Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#6175
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
V-a dat de treaba! :)

De ce nu cautati cu Google Earth, acolo de regula exista si poze / imagini atasate fiecarui loc de pe harta.  Posted Image

#6176
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Aici o sa gasiti orice:  https://www.tripinvi...&layer=overview

In partea stanga cautati pe mal plaja ce doriti sa o vedeti.

#6177
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
Nu prea mai am loc pe hard, mi-e frică să mai instalez ceva nou.

Oricum, m-am uitat din nou la filmuleţ, şi nu e vorba de zona din poză. Se vede uscatul în depărtare cam pe tot orizontul, ori la Kriaritsi n-are ce uscat să se vadă.

Trebuie să fie în altă parte.


Sănătate şi tcb !

#6178
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@OvidiuNS,
Daca deschizi link-ul pus de mine , maresti imaginea fara sa-i schimbi pozitia, deja vezi zona betonata, mai mult,  daca pui omuletul este o poza panoramica exact de pe zona betonata perpendiculara pe mare. In stanga si dreapa, precum si taverna sunt exact cu cele din film.

Iti multumesc ca am invatat ceva nou in sensul ca am aflat de plaja Kriaritsi, e super, nu am stiut de ea, am fost doar mai in sud la Kalamitsi.
O zi buna.

#6179
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
Aaaaa, gata, am găsit. Dar dacă dau zoom fără să-i schimb poziţia, atunci focalizarea este pe marcajul pus de gmaps pe Varkes Beach. Însă cu drag&drop m-am mutat mai la dreapta şi aşa e, cum spui. Ai perfectă dreptate, îmi cer scuze ! Trebuia să nu dau zoom-ul până la capăt ...


Sănătate şi tcb !

#6180
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Pana la urma, cred ca in Nikiti as vrea sa iau cazare(daca gasesc, daca nu, in alta locatie), mai ales ca e si plaja locala recomandata. Imi dati va rog cateva recomandari de cazari in zona(eventual niste mail-uri ale gazdelor) pe unde ati mai fost? Pe Booking am vazut preturi foarte mari, in Lefkada si Thassos am platiti cu 50-70% mai putin decat ce am gasit aici. Dar poate discutand direct cu proprietarul obtin alt pret.
Mersi!

#6181
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@andreyi, am mai scris sfatul asta:
Intra pe www.halkidiki.com si vei gasi cel putin 50 de pensiuni din Nikiti, selecteazale pe cele care-ti plac si trimitele la toti o cerere de oferta cu ce vrei de la ei ( cate locuri, perioada , pret, etaj, balcon, parcare, vedere etc.) sigur vei primi oferte de la majoritatea, apoi alegi ce iti convine, Daca consideri, mai negociezi un minus de 5-10% sau un pret rotund. Apoi te hotaresti, dai un mail in care confirmi rezervarea si de regula vei primi un raspuns sa trimiti de ex. 50 euro prin wunion. Si cam atat,
O zi buna

#6182
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Super, mersi frumos. Asa o sa fac!

#6183
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Inca o recomandare:
https://nikana.gr/en

#6184
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012
Sarti sau Nikiti? ma intereseaza apa,plaja, soare si bere .....tot ma uit la filmulete pe youtube si nu ma decid unde Posted Image

#6185
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
E simplu de tot, dacă pui problema așa, dai cu banul, vezi ce iasă:
Eu aș merge iunie Sarti, septembrie Nikiti,
sau invers.
Eventual 2018 Sarti, 2019 Nikiti,
sau invers.

#6186
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Se poate un top al plajelor must-do si al catorva obiective de vizitat intr-un sejur de 9-10 zile in Sithonia  Mai bine merg pe mana voastra decat a diverselor site-uri si topurilor de pe net.

Edited by andreyi, 21 January 2018 - 17:33.


#6187
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@andreyi,
Sithonia este destul de mare, nu cred ca vei putea vizita tot într-un singur concediu. Cred că se pretează pentru 3 sejururi diferite în fiecare din zonele următoare:
1. partea de nord Metamorfosi, Nikiti, Ormos Panagias, Vourvorou, Karidii, Lagonisi.
2 partea de sud si vest Sarti, Sikia, Kalamitsi
3. partea de sud si est Neos Marmaras, Porto Karas, Toroni, Porto Koufo

incerc sa atasez un jpg. cu harta Sithoniei, am descărcat-o tot de aici prin anul 2012, mie mia fost tare de ajutor (plajele sunt marcate cu albastru).

Attached Files



#6188
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Mersi, dar nu cred ca voi ajunge a doua oara aici. Mi-am propus cate o destinatie anual. Asa ca, ramane valabil un top al catorva cele mai interesante/frumoase plaje/obiective de vizitat intr-un sejur, asa cat se poate in 9-10 zile. Nu e musai sa fie batuta toata zona cap-coada. Chestia asta am facut-o si in Thassos si in Lefkada si am acoperit cele mai interesante zone, dar am mai si ratat diverse.

Edited by andreyi, 22 January 2018 - 08:59.


#6189
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Eu as mai pune pe listă Kalogria si Orange Beach, oricum sunt foarte multe locuri deosebite.

#6190
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
T i g a n i a beach,  agridia cea mai tare plaja si beach bar,  etnik beach bar, aretes e o coloana de stanci parchezi sus si cobori pe jos 30 m.


Orange e ok.dar foarte aglomerata si lipsa nisip, stai pe stanci. Karidi e pt copii mici si e jeg mare, cea mai tare plaja a fost lagonosii pana au privatizat , acum e nasoala. Mergi la primele.ce ti.le am zis si nu o sa regreti. Cazare ia in Sarti, sau daca vrei sa mergi inspre Salonic sau kassandra inNikiti, nu te caza in vouvourou e jeg, strazi inguste.

Edited by Deenman, 22 January 2018 - 10:19.


#6191
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

View Postagp626, on 21 ianuarie 2018 - 19:37, said:

@andreyi,
Sithonia este destul de mare, nu cred ca vei putea vizita tot într-un singur concediu. Cred că se pretează pentru 3 sejururi diferite în fiecare din zonele următoare:
1. partea de nord Metamorfosi, Nikiti, Ormos Panagias, Vourvorou, Karidii, Lagonisi.
2 partea de sud si vest Sarti, Sikia, Kalamitsi
3. partea de sud si est Neos Marmaras, Porto Karas, Toroni, Porto Koufo

incerc sa atasez un jpg. cu harta Sithoniei, am descărcat-o tot de aici prin anul 2012, mie mia fost tare de ajutor (plajele sunt marcate cu albastru).
Vezi ca ai incurcat punctele cardinale. Posted Image
Sarti e in est iar Neos Marmaras in vest.

Cea mai completa harta pentru plaje am gasit-o aici: http://www.sarti.gr/...-halkidiki.html

#6192
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Dintre plajele la care am fost din Nikiti si mi-au placut: Kouviou, Kalogria, Lagomandra, Lagonisi, Fava, Orange Beach, Agios Ioannis.
Se poate face in una din zile un tur complet al peninsulei, pentru a vedea panorama de la Kalamitsi, sa urci la Parthenonas; din Nikiti merita mers pentru seara greceasca in Agios Nikolaos, vizitat la pas Old Nikiti, poate si o croaziera la Athos...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate