Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Seminee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2842 replies to this topic

#1729
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
E foarte bun! Am eu! DAR depinde de incapere...izolatie!! Daca se pierde caldura prin pereti/tavan poti sa faci foc si direct in mijlocul camerei. Faptul ca nu sta foarte mult cald dupa ce s-a stins focul nu e un inconvient decat daca nu ai o izolatie buna

#1730
Nicusorb1b

Nicusorb1b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.04.2015
Camera e 5x5 mp ,usa si geam termopan,nu este izolata pe exterior nu am avut niciodata soba in camera asta pentru ca nu a fost locuita ,nu am idee  cum e cu caldura in interior !

#1731
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Horn ai ? Lemne uscate de minim 2 ani ai ? Caldura ai numai cand duduie focul , cand se stinge se raceste instant !

#1732
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,192
  • Înscris: 27.06.2007

View PostNicusorb1b, on 01 octombrie 2015 - 11:45, said:

Pentru ca se apropie iarna trebuie sa ma hotarasc cu ce ne-om incalzi,imi place mult la aspect acest tip de semineu,doar ca cineva mi-a zis ca si-ar pierde repede caldura si sa achizitionez o sobita de teracota,sunt satul de teracote, numai vreau are cineva? cum e?
a avut socrii mei ca ce-a din poza; cum a trecut iarna au si "maritat-o"

[ http://blog.romstal.ro/wp-content/uploads/2013/09/ABC-proizvod-vulkan.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
are caldura cat are lemne; in rest teracota e sfanta

Edited by STARTREK1, 01 October 2015 - 12:29.


#1733
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Un godin de tabla cu geam de sticla a ajuns sa fie numit pompos semineu.

Randamentul este suprafata de schimb de caldura ceea ce nu ai.Faci cald in curte, tot ce pui pe foc pleaca pe cos.
In caz ca nu ai alternative ( gabaritul marit inseamna caldura) pune o anexa de acest tip .De ce nu chiar 2?
http://olx.ro/oferta...html#d28412a41b

#1734
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Salutare,
Tin sa prezint si eu pozele a ceea ce a iesit (bine, inca mai sunt de finalizat elementele din lemn, dar esentialul se poate destinge, zic euPosted Image ) si ce pretinde a se numi semineu... Astazi s-a facut in foc de proba si, tinand cont ca focarul e de 14 kW, s-au bagat cca 6 kg de bricheti care au ars in cca 2 ore.
Pe grila de evacuare al aerului incalzit (cea mare) s-au furnizat in incapere cca 100 grd C (nu s-a depasit aceasta valoare, valoare care a fost atinsa la o ora dupa aprinderea focului).
Dupa trei ore de la stingerea focului din grila mai iesea aer cu cca 50 grdC. Focarul are elemente de samota care contribuie la reducerea coeficientului de neuniformitate a cedarii de caldura al agregatului. Altfel spus cand s-a dat focul in casa erau 21 grdC si dupa terminarea focului temperatura a urcat la 23 grd C. Fireste ca in fata geamului (temperatura caruia a ajuns aproape de 200 grdC) mai aproape de 1m nu se poate sta, dar nici nu se doreste sa se stea la aceasta distanta.

Focarul este unul etans, nu comunica cu aerul din interiorul cladirii. Aerul necesar combustiei este admis in focar din subsol, iar in subsol acest aer ajunge printr-o tubulatura trecuta prin pamant (la cca 1,7m adancime) pentru a fi preincalzit pe timp de iarna. Pe "'admisia de aer"' focarul detine clapet pe partea de aer primar si clapet pe partea de aer secundar (care spala si geamul), asa ca dupa stingerea focului clapetii se inchid si agregatul mai mult timp ofera caldura in casa..

Beneficiarii sunt incantati, asa ca transmit pe aceasta cale multumire tuturor celor care au contribuit la realizarea acestei lucrari.
Posted Image

Attached Files



#1735
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreilesan, on 23 octombrie 2015 - 18:41, said:


Focarul este unul etans, nu comunica cu aerul din interiorul cladirii. Aerul necesar combustiei este admis in focar din subsol, iar in subsol acest aer ajunge printr-o tubulatura trecuta prin pamant (la cca 1,7m adancime) pentru a fi preincalzit pe timp de iarna. Pe "'admisia de aer"' focarul detine clapet pe partea de aer primar si clapet pe partea de aer secundar (care spala si geamul), asa ca dupa stingerea focului clapetii se inchid si agregatul mai mult timp ofera caldura in casa..

Posted Image

Din timp ce focarul este etans si nu comunica cu interiorul cladirii nu inteleg rostul aerului preincalzit. De asemenea, stiam ca e preferabil sa bagi aer cat mai rece in focar pentru o cat mai buna oxigenare a focarului...Aerul ala preincalzit l-as fi bagat in sistemul de incalzire, intre focar si samota aia...daca doream aport de aer din exterior in apartament.

#1736
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostMembruAnonim, on 23 octombrie 2015 - 18:52, said:

...Aerul ala preincalzit l-as fi bagat in sistemul de incalzire, intre focar si samota aia...daca doream aport de aer din exterior in apartament..
Posted Image Aceasta locuinta are si sistem de ventilare cu recuperare de caldura din aerul viciat, cu preincalzirea celui proaspat in schimbatorul de caldura cu solul...si alte ''neitalnite"" deocamdata prin santierele Patriei - dar astea sunt subiectele altor topicuri, deaceea mi-am propus aici sa discutam decat despre seminee.Posted Image

#1737
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
salutare!
ce firma/model este focarul ? mai sunt inserate "elemente" intre evacuarea focarului si cos? ce temperatura se estimeaza la evacuare pe cos?

#1738
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbobitzaaa, on 26 octombrie 2015 - 15:42, said:

salutare!
ce firma/model este focarul ?
[ http://www.kamine-kamin.de/temp/hajduk-kamineinsatz/volkano-kamineinsatz/11-volcano-2Ph-hajduk-kamineinsatz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postbobitzaaa, on 26 octombrie 2015 - 15:42, said:

...mai sunt inserate "elemente" intre evacuarea focarului si cos?
Nu.Posted Image

View Postbobitzaaa, on 26 octombrie 2015 - 15:42, said:

..ce temperatura se estimeaza la evacuare pe cos?
Producatorul se lauda cu temperaturi in jur de 260 grdC. Inca nu s-au facut masuratorile la agregatul dat in folosinta, dar mai aproape de sarbatori voi ruga sa se masoare si temperatura gazelor admise pe cos. La cat de atenti sunt beneficiarii nu cred sa se depaseasca valorile temperaturii prescrise de producator, caci in afara de altele ar insemna si risipa de energie, si supraincalzirea interiorului locuintei.Posted Image

#1739
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ce minuni faci andrei? Posted Image  
Detalii despre minune imi poti da?
Eu inca stau si ma gandesc daca sa imi fac termosemineu sau semineu simplu eventual cu ceva tubulatura de dirijare a aerului spre incaperile superioare. Recomandarea ta care este in acest sens?

#1740
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 27 octombrie 2015 - 00:45, said:

ce minuni faci andrei? Posted Image  
"'.. Ca batalia a fost castigata, meritul apartine intregii armate.. Cand fiecare isi face treaba (in dreptul lui) cu dedicare si simt de raspundere - batalia nu are cum sa nu fie castigata.. Am avut noroc si de un imaparat intelept, care a lasat oamenii de meserie sa-si faca treaba asa cum stiu ei, nu a intervenit in timpul bataliei..'"

View Postbrawnie, on 27 octombrie 2015 - 00:45, said:

Detalii despre minune imi poti da?
''..Bateti si vi se va deschide..'"

View Postbrawnie, on 27 octombrie 2015 - 00:45, said:

Eu inca stau si ma gandesc daca sa imi fac termosemineu sau semineu simplu eventual cu ceva tubulatura de dirijare a aerului spre incaperile superioare. Recomandarea ta care este in acest sens?
O solutie universal valabila nu exista. Trebuie analizate mai multe detalii. Spre exemplu, pentru lucrarea pe care am prezentat-o mai sus, proiectul a durat vre-o jumatate de an. Inca doi ani a luat materializarea, iar modelul si fomra agregatului (caci se stiea inca din faza de proiect ca va fi doar semineu) s-a ales in momentul trecerii la finisaje, deoarece totul era gata prevazut: si aductiunea de aer, si cosul.. era prevazut inclusiv golul de evacuare a cenusii spre demisol, insa asa modele nu am gasit si ne-am multumit cu ce se gaseste pe piata la ora actuala incadrat intr-un buget rezonabil.

Ca parere personala -  incerc sa evit cat e posibil dependenta functionarii de: motoare electrice, automatizari electronice, service-uri cu grad ridicat de competente si operatori de furnizare a energiei electrice care trateaza consumatorii ca pe niste sclavi.
Functionarea corespunzatoare si in deplina siguranta impune niste conditii. Termosemineul impune un stocator pe masura si o automatizare care sa asigure continuitatea transferului de agent termic incalzit. Semineul cu dirijarea aerului ca agent caloportor la anumite distante folosind tubulatura de distributie impune un ventilator silentios, o tubulatura cu pierdere de presiune mica (care trebuie ascunsa pe undeva) si o asigurare a continuitatii circuitului (adica sa nu se reduca debitul ce spala suprafata activa al agregatului termic din cauza inchiderii usilor dormitoarelor, spre exemplu)..
Solutii exista o multime, insa daca nu folosesc ca sursa principala de incalzire acest agregat - nu are rostul, dupa mine, sa complic lucrurile.Posted Image

#1741
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Exact despre dependenta de care ai amintit ma tem cel mai tare. Cred ca intr-un final nu merita investiția și mai ales efortul personal (stres, nervi, nopți nedormite) pentru a folosi șemineu ca și sursă auxiliara de încălzire. Probabil că  voi merge pe șemineu clasic.

#1742
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 27 octombrie 2015 - 15:55, said:

Exact despre dependenta de care ai amintit ma tem cel mai tare. Cred ca intr-un final nu merita investiția și mai ales efortul personal (stres, nervi, nopți nedormite) pentru a folosi șemineu ca și sursă auxiliara de încălzire.
Si in exemplul prezentat mai sus: http://forum.softped...8#entry18076278
semineul este o sursa de incalzire ocazionala, la sarbatorile de iarna, la ocazii speciale.. deaceea s-au evitat complicatiile.
Admisia de aer pentru combustie din exterior nu o consider complicatie, ci o necesitate la casele dotate cu tamplarie etansa. Pentru multi proiectanti asta ar trebuie sa fie un standard..

View Postbrawnie, on 27 octombrie 2015 - 15:55, said:

Probabil că  voi merge pe șemineu clasic.
Pot sa intrteb ce inseamna pentru d-ta "'semineu clasic""?Posted Image

#1743
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Clasic pentru mine înseamnă un șemineu normal cu focar închis...fără complicații gen termosemineu, ventilatie etc... Probabil că definiția de șemineu clasic se referă la șemineu cu focar deschis cum vedem prin filme dar sunt sceptic de această variantă

Edited by brawnie, 28 October 2015 - 09:26.


#1744
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Termosemineu 11-14 kw, legat la un puffer de 2000l, in paralel cu o centrala cu peleti, sustinand o suprafata de peste 300mp+o piscina :)

Rama clasica, sculptata manual, stil Brancovenesc.( cca 2/3 sapt de sculptat manual)

Se poate si altfel, chiar daca investitia initiala este mare, amortizarea semineului se face in cca 5/6 ani, dupa un calcul amanuntit .


Focul nu mai e ce'a fost!

Mugur

Attached Files



#1745
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Arata.... Fără cuvinte. Felicitări... Ce poți să ne spui despre autonomia șemineului în sine?  Ai încercat să încălzești doar cu șemineul ?

#1746
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postbrawnie, on 28 octombrie 2015 - 12:57, said:

Arata.... Fără cuvinte. Felicitări... Ce poți să ne spui despre autonomia șemineului în sine?  Ai încercat să încălzești doar cu șemineul ?


E un focar German( Spartherm), 80%-85% randament, (80% apa-20% aer), otel, placat la interior cu termota, dubla combustie, ardere curata, izolatie suplimentara(exterioara), serpentina de racire, supapa siguranta incorporata( sst), termostat de pompa. Alimentare de 3,5 kg lemn/ora. Problema este ca trebuie alimentat  o zi pentru a sustine pufferul de 2000l, dupa de doua ori pe zi.Grup pompare german (Spartherm) care include manometru, vana amestec (60 grade) si pompa.
Cosul de fum este tot german (Tona), sistem tristrat, cu tub interior din samota, vata minerala bazaltica si manta din beton usor.
Inca nu s-a incercat incalzirea casei doar cu termosemineul, sistemul termic al casei este , probabil, unul dintre cele mai performate, in paralel cu cazan peleti. Sistemul de vetilatie este de exceptie-MECANIC, cu canal tratat special contra bacteriilor, tuburile vin din exterior si au un traseu prin pamant de peste 10-12 m.

Casa pasiva  construita in stil Branconenesc...este o poveste frumoasa. A vizita aceasta casa este o aventura frumoasa. Si zona in care a fost construita este ( dupa afirmatiile clientului) zona cu cea mai buna oxigenare din Romania Posted Image

Sunt multe de spus, cert este ca in Romania se mai construieste si cu cap!

Edited by mmtsdc, 28 October 2015 - 15:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate