221 mp acoperiti ...

Am acoperit o casa in 2011.
Am mai acoperit o alta casa acum o saptamana.
La ambele am folosit Gerard.

La toate ofertele de tabla lisa (Lindab, Wetterbest etc.) nu m-o incantat ideea unor suruburi forante date de sus in jos prin tabla, pe care sa le ploua si sa le ninga de-a dreptu', ani la rand.

Parerea mea.

Edited by Hunor_66, 13 February 2018 - 12:27.


#4129
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Sunt diferente intre Gerard si Decra?
Stiu ca Decra are mai multe grosimi la tabla, pe cand Gerardul este doar pe 0.43mm.

#4130
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Sunt producatori diferiti.
Eu la a doua casa nu am putut alege Decra fiindca nu aveau nuanta de culoare pe care o doream, "chestnut"-ul de la Gerard.

#4131
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 omnitera, on 05 februarie 2018 - 13:25, said:

Buna ziua,

Sunt nevoit sa decopertez acoperis de 221 mp acoperiti prin 1999-2000 cu tigla Ceramica Iasi. Este aproape toata exfoliata si crapata.
Am citit acest topic pina la pagina 122.
Am citeva oferte pe tabla si tigla ceramica.
As dori sa stiu:
- are cineva invelitoare Wetterbest si-a avut probleme cu tabla ?
- are cineva invelitoare Lindab nordic 400 si-a avut probleme? Doar din auzite am aflat de cazuri de decolorare neuniforma.
- are cineva invelitoare Creaton si nu-i multumit ?
Multumesc
Lindab nordic 400 cu acoperire HBPE te duce la aproape doua milioane metrul patrat cu toate accesoriile incluse ! O invelitoare de 550 mp. a costat un miliard adusa direct din Norvegia ...dupa patru  ani arata ok ...

#4132
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 Hunor_66, on 14 februarie 2018 - 11:13, said:

Sunt producatori diferiti.
Eu la a doua casa nu am putut alege Decra fiindca nu aveau nuanta de culoare pe care o doream, "chestnut"-ul de la Gerard.
Da, aici ai dreptate. Si forma/modelul de la Milano e frumoasa si nu se regaseste la Decra

#4133
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 nykysor, on 14 februarie 2018 - 23:28, said:

Lindab nordic 400 cu acoperire HBPE te duce la aproape doua milioane metrul patrat cu toate accesoriile incluse ! O invelitoare de 550 mp. a costat un miliard adusa direct din Norvegia ...dupa patru  ani arata ok ...

Am oferta la vreo 4800 e pe  Nordic 400 HBPE fara decopertare. Sistemul pluvial nu intra in pret. Toti ....cunoscatorii.... spun ca-i scump de la Lindab si se poate folosi de la altii. Il pot pastra p-ala vechi din tabla zincata. Ar arata cam naspa ...dar....tre' sa-mi ramina si de-o amanta. Inca as vrea sa merg pe Creaton care-i mai ieftin decit HBPE (varianta Balance) si doar vreo 2000 ron mai scump decit Lindab nordic 400 mat. Dar reprezentantul Creaton doreste sa decopertez vreo 20 mp sa vada-n ce stare sunt riglele.  De-s ok pot sa merg pe Creaton Harmonie ca se potrivesc ca pas de letuire. Da Armoniile-s mai scumpe! E posibil cu manopera si materialul pt re-letuire sa ies tot p-acolo.

M-am saturat si-am obosit sa tot fac calcule! Acu-i zapada asa ca stand by. Da-s inca indecis. Tigla am acum pe casa, daca peste vreo 20 ani ma frig si cu Creatonul ?! Unul din agentii D.....n, care-mi oferta si Creaton si Nordic 400 mat, spunea ca la tabla are reclamatii cu schimbarea-n timp a culorii. O fi adevarat....no fi.... eu cam simt ca-i o barba din partea lui mai ales ca pretul era peste Creaton. O fi avind procent mai bun la tigla !?...Îi tabla doar, ce mama măsii !!!  Gerardul iesea mai scump decit Creatonul dar asta-i alta mincare de peste.

Oricum, diferente mari la manopere intre diversele oferte ce le am. Aia care pun de regula tabla, baga la tigla o manopera de cazi pe spate fata de altii consacrati pe tigla. Unii cred ca fac ofertele la plesneala, iese bine, nu,nu! Altul care-mi spuse ca el monteaza doar tigla, nu se spurca cu tabla, tot tragea inspre Bramac, cica se pune mai usor si iese manopera mai buna.

Din punct de vedere al preturilor era mai bine-n "minunata" economie planificata de "sus". Cuiul si batutul lui costa la fel si la munte si la mare. Da' atunci n-am fi avut conace de invelit !

https://forum.softpe...tach_id=1946969

Tondach-ul a cazut mult in preferinte datorita acestor poze si-a postarilor cu exfolierea.

https://forum.softpe...tach_id=1946973

https://forum.softpe...tach_id=1946974

#4134
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 omnitera, on 17 februarie 2018 - 18:04, said:


Îi tabla doar, ce mama măsii !!!  Gerardul iesea mai scump decit Creatonul dar asta-i alta mincare de peste.
Si Gerard-ul ii tabla, dar metodologia de montaj e diferita fata de tabla lisa, de tip Lindab, Wetterbest etc.

P.S. Cel mai greu ii sa afli si sa te decizi ce vrei...

#4135
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Toate fac vegetatie daca sunt copaci sau umbrire. Poate ca tabla lisa/faltuita nu.

#4136
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 Hunor_66, on 19 februarie 2018 - 13:19, said:

Si Gerard-ul ii tabla, dar metodologia de montaj e diferita fata de tabla lisa, de tip Lindab, Wetterbest etc.

P.S. Cel mai greu ii sa afli si sa te decizi ce vrei...

Buna seara. What's up Doc !?

Stiu ce vreau. Dupa ce-am citit tot acest topic si altele citeva pe astă tema mi-am format o parere. Dar tre' sa imbin ce vreau eu cu cei mai bine tehnic si durabil.

De Gerard / Decra nu am parale.

Vreau tigla ceramica. Dar....am inclinatie la o sarpanta cam de 23 grade si la cea principala undeva la 33 gr. Oare apa nu "baltește"  mai mult si mai bine pe pantele mai line si se infiltreaza mai abitir in tigla si de acolo sub efectul ciclurilor inghet-dezghet cu repercursiuni asupra materialului ? Io zic ca da.

Pe sarpanta de 23 actuala tigla s-a crapat si exfoliat cam dupa 3-4 ani. Si muschiul creste pe ea ca-n tundră ca-i mai la "umbră". Pe alte suprafete ale invelitorii, mai inclinate, n-am avut parte de ist fenomen in asa amploare. La ce zdrobite-s acu, cred ca doar cartonul bitumat ce l-am pus pe astereala o tinut apa departe de asternuturile mele.
D-aia nu pot sa las Nordic 400 in afara calculelor.

Despre Tondach am citit si de bune si de rele. Despre Creaton n-am auzit inca nica rau.....Dar asa n-auzisem nici despre ceramica de Iasi.
Tabla are clar bubele ei dar sigur nu suge apa. In zona mea n-am reprezentant de Blachotrapez din tabla d-aia nazistă de ThyssenKrupp si nici macar de Rukki. Vreau un reprezentant in zona sa-l pot lua de git in caz de probleme, nu sa fac naveta la naiba-n praznic. D-aia sunt blocat in Nordic 400 desi stiu ca platesc si marketing-ul lor.

Creatonul ma zapaceste cu garantia lor ce mi-o dau doar daca iau si accesoriile de la ei, acestea fiind mai toate, mai mult decit dublul unor produse similare de la alte firme. Basca tre' sa-mi pun caciula cu meseriasi autorizati de ei ca altfel ....nu se stie cu garantia ! Iar meseriasii autorizati si scoliți de ei, la pret pe manopera, parca ar avea 3 mîini ! Dar fie si asa !

Oooooo..... Zeus !..... De m-as putea convinge ca 23 si 33 n-au efecte dramatice asupra duratei de viata a tiglei ceramice, a Creaton-ului in particular !

Cred c-o sa ajung sa arunc arșicele ! Mă ajutati sa cază oasele-n vreun raspuns divin ?!

Pt. alte tigle si table mai ieftine sunt prea sarac.

Cu stimă

Edited by omnitera, 21 February 2018 - 18:39.


#4137
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Posibil ca vechea tigla sa fie recuperata , si sa scapi de o investie majora . Daca schimbi numai placile defecte si apoi faci un tratament la tigla ?
http://vopseaacoperi...hydroblock.html ...doar un exemplu .
Printre rinduri , se recomanda chiar de la primul montaj , din prima zi , un tratament ...

#4138
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Ar fi fost cea mai buna varianta asta cu recuperatul. Vechea tigla am pus-o eu pe casa asa ca ar fi fost usor sa refac sarpanta prin înlocuire....Dar....sunt mult prea multe de inlocuit, modelul nu se mai fabrica. Am gasit second, departe de mine, tocmai pe litoral. Io-s în munte. Aceleasi tigle de Ceramica Iasi. As iesi cel mai ieftin cu tot cu transport. Și daca peste citiva ani ma lovesc d-aceiasi problema ? N-as mai avea energia s-o iau de la capat.

#4139
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 omnitera, on 21 februarie 2018 - 18:37, said:

Cred c-o sa ajung sa arunc arșicele ! Mă ajutati sa cază oasele-n vreun raspuns divin ?!

Pt. alte tigle si table mai ieftine sunt prea sarac.

Eu, daca as fi in locul dumitale, si daca as merge pe tabla, in primul rand nu m-as grabi.
Daca inca nu ploua in casa ori nu ploua prea tare, as mai astepta un pic.

As lua cate doua mostre din fiecare tabla in parte, una as pune-o la adapost de apa si soare, iar a doua as lasa-o prin curte, s-o bata soarele si s-o ploua ploaia. Iar dupa 3...6...9 luni, m-as duce si as face comparatia: bucata care o stat inauntru, cu bucata care o stat afara. Unde ar fi culorile mai apropiate si fara exfolieri si pete, pe aia as alege-o.

 omnitera, on 21 februarie 2018 - 18:37, said:

Vreau tigla ceramica.
Daca te-ai hotarat, Doamne Ajuta ! si sa ai spor...

Quote

Dar....am inclinatie la o sarpanta cam de 23 grade si la cea principala undeva la 33 gr. Oare apa nu "baltește"  mai mult si mai bine pe pantele mai line si se infiltreaza mai abitir in tigla si de acolo sub efectul ciclurilor inghet-dezghet cu repercursiuni asupra materialului ? Io zic ca da.
23 de grade nu-i o panta mica. Iar 33 nu-i mica deloc. Nu are cum balti apa la pantele astea.

Acuma, cu apa care "se infiltreaza in tigla", eu as zice ca intr-o tigla buna n-ar trebui sa se infiltreze apa.
Ce, daca lasi apa in ulcior, se infiltreaza in peretii ulciorului ?
Romanii aia, saracii, or ingropat amfore cu ulei si vin si n-o trecut continutul prin pereti...

Eu am vazut tigla veche de vreo 80 de ani, smaltuita. Prin aia cum de nu s-o infiltrat apa ?

Quote

Basca tre' sa-mi pun caciula cu meseriasi autorizati de ei ca altfel ....nu se stie cu garantia ! Iar meseriasii autorizati si scoliți de ei, la pret pe manopera, parca ar avea 3 mîini ! Dar fie si asa !
Acuma, sa stii ca pe langa calitatea materialului, o importanta ENORMA are si calitatea executiei.
Fiindca executia de calitate e atenta la detalii.
Si apa n-o sa-ti curga prin acoperis pe la suprafetele drepte, ci pe la coame, dolii, sorturi de horn, sorturi de perete, inclusiv jgheaburi prost montate (cu panta inversa :)) etc.

As alege cu ochii inchisi un material mai slabut pus in opera de o echipa constiincioasa, decat un material extra montat de niste neica-nimeni.
Parerea mea. Da' sa stii ca m-am lovit de tot felul de oameni.

P.S.

Vad ca mai exista si tigla Siceram (Sighisoara) si Imerys (Brikston).
La astea te-ai uitat ?

#4140
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Brixton, cumva, nu-s Ceramica Iasi ? Brrrrrr...!!!!
Despre Siceram spun unii, chiar pe topicul de cea mai buna tigla ceramica, c-au avut probleme in trecut. Iar auzind asa povesti, dupa ce te-ai fript cu iaurt suflii si-n smintina !

Despre Creaton, repet, n-am auzit ÎNCĂ nimic de rau ca material, d-aia bat spre el, nu că vreau sa ma dau eu rotund.
Tigla smaltuita......are si Creaton-ul ceva cu strat de sticla dar trebe putere la greu pt.asa ceva ! Pui Gerard de doua ori, unul peste altul....

Si zici ca 23 si 33 nu-s de speriat ? Dai garantie ?!Posted Image

Edited by omnitera, 21 February 2018 - 20:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate