Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

TV LCD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#37
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 30.11.2004

View Postmark19, on May 26 2007, 12:51, said:

K, merci mult de explicatii. Am inteles.
Intradevar dvb-t nu e cine stie ce. am deja un recevier, il folosesc ai mei la 15 km de Buc,
despre calitate stiu f bine, si mai lucrez si la SNR, dar nu la broadcastig.
Totusi cred ca o sa mai astept pana n toamna, sa mai scada preturile, ca am o gramada de scule, care am dat bani pe ele si acum fac maxim 200 euro.
Oricum mai mult de 32" nu pot pune la mine n casa, am fost la cineva care avea o plasma de 94 cm, si cand degaja portarul la meci, intorcem capul sa vad unde se duce mingea. Daca ai maxim 2,5 m intre tv si canapea nu ti trebe mai mult de 32" (80-82cm)

Ai dreptate.... mi-am luat eu Sony de 82cm si o zi intreaga mi-am mutat si rasmutat mobila prin casa ca sa pot sa stau la o distanta cat de cat.... daca stiam imi luam de 66.... era suficient....  E suberbeton insa folosit cu o consola Nintendo Wii.......
Poate insa cineva sa-mi spuna daca sunt diferente notabile de calitate a imaginii intre CATV-ul clasic si televiziunea digitala (Dolce, Boom, etc), cu alte cuvinte, merita sa platesc dublu pentru asa ceva?
Danke!

#38
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005

View Postcatalin76, on May 16 2007, 15:07, said:

Eu am un Panasonic Viera TX-32LM70P si televiziune analogica de la UPC. Din ceeace citisem pe forumuri ma asteptam ca dupa ce iau lcd sa fiu nevoit sa trec urgent pe televiziune digitala. Chiar cineva intr-un post mai sus spunea ca o sa se vada ca draqu. Aiurea, posturile care se vedau bine pe crt se vad mult mai bine acuma, iar cele ce se vedeau prost inaite, acum se vad un pic mai bine. Televizorul are vreo doua functii pentru reducerea zgomotului si inbunatatire a calitatii imaginii. Sunt sigur ca si televizorul tau are ceva de genul asta, iar daca nu, atunci solutia ar fi sa treci pe semnal de televiziune digital.
Ar merge acest model pentru Dolce? mi-am pus de curand. Vreau sa imi iau si eu un lcd si nu sunt hotarat ce model sa imi iau!
Are cineva Dolce pe un lcd de 80-82? cum se vede? care ar fi cel mai bun la acest tip de receptie tv? Trebuie sa imi iau cat de curand un tv lcd si nu sunt convins care e mai bun. Pute-ti sa ma ajutati?
Mersi.

Edited by Costy-is, 14 June 2007 - 22:15.


#39
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

View PostCosty-is, on Jun 14 2007, 22:55, said:

Ar merge acest model pentru Dolce?

Salut,
nu pot sa-ti spun cum merge pe Dolce pentru ca nu am Dolce, ba mai mult decat atata, nici nu am trecut pe televiziune digitala pentru ca sunt multumit cum se vede acum. Nu pot sa-ti recomand vre-un model, este o chestiune de gust. Eu, spre exemplu, vroiam initial sa iau Samsung, dar pur si simplu nu mi-a placut deloc design-ul televizoarelor lor. Nu intru in amanunte, este o chestiune de gust. Pendulam intre Sharp,Toshiba si Panasonic, dar cineva de pe forum mi-a recomandat Panasonic pentru simplu motiv ca au mai multe vanzari in Romania, si sunt mai bine pusi la punct in ceeace priveste service-ul. Argumentul lui mi s-a parut bun, motiv pentru care am optat pentru varianta Panasonic, care luat de pe net a avut un pret chiar bun.
Vreau totusi sa-ti mai spun un lucru, pe care dealtfel l-am aflat si eu tot de la cineva de pe forum. Daca iti iei un LCD de 80 cm si te asezi la un metru in fata lui ca sa te uiti, atunci o sa ajungi la concluzia ca nici DVD-urile nu se vad chiar atat de bine. Din experienta iti spun ca o vizionare buna se face la o distanta de trei - patru metrii, pentru un televizor de 80 cm.
In rest, sunt atatea oferte pe piata incat nu pot sa-ti recomand decat sa alegi ceeace iti place, asta este cel mai important: sa-ti placa, pentru ca tu vei fi cel care se va uita la el. Degeaba iti iei un televizor scump, cu performate nemaipomenite (multe dintre ele nici nu sunt sesizate de ochii si urechile tale :) ), dar al carui design "se ia dupa tine".
Bafta

#40
tvix_romania

tvix_romania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.06.2007

View PostFC72, on May 25 2007, 21:37, said:

Pentru Mark 19, mergi pe modelul Samsung are panou LCD mai avansat dar procesare video mai proasta asta daca vrei neaparat un LCD de 32".
Playerul video a aparut deja, nu si la noi: http://www.tvix.co.k...cts/4100sh.aspx
Semnal digital nu exista la noi, doar Pro-Tv  foloseste echipament complet digital de la captura pina la transmisie, dar oricine preia semnalul il trece prin analogic.
Abonamentele asa zise digitale se refera numai la transmiterea digitala a datelor intre operator si consumator nu la faptul ca se transmit posturi digitale, 95% din posturile tv disponibile sint inca analogice.
Pina si DVB-T pus la dispozitie de SNR  foloseste semnale analogice de la televiziuni ce sint convertite in digital cu mari pierderi de calitate.


Acum se comercializeaza si la noi :P

#41
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003
@Costy-is
Vezi aici ce spune un utilizator despre Dolce pe LCD de 32'.

@catalin76, @Dyonissos
Distanta de la care se vizioneaza la TV LCD este minim 2.5 x diagonala. Daca iti iei un LCD de 32' (81cm) - distanta optima de vizionare incepe de la 2m. Deci daca va luati pentru dormitor, eu zic ca unul de 26' de arhisuficient (in loc de 32' iti iei 26' + un sistem audio, sau un wii :D )
Cred ca merita sa platesti dublu pe semnal digital (decat pe analogic), o sa se vada mai bine pe LCD, dar nu de 2x mai bine ;)

Eu caut momentul optim pentru un sony de 26' :)

#42
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Dupa ce veti cumpara chestiile alea optime veti ajunge la concluzia ca orice tv-u e mult prea mic.
Nu exista regula 2,5X existau distante RECOMANDATE la tv clasice cu mod de afisare interlaced si cu frecventa cadre 50 hz.
Daca vrei neaparat un standard incearca sistemul THX : http://www.myhomethe...ancemetric.html
Ecranele moderne folosesc progresiv scan si au rezolutii mari ce permit vizionarea mult mai aproape.
Eu spun numai sa te gindesti de la ce distanta urmaresti un monitor de pc de 22" ...conform teoriei 2,5x asta ar insemna sa stai la 1,5 m de el...eu spun ca poti sta linistit si la 40cm.

#43
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si eu sunt de aceeasi parere: un TV de 26" este minuscul.

#44
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003

View PostFC72, on Jun 15 2007, 20:05, said:

Dupa ce veti cumpara chestiile alea optime veti ajunge la concluzia ca orice tv-u e mult prea mic.
Nu exista regula 2,5X existau distante RECOMANDATE la tv clasice cu mod de afisare interlaced si cu frecventa cadre 50 hz.
Daca vrei neaparat un standard incearca sistemul THX : http://www.myhomethe...ancemetric.html
Ecranele moderne folosesc progresiv scan si au rezolutii mari ce permit vizionarea mult mai aproape.
Eu spun numai sa te gindesti de la ce distanta urmaresti un monitor de pc de 22" ...conform teoriei 2,5x asta ar insemna sa stai la 1,5 m de el...eu spun ca poti sta linistit si la 40cm.

Am facut calculele mele, si pentru dormitorul pe care il am eu, un LCD TV de 26 de inchi e suficient. Gandeste-te ca la 32 de inch ai aceeasi rezolutie, deci pixelii se maresc.
Din cate stiu, THX e cu totul altceva - si se refera la fidelitatea audio.
Comparatia cu lcd-urile pentru PC nu prea isi are rostul, gandeste-te la ce rezolutii poate ajunge un 22' pentru pc...
Sa nu mai vorbim de cat de sanatos pentru ochi e sa stai la distanta mica de LCD TV...  :eek:
In fine, astea sunt doar parerile mele  :peacefingers:

#45
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Pina acum am intilnit numai opinii cum ca diagonale de 42" =106cm sau 50"=127cm ar fi enorme si nu se potrivesc cu spatiu din dormitor sau sufragerie...
Cumparatori care au achizitionat totusi asemenea exemplare cu frica si neconvinsi ca fac un lucru bun au avut parte de o mare supriza...acasa, dupa citeva zile de obisnuire, au tras concluzia ca ecranul nu este suficient de mare!
Eu folosesc un panou de 106cm cu o distanta de vizionare de 2,5m si nu imi pare deloc mare, chiar as putea spune ca este absolut banal, nu da impresia ca ar fi ceva home-cinema, pare mai degraba un tv ordinar.

#46
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006

View Postddy, on Jun 16 2007, 17:04, said:

Din cate stiu, THX e cu totul altceva - si se refera la fidelitatea audio.
partial ai dreptate, numai ca FC72 se refera la masurarea distantelor de vizionare prezentate acolo

Edited by Icelemon, 17 June 2007 - 14:36.


#47
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006
eu imi indrept atentia spre:
http://www.domo.ro/A...D_TV_LG_42LE2R#
si spre
http://www.pcgarage....60w-40inch-8ms/
poate pana ma hotarasc eu, o sa mai scada si preturile astea

#48
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005
HELP me, mi am vandut tv crt, trebe sa mi iau in maxim 2 sapt tv.

http://www.domo.ro/A..._Samsung_32S81B

merita banii?
l am vaz si mai ieftim cu vreo 3 mil.

merita contrast 7000:1 fata de 3000:1 de exemplu?

#49
b89cao

b89cao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2005

View PostFC72, on Jun 16 2007, 18:30, said:

Pina acum am intilnit numai opinii cum ca diagonale de 42" =106cm sau 50"=127cm ar fi enorme si nu se potrivesc cu spatiu din dormitor sau sufragerie...
Cumparatori care au achizitionat totusi asemenea exemplare cu frica si neconvinsi ca fac un lucru bun au avut parte de o mare supriza...acasa, dupa citeva zile de obisnuire, au tras concluzia ca ecranul nu este suficient de mare!
Eu folosesc un panou de 106cm cu o distanta de vizionare de 2,5m si nu imi pare deloc mare, chiar as putea spune ca este absolut banal, nu da impresia ca ar fi ceva home-cinema, pare mai degraba un tv ordinar.

Ma bag si eu in discutie cu toate ca sunt cam novice la chestiile astea. Insa imi place sa caut si sa citesc. Nu zic ca tot ce gasesc este neaparat si bun sau de luat ca regula, dar merita pomenite macar pentru informare. Vedeti aici:

http://www.carltonba...ter-calculator/

Toate cele bune si spor ca cumparaturi.

#50
extension

extension

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.10.2006
Salut,

Ma aflu si eu in cautarea unui televizor si am cateva intrebari care nu s-au pus inca:

Initial, m-am indreptat spre Sony Bravia, avand de ales intre un model de 3500 ron si unul cu 2600 ron. Merita diferenta de claritate acest 1000 ron in plus? (este vorba de diferente in luminozitate, parca, si contrast)

Dupa ce am citit acest topic am inteles ca as primi cam acelasi lucru si de la Samsung, dar, normal, la un pret mai mic.. Deci, e mai bine sa iau un Samsung? Pana la 35 mil imi puteti recomanda un model?

Va multumesc si sper sa pot inapoia favoarea..

#51
mirceaghe84

mirceaghe84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.11.2006

View Postextension, on Jul 14 2007, 18:30, said:

Salut,

Ma aflu si eu in cautarea unui televizor si am cateva intrebari care nu s-au pus inca:

Initial, m-am indreptat spre Sony Bravia, avand de ales intre un model de 3500 ron si unul cu 2600 ron. Merita diferenta de claritate acest 1000 ron in plus? (este vorba de diferente in luminozitate, parca, si contrast)

Dupa ce am citit acest topic am inteles ca as primi cam acelasi lucru si de la Samsung, dar, normal, la un pret mai mic.. Deci, e mai bine sa iau un Samsung? Pana la 35 mil imi puteti recomanda un model?

Va multumesc si sper sa pot inapoia favoarea..

Salut!
Uite, dupa parerea mea nu e fenomenal de importanta firma. Si eu am cautat mult pana m-am decis sa-mi iau un LCD si eram pe punctul de a cumpara un Sony 32S2530 cu diagonala de 81 cm.. pretul era unul bunisor , insa in magazin mi-am dat seama ca lucrurile stau altfel. Sunt multe expuse si important e cum se vad.. sau care ti se pare tie ca vede cel mai bine.. iar norocul meu a fost ca am dat de o promotie la o TOSHIBA 37C3000PG, care are si diagonala de 94 cm : http://www.domo.ro/A...shiba_37C3000PG ceea ce e un avantaj, orice s-ar zice si care vede impecabil. In plus, am inteles ca in Marea Britanie unde sunt fabricate, sunt pe primul loc in preferinte. In fine, sfatul meu e sa privesti si la alte firme, bineinteles nu fantome, dar sa nu te duci direct la sony sau samsung pentru ca acolo poti pierde bani doar datorita renumelui producatorului.

#52
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View Postmirceaghe84, on Jul 15 2007, 01:16, said:

Salut!
Uite, dupa parerea mea nu e fenomenal de importanta firma. Si eu am cautat mult pana m-am decis sa-mi iau un LCD si eram pe punctul de a cumpara un Sony 32S2530 cu diagonala de 81 cm.. pretul era unul bunisor , insa in magazin mi-am dat seama ca lucrurile stau altfel. Sunt multe expuse si important e cum se vad.. sau care ti se pare tie ca vede cel mai bine.. iar norocul meu a fost ca am dat de o promotie la o TOSHIBA 37C3000PG, care are si diagonala de 94 cm : http://www.domo.ro/A...shiba_37C3000PG ceea ce e un avantaj, orice s-ar zice si care vede impecabil. In plus, am inteles ca in Marea Britanie unde sunt fabricate, sunt pe primul loc in preferinte. In fine, sfatul meu e sa privesti si la alte firme, bineinteles nu fantome, dar sa nu te duci direct la sony sau samsung pentru ca acolo poti pierde bani doar datorita renumelui producatorului.
Dezavantaj la Toshiba este timpul mare de "pauza" la schimbarea posturilor. Am un Toshiba de 6 luni si nu prea sunt multumit de el. Cu ce ma impac bine este un Samsung (Corea) si un Funai fabricat in Germania. Mai am un Vortex dar care e cam panarama...

Edited by dant, 15 July 2007 - 00:27.


#53
mirceaghe84

mirceaghe84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdant, on Jul 15 2007, 01:26, said:

Dezavantaj la Toshiba este timpul mare de "pauza" la schimbarea posturilor. Am un Toshiba de 6 luni si nu prea sunt multumit de el. Cu ce ma impac bine este un Samsung (Corea) si un Funai fabricat in Germania. Mai am un Vortex dar care e cam panarama...

in afara de timpul ala mare de schimbare a canalelor, care la mine oricum e mascat de boom care are aceeasi hiba la capitolul asta, ce alte dezavantaje te-au mai facut sa fii nemultumit de el?..

#54
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View Postmirceaghe84, on Jul 15 2007, 01:32, said:

in afara de timpul ala mare de schimbare a canalelor, care la mine oricum e mascat de boom care are aceeasi hiba la capitolul asta, ce alte dezavantaje te-au mai facut sa fii nemultumit de el?..
Doar atat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate