Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
laptop HP Omen

Cum se demonteaza acest stop?

Combina frigorifica malfunction

recondiționare bucatarie
 La multi ani @honeybee!

La multi ani @canarel!

Intarzieri mari la deschiderea me...

Lenny Kravitz - TK421
 Intrebare pentru pariori vechi

Cat de incomod este sa creșt...

Recomandare router repeater

Unde se poate face o radiografie,...
 bug microsoft store (viteza down...

Memorii RAM cu defect

Recomandare tastatura TKL (Buget:...

De unde pot descarca ROG Armoury ...
 

Siemens vs Nokia

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
1. sepguy ce te face sa crezi ca in 2003 siemens nu a scos nici un telefon care merita sa fie luat in seama? - ai auzit de m55,sl55,mc60,st55,sx1 etc.  Poate "a lua in seama" nu inseamna doar sa fie supertelefon.
2. Spui ca meniurile de la siemens sunt chiar asa complicate? nu mi se pare. oricum este mai putin bine structurat fata de nokia. la meniu cel mai urat mi se par ericssonurile
3. la aplicatii (java,poze etc) siemensurile o duc rau - poate pe viitor va fi mai bine :(
4. motorola (din cate stiu eu) au bateriile slabe meniul este mai nashpa decat la siemens

#20
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003

Quote

Apropo, cam cat stai la o aplicatie java sa se incarce? 5 minute...?!


Niciodata la nici un joc nu a depasit 1 minut si credema ca am incercat peste 100 de jocuri (m55).

Ultima data cand am butonat  Nokia a fost acum o jumatate de an (erau doua telefoane din clasa 3 si 5) si nu stiau urmatoarele:sa afiseze timpul convorbirii, sa iese singure dintr-un meniu,sa seteze centru sms,sa schimbe parola de retea,la apeluri pierdute sa-mi afiseze de cate ori am fost sunat de aceeasi persoana, lucruri pe care le facea si un Bosh 607.Acum sper sa le faca caci daca nu raman tot niste jucari frumoase.

#21
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@proxxxy
deci le luam pe rand...s55 se exlude pentru ca e din 2002
1. mc60 e cel mai slab telefon cu camera de pe piata (m-am jucat si eu cu el putin). Daca nu ma crezi pe cuvant citeste: http://www.mobile-re...s-mc60-en.shtml
2. sl55 este un telefon dragut, insa f prost ca dotari si functionalitate (nici macar camera n-are). Si mai costa si o caruta de bani. Este "telefon de bashini" cum s-ar spune. Sa-l pui pe masa la Everest sa te vada lumea ce jmecher esti.
3. st55 e varza la conectivitate(fara ir si bluetooth) si functionalitate (nici macar java nu are) si e la acelasi pret cu t610 sau e365. Singurul avantaj asupra lui t610 este ecranul (TFT). Dezavantajele sunt nenumarate.
4. SX1 ar fi fost un real succes DACA ar fi fost lansat la timp. Din pacate pt Siemens tel a intarziat luni bune(trebuia sa fie rivalul lui p800 si a aparut in final dupa p900...care-l spulbera la orice capitol)
5. m55..un telefon banal fara nimic special, si f f incet (mie cel putin asa mi s-a parut). Este la moda la noi pt ca e la oferta connex. Doar atat.
Oricum la clasa lui nu e nici cel mai slab insa nici cel mai bun.
PS Chestia cu meniurile e oricum relativa; acum ce vrei, sa facem concurs, sa vedem care umbla mai repede, tu in siemens sau eu in SE. Te fac :P; Mie, la prima vedere mi s-a partu FOARTE complicat.

@dan
Chiar daca e 1 minut, tie ti se pare un timp rezonabil? 60 de secunde pentru orice aplicatie. Think about it!
Cat despre nokia, no comment.
PS Din cate stiu eu, nici la siemens (cel putin la alea non-color) nu iti arata decat ultimul apel, nu cate au fost primite!

#22
themask1

themask1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.10.2003
Vorba ta sa o luam pe rand :
1. In primul rand sa nu crezi tot ce scrie pe mobile review din simplu motiv ca nu sunt obiectivi cand vine vorba de siemens . Nu fac decat sa spuna prostii si minciuni. Sunt fani Nokia probabil sau cel putin anti Siemens. Un link pt detalii http://www.club-siem...d.php?tid=30485
Si sa nu uitam MC60 e cel mai ieftin tel cu camera de pe piata din categorai lui.
2. Intr-adevar sl55 e un fashion phone unu de basini cum ai vrea tu sa zici mai pe romaneste. La dotari nu sta deloc rau zic eu iar camera nu are pt ca ar mari telefonul destul .Se poate atasa insa una.
3. ST55 nu e un telefon bussines de aici lipsa de conectivitate.
Java nu are tocmai pt ca a fost o strategie  :) urmatorul telefon ST60 care practic nu isi mai avea rostul daca St55 avea java si video recorder. Sincer aici cred ca Siemens a luat o  cale tip  Nokia gresita de altfel de a scoate telefoane cu functii si design putin diferite pentru  vanzari. Un alt lucru nestiut de st55 e ca nu e produs de siemens. Cu ecranul e un atu intr-adevar.
4. SX1 e un real succes te corectez. Este cel mai mic telefon cu Symbian de pana acum si poate concura la toate capitolele cu P900 .Chiar zi unul la care il bate P900.  Fa si tu o simpla comparatie pe www.gsmarena.com ca sa te convingi.
5.  M55 e un telefon pt tineri de aici si incapacitatea de a lansa rachete NASA. Apropo ce trebuie sa aiba un telefon sa fie special? Sa fie oare capacitatea de a atrage publicul tinta ? Daca te uiti putin pe forum o sa vezi  ca are ce ii trebuie pentru a reusi . Nu degeaba l-a ales Connexul sa isi lanseze MMSul . Incet nu e telefonul dar nu e nici rapid . Este mediu as spune . dar oricum asta tine de firmware si adus la ultima versiune se  vor observa imbunatatiri.

Capitolul la care sunt de acord cu tine sunt meniurile. Eu fiind obisnuit cu Siemens imi par complicate cele de la Nokia lucru ce se poate intampla unuia care foloseste Nokia.

Incarcatul java nu dureaza in nici un caz un minut . Chiar daca poate cineva sa cronometreze cat dureaza la un m55 de ex. La java conteaza insa multe ca la orice program . De exemplu daca a fost optimizat pt tipul ala de tel sau cat de mare e aplicatia sau cat ram necesita, etc.

La Siemens, al meu cel putin, iiti arata ultimele 10 apeluri primite cu nume, tel , data , ora. La fel si la pierdute . La tel date nu iti arata decat nume si tel.

See ya

#23
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003

Quote

m55..un telefon banal fara nimic special, si f f incet (mie cel putin asa mi s-a parut). Este la moda la noi pt ca e la oferta connex. Doar atat.


La oferta parca este si un Nokia.Iar cu timpul de incarcare am spus ca un minut sta cel mai mult dar in general sta cateva secunde.

#24
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002

Quote

Originally posted by gondor
siemensurile au un singur punct slab (recunosc) bateria......


Daca mai adaugi si tastatura sunt de acord cu tine ....


Quote


dar sa nu uitam de punctele lor in care sunt bune : semnal (toate tel siemens care le-am avut au avut semnal impecabil) calitatea convorbirii


aici subscriu si eu ....


Quote


utilizarea f buna(f usor de navigat in menu)


fals ... da-i prietenei tale un siemens si vei vedea ca se pierde prin meniuri .... in schimb daca ii dai un Nokia se va descurca ... :))


(Nu dati cu pietre in mine .... eu am siemens si sunt multumit de el dar nu-mi plac cei care exagereaza)

#25
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@themask
Iar cu punctele (m-am plictisit deja) :)!
1. cei de la mobile review chiar mi s-au parut pana acum cel mai obiectiv site. Sincer, nu prea cred ca sunt fani nokia pentru ca am vazut ca, colaboreaza f bine cu mai toate firmele (intr-adevar cu mici conflicte la siemens). Mc60 nu este chiar cel mai ieftin mobil cu camera (vezi myx6, alcatel 735) insa trebuie sa ma repet este cel mai prost. Ecranul este infect, pozele nashpa rau, memorie mica, nici macar Ir nu are.. bleah (iti zic ca l-am testat si eu un pic).  
2.este prost dotat pentru  un telefon la nivelul anului 2003, de fapt ce mai, rivalul lui 8910i. telefoane cat mai slabe si cat mai scumpe. Nu le sufar.
3. mda...intr-adevar nu este un telefon bussiness insa pretul este pe masura. Cu atat mai mult ca nu este un telefon siemens (la fel ca si mc60), ci este un telefon ODM facut de nu stiu ce firma taiwaneza.
4. Crezand ca m-a lasat memoria m-am mai uitat inca o data (chiar pe gsm arena..cu toate ca infromatiile sunt destul de generale) si nu am reusit sa vad nici acum avantajele lui sx1 (exceptand cativa mm in minus, oricum nu foarte semnificativi la un telefon de clasa lui). Pot sa-ti enumar cateva ale lui p900 uirmand ca tu sa mi le zici pe cele ale lui sx1: rezolutie dubla aproape , browser html (nu xhtml), mpeg4 player, sisitem de operare maai avansat. Raman aici. astept reply. PS Sx1 nu este cel mai mic telefon din clasa lui, ci Sendo X.
5. m55 ti-am zis, nu este un telefon prost (nici pe departe) insa, de exemplu, este mai slab dotat ca c100.

Chestia, cu meniurile nu o mai discutam, pt ca e relativa (ca si design-ul). Intr-adevarr aplicatiile java sunt optimizate pentru anumite telefoane. In speta java merge cel mai bine pe  motorola (si merge f bine si pe nokia); pe siemens si  SE suportul nu este grozav (ceva mai slab chiar la siemens).
PS NU sunt fan nokia si nici n-am ceva impotriva lui siemens. Insa, chiar tu ai zis, in ultimul timp au inceput sa cam aplice aceasta tactica nokiista de a lansa telefoane mai slabe pentru a putea vinde unele mai scumpe (si cu f mici adausuri) ulterior. Nu-ti atragi simpatie asa, parerea mea.

#26
themask1

themask1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.10.2003
Da tot cu puncte :)

1. mc60 e inca cel mai ieftin la noi. eu nu am gasit pe piata un pret pt myx6 sau alcatel 735.  Oricum e un tel ieftin chair daca nu cel mai ieftin. La ecran, memorie si lipsa ir, e identic cu m55 . Pozele sunt la fel de naspa ca la 7250i . Aceeasi rezolutie si aceeasi neclaritate pt un telefon cu camera integrata http://www.club-siem...et/review/mc60/ petru exemple de poze. Oricum la telefoane mai e mult pana sa se ajunga sa merite sa zici ca ai camera la el.
2. Ce sa ii faci exista piata si pentru asa ceva si atunci de ce sa nu concurezi pt ea. Mie imi place sincer buburuza de sl55 doar pt cum arata si asta ar fi si singurul motiv pt care l-as achizitiona nu functiile .
3. St55 nu este facut de siemens insa mc60 este . Pretul nu imi pare mare insa pt ca nu gasesti tel bussines la banii astia. Oricum e singurul telefon de la siemens pe care nu l-as cumpara ..pt ca nu e siemens :)
4. Pai pe scurt : Sx1 smartphone  P900 pda-phone . Sx1 - 700 para p900  860 para, Sx1 radio  p900 n-are , Sx1- symbian 6.1 ,P900 7.0,
Rezolutie dubla e data de diferenta de clasa P900 vrea sa concureze cu pda . Browserul e o chestie relativa pt ca e un  program ..opera instalat poate sa vizualizeze si html sau sa le converteasca pt ecranul tel cel putin. . Revin sx1 este cel mai mic cel putin la 3 capitole la al 4-lea castigand Sendo . Sx1- lungime , grosime grame e mai bun, iar Sendo x e mai putin lat decat Sx1. Oricum Sendo inca  nu e pe piata dacca nu ma insel.  Sx 1poate sa vizualizeze mpeg4 dar asta e de asemenea un program . Deja la symbian se pune altfel problema  nu ce hardware are tel ci ce software.
5. Sa zicem ca e asa ca e mai slab dotat . Dar stii nu it;s not about the size of the boat , it's the motion of the ocean . Nu serios acum la ecran e mai bun . Oricum Samsung e tare pe piata si va intra si mai tare pt ca au mana de lucru ieftina si tehnologia e la ei acasa. La memorie m55 e mai bun. depinde si ce cauti la un tel .
Nokia  si-a atras simpatia sau cel putin o caruta de cumparatori prin tehnica asta ..si o sa mearga si la Siemens sunt convins . Atat ca eu personal nu sunt de acord cu ea, dar stiu ei mai bine ce fac. DE pierdut piata nu vor pierde e clar. Plus ca e mai ieftin sa imbunatatesi un tel existent decat sa creezi  unul nou .

Numai de bine

#27
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
1.Alcatel ot735 e 195$+tva LA ORANGE!!! Deci cu factura si garatnie reala (nu ca la "magazinul" rtel).  Iar Sagem-ul e 208 +tva. Daca zici ca cei de la mobilereview sunt subiectivi mai citeste un review http://www.mobilebur...7&source=SEARCH. Oricum prefer (de fapt am preferat :) )sa dau 50$ in plus pe o GORAZA de alte functii ca la t610.
2.i rest my case
3. E 320$ st55 parca, nu? Pai cu 290$ iti iei t610 ca sa nu mai vb de cele mai ieftine (e365, myx6, 735).
4. Acum de ce o dai la intoarsa ? ;)
citez: "Este cel mai mic telefon cu Symbian de pana acum si poate concura la toate capitolele cu P900 .Chiar zi unul la care il bate P900. Fa si tu o simpla comparatie pe www.gsmarena.com ca sa te convingi"
Nu cred ca mai are rost sa le comparam pt ca e clar care este superior! Si sincer, daca ai 700$ de dat pe un telefon nu cred ca inca 150$ in plus fac diferenta. Si nici diferenta de marime nu poti spune ca e semnificativa.
5. mi-a placut asta cu samsung, cu mana de lucru...lol...asta e, sa se mute si siemens in asia daca vrea mana de lucru mai ieftin.
PS La m55 ecranu e mai bun ca la c100 ???
Nu stiu cat succes vor avea cu chestia aceasta, mai ales ca am citit undeva (nu mai tin minte unde insa sigur nu pe mobile-review)ca se preocnieaza ca siemens va ajunge anul acesta al 5-lea producator din cauza vanzarilor proaste si cresteri vanzarilor lui SE!
Cheers

#28
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

Quote

Originally posted by Dan55

Ultima data cand am butonat  Nokia a fost acum o jumatate de an (erau doua telefoane din clasa 3 si 5) si nu stiau urmatoarele:sa afiseze timpul convorbirii, sa iese singure dintr-un meniu,sa seteze centru sms,sa schimbe parola de retea,la apeluri pierdute sa-mi afiseze de cate ori am fost sunat de aceeasi persoana, lucruri pe care le facea si un Bosh 607.Acum sper sa le faca caci daca nu raman tot niste jucari frumoase.


Incepand cu Nokia 6110, 6150, 6210, 6250, 6310, 6310i, 6510, 8310, 8210, 8250 si pana la 6100, 6610, 7210, 3200, etc.
Toate aceste modele stiu sa memoreze maxim 5 date sau ore diferite pentru fiecare numar. Indiferent ca este apel ratat, primit sau efectuat.

Simbyan'ul (7650, 3650, 3660, N-Gage, 6600) stie sa tina evidenta a zeci de date sau ore diferite pentru fiecare numar, inclusiv sms-uri and others.
Plus de asta prezinta si cat timp s-a vorbit in acel apel. Chiar daca s-au efectuat zeci de convorbiri cu un singur numar intr-o saptamana, vei afla cat a durat fiecare apel si cand au fost efectuate toate acele apeluri cu respectivul numar.

Cu alte cuvinte da-i un Simbyan din-asta prietenei si vei stii daca iti este fidela sau nu... Sigur nu isi va baga nasul prin meniu... Este ca si cum ar fi curioasa sa vada ce este sub capota autoturismului pe care il conduce.  :D

Personal m-ar seca la ficati ca atunci cand scriu un sms de exemplu, dupa 2-3 minute sa ma trezesc in modul de asteptare...

#29
classless

classless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.01.2004
hai lasati............
aici e ceva de genu: nokia e "intel" si siemens e "AMD"-u!
deci nokia o freaca cu preturile si totodata si cu calitatea.......
siemens are telefoane bune si mult mai accesibile! in general cam la acelasi nivel sau... un pic mai slabe.

#30
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 11.01.2004
Adica Intel e mai slab ca AMD? (well exceptand seria de 64 de bits...)
Ma rog. Io abea ce mi'am luat un 6800 si imi sustin parerea: Nokia are un meniu naspa rau de tot!!! Noroc ca asta'i "aluminat" si nu mai are plasticaraia cu care deja ne'a obisnuit Nokia (sub diferite denumiri, de la 'capace' la ixpresion :P ); telefonu' e nefinisat (client de mail super nasol, cateva buguri minore) insa cum telefonul perfect nu'l vei gasi niciodata...

:cya:

#31
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
In timp ce 99% din utilizatorii de telefoane mobile admit ca telefoanele Nokia au un meniu bine structurat si usor de utilizat, cand vad chestii de genul "Nokia are un meniu naspa rau de tot!!!" chiar ma intreb ce scopuri are persoana respectiva pentru a admite asta.
Poate ca ti-ai procurat acest telefon astazi si pana acum ai fost taticutul Hericssonului si atunci as intelege...

#32
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 11.01.2004

Quote

Originally posted by Zvastrici
In timp ce 99% din utilizatorii de telefoane mobile admit ca telefoanele Nokia au un meniu bine structurat si usor de utilizat, [...]  


Nu shtiu cum sa'ti explic, insa putin in pasa de cei 99%.

Quote

Originally posted by Zvastrici
Poate ca ti-ai procurat acest telefon astazi si pana acum ai fost taticutul Hericssonului si atunci as intelege...

Telefonul il am de o saptamana.
Si da, de 5 ani (sau cam asha ceva) am avut numa' Ericssoni. So?
N'oi vrea sa'mi spui ca e peste E/SE la meniu, nu? :)

:cya:

#33
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
sa va spun de ce am renuntat la nokia:

aveam un 6310i, telefon super acum aproape 2 ani
intru in agenda sa caut un nr de telefon, il gasesc, il scriu pe un bilet si arunc telefonul in buzunar :) (obisnuit cu siemens c35, alcatel, ericsson la care se blokeaza tastatura automat)

bineinteles ca desteptul de nokia nici macar nu revenit la meniul principal, sa nu mai vb de blocatul automat al tastelor, ci a apelat nr din agenda...desteptul de dincolo nu a catadicsit sa inchida cand si-a data seama ca l-am apelat din greseala (imi zice mai tarziu ca avea impresia ca era ceva important  sa-i spun si il tin in asteptare :( :D )....27 min am "vorbit" connex-orange, cand am vazut am zis ca fac infarct

a doua zi am trimis la vanzare nokia si mi-am luat alcatel 311 :D (de ciuda...)  si m-am jurat ca nu mai pun mana pe nokia
(aveam activate apelurile internationale si in agenda, imediat sub nr "desteptului" era un nr international....daca il apela pe acela si la capat era un alt "destept".... ma iau fiori, grrr)

#34
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
:D..si totusi 6310i este super telefon si in ziua de astazi...mai tine si de manuire nu te supara pe mine...am avut tot felul de "javre" de telefon dar nu am patit-o cu nici unul. Nici macar beep accidental n-am dat. Cat despre 311....ala ce e ??? Autobuz sau Tramvai?:D:D:D:D

#35
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
mah, o dati in balariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. sunt si eu fan nokia, dar nici chiar asa.

#36
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
oricum toate nokia sunt mai scumpe ca siemens indiferent de dotari de ex nokia 2100 ca a 50 3100 decat m 55 si au cam aceleasi functii in plus m 55 are camera.sx1 nu cred ca e mai bun ca 6600 si as prefera 6600 le pt mai multe functii si cam acelasi pret

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate