Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Placa video PCI-E

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
radanstefan

radanstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2005
De curand mi-am cumparat si eu o placa de baza Asrock 4CoreDual-Vsta care are si AGP si pci-express. Si acum vreau sa imi iau o placa video pe pci-e si ma intrebam daca trebuie neaparat sa respect lista http://www.asrock.co...o...-VSTA&s=775 , sau pot sa iau orice placa video care nu e in lista anterioara.
Si as vrea o recomandare pentru o placa pe pci-e la 256 MB, destul de buna pentru suma de 200 - 250 Ron!

#2
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
din cate stiu portul ala PCI-eX e limitat la 4x,si de asemenea pot aparea incompatibilitati
asta-i pretul pe care ajungi sa-l platesti pt "mutanti" de astia(si bineinteles,banii mai putini pe care i-ai dat fata de alte solutii)

#3
radanstefan

radanstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2005
Bun, atunci ce placa video mi-ai propune sa cumpar fie pe AGP fie pe PCI-E (care s-ar afla in lista asta http://www.asrock.co...o...VSTA&s=775), destul de buna la pretul de mai sus?

#4
radanstefan

radanstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2005
Bun, atunci ce placa video mi-ai recomanda sa cumpar fie pe AGP fie pe PCI-E (care s-ar afla in lista asta http://www.asrock.co...o...VSTA&s=775), destul de buna la pretul de mai sus?

#5
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
ATI Radeon X1950XTX

#6
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
RADu-le ma faci sa ma omoare rasul
nu mai debita de astea
:D

eu zic sa incerci sa-ti schimbi placa de baza

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postradanstefan, on Feb 18 2007, 23:48, said:

De curand mi-am cumparat si eu o placa de baza Asrock 4CoreDual-Vsta care are si AGP si pci-express. Si acum vreau sa imi iau o placa video pe pci-e si ma intrebam daca trebuie neaparat sa respect lista http://www.asrock.co...o...-VSTA&s=775 , sau pot sa iau orice placa video care nu e in lista anterioara.
Si as vrea o recomandare pentru o placa pe pci-e la 256 MB, destul de buna pentru suma de 200 - 250 Ron!

Schimba placa de baza!. E pacat sa chinui un Core 2 Duo pe un ciuruc cum e cel prezentat mai sus.
Daca chiar nu vrei sa schimbi placa de baza, instaleaza un 7300GT cu 256MB pe PCI-E, neaparat sa fie din lista aia sau un 7600 GS pe AGP.

In orice caz, sa nu cumva sa te gandesti ca poti instala simultan pe PCI-E si pe AGP.

Intrebare: Ai cumparat componentele bazat pe:
1. Sfaturile unui vanzator
2. Sfaturile unei cunostinte
3. Te-ai documentat tu si ti s-a parut o combinatie CPU+MoBo OK.

Sunt tare curios care e raspunsul tau.

#8
radanstefan

radanstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2005
eu chiar nu inteleg ce aveti cu placa mea de baza , din moment ce imi merge f bine calculatorul nu inteleg..... raspuns la intrebarea ta : c) ... m-am uitat si pe net si am vazut placa asta de baza , si chiar mi-a placut pentru ca are o gramdada de chestii.... si nu am core duo pe ea, am un intel 541 la 3,2 si imi merge chiar foarte bine , singura chestie pe care vreau sa le schimb ar fi hdd de 200GB (vreau mai mare) si placa video (am una de 128/128 fx5200). acum ceva pareri despre o placa video de 250 in jurul pretului de 200-250 RON, mentionez ca nu conteaza interfata, singura chestie sa fie destul de buna si sa fie suportata de placa de baza (aia care nu va place voua). Niste pareri ceva, si totusi , ce aveti cu saraca placa de baza?

#9
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
pai n-am zis ca-i un mutant si te limiteaza?
:D

#10
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postmascotzel, on Feb 19 2007, 14:48, said:

RADu-le ma faci sa ma omoare rasul
nu mai debita de astea
:D

eu zic sa incerci sa-ti schimbi placa de baza
nu am vazut ca se incadreaza in banii aia!!! scuze!!!

XTX-ul ala e MUUUUULT mai scump

Edited by RaduG, 19 February 2007 - 19:39.


#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Nu-i vorba de bani  . e vorba ca n-are ROST sa pui asa placa video pe placuta aia de baza :D

#12
AsterX

AsterX

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 888
  • Înscris: 03.01.2007
iti recomand un 7300 GT http://www.pcgarage....b-ddr3-128-bit/
la 325 RON (frecvente mari ,merge OC , e buna placa )
daca nu ai bani pentru asta, atunci : http
://www.pcgarage.ro/placi-video/gigabyt...-ddr2-128-bit/
(racire pasiva, o sa se cam incinga, dar are frecvente mari, dar nu se compara cu cea de la Leadtek)

#13
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostRaduG, on Feb 19 2007, 10:04, said:

ATI Radeon X1950XTX
inseamna ca ai reusit pana acum sa bagi un elefant pe gaura cheii  <_<

#14
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postkretzu77, on Feb 19 2007, 21:06, said:

inseamna ca ai reusit pana acum sa bagi un elefant pe gaura cheii  <_<
am citit in graba
eu am crezut ca vrea sa stie care e cea mai buna placa video din lista aia, atata tot!

#15
DjAdy1982

DjAdy1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.04.2005
Am si eu o placa de baza la fel si pot sa zic ca este super..uite aici un review.
http://www.ocworkben...ual-vsta/b1.htm
concureaza cu placa de 6-7 milioane si la unele teste chiar o face..asa ca chiar nu inteleg de ce atata negativism pt placa asta asrock
Eu am un 7600 gt pe agp pus sus ,dar cred ca asta cam limiteza capacitatile de overclock (nu te lasa sa setezi viteza busului agp doar pciexp si pci)..am un p4 cedar mill la 3200  lam dus pana la 4200( placa nu are voltaj la cpu) dar apare o problema ciudata,cand joc e ok sau cand stresez procul..nu da nici o eroare...dar cand dau ceva transfer intre hdd -bang..blue screen! dar pe default,adica la 3200 merge beton e foarte stabila placa !
din cate se vede in testul ala ,tipii aia au pus un quad core si placa video 7900 gt pe pci express si placa rulz la banii aia ( mai putin de 2 mil ) !

Edited by DjAdy1982, 15 June 2007 - 10:01.


#16
DjAdy1982

DjAdy1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.04.2005
gata ..am rezolvat! am facut update de bios la ultima versiune si imi merge stabil la 4100 de la 3200 ,nu mai am probleme la transfer...doar ca nu merge la 4200..se crashuie jocurile...probabil e tensiunea prea mica pt proc..si cum placa nu are optiune asta e..pana iau un c2d e bun asta la 4100...in max full load nu depaseste 49 grade..e super!

#17
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
doar 49 grade in full ...ce racire ai pe el ??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate