Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#4141
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 omnitera, on 21 februarie 2018 - 20:07, said:

Si zici ca 23 si 33 nu-s de speriat ? Dai garantie ?!Posted Image
Eu am 14 si 18 la tabla...
Toata chestia e sa nu faca val retrograd in caz de cea mai ploaie dintre ploile torentiale.
Adica sa n-o ia apa la deal datorita vantului si debitului.

Si la 23 si 33 chiar nu cred ca se intampla (30 de grade nu-i unghiul de la baza in triunghiul ala dreptunghic cu cateta verticala jumate din cea orizontala... ?)
Bine, ca nici matale nu stai prin Caraibe.

Incearca intr-o zona mai accesibila sa pui furtunul de la cismea sa bata pe casa si apoi vezi daca ti-o udat sub tigla.

P.S. Scuza-ma, matale vorbeai de unghiuri, ori de panta (tangenta unghiului, cateta opusa supra cateta alaturata) ???

Edited by Hunor_66, 21 February 2018 - 21:21.


#4142
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Vorbeam de unghiuri masurate-n grade. Si grija mea nu-i ca-mi urca ploaia la deal ci ca, cumva, in timp, panta mai mica sa nu favorizeze absorbtia mai pronuntata a apei in tigla. Parca tot in acest topic, se spunea pe undeva ca tigla din beton absoarbe ț%, aia din ceramica q%.

Chiar acum citesc pe Misiunea Casa despre apa care a patruns prin tigla, un caz cu Siceram.

#4143
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
am 14 grade si novatik, nu a urcat nimic.....

Edited by alexpet, 21 February 2018 - 23:45.


#4144
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 omnitera, on 21 februarie 2018 - 23:21, said:

Vorbeam de unghiuri masurate-n grade.
In cazul asta, 23 si 33 sunt unghiuri fara dureri de cap la sarpanta acoperita ori cu tigla, ori cu tabla.

#4145
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 alexpet, on 21 februarie 2018 - 23:45, said:

am 14 grade si novatik, nu a urcat nimic.....
Apa nu " urca " la ploaie ! Apa se poate infiltra iarna cind se formeaza baraje de gheata .

#4146
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
La invelitorile acoperite cu roca, in cazul decra, gerard si lindab, sunt diferente semnificative intre ele? Ca la pret vad ca sunt.
Ca diferente, nu ma refer la profilul si forma tablei, ci mai degraba la grosimi, acoperiri cu zn, cu piatra, rezistenta mecanica, etc.

#4147
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 Hunor_66, on 22 februarie 2018 - 22:36, said:

In cazul asta, 23 si 33 sunt unghiuri fara dureri de cap la sarpanta acoperita ori cu tigla, ori cu tabla.

So be it !

#4148
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 86-APP, on 23 februarie 2018 - 18:29, said:

Apa nu " urca " la ploaie !
E vorba de ploi torentiale, cu debite instante foarte mari si vant puternic.
Fac "val retrograd" in cazul sarpantelor cu unghiuri mici.

#4149
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Păi mă gândesc că folia de pe sub țiglă preia eventualele infiltrații la astfel de fenomene.

#4150
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 froome, on 25 februarie 2018 - 13:13, said:

Păi mă gândesc că folia de pe sub țiglă preia eventualele infiltrații la astfel de fenomene.
La asa ceva da , la baraje de gheata , nici vorba .

#4151
bstefan

bstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.08.2006
Buna ziua,

Cei care au beneficiat de serviciile unor firme de motaj acoperisuri ; puteti sa-mi spuneti ce garantie a fost data de montator la lucrare ?

Va multumesc

#4152
Maxpaine

Maxpaine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.10.2009

 kondas, on 13 februarie 2018 - 18:54, said:

Sunt diferente intre Gerard si Decra?
Stiu ca Decra are mai multe grosimi la tabla, pe cand Gerardul este doar pe 0.43mm.


Care va place mai mult? Acest aspect este cel mai important, sunt modele si culori pe care le veti gasi doar la Gerard, iar altele doar la Decra. Ambele arata foarte bine pe orice tip de acoperis. Grosimea e importanta, insa doar daca este dublata si de un strat (calitativ) de protectie impotriva coroziunii. In final, sunt atat de multe discutii, atat constructive cat mai ales contradictorii pe acest forum intre cele 2 materiale, incat doar daca sunteti intr-adevar in cautarea acestui tip de acoperis, are rost intrebarea dvs. Daca vreti doar sa va rezolvati o situatie de moment (achizitionarea unui acoperis decent, intr-un anume buget), atunci sunt foarte multe pareri avizate pe acest forum, precum si o gama extrem de larga din care sa alegeti. Stiu ca asta complica alegerea, insa dincolo de pret (care este important, fara indoiala) eu v-as recomanda sa va alegeti produsul care va face casa sa arate cel mai bine. Cand ceva nu-mi place, chiar nu mai conteaza pretul. De fapt, orice pret ar avea, deja exclud acel produs. Ganditi-va la acoperis ca la a 5-a fatada, il veti vedea probabil de fiecare data cand reveniti acasa, n-ar fi pacat sa nu va placa?

Edited by Maxpaine, 12 March 2018 - 11:12.


#4153
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 kondas, on 13 februarie 2018 - 18:54, said:

Sunt diferente intre Gerard si Decra?
Stiu ca Decra are mai multe grosimi la tabla, pe cand Gerardul este doar pe 0.43mm.

E o vorba si chiar se potriveste...am ales pana am cules...si anume nici decra, nici gerard, ci lindab roca.

Iar referitor la culoare intre gerard, decra si lindab, chiar nu e mare diferenta. E diferenta la model si la marime modul.
Am ales lindab ca are tabla de 0.6 cu aluzinc si cu tot cu acoperire e de 2,2. Ar mai fi si cei 50ani garantie, care garantie tot ceva procentual e, dar mai bine,zic eu, fata de gerard.

#4154
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 kondas, on 12 martie 2018 - 19:05, said:


Ar mai fi si cei 50ani garantie, care garantie tot ceva procentual e, dar mai bine,zic eu, fata de gerard.
Da , sa te bazezi pe 50 de ani de garantie ! Nu face confuzia cu 50 de ani nu-ti ploua in casa ! vezi ce inseamna cei 50 de ani , la ce si cum , vezi ca dupa maxim 10 ani trebuie sa faci " revizie " foarte costisitoare ...cauta mai multe informatii .
Nu te baza ca o pui pe casa si gata ...

#4155
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Nu stiu la ce te referi cand zici revizie la max 10 ani.
Stiu despre garantiile date cand se zice "50 ani garantie", dar am zis ca e putin diferit. Macar in acest caz, in al 50 lea an ei tot mai suporta 20%,pe cand ceilalti ioc.
Iarasi nu cred ca dupa 50 de ani aceasta tabla (fie ea lindab, gerard sau decra) se va perfora sau dezintegra. Eventualele probleme vor fi tot in zona montajului, a imbinarilor.

#4156
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Măi fraților, vorbiți de 50 de ani de parcă ar fi mâine!
În 50 de ani poate să dispară lindab (dă faliment), sau poate ne dau rușii o rachetă nucleară, sau cade o cometă, sau nu mai apucăm noi să vedem ce se întâmplă în 50 de ani, sau etc.!
Hai să nu fim naivi în ce privește garanția la învelitoare, e cam fix pix! Aaaaaa, că materialul poate avea o durată de viață de 'x' ani e cu totul altă discuție.

#4157
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Trebuie sa caut o firma pentru tabla, dar nu prea stiu la ce sa ma uit in anunturi sa nu iau plasa. Ma puteti ajuta cu un sfat, sau poate o recomandare pentru o firma in Ilfov? Multumesc.

#4158
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Hol/marchiza dreptunghi 2,5x9m intre peretii a doua case(toate laturile holului inchise)
2. Conditii : sa nu ploua, sa lase sa treaca lumina(am o fereasta de camera in hol); fara efect de sera( asta am rezolvat-o romaneste cu rogojina din stuf vara)
3. Acoperisul existent(din rola ondulata, rasina cu fibra de sticla), e copt(de la soare), fisurat(  de la salturile nuptiale ale generatiilor de pisici ce s-au perindat de 12 ani de cand l-am pus)
4 . Ce varianta este mai buna/ convenabila:
4.1 Rola ondulata rasini polimerice termostabilizate, intarite cu fibra de sticla si fire..varianta esistenta
4.2 Placi policarbonat celular
Pretul este aproximativ acelasi pentru cele doua variante
Multumesc

Edited by danb1961, 02 April 2018 - 07:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate