Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#973
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Mi se par foarte mari unele preturi!

Pentru o casa de 200 mp (P+1), am platit:

- instalatie termica aprox 4000E (tevi, calorifere si manopera) plus 1050E centrala (cu manopera si kit instalare)
- instalatie sanitara aprox 3000 RON (manopera si materiale) - tras tevi prin casa si montat obiecte sanitare + hidrofor. Asta daca nu a inclus cristianm si obiectele sanitare (astea costa, intr-adevar, cam 2000 RON/baie, fara chestii de lux)

La electrica nu stiu, ca pe asta a binevoit sa o faca constructorul, insa am auzit de un pret de 1500E la un moment dat.

#974
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Postcristianm, on Nov 27 2007, 12:43, said:

Pentru ati putea face un calcul sa iti dau niste preturi aproximative
Instalatie electrica 4000-4500 euro
Intalatie sanitara 2.500-3.000 euro
Intslatie termica  9000-10.000 euro
Invelitoare (depinde ce folosesti) la tigla metalica in jur de 35 euro /mp (fara pierderi care sunt in gen de 25-30%)
Geamuri aprox 6.000 euro
Usi interior 125-250 euro/buc
Astea sunt cu materiale si aparate incluse de nivel mediu

Acum manopere le finisaje : Interior finit aprox 40 ron (tenc, tinci, glet, amorsa, lavabil)/mp
                                          Exterior finit 40-45 ron (tencuiala+ termosistem-poliester, masa spaclu, plasa...+tencuiala decorativa/mp

                                          Gresie/faianta 25-30 ron/mp
La astea tb sa adaugi materialele
Cred ca poti sa iti faci o idee. Nu uita sunt preturi oct 2007 se pare ca manopera va creste simtitor de la anul viitor.

Ca ex casa de 240 mp desfasurata pe parter + un etaj  au costat, la rosu 48.000 -de retinut nu are pod ci terasa necirculabila si  finisajele (normale nu ceva extraordinar) 70.000 euro din care 7.000 bransamentele in conditiile
in care toate utilitatile erau la 4m (casa construita in cartier vechi cu toate utilitatile)
Mi se par foarte exagerate preturile tale:
- instalatia electrica 4500 EUR?! dar ce ai facut nene, ai pus firele din aur?? :D - este enorm!
- la sanitare sa zicem ca in functie de cate bai ai si ce ai pe acolo - da, te poti duce in 3000 EUR fara probleme.
- instalatie termina 10.000 EUR??!! - iarasi, mi se pare f mult.
- geamuri 6000 ! Ai cladire de birouri imbracata in geamuri sau cum? :) Este mult.

Ori ai bani de te dau afara din casa, ori ai cine stie ce super lux la finisaje, caloriferul adus de peste mari si tari si geamul facut manual :), ori ti-ai cam luat teapa  :huh: , ori mie imi scapa ceva....  <_<

#975
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Ori ai bani de te dau afara din casa, ori ai cine stie ce super lux la finisaje, caloriferul adus de peste mari si tari si geamul facut manual :), ori ti-ai cam luat teapa  :huh: , ori mie imi scapa ceva....  <_<
[/quote]

Eu cred ca are bani si au aflat si aia care ii furnizeaza materialele sau ii cer manopera :D . Mai un user cu casa pe structura de lemn la 200 mp care a bagat 170.000 euro in ea la cheie.

#976
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
:D
Casa din lemn la 170.000 EUR ?!  :upset: Doamne! Imi pare rau de saracul om (dca si-a luat teapa si nu a dorit chiar el sa o faca de atata :) ).
Cu 170.000 EUR cumpar 500mp teren pt ai mei, le fac casa le cheie (caramida) de 100-120mp, imi fac eu casa la cheie (caramida) la tata socru in curte de 90-100mp si le si mobilez pe ambele super :)

#977
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostCristiALF, on Nov 27 2007, 15:00, said:

:D
Casa din lemn la 170.000 EUR ?!  :upset: Doamne! Imi pare rau de saracul om (dca si-a luat teapa si nu a dorit chiar el sa o faca de atata :) ).
Cu 170.000 EUR cumpar 500mp teren pt ai mei, le fac casa le cheie (caramida) de 100-120mp, imi fac eu casa la cheie (caramida) la tata socru in curte de 90-100mp si le si mobilez pe ambele super :)


pai vezi ca are jurnal deschis, are si poze. casa nu arata rau, dar n-as da atatia bani pe o structura de lemn . dar ma rog, pentru cine intreaba cat poate sa coste o casa de 200mp avem dupa cum vedeti si extreme. :thumbup:

#978
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Cristi, sa stii ca tamplaria pentru o casa P+1 te duce lejer la 5000-6000E, asta daca nu optezi pentru geamuri albe - in cazul asta pretul mai scade cu 25-30%.

#979
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
Deci hai sa detaliem un pic.
Instalatia electrica: cam 3000 m cablu 2.5 si 1.5, copex-ul aferent, peste 100 doze aparat, 3 tablouri complet echipate C24 C12 C6   mat + manop 9500 lei
                             Paratraznet plus priza de pamant    mat + manopera 3000 lei
                             Amenajari exterioare  : alimentare hidrofor, iluminat curte, interfon poarta   1500 lei
   TOTAL 14.000 lei / 3.3 curs mediu in cursul platilor si al ofertei...=4.250 euro  
Am o colega care a platit 5.300 euro doar ca are aparatele|(prize, intrerupatoare, fara corpuri de iluminat). Sa zicem ca eu mai am un tablou in plus, l-am pus ca sa fie la mansarda(deocamdata nu compartimentez si nu fac instalatie mare doar ca sa fie cand o sa o amenajez.
Sa stiti ca paratraznetul e foarte scump peste tot. Alta info si eu si colega am facut lucrarea cu firme autorizate, care probabil au ceva in plus la manopera, ca la materiale am negociat conform ofertelor de pe piata.

Revin cu termicele

#980
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
In general am urmarit forumul si am mai postat si eu la faza de structuri si altele, dar cum i-am scris unei colege pe PM am renuntat de prin iunie sa mai scriu, pentru
ca se pare ca sunt unii care le stiu pe toate si intotdeauna ei au varianta cea mai buna si cea mai ieftina si au numai critici.

Pentru acestia din urma si in special pentru cei dintre ei care nici macar nu s-au apucat de constructia unui garaj, le spun: Socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa.
Fiecare constructie are specificul ei si daca unul are o constructie de 110 mp amprenta cu 12 stalpi si altul cu 20 niciodata nu o sa coste la fel.
La fel si la instalatii, daca vrei sa iti umpli casa de prelungitoare ca acum la bloc sau daca iti vine peste 5 ani sa pui nu stiu ce cada cu hidromasaj te trezesti ca nu prea poti pt ca iti trebuie circuit separat din tablou cu cablu special si siguranta speciala (altfel patesti ca Doreleeee a lui nea Gogu) si altele.
Daca vrei cabluri turcesti, aparate chinezesti(atentie facute pt tari ca RO nu ca pentru germania) nu ai decat sa faci asta.
Eu prefer sa am garantie , contracte si facturi.
In concluzie eu ii felicit pe cei care au reusit sau reusesc in continuare raportati la preturile de la jumatatea anului acesta, sa obtina costuri reduse.

In afara de electrica restul nu am pus inca, dar stie cineva cat costa numai o centrala cu boiler separat ca sa incalzesca o casa de 220 mp si sa ai apa calda fara sa strigi la aia din buc sa nu mai spele vasele??Aici ma refer la familii de 4-5 persoane   in jur de 2500-3000 euro fara altceva in plus. Mai pune vreo 15 calorifere, ca ai camera mai mari mai tb incalzite si holurile ca ai casa scarii, ai intrare de afara poate si prin spate , nu mai ai caldura de pe holul de la bloc si vezi cat mai costa si astea. Bineinteles poti sa iei de la superoferta cu garantie 3 ani in general dupa 3 ani crapa unul cate unul, dar nu e nimic nu inunzi pe nimeni doar iti schimbi parchetul.

In rest nu mai comentez si sa stiti ca nu ma dau deloc banii afara din casa, prefer sa calatoresc daca am in plus, dar usi e 2 milioane sau termopane facute in garaj nu o sa cumpar.

#981
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
@reli
Preturi la manopera pt instalatii termice
150 lei/calorifer.
Asta cupride tota tevaraia indiferent de lungimea ei si montajul  caloriferelor, fara montaj centrala
18 calorifere===      2160 lei
numai manopera si asta iti spun sincer "la negru" fara contact fara garantie
Cu firma este cam asa  12.5 euro/calorifer, 3.5 euro/ml teava 2 euro/robinet si altele

Manopera pt 11 calorifere normare + 3 portprosop si toate accesoriile (fara montat centrala) 1190 euro

Mai pune si materialele si vezi cat este. Eu ma bucur ca ai reusit sa scoti un pret asa de bun , mai ales ca ai trecut prin atatea.

#982
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

View Postcristianm, on Nov 27 2007, 17:31, said:

Deci hai sa detaliem un pic.
Instalatia electrica: cam 3000 m cablu 2.5 si 1.5, copex-ul aferent, peste 100 doze aparat, 3 tablouri complet echipate C24 C12 C6   mat + manop 9500 lei
                             Paratraznet plus priza de pamant    mat + manopera 3000 lei
                             Amenajari exterioare  : alimentare hidrofor, iluminat curte, interfon poarta   1500 lei
   TOTAL 14.000 lei / 3.3 curs mediu in cursul platilor si al ofertei...=4.250 euro  
Am o colega care a platit 5.300 euro doar ca are aparatele|(prize, intrerupatoare, fara corpuri de iluminat). Sa zicem ca eu mai am un tablou in plus, l-am pus ca sa fie la mansarda(deocamdata nu compartimentez si nu fac instalatie mare doar ca sa fie cand o sa o amenajez.
Sa stiti ca paratraznetul e foarte scump peste tot. Alta info si eu si colega am facut lucrarea cu firme autorizate, care probabil au ceva in plus la manopera, ca la materiale am negociat conform ofertelor de pe piata.

Revin cu termicele

Multumesc pentru raspuns desi m-a descurajat putin.
Am o intrebare pentru tine : Finisajele le-ai facut cu firme specializate sau ai folosit muncitori la negru cu materialele tale.
Este destul de important pentru ca eu initial am vrut sa construiesc casa la rosu cu o firma specializata. Pretul pentru o casa de 210 m m-a cam dat pe spate (79000 eur la rosu cu TVA) asa ca am decis sa o fac in regie proprie(materialel mele + o firma pentru manopera). Rezulatatul a fost o reducere de 35.000 euro fata de pretul propus de acea firma.
Eu trag totusi speranta ca se pot reduce mult din cheltuieli dc te chinui putin.

#983
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006
Salutare!

Pentru ca nu am reusit sa-mi fac o idee generala despre costurile de constructie a unei case m-am hotarat sa imi adun singur informatiile.Ceea ce caut sunt preturi de constructie la modul general si nu in detaliu ( cum de altfel sunt o granada pe forum). Sunt sigur ca exista si altii care vor sa inceapa construirea unei case dar le e greu sa estimeze dc finantele de care dispun sunt de ajuns sau nu.
Tinta este sa adun cat mai multe preturi si sa calculez pretul mediu pe metrul patrat.
Momentat imi construiesc si eu propria casa ( aproape gata la rosu ) dar m-ar interesa foarte tare sa stiu ce va urma din punctul de vedere al costurilor. Asa ca propun urmatorul model de publicare a costurilor si ii rog pe cei care au construit sau construiesc case sa adauge aici:

Detalii casa: caramida, 240 MP, S+P+M (http://www.icase.ro/casa.php?id=ce23)
Pret la rosu : 45000 E din care 16500 manopera
Finisaje (estimat) : 50000-60000 E
Total : 100000-110000 E

Ii rog pe cei experimentati sa-mi spuna dc costul estimat pentru finisaje este realist sau nu.(finisaje medii)

Multumesc

#984
a citi rac

a citi rac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 23.01.2007
Salut,

Imi poate spune cineva, din experienta sau normative, care este media de mc/zi sau ora, in realizarea unei zidarii (de 30) ptr o echipa de 4 oameni, 2 zidari si 2 muncitori necalificati?

Cam care mai este pretul la negru pe mc de zidarie din caramida(29*24*12)?

#985
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003

View Postcristianm, on Nov 27 2007, 17:50, said:

@reli
Preturi la manopera pt instalatii termice
150 lei/calorifer.
Asta cupride tota tevaraia indiferent de lungimea ei si montajul  caloriferelor, fara montaj centrala
18 calorifere===      2160 lei
numai manopera si asta iti spun sincer "la negru" fara contact fara garantie
Cu firma este cam asa  12.5 euro/calorifer, 3.5 euro/ml teava 2 euro/robinet si altele

Manopera pt 11 calorifere normare + 3 portprosop si toate accesoriile (fara montat centrala) 1190 euro

Mai pune si materialele si vezi cat este. Eu ma bucur ca ai reusit sa scoti un pret asa de bun , mai ales ca ai trecut prin atatea.

cristianm, eu am facut cu firma - manopera tot 150 RON/calorifer (cu toate lucrurile precizate de tine, incluse), lucrat impecabil, factura, garantie. Totalul a fost in jur de 12.500 RON (manopera+materiale). Sa stii ca preturile mari nu iti garanteaza o lucrare de calitate, dupa cum nici preturile mici nu sunt egale intotdeauna cu lucrari de 2 bani.
Ar fi multe de spus pe tema asta, dar pana la urma fiecare cu socotelile lui. Eu urasc sa dau bani in plus doar ca sa pot spune pe urma - a fost scump, nu am facut rabat la calitate.

#986
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcristianm, on Nov 27 2007, 16:31, said:

Sa stiti ca paratraznetul e foarte scump peste tot.

Pe unde gasesti asa ceva; si mai include si altceva decat tepusa aia care se vede sus?

Multumesc.

#987
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
nu are cum sa fie asa scump niste fiare zincate;
DDuras: tepusa, platbanda, piese de fixare, cutie de separatie si 4-6-8 electrozi de 1,5-2m

#988
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Merci. Nu pare chiar asa scump.

La cat ma pricep eu,banuiesc ca platbanda face legatura intre tepusa si pamant? Asta inseamna ca ar trebui cumva sa coboare pe acoperis si pe perete, aparent , la vedere ???

#989
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
teoretic da
practic nu cred ca e bine sa fie inglobata in polistiren

#990
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Pai eu nu ziceam inglobata, ci aparenta, la vedere, peste finisaje.
S-ar vedea cam nasol, dar ar putea fi montata in spatele casei. Altfel eu nu prea vad cum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate