Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#4105
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cel mai probabil este o pergola din aluminiu powder coated
Cauta in google aluminium pergola profile

#4106
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
As vrea sa fac o terasa în partea dreapta (cum o privești din poză) a casei bătrânești, adică pe lateralul ei, și nu știu ce forma și ce învelitoare sa aibă acoperișul terasei, a.î. sa se armonizeze cât de cât cu restul casei.  Mărimea terasei  as vrea sa fie de 4x3, unde 4 e lățimea casei. Multumesc pt eventualele sugestii.

Attached Files


Edited by sov, 26 October 2017 - 16:28.


#4107
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
O pergola sau un foisor inchis, cu elemente de lemn baituite in negru sau culoarea ce o ai la stalpii casei acum.
Cel mai ok cred ca ar fi o pergola, pe care lasi sa se urce vita de vie ce o ai acolo

#4108
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Multumesc de răspuns. Dar la pergola nu plouă prin ea? Pt ca as vrea sa pun acolo și o plita pe lemne, un pat de stat vara la umbră, sa fie un fel de bucătărie de vara (deschisa)
Asta e laterala casei unde as face terasa tip bucătărie de vara

Attached Files


Edited by sov, 26 October 2017 - 22:37.


#4109
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ploua prin ea, dar poti pune un pat de panza, suspendat, gen hamac sau mobilier de exterior rezistent etc. Acum, daca tot stai afara, e si pacat sa trantesti acoperis deasupra. Pergola, in cativa ani creste vita, tine dos etc... sau foisor cum am spus, il acoperi cu o sindrila bituminoasa, lemn etc.

#4110
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Ideea e ca pergola arata mai bine, insa nu as vrea sa ma ploua când prepar ceva la plita afara sau când stau la un pahar cu vin... Foișorul are acoperiș, dar parca nu se prea armonizează cu casa...

#4111
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Care ar fi pretul pe mp ca manoperă pentru tablă dublu falț la un acoperiș intr-o apă cu atic?
Sunt la stadiu de proiect și vreau să știu ce să îi cer arhitectului.
Până acum am găsit Rumba de la Tondach care merge la o pantă de 12° cu astereală continuă, dar parcă aș folosi tablă că îmi inspiră mai multă încredere la impermeabilitate. Acoperișul va fi fără pod.
Si până la urmă Coilprofil ar fi cel mai optim raport preț/calitate? Sau........?
Mersi.


#4112
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Hai ca te-ai zapacit cu atatea variante! Tigla la 12 grade, nici sa nu te gandesti! Coilprofil este ok, dar este tabla prefaltuita, nu se faltuieste, deci nu este o varianta gandita pentru panta mica!

#4113
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Ok atunci, elimin țigla chiar dacă îmi place cel mai mult, mai ales că am experiența plăcută cu Bolero de la Tondach.
Deci îmi rămân ca variante tabla dublu falț (pantă 6-7°) prefălțuită (10-12°)? E corect așa?
Sau carton asfaltat in două straturi lipit la flacăra? Dar ce pun peste? Ardezie? Sau? Că nici să o zboare vântul nu vreau. Șindrila nu mă interesează, nu zic că nu o fi bună, doar că nu îmi inspiră încredere. Vreau sa nu umblu la acoperiș măcar vreo 20 ani. :)


#4114
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mai eu nu sunt de acord cu sindrila bituminoasa, dar daca esti ok cu 20 de ani termen de viata, e si asta o optiune. Dar cam pe atunci e gata, trebuie invelitoare noua

#4115
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Din ce am mai citit azi se pare că totuși cea mai fiabilă soluție rămâne tabla cu dublu falț pentru pantă de 5-6°.
Până la urmă pot să măresc panta până la 10° și pot merge si pe varianta prefălțuită cu click. Am văzut în portofoliul celor de la Viking că ar putea fi dintr-o bucată în lungime de 9 ml.
Argentum, sincer nu cred că ține atât șindrila, deși cunosc cazuri în care rezistă bine și cazuri în care e varză după doi ani (Tegola) așa că nu vreau să experimentez pe pielea mea.
Tu parcă ai prefălțuită nu?

#4116
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postfroome, on 29 octombrie 2017 - 17:46, said:

.......
.... sincer nu cred că ține atât șindrila, deși cunosc cazuri în care rezistă bine și cazuri în care e varză după doi ani (Tegola) așa că nu vreau să experimentez pe pielea mea.
......
Ce nu " tine " ? ia da un exemplu de " dupa doi ani varza " ....

#4117
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Vecinul de lângă mine (propriu-zis ca am vândut construcția) care arată execrabil după 2 ani, la ultimul vânt a urcat pentru reparații, când ajung prin zonă fac o poză. Vecinul din spate care are șindrilă și arată........fac mâine poză.
Dar nu contează, e o învelitoare ce nu mă interesează. Tablă falțuită am pe casa părintească, pusă în '82-83, e drept că începe să ruginească, dar.........a ținut ceva, zic eu.
Pe casă am țiglă din beton (Elpreco) arată bine după 9 ani, nu am infiltrații, pod choir fără folie, e drept că e pantă de vreo 20°. Sunt materiale ce îmi inspiră încredere prin prisma faptului că le-am văzut testate în timp din proprie experiență.
Știu că nu e cea mai fericită soluție pentru RO un acoperiș cu pantă mică, dar..........

#4118
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ai avut nesansa sa vezi numai materiale in montaje deficitare . ...

#4119
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Posibil, e si varianta asta.

#4120
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postfroome, on 29 octombrie 2017 - 17:46, said:

Din ce am mai citit azi se pare că totuși cea mai fiabilă soluție rămĂąne tabla cu dublu falț pentru pantă de 5-6°.
PĂąnă la urmă pot să măresc panta pĂąnă la 10° și pot merge si pe varianta prefălțuită cu click. Am văzut Ăźn portofoliul celor de la Viking că ar putea fi dintr-o bucată Ăźn lungime de 9 ml.
Argentum, sincer nu cred că ține atĂąt șindrila, deși cunosc cazuri Ăźn care rezistă bine și cazuri Ăźn care e varză după doi ani (Tegola) așa că nu vreau să experimentez pe pielea mea.
Tu parcă ai prefălțuită nu?

Am prefaltuita si am tot balacarit sindrila pe aici, dar iti pot spune ca tine lejer 15 ani si poate spre 20-25 daca dai atentie si repari. Ideea e ca tabla tine lejer 40...

#4121
irland3zul

irland3zul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2016
Ce parere aveti despre tabla Rufster. A mai folosit cineva?

#4122
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna ziua,

Sunt nevoit sa decopertez acoperis de 221 mp acoperiti prin 1999-2000 cu tigla Ceramica Iasi. Este aproape toata exfoliata si crapata.
Am citit acest topic pina la pagina 122.
Am citeva oferte pe tabla si tigla ceramica.
As dori sa stiu:
- are cineva invelitoare Wetterbest si-a avut probleme cu tabla ?
- are cineva invelitoare Lindab nordic 400 si-a avut probleme? Doar din auzite am aflat de cazuri de decolorare neuniforma.
- are cineva invelitoare Creaton si nu-i multumit ?
Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate