Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

TV LCD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#19
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Cum se comporta LCD-urile voastre in cazul schimbarilor rapide de cadre (nu stiu exact cum sa ma exprim dar va dau un exemplu si veti intelege voi la ce ma refer).

Am fost intr-un magazin si am vazut un Sony Bravia care arata super beton. Era conectat la un DVD player si rula Misiune Imposibila III. Se vedea ireprosabil. La un moment dat a inceput o secventa mai rapida in film, tipu (Tom Cruise) alerga ca disperatu pe acolo. In momentul ala ceva nu parea in regula. De la o distanta de ~2,3m distanta de tv eu am ametit putin (poate ca e mult spus ametit insa nu m-am simtit prea bine).
Probabil ca televizorul nu poate sa reproduca secventele prea rapide (din cauza timpului de raspuns) si de aici senzatia asta.

Voua vi se intampla asa la televizoarele voastre LCD? Am inteles ca la plasme nu ar fi problemele astea.

#20
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Ce ai vazut tu era din cauza modului "inteligent" de afisare al televizorului. Mai exact in cazul formatelor 4:3 si 16:9 se pierde din ecran asa ca Tv-ul intinde imaginea pe tot ecranul "latind-o" progresiv din centru catre extremitati. Patescu lucru asta la s2530 in timpul meciurilor de fotbal cand se misca repde camera. La inceput ma lua cu ameteli dar acum m-am obisnuit.

#21
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View PostByt, on May 11 2007, 10:14, said:

Ce ai vazut tu era din cauza modului "inteligent" de afisare al televizorului. Mai exact in cazul formatelor 4:3 si 16:9 se pierde din ecran asa ca Tv-ul intinde imaginea pe tot ecranul "latind-o" progresiv din centru catre extremitati. Patescu lucru asta la s2530 in timpul meciurilor de fotbal cand se misca repde camera. La inceput ma lua cu ameteli dar acum m-am obisnuit.

Nu sunt sigur ca am inteles bine ce e cu modul asta de afisare. Cea am vazut eu era un film pe un DVD, care, din cate imi amintesc, avea benzi negre sus si jos (nu se vedea pe tot ecranul).
Modul asta "inteligent" de afisare poate fi scos cumva dinn setari? Sa zicem ca vreau sa urmaresc si eu un meci de fotbal fara a avea ameteli. Pot sa setez cumva sa se vada imaginea in dimensiune mai mica, dar sa dispara efectul care produce ameteala?

Din ce citisem pe net credeam ca timpul de latenta al televizoarelor LCD este cauza, dar e posibil sa nu fie asa.

Televizorul la care m-am uitat era un Sony Bravia de ultima generatie si era foarte scump in comparatie cu celelalte. Daca la asta se vedea asa, la cele mai ieftine este mai rau?

#22
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Daca nu se vedea pe tot ecranul inseamna ca nu era de la ce am explicat eu. Modurile astea de afisare sunt selectabile de la un buton de pe telecomanda: 4:3 e normal pt tv (benzi negre lateral), 16:9 pt. dvd-uri widescreen (benzi negre sus si jos) iar inteligent iti intinde pe tot ecranul. Nu am sesizat problema cu fotbalul decat in modul inteligent, la 4:3 se vede si se misca foarte bine.

#23
davis_hugo

davis_hugo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.05.2007

View PostByt, on May 11 2007, 17:14, said:

Ce ai vazut tu era din cauza modului "inteligent" de afisare al televizorului. Mai exact in cazul formatelor 4:3 si 16:9 se pierde din ecran asa ca Tv-ul intinde imaginea pe tot ecranul "latind-o" progresiv din centru catre extremitati. Patescu lucru asta la s2530 in timpul meciurilor de fotbal cand se misca repde camera. La inceput ma lua cu ameteli dar acum m-am obisnuit.

Din cauza faptului ca DVD-ul cu pricina era tras initial la 24 cadre pe secunda (asa fac americanii ) si convertit ulterior la 25 cadre. Toate imaginile rapide se vad astfel. Solutia: stai mai departe de televizor sau cumpara filme fabricate in Europa...

#24
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004

View Postalexmohora, on Apr 23 2007, 15:12, said:

Vezi că o să se vadă ca dreaqu pe TV standard (cablu, satelit etc) oricare dintre ele. Să nu zici că nu ai știut de la început...

De la ce distanță te vei uita la el? Dacă este sub 5m o să cam vezi toate ”detaliile” scalări imaginii TV cu rezoluție slabă, cu pureci și cu compresia transmiterii prin satelit etc. Dacă îl iei să te uiți la DVD-uri atunci e OK.

Exista vreo metoda sa remediez acest lucru ?

Mi-am luat un Samsung LE-37S71 de la metro (3300 RON) si de 3 zila ma chinui cu telecablu/setari si nici un rezultat... parca prind posturi pe antena de camera  :cursing:

Am vazut ca exista niste amplificatoare de semnal pt catv la Dedeman. Oare ajuta?

Daca  nu reusesc sa-l fac sa se vada bine il vand.  :confuzzled:

Edited by crack, 16 May 2007 - 12:32.


#25
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

View Postcrack, on May 16 2007, 13:30, said:

Exista vreo metoda sa remediez acest lucru ?

Mi-am luat un Samsung LE-37S71 de la metro (3300 RON) si de 3 zila ma chinui cu telecablu/setari si nici un rezultat... parca prind posturi pe antena de camera  :cursing:

Am vazut ca exista niste amplificatoare de semnal pt catv la Dedeman. Oare ajuta?

Daca  nu reusesc sa-l fac sa se vada bine il vand.  :confuzzled:

Eu am un Panasonic Viera TX-32LM70P si televiziune analogica de la UPC. Din ceeace citisem pe forumuri ma asteptam ca dupa ce iau lcd sa fiu nevoit sa trec urgent pe televiziune digitala. Chiar cineva intr-un post mai sus spunea ca o sa se vada ca draqu. Aiurea, posturile care se vedau bine pe crt se vad mult mai bine acuma, iar cele ce se vedeau prost inaite, acum se vad un pic mai bine. Televizorul are vreo doua functii pentru reducerea zgomotului si inbunatatire a calitatii imaginii. Sunt sigur ca si televizorul tau are ceva de genul asta, iar daca nu, atunci solutia ar fi sa treci pe semnal de televiziune digital.

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcatalin76, on May 16 2007, 15:07, said:

sigur ca si televizorul tau are ceva de genul asta, iar daca nu, atunci solutia ar fi sa treci pe semnal de televiziune digital.
daca poate.

#27
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004

View PostIon_de_la_Raion, on May 16 2007, 17:31, said:

daca poate.

Chiar asa... Pot?

WTF is "semnal de televiziune digital"?


cumva boom/dolce/etc ?

#28
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

View Postcrack, on May 16 2007, 17:34, said:

Chiar asa... Pot?

WTF is "semnal de televiziune digital"?
cumva boom/dolce/etc ?

Da, este vorba de boom, dolce, upc, rds. Daca furnizorul de televiziune pe care il ai in momentul defata, furnizeaza si semnal digital, atunci o sa vina si o sa-ti mai puna un modem la capatul cablului pe care il ai deja si se conecteaza la televizor pe mufa SCART (deregula). In forma simpla, cam asta ar fi...

#29
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004

View Postcatalin76, on May 16 2007, 17:59, said:

Da, este vorba de boom, dolce, upc, rds. Daca furnizorul de televiziune pe care il ai in momentul defata, furnizeaza si semnal digital, atunci o sa vina si o sa-ti mai puna un modem la capatul cablului pe care il ai deja si se conecteaza la televizor pe mufa SCART (deregula). In forma simpla, cam asta ar fi...
Merci mult pt informatii, Am sa sun la RCS sa vad daca ma pot ajuta ei cu ceva.

#30
GaLaNtE

GaLaNtE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2005
In primul rand , atunci cand vreti sa va luati un tv lcd nu mai aplecati urechea la datele tehnice de genul contrast 5000:1. Acesta este un contrast dinamic si nu are nici o influenta asupra calitatii imaginii , contratul adevarat fiind tot pe la 1000:1. Cel mai bun test este sa le puneti pe toate la acelasi semnal(aceeasi mufa) , de preferabil cablu tv , pentru ca pe un semnal hd oricum se vad bine. Pentru a avea o imagine full HD trebuie un tv de minim 104cm care sa suporte rezolutia 1080p adica 1920x1280 , nu sa faca downscalling de la aceasta rezolutie la rezolutia pe care o stie el. Un alt factor important in alegerea unui lcd este modul cum redeaza culoarea negru , pentru ca aici se cam impiedica toate , multe afisand un gri mai inchis. Si acum , referitor la televiziune digitala : NU se va vedea mai bine decat una analogica pentru ca sursele sunt aceleasi , asta pana la aparita hd-ului pe piata.

#31
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005
http://www.altex.ro/...p;model=LE32S62

sau

http://www.altex.ro/...odel=KDL32S2530


Care vede mai bine HD urile pe vga, pana apare dvd divx player HD, x264


MERCI

#32
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

View PostGaLaNtE, on May 22 2007, 01:39, said:

Si acum , referitor la televiziune digitala : NU se va vedea mai bine decat una analogica pentru ca sursele sunt aceleasi , asta pana la aparita hd-ului pe piata.

Pentru televiziunile care emit si semnal digital, ex. : HBO, ProTV, etc, sursa semnalului nu ar trebui sa fie aceeasi. Pentru televiziunile care emit doar semnal analogit, atunci practic acest semnal este doar convertit in digital, astfel daca se vedea cu interferente ("pureci") inainte, tot asa se va vedea si dupa conversia lui in digital.
Din cate am inteles eu, persoana care se plangea ca se vede prost la noul lui lcd, se referea la interferente, calitatea slaba a semnalului, vroia chiar sa-si ia un amplificator de semnal sau ceva de genul asta, si nu la formatul sau rezolutia mica a imaginii emise.

#33
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru Mark 19, mergi pe modelul Samsung are panou LCD mai avansat dar procesare video mai proasta asta daca vrei neaparat un LCD de 32".
Playerul video a aparut deja, nu si la noi: http://www.tvix.co.k...cts/4100sh.aspx
Semnal digital nu exista la noi, doar Pro-Tv  foloseste echipament complet digital de la captura pina la transmisie, dar oricine preia semnalul il trece prin analogic.
Abonamentele asa zise digitale se refera numai la transmiterea digitala a datelor intre operator si consumator nu la faptul ca se transmit posturi digitale, 95% din posturile tv disponibile sint inca analogice.
Pina si DVB-T pus la dispozitie de SNR  foloseste semnale analogice de la televiziuni ce sint convertite in digital cu mari pierderi de calitate.

#34
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005

View PostFC72, on May 25 2007, 21:37, said:

Pentru Mark 19, mergi pe modelul Samsung are panou LCD mai avansat dar procesare video mai proasta asta daca vrei neaparat un LCD de 32".
Playerul video a aparut deja, nu si la noi: http://www.tvix.co.k...cts/4100sh.aspx
Semnal digital nu exista la noi, doar Pro-Tv  foloseste echipament complet digital de la captura pina la transmisie, dar oricine preia semnalul il trece prin analogic.
Abonamentele asa zise digitale se refera numai la transmiterea digitala a datelor intre operator si consumator nu la faptul ca se transmit posturi digitale, 95% din posturile tv disponibile sint inca analogice.
Pina si DVB-T pus la dispozitie de SNR  foloseste semnale analogice de la televiziuni ce sint convertite in digital cu mari pierderi de calitate.

MERCI de raspuns!

Totusi as vrea daca poti explicatii mai avansate!
Parca ma teneteaza Sony mai mult! Are si tuner dvb-t inclus.

PS: uite aici un player marfa
http://www-uk.linksy...d=5558660635B01
Am citit tot pe aici parca ca la samsung nu ar merge decat maxim 560p. ce stii despre asta?

#35
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Ca sa intelegi Sony foloseste panouri LCD de la Samsung, nu insa cele mai noi.
Procesarea video se refera la modul in care circuitele electronice pot prelucra semnalul video.
Ce insemna aceasta prelucrare? daca ai avea ceva cunostinte in domeniu este foarte simplu sa intelegi.
Procesarea , prelucrarea se refera la cum se descurca cu semnalele video cit de bine reuseste sa transforme din interlaced in progresiv, cum se vad jaggies, cu face pull-down, cum reduce zgomotul video, cu reface cadenta cadrelor.
Sony merge mai bine la toate testele astea dar panoul LCD Samsung are performante native mai bune reusind o imagine mai vie mai sclipitoare decit cea terna de la Sony.
DVB-T este inutil , ai la dispozitie 5 posturi tv numai in Bucuresti , receptionabile cu o antena de exterior pentru canalul 51, calitatea imaginii fiind slaba depasita de un semnal bun clasic CATV analogic.
Asta deoarece SNR furnizorul de semnal DVB-T a ales solutia cu bitrate mic avind motive pertinente.

#36
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005

View PostFC72, on May 26 2007, 09:03, said:

Ca sa intelegi Sony foloseste panouri LCD de la Samsung, nu insa cele mai noi.
Procesarea video se refera la modul in care circuitele electronice pot prelucra semnalul video.
Ce insemna aceasta prelucrare? daca ai avea ceva cunostinte in domeniu este foarte simplu sa intelegi.
Procesarea , prelucrarea se refera la cum se descurca cu semnalele video cit de bine reuseste sa transforme din interlaced in progresiv, cum se vad jaggies, cu face pull-down, cum reduce zgomotul video, cu reface cadenta cadrelor.
Sony merge mai bine la toate testele astea dar panoul LCD Samsung are performante native mai bune reusind o imagine mai vie mai sclipitoare decit cea terna de la Sony.
DVB-T este inutil , ai la dispozitie 5 posturi tv numai in Bucuresti , receptionabile cu o antena de exterior pentru canalul 51, calitatea imaginii fiind slaba depasita de un semnal bun clasic CATV analogic.
Asta deoarece SNR furnizorul de semnal DVB-T a ales solutia cu bitrate mic avind motive pertinente.


K, merci mult de explicatii. Am inteles.
Intradevar dvb-t nu e cine stie ce. am deja un recevier, il folosesc ai mei la 15 km de Buc,
despre calitate stiu f bine, si mai lucrez si la SNR, dar nu la broadcastig.
Totusi cred ca o sa mai astept pana n toamna, sa mai scada preturile, ca am o gramada de scule, care am dat bani pe ele si acum fac maxim 200 euro.
Oricum mai mult de 32" nu pot pune la mine n casa, am fost la cineva care avea o plasma de 94 cm, si cand degaja portarul la meci, intorcem capul sa vad unde se duce mingea. Daca ai maxim 2,5 m intre tv si canapea nu ti trebe mai mult de 32" (80-82cm)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate