Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Internet prin radio vs. ISDN

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Ajutati-ma sa ma decid daca sa renunt la ISDN in favoarea Internet-ului prin radio. Acum citeva zile am vazut la un prieten cum mergea Internet-u' prin radio - execrabil ! Treceau cam doua minute pina sa se-ncarce complet pagina msn-ului (desi o avea in cache). Astazi am fost la sediul firmei si m-am "plimbat" prin citeva pagini cu imagini. Mergea super !
Asa ca nu ma pot decide. E-adevarat, scap de impulsuri, dar decit sa-mi fac nervi ca merge lent ...
Deci : ce parere aveti ? :confused:

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Prin radio depinzi foarte mult de conditiile atmosferice si de pozitia fata de "emitator" :)

#3
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Bine, dar nu sint niste parametri intre care sa se-ncadreze ? Adica nu ti se garanteaza o viteza minima ?

#4
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Da, asa e, iti trebuie vizibilitate directa cu antena principala, altfel apar erori in conditii de vreme rea, ba chiar uneori chiar si pe vreme frumoasa.
In rest, totul depinde de providerul tau, ce canal iti aloca, si cat de bine merge Internet-ul si la el :D
O retea radio bine instalata si setata este tranparenta pentru utilizator !

#5
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Adica daca nu-mi bate arma pin' la antena distribuitorului pot sa-mi iau gindu' de la Internet prin radio ? Am vazut ca monteaza antene in apropierea clientilor; antena-client (ca sa zic asa) inseamna ca tre' cocotata pe ceva inalt; iar distanta maxima nu trebuie sa depaseasca 3 Km ?
Si ce canal imi poate aloca ISP-ul ?

#6
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
[QUOTE]Originally posted by Skizo
Adica daca nu-mi bate arma pin' la antena distribuitorului pot sa-mi iau gindu' de la Internet prin radio ?[/quote]
Da.
[quote]Am vazut ca monteaza antene in apropierea clientilor; antena-client (ca sa zic asa) inseamna ca tre' cocotata pe ceva inalt; iar distanta maxima nu trebuie sa depaseasca 3 Km ?[/quote]
3 Km e prea putin. Fiecare tip de echipament are specificatiile sale in ceea ce priveste distanta.[/quote]
[quote]Si ce canal imi poate aloca ISP-ul ?
[/QUOTE]
Asta trebuie sa vorbesti cu el.

Sunt niste conditii care trebuiesc intrunite la site-ul clientului. In mod normal, ISP-ul iti asigura instalare & stuff.
Deci discuti totul de la A la Z cu el.

#7
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Sugestie: Nu ar fi mai buna varianta Internetului prin cablu? Astral si RDS ofera acest tip de serviciu.

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Daca ne spui de la cine te gandesti sa iei internet prin radio vom fi in masura sa-ti dam si sfaturi pertinente.

In mod normal si corect ar trebui sa fii atent ce negociezi cu ISP-ul pentru ca el poate sa-ti propuna aceeasi chestii dar cu semnificatii diferite, adica un canal de 128Kbps UBR (Unspecified Bit Rate) in internet iar in intranet-ul romanesc si in reteaua providerului sa mergi la maxim de banda (asta depinzand de portul din ronix, daca e de 10 sau 100Mbps), sau cealalata varianta, mai probabila pe partea radio, 128Kbps UBR (sau CBR uneori) (partajat cu altii) garantati doar pe partea radio (asta ar trebui sa fie solutia mai ieftina).

Sunt implementari radio care merg foarte bine, dar ping-ul ramane foarte mare pe un astfel de lant de transmisiuni.

Pe ISDN ai garantat, sau altfel spus 128Kbps CBR pana la provider.

Spune-ne mai multe despre provider-ul radio si despre provider-ul de ISDN.

Greets,
Speedo

#9
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
e cam scump prin radio ai nevoie de un rooter de o antena speciala si de cablu ...si eu am vrut sa-mi schimb internetul de la ISDN la radio dar vine instalatia de radio vreo 1000 $...........pe cand ISDN'u numai vreo 50$ nu ................dar din iunie aia baga internetul in toata tara prin calbu....deci nici o problema.........

#10
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
S-ar putea sa cam vorbim de pomana - cel putin deocamdata - pen' ca au zis ca nu installeaza antena decit daca-s 10 insi in zona; si cum pina acu' n-au avut ideea asta prea multi (de pe linga mine) ...

#11
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Sincer consider ca raspunsul la intrebarea ta ar fi ceva de genul : DACA ISPul tau e serios si tine la clientii sai va avea si calitate la legatura radio si in general la orice tip de legatura....DACA se gindeste numai la banii sai ....nu va mai conta legatura pe care o doresti.....

#12
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Daca e 1000$ inseamna ca te forteaza sa o cumperi.. Si cum nu ai sa ramai pe viata la acel provider, nu cred ca renteaza.
In mod normal daca sunt scumpe se dau in custodie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate