Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#937
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ce sa zic, dupa ce m-am fript cu prima echipa - nu calitativ sau pecuniar (desi era cat pe ce) - ci din punct de vedere al termenelor, acum ,cu alta echipa bat astereala. Desi pe timpul asta , dupa planurile mele, trebuia sa fiu spre finalizare cu finisajele ( a propos de planuri ;) )

Calculele nu mi le-am facut asa, organizat, si nici nu mi le fac pana nu termin   (  n-am nevoie de dureri de cap suplimentare :angry: ). Oricum, stii cat cheltui ,si cred ca am sarit cu vreo 20% estimarile, desi am facut si economii cu materiale sau prestari prin preturi sub pretul pietei.  La cat ma vor duce finisajele,nici nu vreau sa ma gandesc deocamdata.

Cam asta ; sper sa ne mai ajute timpul.

#938
a citi rac

a citi rac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 23.01.2007
Referitor la cifre am sa va dau eu cateva. Din nefericire, sunt cam racit si am stat mai mult pe acasa, asa ca am avut timp sa-mi actualizez cheltuielile, si chiar sa le centralizez oarecum, si hai sa vedeti ce rezulta:

Fier, sarma, cuie           -  22%
Lemn                           -    7% ( numai consumabil, popi, cofraje)
Beton                           -  32%
Cheltuieli cu muncitorii   -  25%
Altele                           -  14% ( Proiecte, Taxe, Spagi, Masuratori, Lucrari automatizate, Consumabile, ETC)

Transportul a fost inclus in categoria materialului transportat.

Acestea sunt datele ce au rezultat pentru constructia unei structuri de rezistenta ptr o cladire in cadre.

Poate ajuta pe cineva in estimarea cheltuielilor viitoare, sub rezerva ca nu sunt un foarte bun gestionar al resurselor financiare, cand am cheltui, cand nu am iau pe caraiala, si tot cheltui.

Si ca o concluzie, sunt in bugetul estimat la inceputul lucrarii, dar se putea si mai bine, sunt sigur.
<_<

#939
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Am si eu o dilema si cer sfatul celor in masura sa il dea...
Intre 200 mp construiti doar pe un singur nivel respectiv parter, sau 200  mp desfasurati pe doua nivele? Care ar fi +/- vizavi de costuri si confort? Mentionez ca terenul nu este o problema, detin 2000 mp cu latura sudica un parau/ helesteu.

Va multumesc anticipat

#940
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
s-a mai discutat asta dar nu mai retin care a fost concluzia finala; parerea mea ar fi sa faci casa doar parter cu vedere (cit mai multa) la helesteul respectiv... :rolleyes:

#941
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Am cautat prin toate posturile, nu am gasit o concluzie, sau macar o apreciere. Spre helesteu vor fi sigur livingul si dormitorul matrimonial.  Mai astept poate se gaseste cineva sa imi raspunda...Merci

#942
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007
Nu poate fi vorba despre o concluzie unica cu etaj sau fara, dpdv al costurilor e mai buna casa cu 2 nivele iar dpdv al confortului( zic unii ) e mai ok cea pe un singur nivel...deci la urma urmei tine de posibilitatile si preferintele fiecaruia, singurul lucru cert in asta e ca cea cu 2 nivele e mai ieftina.

Si daca ar fi sa-ti spun parerea mea, eu as face-o cu 2 nivele pt ac de ex mie imi place enorm scara interioara din living si adaptand la conditiile tale, vederea la helesteu este mult mai buna de la o inaltime mai mare.

Edited by mihaelam, 13 November 2007 - 10:17.


#943
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Dar din punct de vedere al siguranței e mai bine simplă sau cu etaj? Bănuiesc că pentru stabilitatea plafonului/acuperișului sunt costuri mai mari la cea cu singur etaj, iar asta tocmai pentru a se ajunge la un nivel mai ridicat de stabilitate/siguranță. Dar chiar și având costurile astea, se ajunge la siguranța unu plafon acoperiș mai mic (cel al casei cu etaj, firește)?

#944
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu sunt sigur c-am inteles exact ce ai intrebat.

Ca siguranta, bineinteles ca e preferabil doar parter. Daca e sa cada la cutremur o casa parter, facuta cum trebuie, inseamna ca n-a mai ramas urma de bloc in picioare !
La casa cu etaj, cu aceeasi suprafata locuibila, evident sarpanta e mai mica, implicit costurile. Ca rezistenta e f.greu de spus; nu cred ca implica neaparat costuri in plus; acum depinde in primul rand de conformatia sarpantei. Nu stiu daca se poate vorbi asa, teoretic.

#945
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postgolanski, on Nov 12 2007, 21:51, said:

Am si eu o dilema si cer sfatul celor in masura sa il dea...
Intre 200 mp construiti doar pe un singur nivel respectiv parter, sau 200  mp desfasurati pe doua nivele? Care ar fi +/- vizavi de costuri si confort? Mentionez ca terenul nu este o problema, detin 2000 mp cu latura sudica un parau/ helesteu.

Va multumesc anticipat

dupa tine, o sarpanta care acopera 200 mp sau una care acopera 100 mp cum e ca pret?
dar o fundatie?

#946
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
m'am prins io, e dubla :notangel:

#947
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
la o casa pe radier general cu o amprenta de 117 mp P-E-M 282 mp construiti,i-mi cere la fundatie 60 eu mp ,iar  etaj si mansarda 40 eu mp ,pret total 18 mii eu .Ce credeti sunt niste preturi reale s-au este un pret mare?Multumesc ptr orice fel de raspuns

#948
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
e cam mult , 14.000 ar fi ok

#949
a citi rac

a citi rac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 23.01.2007

View Postgeorge67, on Nov 17 2007, 11:41, said:

la o casa pe radier general cu o amprenta de 117 mp P-E-M 282 mp construiti,i-mi cere la fundatie 60 eu mp ,iar  etaj si mansarda 40 eu mp ,pret total 18 mii eu .Ce credeti sunt niste preturi reale s-au este un pret mare?Multumesc ptr orice fel de raspuns

Ai primit si un termen de executie?

#950
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
ptr fundatie 2-3 saptamani ,aici intrand escavatie , perna balastru de 30 cm,turnat beton egalizare executat zidire perimetrul cu caramida plina,hidroizolatie ,montat fierataniile ptr radier,turnat radier, casetarile  care le am ,grinzi, diafragme ptr perimetru,cofrari,si ce mai sunt pe acolo .etc, totul pana la cota zero ,alaturat voi pune si ceva planuri


scuze nu reusesc sa adaug attachment-ul please help

#951
a citi rac

a citi rac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 23.01.2007

View Postgeorge67, on Nov 17 2007, 19:46, said:

ptr fundatie 2-3 saptamani ,aici intrand escavatie , perna balastru de 30 cm,turnat beton egalizare executat zidire perimetrul cu caramida plina,hidroizolatie ,montat fierataniile ptr radier,turnat radier, casetarile  care le am ,grinzi, diafragme ptr perimetru,cofrari,si ce mai sunt pe acolo .etc, totul pana la cota zero ,alaturat voi pune si ceva planuri


scuze nu reusesc sa adaug attachment-ul please help

Sa inteleg ca te costa 7000 euro ( 117*60) manopera ptr fundatie.  Daca o face in 3 saptamani, ii trebuie max 6 oameni, deci in jurul a 250 ron/zi de om ( 15 zile*6 oameni* 250 ron/zi de om = 22500 / 3.45 eoro/ron = 6522 euro). Restul pana la 7000 euro sa zicem ca ar fi costul cu sapatura mecanizata. Pe mine 90 ml de sapaturi la 1.5 m ( amprenta 130 mp), acum cateva zile, m-au costat, cu mutarea pamantului in lateralul proprietatii 400 euro, mai exact 14 mil lei.

Nu vreau sa trag concluzii.

#952
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postzen, on Nov 15 2007, 00:25, said:

dupa tine, o sarpanta care acopera 200 mp sau una care acopera 100 mp cum e ca pret?
dar o fundatie?

Plus altele ! ...

#953
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007



View Posta citi rac, on Nov 18 2007, 12:00, said:

Nu vreau sa trag concluzii.
Nu am nici un fel de idee vis-a-vis de preturi in constructii ,de aceea orice fel de concluzie a-ti trage este bine primita.Oricum,chiar si acum am un mare semn de intrebare referitor la diferentele de calcul al suprefetei construite:in cazul meu arhitectul calculeaza p+1e+m=282mp iar constructorul la calculul manoperei spune fundatie117+parter117+etaj117+mansarda48=399mp construiti.Inteleg sa coste mai mult fundatia din cauza ca este radier general, dar sa fie considerata ca si un nivel? Si la alte tipuri de fundatie tot asa se calculeaza,ca nivel al constructiei? Am reusit sa postez si cateva detalii ale planurilor

Edited by george67, 18 November 2007 - 22:10.


#954
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Nu te lasa fraierit, n-ai decat p+e+m se ia suprafata fiecareia inclusiv terase, balcoane, etc.....
Daca te-a luat din start de papagal io zic sa fugi. Pretul nu se face la mp ci la cantitati de lucrari intr-un deviz oferta.
Te uiti mai in spate si vezi ca sunt cateva puse pe post, Cu asa ceva trebuie sa vina la tine si sa negocieze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate