Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#6121
Euue

Euue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2015
Incep sa vina tot mai multi turisti, vine weekendul si copii iau vacanta. Si vremea se strica putin, ieri a fost mult prea cald, ne am parlit.  

Azi am fost de dimineata la piata in Neos Marmaras. Am alimentat la Cyclon peco benzina cu 1.50 euro plata cu card comision zero.  Din piata am luat fructe, legume , haine dar am mers special pt masline, cele mai bune le gasiti la domnul din spatele targului pe aleea principala langa mare, foarte curat tine maslinele pe un raft din inox, incercati din cele maro, uscate la soare 5 eurokg.


Apooi am mers la plaja noastra preferata, e cam greu de explicat ca nj stiu ce nume are. Pe harta e la nord de Aretes beach, camping, e tot pt nudisti si mai campeaza oameni, daca intri dinspre sud pe drumul ce duce la etnik beach bar, si o tii dreapta pana iesi de pe asfalt pe coasta, mai mergi 100m dupa ce se termjna asfaltu, parchezi masina unde e peretele de calcar taiat si cobori pe jos la plaje, am facut si snorkeling este wow, lumea a prins pesti cu sulita si au cules oisters si le au mancat. Erau si copii.
Maine vrem sa mergem la alchlada beach ca e si port mic sa luam peste pt gratar si cica au plaja buna.
.

Attached Files


Edited by Euue, 15 June 2017 - 15:58.


#6122
Euue

Euue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2015
In pozele din postarea anterioara se vede cofetaria la care gasiti cele mai bune prajituri din Sithonia. Au si paine de casa si inghetata locala. Recomand! Se afla pe drumul principal intre Sykia si Kalamitsi


#6123
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Azi am fost asa si inca nu e gata ziua:


dimineata fuga fuga la port pt peste dar nu am gasit ce voiam, am fost in achlada port, beach, plaja nu mi a placut deloc.

Apoi pe sport pana la Lagonisi unde am parcat si apoi a venit unu sa ne zica sa mergem in aia a masii ca ei in 10 minute inchid portile si beachbarul e inchis. Am plecat, am parcat am luat o pe jos pe acolo sa admiram peisajele insa nici o plaja ok.

Apoi am ajuns la karidi, ne am instalat sezlongurile mov si lada frig si am admirat privelistea de doi bani:

Plaja mizerabila, daca sapai putin aveai toate sansele sa dai de un scutec murdar sau de un caca de copil bolnav.

Balcanicii se comporta de tot cacarul cu copii, am vazut in repetate randuri cum parintii ajunf la plaja si le interZic copiilor sa se ude, la ce dracu ati mai venit la apa atunci, stati acasa. Apoi am vazut cum urla, zbiara, nu le pasa unde se aseaza cu paturile, daca nu le trasezi o linie ca la vaci, se lipesc de tine cu patura. Si ce e si mai rau, fumeaza in draci si ascund chistoxurile in nisip, iar fumul il trag copiii in piept, bravos. Dupa 2 ore de jeg si fum ne am strans si am plecat, nici nu am intrat in apa.

Am ajuns la orange beach, destul de aglomerat insa mult mai curat si civilizat, muzica foarte buna, retro, apa curata, ne a placut.

Cred ca mai iesim spre seara ori la sikya ori la 5 steps in the sand.



#6124
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010
Buna,

Sosim si noi pe 25 iunie in Nikiti, as dori sa stiu daca plaja e amenajata cu paturi sau are rost sa aducem paturi pliante ?

Ne ducem cu copiii,anul trecut am fost in Sarti partea cea noua linga stadion, acolo ne-a fost de folos plaja nefiind amenajata.

Comparativ cu Sarti cum e Nikiti ce parere aveti ?

Oricum vrem sa vedem si plajele alaturate de pe bratul Sithonia partea vesticam, nu vom sta numai intr-un loc.

Merci pentru raspunsuri si ponturi.

#6125
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Laci, eu sunt acum in Nikiti, aici suntem cazati, dar de o saptamana nu am reusit sa fac plaja sau macar o baie in Nikiti pentru ca am colindat destul de mult. Plaja este marisoara, sunt portiuni cu sezlonguri, dar nu stiu daca se platesc separat sau prin consumatie. Ai insa plaje frumoase si in apropiere (Agios Ioannis, Kouviou, Lagonisi, Lagomandra, Kalogria). De vizitat si Old Nikiti si satul Agios Nikolaus, aseara am prins si spectacol cu muzica live si dansuri in piata centrala (in fiecare vineri, stiam de pe aici, a inceput muzica pe la 21).
Am ajuns si in Sarti, mi-a placut, preturile parca un pic mai mici acolo, insa parca tot aici am mai multe de vizitat in apropiere. Sunt si 4 supermarketuri pentru aprovizionare, nu uita nici de piata de vinerea.
Nu stiu ce facem cu vremea, ieri si azi cam schimbatoare. Am umplut aceste zile, ieri cu un tur complet al Sithoniei, azi cu croaziera la Athos, cu Menia Maria III (foarte reusita), dar de maine? Deenman, ziceai ca aduci soarele :)
Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu placere!

#6126
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Hai ca am prins net bun.


Vremea e putin capricioasa insa puteti vedea pe www.yr.no cautati vourvourou sau nikiti e cel mai exact.


Azi am fost de dimineata la sikya la targ. Pana acum ne mandrim cu 3 targuri in 6 zile: ierrissos, neos si sikya. In principiu sunt aceasi comercianti ambulanti dar veZi lucruri noi.

Berea noastra preferata amstel cu ghimbir si lime este bestiala.

Pun si cateva poze daca ma lasa internetul, momentan top 1 plaja ramane Plaja T i g a ni a partea de sud.


Maine mergem la taverna 5 steps in the sand pe coasta spre klimataria beach, drum foarte abrupt.

Vvv

Attached Files



#6127
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010

View Postkerkyra, on 17 iunie 2017 - 18:56, said:

Laci, eu sunt acum in Nikiti, aici suntem cazati, dar de o saptamana nu am reusit sa fac plaja sau macar o baie in Nikiti pentru ca am colindat destul de mult. Plaja este marisoara, sunt portiuni cu sezlonguri, dar nu stiu daca se platesc separat sau prin consumatie. Ai insa plaje frumoase si in apropiere (Agios Ioannis, Kouviou, Lagonisi, Lagomandra, Kalogria). De vizitat si Old Nikiti si satul Agios Nikolaus, aseara am prins si spectacol cu muzica live si dansuri in piata centrala (in fiecare vineri, stiam de pe aici, a inceput muzica pe la 21).
Am ajuns si in Sarti, mi-a placut, preturile parca un pic mai mici acolo, insa parca tot aici am mai multe de vizitat in apropiere. Sunt si 4 supermarketuri pentru aprovizionare, nu uita nici de piata de vinerea.
Nu stiu ce facem cu vremea, ieri si azi cam schimbatoare. Am umplut aceste zile, ieri cu un tur complet al Sithoniei, azi cu croaziera la Athos, cu Menia Maria III (foarte reusita), dar de maine? Deenman, ziceai ca aduci soarele Posted Image
Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu placere!


Multumesc mult pentru precizari, vreme buna la toata lumea si distractie placuta !

#6128
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Incepe sa fie vreme foarte foarte buna. Am gasit si cea mai buna plaja de pe Sithonia si spun asta dupa 3 ani de peninsula si 50 plaje vazute, este Agridia beach, splendoare cu roci pe flancuri, se poate sari in apa de pe ele, am vazut multi calcani la snorkeling, mancare prea buna si ieftina au si plaja cu beach bar si plaja virgina. Toalete foarte curate si cu apa de spalat in ele, chiar si sapun lichid, si cabina de schimb. Muzica la volum foarte mic dar foarte buna. Sunt multi cu copii mici ca este si loc amenajat pt ei.

#6129
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Astazi am lenevit toata ziua la Fava, ne-a placut mult acolo. Maine este ultima zi si cred ca tot acolo o petrecem.

#6130
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cauta Agridia beach ai multe poze silocatie.

https://www.google.r...&viewerState=ga

#6131
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
Alături, la Valti beach v-aţi oprit ? Mi se pare mai în regulă decât Agridia, care-i foarte mică (gen Monastiraki din Paros).


Sănătate şi vacanţă plăcută în continuare !

#6132
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006
Pentru cei care sunteti in Nikiti sau cei care ati fost, cum e plaja? Mai exact sunt zone cu intrare lina(ptr copii) si nisip(in ceva poze pe google maps am vazut si zone cu pietre)? Cam tarziu..cautam cazare in Nikiti..si preturile sunt foarte mari...
Acum 2 ani am fost in Sarti. Acum as alege Nikiti ptr plajele din zona. Eu sunt cu mersul pe fiecare plaja, sotia e statica..si poate Nikiti ofera si ceea ce ne-a placut in Sarti: plimbari pe faleza, restaurante..etc

Edited by Schneider, 25 June 2017 - 14:24.


#6133
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Eu am stat in Nikiti, plaja mi s-a parut ok, e marisoara, dar am mers mult pe plajele in zona. Recomand, pentru copil, plajele Kouviou, Kalogria, Lagonisi...

#6134
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

View Postkerkyra, on 25 iunie 2017 - 14:28, said:

Eu am stat in Nikiti, plaja mi s-a parut ok, e marisoara, dar am mers mult pe plajele in zona. Recomand, pentru copil, plajele Kouviou, Kalogria, Lagonisi...

Mda..aleg Nikiti ptr ca este destul de aproape de Lagonisi..si din poze pare super. Am renuntat la Corfu ptr ca mie personal imi place mai mult ce vad in poze Lagonisi beach.

#6135
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
E frumos la Lagonisi, dar poate fi aglomerat. Oricum, sunt plaje destule in zona, cu apa mica, limpede si nisip fin. Puteti merge si in Agios Nikolaos seara, vinerea este seara greceasca in piata centrala, sunt si acolo cateva taverne si e frumos pentru plimbare. Si noi am umblat cam 500 km pe peninsula, chiar nu am apucat sa facem o baie in Nikiti, desi am stat chiar pe faleza, vedeam marea din balcon.
Mai poti incerca aproape Agios Ioannis sau Fava.

#6136
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
@Schneider: e ok Nikiti pentru copii mici, vezi că am postat anul trecut, după sejurul din august.


Sănătate şi toate cele bune !

#6137
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

View PostOvidiuNS, on 28 iunie 2017 - 00:23, said:

@Schneider: e ok Nikiti pentru copii mici, vezi că am postat anul trecut, după sejurul din august.


Sănătate şi toate cele bune !

Da, intre timp am citit. Mersi la fel, sănătate şi toate cele bune !

#6138
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Schneider, pt copii mici incearca urmatoarele plaje (apa mica, in mini golfuri, valuri nu prea, nisip fin si multi copii):
-Lagonisi
-Karidi- cam multa mizerie, ca e plin de copii- si p[arintii nu strang dupa toti
- Orange Beach- o apa cum n-ai mai vazut din cauza nisipului prea fin si stancilor, este demential.
- Agridia - o placa mica si cocheta, comparativ cu restul, insa cu beach bar ieftin, mancare demetniala si ieftina, dar, cel mai important fata de restul plajelor, mult mai curat, toalete mai multe, cabina de schimb pe plaja!!!!, loc de joaca pt copii amenajat, cu diverse, leagane, jocuri, etc, toate la umbra ferite de soare.

Nikiti este un fel de statiune mare, uneori poate galagioasa, mai ales in zona falezei si a tavernelor, nu mi-ar placea sa merg in concediu si sa nu pot sa dorm ca se aude muzica, sau vorbesc tare unii. Noi mereu am luat cazarile, cat mai departe de centru. Ultima a fost intre Sarti (la 500m dupa ce iesi din sarti spre Sud) la Arkontarichi si Sikya. Daca aveam nevoie de magazine sau distractie ajungeam in 3 minute in Sarti cu masina, a fost liniste, nu mi-a urlat nimeni in cap, nu am auzit muzica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate