Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Siemens vs Nokia

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Retine ca si Nokia 3100 are camera. m55 are camera atasabila si o primesti sau o primeai gratuit la connex, dar in mod normal trebuie sa o cumperi la fel ca la Nokia 3100.

#38
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
Am utilizat tot felul de telefoane, am avut si Nokia (inclusiv noul 6230) si Siemens, acum am un Philips Fisio 530 (as fi ramas la Siemens, dar mi s-a furat). Sigur, e greu de decis, fiecare se uita la anumite lucruri. Citind insa mesajele din forum, am senzatia ca multi vorbesc nu ca utilizatori ci ca oameni care se joaca pe telefon sau care, mai rau, doar citesc cartile tehnice. Eu vorbesc ca utilizator. Nu unul de jocuri si de trucuri ("in cit timp se incarca o aplicatie Java?"). Am folosit mobile ca sa ma conectez la net, sa fac backup la programe si la file de Office, sa tin agende incarcate, etc. E greu de spus care marca e mai buna, fiecare are avantaje, iar modelele sint diferite. Dar daca e sa dau un verdict, trebuie sa recunosc ca Siemens e mult in fata la modele de business. Puneti unul linga altul un Nokia 6230 si un Siemens SL42, primul aparut nou, al doilea model e de doi ani. Aparent Nokia e mai bun, nu? Ecran color, radio, etc. Ei bine, daca le veti folosi efectiv, nu sa va jucati pe tastatura, o sa vedeti cine bate fara drept de apel. Siemens. Mic, bine desenat, usor de folosit, functii puternice si accesibile, baterie OK. Nokia 6230? O masina de fomula 1 scoasa la arat... (vedeti impresiile mele de pe thread-ul despre Nokia 6230). Imi pare rau ca dezamagesc pe fanii Nokia, eu am tinut la primul meu telefon, un Nokia 3310, dar in materie de telefoane profesionale, Siemens sint mai utile.

#39
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
Revenind putin la Nokia, sfatul meu e sa revenim cu picioarele pe pamint dupa pe citim specificatiile tehnice. Iata Nokia 6600. Costa o valiza de bani, si nu are sunet stereo. Nokia 6230: are card MMC, dar trebuie sa opresti teolefonul si sa scoti bateria ca sa scoti card-ul (cine spune "dar de ce sa il scoti?", acela nu stie ce e un telefon cu card). Iata Nokia 3200: display cu 4096 de culori, mic cit un timbru. E clar ca cineva la Nokia doarme in ghereta, altfel nu imi explic cum ies pe piata telefoane care ar defecte atit de evidente. Sigur, nici un model nu e deasupra criticii. Philips-ul meu Fisio 530 are cele mai bune functii SMS pe care le-am vazut - trebuie sa vezi ca sa crezi ce face - dar are si o hiba aici: trebuie sa apesi in prealabil tasta T9 sa dezactivezi sistemul de firecare data cind compui un mesaj in romaneste... Dar telefoanele Nokia sint pline de ciudatenii... Nu accepta EMS, au setari dificile pentru mail si internet, au ecrane mici, incarcatoare mari (ati vazut incarcatorul de la Siemens SL 42? e o bijuterie minuscula) si un design de regula pierdut undeva intre straniu si oribil. Poate sint bune pentru liceenii in pantaloni cazuti in vine, dar pentru cei care folosesc profesional un telefon, ma indoiesc.

#40
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Ai auzit de nokia 6310i? :crazy:  :crazy:

#41
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004

Quote

Originally posted by suki
Revenind putin la Nokia, sfatul meu e sa revenim cu picioarele pe pamint dupa pe citim specificatiile tehnice. Iata Nokia 6600. Costa o valiza de bani, si nu are sunet stereo. Nokia 6230: are card MMC, dar trebuie sa opresti teolefonul si sa scoti bateria ca sa scoti card-ul (cine spune "dar de ce sa il scoti?", acela nu stie ce e un telefon cu card). Iata Nokia 3200: display cu 4096 de culori, mic cit un timbru. E clar ca cineva la Nokia doarme in ghereta, altfel nu imi explic cum ies pe piata telefoane care ar defecte atit de evidente. Sigur, nici un model nu e deasupra criticii. Philips-ul meu Fisio 530 are cele mai bune functii SMS pe care le-am vazut - trebuie sa vezi ca sa crezi ce face - dar are si o hiba aici: trebuie sa apesi in prealabil tasta T9 sa dezactivezi sistemul de firecare data cind compui un mesaj in romaneste... Dar telefoanele Nokia sint pline de ciudatenii... Nu accepta EMS, au setari dificile pentru mail si internet, au ecrane mici, incarcatoare mari (ati vazut incarcatorul de la Siemens SL 42? e o bijuterie minuscula) si un design de regula pierdut undeva intre straniu si oribil. Poate sint bune pentru liceenii in pantaloni cazuti in vine, dar pentru cei care folosesc profesional un telefon, ma indoiesc.


In afara de consumul redus, terminalele Philips NU au nimik deosebit mai ales modelul "low entry" Fisio

EMS e rasuflat de mult (nu a fost un standard nici o data)

Legat de incarcatoare am avut un Philips fizz care avea un incarcator cat un paket de tzigari

:cya:  :degetele:  :cya:  :degetele:

#42
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

Quote

Originally posted by suki
Revenind putin la Nokia, sfatul meu e sa revenim cu picioarele pe pamint dupa pe citim specificatiile tehnice. Iata Nokia 6600. Costa o valiza de bani, si nu are sunet stereo. Nokia 6230: are card MMC, dar trebuie sa opresti teolefonul si sa scoti bateria ca sa scoti card-ul (cine spune "dar de ce sa il scoti?", acela nu stie ce e un telefon cu card). Iata Nokia 3200: display cu 4096 de culori, mic cit un timbru. E clar ca cineva la Nokia doarme in ghereta, altfel nu imi explic cum ies pe piata telefoane care ar defecte atit de evidente. Sigur, nici un model nu e deasupra criticii. Philips-ul meu Fisio 530 are cele mai bune functii SMS pe care le-am vazut - trebuie sa vezi ca sa crezi ce face - dar are si o hiba aici: trebuie sa apesi in prealabil tasta T9 sa dezactivezi sistemul de firecare data cind compui un mesaj in romaneste... Dar telefoanele Nokia sint pline de ciudatenii... Nu accepta EMS, au setari dificile pentru mail si internet, au ecrane mici, incarcatoare mari (ati vazut incarcatorul de la Siemens SL 42? e o bijuterie minuscula) si un design de regula pierdut undeva intre straniu si oribil. Poate sint bune pentru liceenii in pantaloni cazuti in vine, dar pentru cei care folosesc profesional un telefon, ma indoiesc.


Scuzati-l pe suki, eu l-am adus pe forum, greseala mea.  :drac:

#43
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Quote

Originally posted by suki
Poate sint bune pentru liceenii in pantaloni cazuti in vine, dar pentru cei care folosesc profesional un telefon, ma indoiesc.


Da? Si atunci de ce majoritatea "businessmanilor" folosesc telefoane ca nokia 6310i??? si in curand probabil ca vor trece pe 6230!!!Sa nu mai vorbesc de cei si mai adevarati care folosesc intr-adevar fiecare functie a telefonului si au Nokia seria 9?
Asta e un exemplu mai mult decat elocvent,arunca si tu o privire asa la astia adevarati(nu stau sa dau nume) sa vezi ce telefoane folosesc !!!
Crezi ca nu ar avea bani sa dea pe un siemens sx1,sau cine stie ce bijuterie de la samsung???

Cat despre fisio ala al tau am vazut ca e bun doar la SMS-uri cu T9 activat/dezactivat!!Cel putin asa ai zis u! :drac:

#44
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
Zvastrici, e OK, aici fiecare spune ce i se pare lui, ca asa e la romani, vorbim fara sa stim. Tassadar, uite care e problema. Fisio e o serie. Probabil ca tu stii pe acela in oferta la Carrefour, cred ca e 350. Daca te uiti pe 530, vezi ca treaba se schimba. Ecran cu 65k, sunete f bune, capace de metal, 2 MB memorie interna, radio, mixer, casti stereo. Fisio 535 are si o camera VGA in plus. Daca tu crezi ca astea sint specificatii de "low entry", atunci nu traim pe acelasi pamint. Repet, banuiala mea e ca te referi la celelalte Fisio, mai vechi. Cit despre EMS, e un fapt ca mai toate il au, afara de Nokia, care are un sistem propriu. Stiu despre Fizz, e vechi.

Matrixu, acum. Nu stiu unde sint acei "businessmani" care umbla cu Nokia 6310i. Poate sint aceia din Bucuresti, care au Nokia ca asa se poarta si conduc BMW pentru ca asta se fura. Avantajul cu Nokia 6310, din cite imi dau seama, e ca are o forma ergonomica. Altfel, efectiv nu inteleg ce il face asa de atractiv. Poate e ceva cu el, nu stiu, dar mie mi-a fost imposibil sa aflu, chiar si dupa o seara de butonat unul. Pe linga Siemens-ul meu, 6310 era un dinozaur. Si ma refer la functii "business" (prefer sa le spun profesionale). Nu stiu ce fac "businessmanii" de la Pizza Hut ca sa foloseasca profesional un telefon. Probabil joaca "X si zero" sa impresioneze "personal assistantele"...  Eu il foloseam (folosesc trecutul pentru ca mi s-a furat de curind) ca sa fac backup la mail-ul de la PC, sa transmit file mari de text arhivate in RAR sau ICE, sa transfer poze de pe camera mea Minolta, sa tin agenda completa, etc. Despre SX1 nu stiu ce sa spun, butoanele acelea pe lateral m-au deturnat complet. Ce spui despre Samsung e just, nici nu intra in discutie ca telefon profesional. In fine, despre Fisio 530 nu am spus ca e bun doar la SMS. Te-as ruga sa citesti ce spune omul inainte sa critici. Am spus ca e cel mai bun la SMS (eu utilizez mult asta, asa ca conteaza, Nokia 6230, de care am acum, e mediocru la capitolul asta). Chestia cu T9 e o ciudatenie, cu care insa te obisnuiesti imediat.

#45
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Pai iti zic eu unu din principalele motive pt care folosesc 6310i!!!
BATERIA my friend!!!,dupa care vine bluetooh, dupa care vine calendarul cu toate nebunelile lui care e foarte bine pus la punct la Nokia!!!
Nu ma referer la aia din Bucuresti sau aia de nu stiu unde, vorbesc asa in general!! Poti sa incerci sa arunci un ochi asa pe ici pe colo pe la astia care par mai "bussinesmani" ;) asa!

aa, si inca ceva!!! Fi si tu mai explicit cand zici Fisio!!! Sau poate ca aici ai si vrut sa ajungi sa spui doar fisio sa "iti sara " lumea in cap dupa care sa arunci pastila ca de fapt "fisio" are si pe mama si pe tata!!!
Poate gresesc eu! :drac:

#46
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
Matrixu, daca tu preferi Nokia 6310i si iti prieste, more power to you! In fond, un telefon bun e acela care ne aduce un folos, oricare ar fi si oriunde ar fi facut. Nu sint dogmatic in privinta asta. Ai putea sa ai un telefon Dacia facut in Pakistan si imi pot imagina o situatie in care sa iti fie mai de folos, macar sa arunci cu el in cineva. Acum, revenind la un ton mai serios: am auzit ca bateria e f buna la Nokia 6310, iar asta e foarte important. Numai ca nu uita: 6310 are ecran monocrom, iar astea consuma mai putin. Bluetooth pe un telefon gen 6310 nu sint sigur la ce foloseste, dar si aici e OK daca tu ai gasit un scop demn de admiratie. Unde tind sa nu fiu de acord e calendarul. Multe telefoane au calendare bune, se sincronizeaza, si n-am vazut ca Nokia sa ofere ceva deosebit. Nu stiu cum merge alarma pe 6310, dar vad cum merge pe 6230 si iti spun ca pina si Motorola C350, care e un model ieftin, de domnisoare, are optiuni mai bune.

#47
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Suki...lasa-ne ma cu telefoanele Nokia care au meniu greu si la care trebuie sa dezactivezi t9 mereu, cu setarile tale de mail si internet dificile. Te rog eu frumos LASA-NE. Eu am Siemens si eu stiu ce inseamna setari ciudate. Fa altceva mai bun si abtine-te. M-ai crizat cu sunetul tau stereo cu pantaloni in vine si alte aberatii numai bune de postat la sectiunea fun.
Zvastici, NU te vom ierta niciodata:D:D:D

#48
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
Jarrive, nu stiu ce Siemens ai, dar daca tot te plingi atita de el, ce-ar fi sa ne spui? Un A50 de opt dolari, cumva? Si atunci ce faci pe un forum despre Nokia 6230? Ai cumva unul? Ai pus mina macar pe unul, sa stii despre ce e vorba? Eu il am aici, linga calculator. Daca nu suporti mesajele mele, te priveste. Eu scriu ca un utilizator pentru aceia care sint chiar interesati sa afle ce e cu telefonul asta, pe cit pot sa imi dau seama si eu.

In plus, ti-ai face tie un bine daca ai citi mesajele mele inainte sa sari in sus. N-am spus nicaieri ca trebuie sa dezactivezi T9 la Nokia. In fine, ti-ar face bine sa mai pui mina pe un dictionar al limbii romane, ca altfel cred ca ai sa ramii "crizat". Impresia mea e ca daca nu reusesti sa mentii un ton civilizat pe forum, ai posibilitatea sa te duci in gara Basarabi, sa gasesti parteneri de dialog. Cam atit. Sper ca ne oprim aici.

#49
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

Quote

Originally posted by suki
- trebuie sa vezi ca sa crezi ce face - dar are si o hiba aici: trebuie sa apesi in prealabil tasta T9 sa dezactivezi sistemul de firecare data cind compui un mesaj in romaneste...


Eu de asta vorbeam. Insa ma opresc aici...Depasesti orice limita a intelegerii. Ori nu sti sa citesti ori uiti repede. Inclin spre schizofrenie. Mai citeste posturile odata. O sa intelegi.

#50
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
Sper acum te opresti si tu, Jarrive. Te rog chiar citeste posturile si ai sa vezi ca ma refeream, fara nici un dubiu sau echivoc, la Philips Fisio 530. Zvastrici si Matrixu nu au avut nici o problema sa vada asta.

#51
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004

Quote

Originally posted by suki
Zvastrici, e OK, aici fiecare spune ce i se pare lui, ca asa e la romani, vorbim fara sa stim. Tassadar, uite care e problema. Fisio e o serie. Probabil ca tu stii pe acela in oferta la Carrefour, cred ca e 350. Daca te uiti pe 530, vezi ca treaba se schimba. Ecran cu 65k, sunete f bune, capace de metal, 2 MB memorie interna, radio, mixer, casti stereo. Fisio 535 are si o camera VGA in plus. Daca tu crezi ca astea sint specificatii de "low entry", atunci nu traim pe acelasi pamint. Repet, banuiala mea e ca te referi la celelalte Fisio, mai vechi. Cit despre EMS, e un fapt ca mai toate il au, afara de Nokia, care are un sistem propriu. Stiu despre Fizz, e vechi.  

Matrixu, acum. Nu stiu unde sint acei "businessmani" care umbla cu Nokia 6310i. Poate sint aceia din Bucuresti, care au Nokia ca asa se poarta si conduc BMW pentru ca asta se fura. Avantajul cu Nokia 6310, din cite imi dau seama, e ca are o forma ergonomica. Altfel, efectiv nu inteleg ce il face asa de atractiv. Poate e ceva cu el, nu stiu, dar mie mi-a fost imposibil sa aflu, chiar si dupa o seara de butonat unul. Pe linga Siemens-ul meu, 6310 era un dinozaur. Si ma refer la functii "business" (prefer sa le spun profesionale). Nu stiu ce fac "businessmanii" de la Pizza Hut ca sa foloseasca profesional un telefon. Probabil joaca "X si zero" sa impresioneze "personal assistantele"...  Eu il foloseam (folosesc trecutul pentru ca mi s-a furat de curind) ca sa fac backup la mail-ul de la PC, sa transmit file mari de text arhivate in RAR sau ICE, sa transfer poze de pe camera mea Minolta, sa tin agenda completa, etc. Despre SX1 nu stiu ce sa spun, butoanele acelea pe lateral m-au deturnat complet. Ce spui despre Samsung e just, nici nu intra in discutie ca telefon profesional. In fine, despre Fisio 530 nu am spus ca e bun doar la SMS. Te-as ruga sa citesti ce spune omul inainte sa critici. Am spus ca e cel mai bun la SMS (eu utilizez mult asta, asa ca conteaza, Nokia 6230, de care am acum, e mediocru la capitolul asta). Chestia cu T9 e o ciudatenie, cu care insa te obisnuiesti imediat.



Am intrat si eu pe websiteul www.gsmarena.com sa vad accest philips fisio 530 si SURPRIZA!!!!!!
CITEZ DE PE SITE:
Status Coming Soon(Coming soon - Announced, but not yet available in stores.)!!!!!!!LOOOOOOOOL
LA DATA DE 28.04.2004
Asa ca  :crazy:  :crazy:  :crazy: cam rasuflata incercarea sa ne spui despere un telefon care nici nu a aparut ca este extraordinar si ca pe deasupra l-ai mai si avut.
:cya:  :cya:  :cya:

off topic:bmw este o marca germana de prestigiu iar daca tu crezi ca bucurestenii o cumpara pentru ca se fura afla ca nu este asa.
Cea mai furata masina este dacia deci toti din bucuresti ar trebui sa aibe dacie ca se fura si e la moda asta.

#52
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Quote

Originally posted by suki
Matrixu, daca tu preferi Nokia 6310i si iti prieste, more power to you! In fond, un telefon bun e acela care ne aduce un folos, oricare ar fi si oriunde ar fi facut. Nu sint dogmatic in privinta asta. Ai putea sa ai un telefon Dacia facut in Pakistan si imi pot imagina o situatie in care sa iti fie mai de folos, macar sa arunci cu el in cineva. Acum, revenind la un ton mai serios: am auzit ca bateria e f buna la Nokia 6310, iar asta e foarte important. Numai ca nu uita: 6310 are ecran monocrom, iar astea consuma mai putin. Bluetooth pe un telefon gen 6310 nu sint sigur la ce foloseste, dar si aici e OK daca tu ai gasit un scop demn de admiratie. Unde tind sa nu fiu de acord e calendarul. Multe telefoane au calendare bune, se sincronizeaza, si n-am vazut ca Nokia sa ofere ceva deosebit. Nu stiu cum merge alarma pe 6310, dar vad cum merge pe 6230 si iti spun ca pina si Motorola C350, care e un model ieftin, de domnisoare, are optiuni mai bune.

Da interesante pareri!!Clar esti non-nokia!!!Macar partile bune ale telefoanelor nokia ai fi putut sa le zici, insa tu esti un categoric NU nokia!!!
Asta dai de inteles!!!Eu am avut cred ca 10 modele de nokia, acum vreau sa trec pe samsung, nu,ca, m-ar nemultumi ceva la Nokia(ceva care sa imi foloseasca) ci pentru simplul fapt ca vreau o schimbare sa vad ce e si cu un samsung!!!
Da intr-adevar nokia6310i are ecran monocrom insa unuia care ii trebuie telefonul sa poata comunica in permanenta si aiba o calitate a receptiei buna crezi ca il intereseaza ecran color????(aici vb eu de oamenii care intr-adevar au nevoie de telefon numai sa vorbeasca-comunice nu pentru alte gadgeturi ca poze,polifonice,etc)
Bluettoh la ce e folosit cel mai mult la 6310i???Iti zic eu la ce!!Pentru minuatia aia de handsfree!pt asta e folosita!!!;)
Te intreb eu pe tine acum - cu ce e mai bun un ecran color fata de unul monocrom la telefon??????
Raspunsul meu este ca , asta e noul fashion, ecran color,sunete polifonice,mms!Asa ca think about it!
Mie imi place sa fiu fashion,si sunt de acord cu tel noi care uneori sunt mai putin fiabile(FIABILE) decat cele noi.Da' da-i lu nea Gigi un telefon color care il tine bateria 3-4 zile cu vorbit normal cand el vorbeste cate 2-3 ore in medie pe zi!!!Sa vezi cum o sa planga dupa un 6310i!!!!;)

#53
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
pentru tassadar. Dragul meu, fa o fuga pina pe www.mediaworld.it , de unde am cumparat Philips-ul Fisio 530, si ai sa il gasesti. E aici in Italia in magazine, alaturi de Fisio 535, care are in plus si camera (in rest, aceleasi specificatii, dar si o carcasa parca mai putin reusita). Nu stiu ce adrese de net folosesti tu sa te informezi despre modelele de telefoane, dar eu zic sa verifici inainte sa inserezi iconii aceia verzui.

#54
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
pentru Matrixu: nu sint non-Nokia. Primul meu telefon a fost un Nokia 3310, despre care cred ca si acum e un telefon competent. Iar recenzia mea la 6230 la forumul despre modelul asta a pus in evidenta si punctele bune. In ce privste intrebarea ta despre ecranul color, iti dau dreptate: nu e neaparat necesar la un mobil profesional. Tu spui de Nokia 6310i, eu zic de Siemens SL42 sau SL45: astea da telefoane profesionale si nici unul nu are ecran color. Ecranul color consuma mult si e regretabil ca multe companii, inclusiv Nokia si Siemens, s-au luat dupa unii ca Samsung, privilegiind aspectul ecranului in detrimentul bateriei si al functiilor de voce. Am citit in specificatiile unor Samsung un timp de standby de ...80 de ore... cine poate folosi asa ceva? Am dat insa peste o exceptie: Sagem MyX-6, cu un ecran color masiv, e creditat cu 500 de ore in standby. Nu pot jura ca chiar asa e, dar fratele meu are unul,  vorbeste intens la el (lucreaza ca agent de vinzari, e mereu la telefon) si il incarca la doua zile, ceea ce, spune el, e uimitor de bine la cit vorbeste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate