Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Din durerea inimii mele...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#73
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postzexelica, on Feb 28 2007, 19:43, said:

Deci este IMPOSIBIL sa facem ceva placut Lui.

atunci ce rost mai are Biblia?

#74
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Feb 28 2007, 19:43, said:

Credinta este LUCRAREA TATALUI. Tot ce facem este considerat bun de Dumnezeu, numai cind este dintr-o inima de carne. Iar noi inainte de salvare avem o inima de piatra. Deci este IMPOSIBIL sa facem ceva placut Lui.
Asta te include si pe tine? Sau "profetii" au din start parte de mantuire?

#75
Angelolater

Angelolater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2007
Credinta din punctul meu de vedere este legatura vie,libera si constienta dintre om si Dumnezeu,Ea este raspunsul permanent al omului la iubirea nesfarsita a lui Dumnezeu pentru el.

#76
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPollux, on Feb 28 2007, 19:45, said:

atunci ce rost mai are Biblia?
Biblia este Legea lui Dumnezeu.

Legea iti spune ca daca gresesti, trebuie sa platesti. Mai spune si ca nu vei reusi niciodata sa platesti. Si mai spune ca daca gresesti, esti responsabil, deci meriti pedeapsa. Toti au gresit si deci toti merita pedeapsa.

Tot Legea mai spune ca singura cale de iesire este daca Dumnezeu iti plateste datoria fata de Lege. Dumnezeu nu plateste pt toti, pt ca nu ar fi just, nu ar fi un Dumnezeu drept: El spune ca te pedepseste si nu te pedepseste.
El a ales citiva, inainte de intemeierea lumii, care nu meritau, erau ca toti ceilalti. Lor le-a platit datoria fata de Lege.
Si aceasta plata a facut-o pt slava si gloria Sa, nu pt ca avea vreo obligatie fata de cineva.
Si este normal sa ia gloria acestei lucrari 100%.
Daca noi zicem ca putem contribui cu ceva, nu mai ia El 100%.
Este aceasta confuzie: Legea iti porunceste sa crezi, sa iubesti, sa cauti pe Dumnezeu, dar iti spune ca daca le faci dintr-o inima de piatra sunt uriciune in fata lui Dumnezeu.
Deci Dumnezeu iti schimba inima de piatra cu un a de carne si DUPA ACEEA faci ce este placut Lui, ca REZULTAT al acestei schimbari.

#77
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postzexelica, on Mar 1 2007, 12:34, said:

Biblia este Legea lui Dumnezeu.

Legea iti spune ca daca gresesti, trebuie sa platesti. Mai spune si ca nu vei reusi niciodata sa platesti. Si mai spune ca daca gresesti, esti responsabil, deci meriti pedeapsa. Toti au gresit si deci toti merita pedeapsa.

Tot Legea mai spune ca singura cale de iesire este daca Dumnezeu iti plateste datoria fata de Lege. Dumnezeu nu plateste pt toti, pt ca nu ar fi just, nu ar fi un Dumnezeu drept: El spune ca te pedepseste si nu te pedepseste.
El a ales citiva, inainte de intemeierea lumii, care nu meritau, erau ca toti ceilalti. Lor le-a platit datoria fata de Lege.
Si aceasta plata a facut-o pt slava si gloria Sa, nu pt ca avea vreo obligatie fata de cineva.
Si este normal sa ia gloria acestei lucrari 100%.
Daca noi zicem ca putem contribui cu ceva, nu mai ia El 100%.
Este aceasta confuzie: Legea iti porunceste sa crezi, sa iubesti, sa cauti pe Dumnezeu, dar iti spune ca daca le faci dintr-o inima de piatra sunt uriciune in fata lui Dumnezeu.
Deci Dumnezeu iti schimba inima de piatra cu un a de carne si DUPA ACEEA faci ce este placut Lui, ca REZULTAT al acestei schimbari.

pai daca toate astea au fost stabilite la inceputul lumii, inseamna ca mie nu imi mai foloseste la nimic Biblia.  :o
pot sa ma pun eu si in cap ca daca nu am fost ales la inceputul lumii...

#78
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPollux, on Mar 1 2007, 13:13, said:

pai daca toate astea au fost stabilite la inceputul lumii, inseamna ca mie nu imi mai foloseste la nimic Biblia.  :o
pot sa ma pun eu si in cap ca daca nu am fost ales la inceputul lumii...
Da, nu poti sa faci nimic. Dar stii ca:
Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu(Ef2:8)
Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos (Rom 10:17)

Tu nu ai cum sa stii daca esti ales sau nu. Dumnezeu ne PORUNCESTE sa ne rugam. Iar daca stii ca El lucreaza prin Cuvintul Sau, atunci acela este mediul in care vrei sa fii, chiar daca nu poti initia ceva. Oricum, daca esti pe lista, 100% te va salva.
Ioan6
44Nimeni nu poateveni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, care M'a trimes; și Eu îl voi învia în ziua de apoi

37Tot ce-Mi dă Tatăl, va ajunge la Mine; și pe cel ce vine la Mine, nu -l voi izgoni afară:
    
39Și voia Celuice M'a trimes, este să nu pierd nimic din tot ce Mi -a dat El, ci să -l înviez în ziua de apoi.

40Voia Tatălui meu este ca oricine vede pe Fiul, și crede în El, să aibă viața vecinică; și Eu îl voi învia în ziua de apoi.``

#79
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...aste este erezia predestinarii, iata unde ajungi daca te apuci sa interpretezi de capul tau biblia.  cuvintele subliniate de tine atentioneaza crestinul ca mantuirea nu se poate cumpara cu faptele sau altfel, este un act personal mai zexelica al unui Dumnezeu personal pe care nu o sa il descoperi doar din scheme de citate. sola scriptura, scriptura fara rugaciune si har este mai primejdioasa decat o plimbare nopatea in cel mai rau famat cartier. de la scriptura plecand au aparut sute de erezii, vina principala purtand-o mintea omului.
nu simti cumva ca lucrurile se cam contrazic? ce rost mai au pana la urma faptele, jertfa lui Hristos, libertatea omului creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, oricum exista lista aceea...

#80
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostNicanor, on Mar 2 2007, 14:10, said:

...aste este erezia predestinarii, iata unde ajungi daca te apuci sa interpretezi de capul tau biblia.  cuvintele subliniate de tine atentioneaza crestinul ca mantuirea nu se poate cumpara cu faptele sau altfel, este un act personal mai zexelica al unui Dumnezeu personal pe care nu o sa il descoperi doar din scheme de citate. sola scriptura, scriptura fara rugaciune si har este mai primejdioasa decat o plimbare nopatea in cel mai rau famat cartier. de la scriptura plecand au aparut sute de erezii, vina principala purtand-o mintea omului.
nu simti cumva ca lucrurile se cam contrazic? ce rost mai au pana la urma faptele, jertfa lui Hristos, libertatea omului creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, oricum exista lista aceea...
Eu nu ma iau dupa ce simt, ci dupa ce scrie.

Daca predestinarea este erezie, atunci propune sinodului sa scoata din Biblie versurile care confirma predestinarea, pt ca altfel tot o sa contrazica cei ce citesc Biblia pe cei care o citesc si nu o cred.
Efeseni1
   4În El, Dumnezeu ne -a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, dupăce, în dragostea Lui,

    5ne -a rînduit mai dinainte să fim înfiați prin Isus Hristos, după buna plăcere a voiei Sale,

  11În El am fost făcuți și moștenitori, fiind rînduiți mai dinainte, după hotărîrea Aceluia, care face toate după sfatul voiei Sale,

Romani9
11Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -

21Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaș frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?

    22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

    23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Aceasta erezie a predestinarii este bazata pe versuri din Scriptura, nu pe vise ale unor oameni facuti sfinti de POPOR, acelasi popor care-l alege pe Iliescu "sarac si cinstit" ii alege si pe sfinti de 2000 de ani, oameni care citesc Biblia si o desconsidera.

#81
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
dragul meu zexelica, vezi daca iti place sa "calatoresti" doar cu mintea ta? :) da si tu logic seama ca timp de doua mii de ani citatele respective nu au scapat neabordate de cei din Biserica. sa fim noi oare mai destepti si sa mergem singuri la tinta? riscam mult, propriul nostru suflet. sa nu fie asa, sa nu ne desprindem de Biserica.
teoria predestinarii spune ca omul nu poate face nimic impotriva destinului, cele ale vietii sale au fost dinainte stabilite. doar cei predestinati se pot mantui, cei scrisi in cartea vietii vesnice de la inceputuri. ceilalti sunt damnati si pot doar sa isi imbunatateasca soarta abtinandu-se dupa putere de la rau.
biserica a fost dintotdeauna impotriva acestei erezii. daca rationam din aproape in aproape aceasta paradigma transforma lumea intr-un teatru in care oamenii s-ar misca precum niste jucarii mecanice. nu este acesta crestinismul si nu este acesta Hristos Domnul meu.
relativ la Efeseni si citatele asemanatoare legate de predestinare, ma gandesc ca se explica in teologia ortodoxa a creatiei. pe scurt expusa, fiecare om exista inainte de toate  in Dumnezeu din inceputuri ca un gand de iubire. omul se naste si primeste trup si suflet, sufletul fiind plamadit de Domnul din sufletul mamei si al tatalui. el este persoana unica, facuta dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu si relatia sa cu Dumnezeu este unica. el este chemat sa fie dumnezeu dupa infiere, sa descopere si sa urmeze voia Tatalui cu el. o va descoperi? va deveni profet, marturisitor, mama, cuvios, apostol? sau isi va rata vocatia precum Iuda? Domnul este mereu cu noi dar oare suntem dispusi sa ne invingem firea cazuta?

#82
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, stiu ca bisericile ignora Biblia. Dar, pt a avea armonie, trebuie sa punem in discutie TOATE versurile din Biblie.
Cele care ti le-am dat, trebuiesc explicate de biblie, iar, daca avem concluzia gresita, atunci trebuie sa aduci versuri la fel de directe care sa spuna ca nu este predestinare. Ceea ce nu ai.

#83
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Draga Nicanor, te chinui degeaba. Zexelica se crede predestinat.

View Postzexelica, on Feb 26 2007, 14:56, said:

Daca scopul tau este de fapt sa insinuezi ca sunt un fals proroc, atunci trebuie sa dovedesti cu Scriptura ca ce spun eu contrazice Biblia, nu traditia, fatima sau pe Augustin.  :kisstogether:
iar cand il intrebi direct daca e sau nu profet, evita sa raspunda... ceea ce demonstreaza clar ca se crede profet. :rolleyes:

#84
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMegara, on Mar 5 2007, 14:15, said:

Draga Nicanor, te chinui degeaba. Zexelica se crede predestinat.
iar cand il intrebi direct daca e sau nu profet, evita sa raspunda... ceea ce demonstreaza clar ca se crede profet. :rolleyes:


N-ai baza biblica.
Ai doctrina falsa.
N-am voie cu tine.
(si numai din cauza lui zexelica)

Edited by alex.dumitrascu, 05 March 2007 - 21:41.


#85
b46dlk

b46dlk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2012
Rugaciune care va indeplineste 3 dorinte:

Parerea mea este ca doar credinta adevarata ne poate apara de tot ce ne inconjoara negativ in aceasta lume. Rugaciunea este sfanta si pentru asta va voi recomanda o rugaciune folositoare....
Se face 9 zile la rind, in fiecare zi se aprinde o lumanare alba. In a noua zi publicati rugaciunea. Se pun 3 dorinte-una de bani(afaceri) si doua imposibile. Ele se vor indeplini chiar daca nu va vine sa credeti.
Rugaciunea:
Maica iubita, sfinta Fecioara din Juquila
Fecioara a sperantei noastre, iarta-mi pacatele pentru ca sint multe
viata noastra e a ta, fereste-ne de tot raul
si daca in aceasta lume de nedreptate, mizerie si pacat
vezi ca viata noastra a luat-o razna
nu ne abandona!
Maica iubita protejeaza pelerinii
Fii alaturi de noi in toate drumurile noastre!
Acopera-i cu mantia ta pe sarmanii fara ajutor
Si piinea care le-a fost furata, da-le-o inapoi!
Fii linga noi toata viata noastra si
elibereaza-ne de orice tip de pacat! Amen!
II multumesc Fecioarei din Juquila pentru toate fravorurile primite! Amen!


Se spune de 9 ori Bucura-te Marie

Bucura-te Marie plina de har Domnul este cu tine
binecuvintata esti tu intre femei
si binecuvintat este rodul pintecelui tau Iisus.
Sfinta Marie maica lui Dumnezeu
roaga-te pentru noi pcatosii
acum si in ceasul mortii noastre.Amen!<!--

#86
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Cum vine asta rugaciune care iti indeplineste automat trei dorinte?
E cumva vorba de comert de genul:
La patru cersetori ajutati=1 dorinta indeplinita
La cinci duminici la biserica=ii da Dumnezeu fetei/baiatului de care iti place un gand referitor la tine
La opt duminici la biserica=Baiatul/Fata chiar isi aminteste mult de tine
La cinci ani de tinut toate posturile=castigi la loto
O biserica construita=o gramada de bani, castiguri mari la locul de munca/afacere
Trei ,,Tatal Nostru"= iti merge bine la locul de munca/iei un 10 la scoala
Zece rugaciuni= o masina noua
  Nu neg ca s-ar putea sa mearga, doar nu prea imi place ideea asta...:)

#87
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postb46dlk, on 24 noiembrie 2012 - 21:35, said:

Rugaciune care va indeplineste 3 dorinte:

Parerea mea este ca doar credinta adevarata ne poate apara de tot ce ne inconjoara negativ in aceasta lume. Rugaciunea este sfanta si pentru asta va voi recomanda o rugaciune folositoare....
Se face 9 zile la rind, in fiecare zi se aprinde o lumanare alba. In a noua zi publicati rugaciunea. Se pun 3 dorinte-una de bani(afaceri) si doua imposibile. Ele se vor indeplini chiar daca nu va vine sa credeti.
Rugaciunea:
Maica iubita, sfinta Fecioara din Juquila
...................................................
acum si in ceasul mortii noastre.Amen!<!--
si eu care credeam ca suntem in anul 2012....Posted Image
nevermind...rugaciunea asta a functionat si in cazul celor cu membre amputate care au cerut, printre dorinte 3, si slobozirea de handicap?

Edited by nazdaq, 24 November 2012 - 23:22.


#88
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Posta_simple_girl, on 22 februarie 2007 - 04:30, said:

VA IMPLOR, nu mai atacati Sfanta Biserica
Sunte lucruri de care batjocoritorii se leaga gratuit sau superficial, si lucruri, mai ales cele legate de coruptie, unde cam au dreptate sa-si bata joc.
Ar trebui sa nu ne mai facem nici noi ca acele lucruri nu exista. Ar avea mai putine motive sa-si bata joc, daca ne-ar vedea ca facem curatenie in biserica.

Edited by searcher-star, 29 November 2012 - 10:46.


#89
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Acasta nevinovata s patetica deschidere de topic ,a reusit menirea ei.
A ne dezbina pe forum si a ne duela iar si iar, si iar, cu versete,interpretari,surse in diverse limbi, ca in final sa nu reusim decat sa ne amaram sufletul.
Ba,musiu, mai si ameninta voalat:
"Nu se stie cand va veti cai pentru aceste cuvinte grele si dureroase pentru sufletul unui crestin. "

Dragul meu,daca mai citesti si nu ai disprut alegand dupa mantuire.AM SA CRITIC SI AM SA DEZVALUI tot ce stiu si aflu rau despre INSTITUTIA numita Biserica,despre anticrestinismul ei,despre toate pacatele lumesti si practicile oculte ce le face.
Si am sa respect pe cei ce cred cu adevarat,in liniste si cu inima deschisa spre adevaratele valori spirituale.

Trepadusii,misionarii,habotnicii,fundamentalistii,imi repugna.

#90
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 29 noiembrie 2012 - 18:22, said:

Dragul meu,daca mai citesti si nu ai disprut alegand dupa mantuire.AM SA CRITIC SI AM SA DEZVALUI tot ce stiu si aflu rau despre INSTITUTIA numita Biserica,despre anticrestinismul ei,despre toate pacatele lumesti si practicile oculte ce le face.
Si am sa respect pe cei ce cred cu adevarat,in liniste si cu inima deschisa spre adevaratele valori spirituale.
Trepadusii,misionarii,habotnicii,fundamentalistii,imi repugna.
Parca-i un discurs de fost securist tortionar
Si aia vroiau sa dezvaluie sa fileze si sa trimita in parnaie pe toti cei care erau impotriva lor
Din exces de rautate combinau tortioniarismul statului cu razbunarea personala.
Si cica ai respect, ma faci sa rad, habar nu ai ce-i ala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate