Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#991
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
pt domnul cu zidaria: normativul da parca 2 mc pe zi / zidar - valoare medie: cunosc cazuri si de 10 mc pe zi si de 0,3 depinde de locul, materialul, cheful de munca, si etc( pretul este in jur de 40 de ron/mc )
Pentru pretuile care le platiti la manopera nu imi vine sa cred : mi se par enorme adica mult peste valorile cu care se negociaza preturile intre firme. Acestea sunt preturi din auzite pe care constructorii acestia mici le aplica la oamenii care vor sa isi faca case si sa faca multi bani de pe spatele lor. Uitativa pe undeva pe forum la un deviz de al lui astra rullz care mi se pare un constructor cu preturi de bun simt. Voi consumatorii va faceti preturile asa mari platindule si constructorii normal sa ceara mai mult daca si primesc . Se poate castiga la salariile actuale si la un pret de 30-32 de euro mp la rosu nu 70 cum scria cineva mai sus. 40 de ron la mp interior fara rigips cu forme complicate mi se pare extrem de mult.

Edited by deianadrian, 08 December 2007 - 20:57.


#992
doru35

doru35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.08.2005
Atentie la cei care vor sa ia credit de la banca si ipotecheaza apartamentul!!!
Ieri am luat o teapa de zile mari la o banca....e ceva cu tenta  olandeza..la banca ma refer..
Am luat un imprumut pentru achizitionarea unui teren..am pus ipotecha pe apartament. Vroiam ca la anul sa transfer ipoteca pe o garsoniera si pe terenul pe care il cumpar. La discutii cu branch manager totul a fost Ok...ieri ma tezesc in fata contractului care spunea ca un an de zile nu pot transfera ipoteca....in ideea in care eu deja dadusem avansul pentru teren...am platit pentru evaluarea apartamentului si alte chestii..apropos..taxa la notar pentru ipoteca este de 2500 RON...imens....
Atentie la cei care mai vor sa face chestia asta,,,sa deschida ochii bine...

#993
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Salutari.

Fac o prezentare pentru un client si imi trebuie niste preturi foarte aproximative, cel mai bine ar fi din experienta.

1. Pret per mp cladire rezidentiala (intre 6 si 10 et) cu finisaje medii (ieftin da' bun, stiti placa).

2. Pret per mp subsol inclusiv fundatii (radier 1m, diafragme continue)

3. Acelasi subiect ca si 2 dar sub fundatii trebuie facuti mini piloti (sunt dati in st geo). Nu stiu cati/cum exact. Ar fi vorba de al 2 lea subsol aici si se mai si intersecteaza panza freatica.

Toate cele de mai sus trebuie sa includa totul (manopera, materiale, etc).
Locatia este sector 2/3, centrul Bucurestiului.

Pot sa promit ca daca va iesi ceva voi contacta doritorii pentru a inainta oferte intr-un astfel de proiect.

Sunt disperat dupa date, orice info e pretioasa. Multumesc.

#994
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
am si io o intrebare! cum drac faci o prezentare unui client si nu stii ce preturi sa'i spui?! :lol:

#995
gigit

gigit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.11.2006
Salutare,

Cine are chef sa imi raspunda...pls. Ma apuc de facut casa. 185mp desfasurati. Meseriasii pe care i-am gasit mi-au cerut 420milioane manopera la rosu:fundatie, parter, mansarda, acoperis(fara pus tigla, pana la carton). Sunt eu cu capu' sau ei sunt idioti? :confuzzled:  Mi se foarte mult. Ma asteptam la un 10000de euro, dar nu mai mult. E o treaba de doua luni.

Ce parere aveti ?
Eu mai caut si dau mesaj.
Succes si voua.

#996
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View Postgigit, on Dec 12 2007, 20:10, said:

Salutare,

Sunt eu ..... sau ei sunt idioti? Mi se foarte mult. Ma asteptam la un 10000de euro, dar nu mai mult. E o treaba de doua luni.

Ce parere aveti ?
Eu mai caut si dau mesaj.
Succes si voua.

Dupa cum stii, costul cu constructia depinde de multe elemente.
Sa facem totusi o socoteala din “avion”.

Asadar: 420 milioane / 185 mp / 35.000 (leu / euro) = 65 euro / mp manopera.

Media este de 60 - 70euro / mp (doar manopera “la rosu”). Rezulta ca nu sunt prea deplasati mesterii. Iar de lucru este cam 3-4 luni (tot o medie din avion).

Asta nu inseamna ca nu te mai poti targui cu ei.  :)

Consulta si restul acestui topic pentru a vedea diverse cazuri si preturi.

#997
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Am si eu o nelamurire legata de manopera. Am o casa P+1 de 190 mp, din care au fost executate urmatoarele lucrari: fundatia, zidurile interioare si exterioare la parter, stalpi parter, scarile, centurile si placa peste parter. Ca sa o termin la rosu trebuie sa mai ridic zidurile la etaj (interior si exterior), stalpii, centurile, placa peste etaj si sarpanta.

Acum nelamurirea mea este: daca gasesc o echipa de meseriasi, inseamna ca o sa-mi ceara 60-70E x 95 mp cat e suprafata etajului? Nu e mult avand in vedere faptul ca nu au fundatie de facut?

#998
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006
salut tuturor
eh, din nou pe acest thread ...
cu probleme urgente carora nu le pot da o solutie avand in vedere ca niciun meserias nu gasesti disponibil, firma nici atat
toata instalatia de incalzire e pe pex-al
1.) de ce imi baga apa fierbinte centrala pe teava de apa calda menajera, desi ea merge pe calorifere ?
2.) din cauza contractarii respectiv dilatarii tevilor am scurgeri de apa in diverse locuri, desi am strans la maxim conectorii
    cum sau ce fel de conexiuni mai exista sau ce imi recomandati sa nu imi mai picure la imbinari ?
un meserias mi-a sugerat sa desfac piulitele teurilor si/sau conectorilor in cauza si dau pe langa coliere cu sfoara de azbest ...
stiti ceva de acest produs si metoda ?
am intrebat pe la magazinele de profil si nici macar nu au auzit de asa ceva  <_<
   please help  
                                  :worthy:

Edited by Icelemon, 14 December 2007 - 05:38.


#999
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
reli, de obicei meseriasii se feresc sa termine o casa inceputa de ei. plus ca toti te simt la ananghie

#1000
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
icelemon, esti pe un topic gresit dar iti raspund eu:
1. probabil ca ai pb cu vana 3 cai din centrala
2. conectori prosti sau manopera de 2 lei - un instalator (bun) ar trebui sa poata remedia scurgerile alea

Pe viitor posteaza unde trebuie pt ca sint oameni care se pricep si mai ales da detalii despre agregate

#1001
gigit

gigit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.11.2006

View Postjumborom, on Dec 12 2007, 21:51, said:

Dupa cum stii, costul cu constructia depinde de multe elemente.
Sa facem totusi o socoteala din “avion”.

Asadar: 420 milioane / 185 mp / 35.000 (leu / euro) = 65 euro / mp manopera.

Media este de 60 - 70euro / mp (doar manopera “la rosu”). Rezulta ca nu sunt prea deplasati mesterii. Iar de lucru este cam 3-4 luni (tot o medie din avion).

Asta nu inseamna ca nu te mai poti targui cu ei.  :)

Consulta si restul acestui topic pentru a vedea diverse cazuri si preturi.

merci pt raspuns,
am mai socotit si parca nu ar fi chiar asa exagerat. insa tre sa ne mai targuim ca doar "e prost ala' care da, nu ala' care cere".

#1002
pana

pana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2006
buna ziua.pot imprumuta 100 000 euro de la banca,imi ajung pt. ridicarea unei case vreo 170 mp?puteti sa-mi recomandati un proiect in banii astia?chiar si la 110 000?multumesc

#1003
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postpana, on Dec 15 2007, 11:57, said:

buna ziua.pot imprumuta 100 000 euro de la banca,imi ajung pt. ridicarea unei case vreo 170 mp?puteti sa-mi recomandati un proiect in banii astia?chiar si la 110 000?multumesc

citeste topicul din semnatura mea. cu 110000 o faci mobilata si iti iei si masina

#1004
pana

pana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2006
multumesc,arata bine cit ar costa acum?

#1005
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006

View PostEvergreen, on Dec 14 2007, 10:39, said:

icelemon, esti pe un topic gresit dar iti raspund eu:
1. probabil ca ai pb cu vana 3 cai din centrala
2. conectori prosti sau manopera de 2 lei - un instalator (bun) ar trebui sa poata remedia scurgerile alea

Pe viitor posteaza unde trebuie pt ca sint oameni care se pricep si mai ales da detalii despre agregate
da, multumesc
nu a fost cu intentie, dar nu puteam posta pe un topic inchis si am dat click pe un link postat acolo care m-a trimis aici
eu consider ca nu am nicio vina  :huh:

#1006
gigit

gigit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.11.2006

View Postreli, on Dec 13 2007, 10:17, said:

Am si eu o nelamurire legata de manopera. Am o casa P+1 de 190 mp, din care au fost executate urmatoarele lucrari: fundatia, zidurile interioare si exterioare la parter, stalpi parter, scarile, centurile si placa peste parter. Ca sa o termin la rosu trebuie sa mai ridic zidurile la etaj (interior si exterior), stalpii, centurile, placa peste etaj si sarpanta.

Acum nelamurirea mea este: daca gasesc o echipa de meseriasi, inseamna ca o sa-mi ceara 60-70E x 95 mp cat e suprafata etajului? Nu e mult avand in vedere faptul ca nu au fundatie de facut?
salut,
eu am gasit manopera cu 55E/mp cu acoperis cu tot. din ce am inteles pana acum, costurile etajului cu acoperis sunt undeva la 40% din total manopera. Asa ca ar trebui sa platesti mai putin. parerea mea. hic.

succes

#1007
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
sfaturile mele pentru cei care vor sa isi contruiasca o casa: la 55 de euro/mp ( la rosu)pot sa gaseasca lejer o firma cu care sa faca contract si sa nu isi bata capul ca or plecat muncitorii si etc....  Cautati bine inaitne sa va apucati de o casa nu va aruncati la primul care zice io stiu sa  construiesc... ducetiva la proiectant, la ingineri constructori ca o casa nui un televizorcare il luati de la real pt 2 ani.

post moderat (propozitie cenzurata). evident iz de reclama. data viitoare :naughty: .....

Edited by punkt, 19 December 2007 - 08:50.


#1008
cristiaco

cristiaco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.08.2007

View Postgigit, on Dec 12 2007, 20:10, said:

Salutare,

Cine are chef sa imi raspunda...pls. Ma apuc de facut casa. 185mp desfasurati. Meseriasii pe care i-am gasit mi-au cerut 420milioane manopera la rosu:fundatie, parter, mansarda, acoperis(fara pus tigla, pana la carton). Sunt eu cu capu' sau ei sunt idioti? :confuzzled:  Mi se foarte mult. Ma asteptam la un 10000de euro, dar nu mai mult. E o treaba de doua luni.

Ce parere aveti ?
Eu mai caut si dau mesaj.
Succes si voua.
Salut,
Intentionez la anul sa ma apuc de casa, teoretic numai la rosu, eventual si invelitoarea pe casa (daca nu sunt bani doar acoperisul la rosu, doar folie peste astereala). Casa va fi un P+M, 180 mp construit desfasurat (9x10m amprenta la sol), fara beci-demisol (incerc sa cheltuiesc cat mai putin...), va fi amplasata pe un teren de 17,5 x 33 m. Cu betoane de la statie, cu caramida portanta ceramica iasi (www.ceramica.com - mai multe informatii despre dimensiuni, capacitate portanta, etc - sper sa nu o considerati reclama!).
Am discutat cu mai multi constructori (nu firma, ci echipe care se ocupa cu asa ceva - i-am vazut chiar la lucru si am vazut si casele construite de ei, parea totul; OK), mi-au cerut in jur de 25 000 RON (asta face aproape 40 EURO / mp. construit).
Ca termen de executie toti cei cu care am discutat mi-au spus de 2-maxim 3 luni.
Din ce am mai vazut (inclusiv pe forumuri) sunt realist si ma astept sa ma coste pana in 30 000 RON, sunt constient ca mai apar diverse cheltuieli cu manopera din categoria celor "neprevazute". As dori sa ma incadrez cu un buget de 100 000 RON pt. casa la rosu (manopera + materiale) - trebuie sa precizez ca materialele le voi lua la un pret f.f.f.bun (pret aproape de fabrica).
Foarte important - locatia este Iasi (de fapt o zona rezidentiala de langa Iasi).
Sper sa va fie utile informatiile.
Ce parere aveeti despre ofertele primite si despre gradul meu de realism?
Salutare tuturor si Sarbatori Fericite!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate