Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#5059
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Ai si topic dedicat Vourvourou, dar nu am gasit nici o relatare de la acea cazare avuta in vedere de tine:

http://forum.softped...u/page__st__666

Ai cautat opinii pe alte siteuril de specialitate (tripadvisor, booking) ?

De Vourvourou nu s-a plans nimeni, poate fi o problema doar distanta de la anumite cazari pana la plaja - daca aveti un copil atat de mic si nu vreti sa carati prea mult in carca (copil si acareturile de rigoare)  Posted Image   .

LE:
Am intrat si eu pe site-ul lor. Pozele lor (cele 4) sunt suficiente si lamuritoare. Aveti plaja privata nu foarte mare dar arhisuficienta pentru cei din vila.
Eu zic ca veti fi incantati si va veti relaxa.

Edited by BlueKing-69, 30 March 2013 - 11:35.


#5060
tavico

tavico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.03.2013
Da,din poze arata bine locatia,(curtea,parcare,BBQ,AC,umbra,soare,locuri de joaca pentru copii,etc)dar sunt nelamurit in privinta apei(din poze)mi se pare ca ar fi alge,pietre,nu-mi dau seama din poze.M-ar interesa daca a fost cineva acolo(din ce am mai citit pe forum am vazut ca unii au avut surprize sa plateasca curentul si apa ,chiar daca au trimis un mail inainte detinatorul vilei nu le a zis de chestiile astea).Eu n am mai fost in Grecia,am fost la fratii lor in Cipru(hotel) si mi s au parut UNII zgarciobi rau.Voiau sa taxeze si aerul daca ar fi putut.Ar fi prima iesire (pe cont propriu si nu la hotel).oricum multumesc pentru opinie.pun un link poate cei care sunt veterani ai Greciei m ar putea lamuri si din poze care i treaba cu apa(marea)in zona.
http://www.house-emi.gr/index-en.html
Am cautat pe tripadvisor,google,google earth,etc,nimic,doar cineva din Romania care si a facut rezervare dar n a mai ajuns.

Edited by tavico, 30 March 2013 - 14:50.


#5061
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Intra pe topicul de Vourvourou, din ce poze pun oamenii care au fost in zona apa este foarte ok. Pietre mari sunt, dar alge nu am vazut (am fost si eu acolo in 2009).
Oricum, mi se pare unul din locurile cele mai ok pentru plecat cu copil mic si pentru liniste, relaxare (personal daca as fi strict in situatia ta / voastra si as merge in Halkidiki, as alege Vourvourou sau Toroni).
Despre temerile cu greci chitrosi si neseriosi... nu prea cred, nu am retinut asa ceva.
Repet, citeste topicul de Vourvourou, vezi relatari ale celor care au stat acolo si iti faci o idee despre plaja & apa, oameni si imprejurimi.

#5062
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Posttavico, on 30 martie 2013 - 14:31, said:

Da,din poze arata bine locatia,...dar sunt nelamurit in privinta apei(din poze)mi se pare ca ar fi alge,pietre,nu-mi dau seama din poze.

Nu am fost la vila respectiva.
Iti pot spune ca in Halkidiki, la diferitele plaje la care am fost, n-am vazut alge; in Thassos erau niste frunze maronii, lungi, ca niste ierburi uscate, pe post de alge. Dar nu semanau cu algele de la noi, cele verzi si cele maronii, nu miroseau, erau grupate la mal, in unghiul mort si nu m-au deranjat.
In pozele de la vila ta nu cred ca s-ar vedea alge in apa.

#5063
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
@ tavico:
Uite doua imagini luate de mine in 2010 cu plaja privata a vilei Artemis, aflata la 200 metri de vila voastra (Emi House):

Attached File  P1000263.JPG   1.55MB   153 downloads   Attached File  P1000264.JPG   1.45MB   190 downloads

Superb sau nu?

Bolovani vazuti de noi in Vourvourou - doar asa ceva  Posted Image  :

Attached File  P1000233.JPG   1.42MB   188 downloads  Attached File  P1000235.JPG   1.4MB   169 downloads  Attached File  P1000243.JPG   1.52MB   157 downloads

Edited by BlueKing-69, 30 March 2013 - 18:43.


#5064
tavico

tavico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.03.2013
Multumesc pentru ajutor si promtitudine.Le am trimis un mail sa mi faca o oferta si daca nu mi convine sau nu primesc raspuns o sa am in vedere si vila Artemis.inca o data multumesc de ajutor.PS:Acum ca ai pomenit de vila Artemis;ce impresie ti a lasat?ceva locuri de vazut in zona?fara sa fie departe sau sa ia o zi intreaga nu de alta dar stii cum sta treaba cu copiii mici.

#5065
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Sugerez sa mutam discuția pe topicul Vourvourou.

#5066
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
1. Nu am stat la Artemis, eram in trecere, am intrat din strada in curtea oamenilor si le-am cerut permisiunea sa mergem pana in spate, sa vedem ce acces au la mare - plaja lor privata. Au acceptat   Posted Image cu foarte multa prietenie, ceea ce ma face sa afirm inca o data ca PERSONAL nu am cunoscut greci rauvoitori, nesimtiti, profitori.

2. Ar fi multe de spus despre ce poti vedea in zona, s-a scris enorm pe tema asta. Ca idee, ar fi de luat tot Halkidiki de la un capat la celalalt si intrat prin toate coclaurile, de gasit toate plajele, de strabatut toate oraselele dar... cu un copil de 3 ani este cam greu.
Totusi:
- poate o croaziera spre Athos din portul Ormos Panagias (este foarte aproape de Vourvourou);
- parcul tematic Aristotel de la Stagira (iar, este relativ aproape, ar fi foarte fain pentru un copil, dar un copil ceva mai marisor, la un minim 5 - 6 anisori...).

Edited by BlueKing-69, 31 March 2013 - 00:32.


#5067
relu1970

relu1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.01.2007
As dori ceva impresii despre hotel Lagomandra beach din apropiere de Neos Marmaras. Va multumesc

#5068
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Imi puteti recomanda si mie ceva cazare (5 zile) cu demipensiune in Sithonia  pentru sfarsitul lunii august? Suntem 2 adulti si un copil de un an si jumatate. Bugetul este unul de criza: ~ 500 euro pentru cazare si masa. Multumesc frumos!

#5069
sonia73

sonia73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.01.2013

View Postionut27, on 30 aprilie 2013 - 10:55, said:

Imi puteti recomanda si mie ceva cazare (5 zile) cu demipensiune in Sithonia  pentru sfarsitul lunii august? Suntem 2 adulti si un copil de un an si jumatate. Bugetul este unul de criza: ~ 500 euro pentru cazare si masa. Multumesc frumos!
Buna,
Incearca Philoxenia Bungalows. Recomandarile sunt bune, iar preturile acceptabile. Noi mergem acolo din 6 iulie.

#5070
tonipatru

tonipatru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.02.2010

View Postionut27, on 30 aprilie 2013 - 10:55, said:

Imi puteti recomanda si mie ceva cazare (5 zile) cu demipensiune in Sithonia  pentru sfarsitul lunii august? Suntem 2 adulti si un copil de un an si jumatate. Bugetul este unul de criza: ~ 500 euro pentru cazare si masa. Multumesc frumos!
Sonia Vilage Hotel in Gerakini. In 2011, tot la sfarsitul lui august, am platit pe 7 nopti de cazare si demipensiune, 2 persoane, 475 euro. Hotelul este foarte bun iar masa, bufet suedez, bogata si variata. hotel-sonia.gr

#5071
rosu5

rosu5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2011
Buna!
Am vrea sa petrecem un concediu de 7-10 zile in zona Halkidiki, in apropierea unei plaje cu nisip si cautam o villa exclusiva in acest sens. Ar fi ideal sa fie cat mai aproape de plaja, eventual si cu piscina si sa exista posibilitati de distractie a copiilor in zona de 30 km. Nu neaparat Disneyland dar poate un carusel, trenulet etc., sau un orasel in zona.
Cine ne poate ajuta cu o recomandare ?

#5072
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Daca as avea cu mine copii si as avea si disponibilitatea de a iesi cu masina intr-o raza de (cum zici) 30 km, m-as caza aici:

http://www.chrousso.gr/

Plaja de exceptie in apropiere (3 minute de mers pe jos),  cazare de vis, Pefkohori, Hanioti si Kallithea ca localitati prin care sa umblati.
Eventual i-as lua pe copii si intr-un tur auto al bratului, sa vada peisaje.

Pentru cine ajunge acolo, neaparat sa ajungeti (este la 5 minute de mers pe jos prin padurice) si la:

http://www.portovalitsa.gr/

Ceva fabulos, pentru persoane deosebite (probabil cu ceva bani, dar mai ales cu multa minte), veti putea vedea si admira doar de afara micul complex. Golfulet impresionant.

Edited by BlueKing-69, 03 May 2013 - 10:46.


#5073
rosu5

rosu5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2011
Multumesc Blue-King, chiar arata bine resortul Chrousso si am fi facut un compromis renuntand la vila exclusiva, dar se pare ca in Iulie nu mai au liber....
Iar plaja pare sa fie cum ne dorim pt copii, cu nisip fin si intrare lina....pacat.
Daca ai si alte tipuri, le primesc cu drag! Nu neaparta Halkidiki. poate fi si Thassos sau Paralia Katerini etc.

#5074
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
va salut, Hristos a inviat!
Vara trecuta am cautat ceva in Bulgaria si la recomandarea celor mai multi dintre voi am ales Sunny Beach si nu mi-a parut rau deloc: servicii foarte bune, viata, lume multa, multe oportunitati de distractie, magazine, plaja lunga si curata etc.Ceva de genul asta as vrea acum, in Grecia. Care credeti ca e cea mai buna locatie, in conditiile in care as pleca din Targoviste cu masina si as fi dispus sa parcurg 700-800 km dintr-o bucata? Poate nu am intrebat bine aici [sa modifice un moderator, cu scuzele de rigoare]. In Sunny Beach, 6 zile cazare & demipensiune = 280 eur cu early booking. La o prima vedere, cel putin vs Halkidiki, preturile sunt apropiate. Buget pentru cazare cu mic dejun/demipensiune: 300-400eur/6zile.

#5075
sonia73

sonia73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.01.2013

View Posti0nutz83, on 05 mai 2013 - 21:19, said:

va salut, Hristos a inviat!
Vara trecuta am cautat ceva in Bulgaria si la recomandarea celor mai multi dintre voi am ales Sunny Beach si nu mi-a parut rau deloc: servicii foarte bune, viata, lume multa, multe oportunitati de distractie, magazine, plaja lunga si curata etc.Ceva de genul asta as vrea acum, in Grecia. Care credeti ca e cea mai buna locatie, in conditiile in care as pleca din Targoviste cu masina si as fi dispus sa parcurg 700-800 km dintr-o bucata? Poate nu am intrebat bine aici [sa modifice un moderator, cu scuzele de rigoare]. In Sunny Beach, 6 zile cazare & demipensiune = 280 eur cu early booking. La o prima vedere, cel putin vs Halkidiki, preturile sunt apropiate. Buget pentru cazare cu mic dejun/demipensiune: 300-400eur/6zile.
Buna,
Si noi suntem din Targoviste si anul acesta am ales Halkidiki, Sithonia, Philoxenia Bungalows. Am platit pt 7 nopti cu demipensiune 357 euro (2 adulti si 1 copil 11 ani). Din impresiile postate de cei care au fost acolo am inteles ca locatia e mai mult decat ok. Incearca sa vezi daca e ce te intereseaza. Noi plecam pe 6 iulie. Sper ca am fost de ajutor.

#5076
adriaticad

adriaticad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.11.2011

View Postarizona_dreaming, on 25 martie 2010 - 11:41, said:

In Nikiti ai atmosfera de orasel la malul marii ( cu un extra care este orasul vechi, din sec 16-17, pe un deal care priveste spre mare). Nu este un loc de fitze ci unul foarte relaxat, in care vin in special greci in vacanta si nemti( romanii sunt mai putini in aceasta zona, dar daca vei merge aici vei mai intalni pe ici pe colo). Orasul are mai multe farmacii, cabinete medicale,curse regulte spre salonic, cateva mini-marketuri de cartier chiar langa plaje si cateva merketuri mai mari in partea de interior. - Un carefour, care la ei se cheama Marinopulos si este cam falimentar cu un miros nasol si cu produse mai putinetel si un Lidl la acre mai gasesti si cateva lucruri specific grecesti). Aici ai si cofetarie( foarte buna si cu produse traditionale) , chiar la stopurile din centrul statiunii- o recomand cu incredere pentru sortimentele nenumarate de patiserie insiropata, inghetata de casa, pateuri, baclavale etc. Caracteristica partii turistice este ca ca plaja este foarte lunga dar mai mult ingusta, gen fasie, dar cu intrare foarte lina . Apa este foarte limpede iar in zona unde am stat eu, langa dig era calda si placuta. Sunt multe pensiuni cu fata spre mare, asezate de-a lungul unei sosele care are in stanga ei pensiunile si in dreapta ei plaja. Promenada este micuta, nu foarte amenajata, cu multe terase chiar pe plaja( la acestea preturile nu mi s-au parut mai amri decat la celelalte terase mai din interior). poti gasi usor cazare c=la care sa ai vedere nestingherita spre mare. Mancarea este ok( depinde si ce vrei sa mananci si ce preferinte ai si din ce cantitate). Fata de Creta, unde am fost de 3 ori pnaa cum, mancarea din Nikiti este mai putina dar mult mai ieftina. Eu nu ma mananc prea mult asa ca nu a fost o problema. Pentru barbatii mai pofticiosi ,nu stiu ce sa zic... O portie de 2 frigarui de pui cu cartofi prajiti si o mica garnitura alaturi era undeva la 7-8 euro- pentru mine era arhi- suficient. O salata greceasca mare ( un fel in sine sau o portie buna pt 2 persoane) era cam 5,5 euro. De bauturi nu stiu pt ca beau alcool ocazional, si nu am incercat decat odata un vin roze care se vindea la carafa de si era 4,5 euro dar care mie mi-a placut foarte mult. Am mancat la mai multe taverne dar la cele traditionale ( cu mancare dupa care eu nu ma innebunesc, cum ar fi musacaua si chiftelele marinate) mancarea mi s-a parut un pic cam scumpa in raport cu cantitatea si un pic cam grasa pentru gustul meu; totusi era gustoasa  Posted Image) Cel mai mult mi-au palcut antreurile grecesti- icre tarama, tzatziki, calamari prajiti( care erau 8 euro portia si pe care ii voi cauta negresit la vara pt ca au fost grozavi). Mi-e mi-a placut Nikiti foarte mult si nu mi s-a parut scumpa ca destinatie de vacanta, dimpotriva. Este un orasel simpatic, foarte cautat de localnicii care sunt in vacanta. Nu am fost in Sarti asa ca nu pot face comparatia. Ah,da,Nikiti  este foarte linistit in timpul zilei( sunt multi pensionari care vin la plaja si care nu te deranjeaza cu nimic dar care sunt oarecum comici cu modul lor regulat si ordonat de a intra in apa si a " efectua" o ora de inot dupa ceas  Posted Image) Seara este ceva animatie in partea a doua a statiunii- cateva locluri mai "de tineret", cateva terase unde se canta la chitara etc. In weekend apar grecii de Salonic, unii din ei semanand foarte mult cu cocalarii nostri- vin cu decapotabila urland de muzica pana in buza plajei.cu lantul de aur cat degetul lagat si cu o tona de gel in cap ( evident, cu pitxipoanca din dotare pe scaunul din fata).  Ma voi reintoarce in Nikiti si anul asta, dar in iunie, cand e mai gol.

scumpa ca destinatie de vacanta, dimpotriva. Este un orasel simpatic, foarte cautat de localnicii care sunt in vacanta. Nu am fost in Sarti asa ca nu pot face comparatia. Ah,da,Nikiti  este foarte linistit in timpul zilei( sunt multi pensionari care vin la plaja si care nu te deranjeaza cu nimic dar care sunt oarecum comici cu modul lor regulat si ordonat de a intra in apa si a " efectua" o ora de inot dupa ceas  Posted Image) Seara este ceva animatie in partea a doua a statiunii- cateva locluri mai "de tineret", cateva terase unde se canta la chitara etc. In weekend apar grecii de Salonic, unii din ei semanand foarte mult cu cocalarii nostri- vin cu decapotabila urland de muzica pana in buza plajei.cu lantul de aur cat degetul lagat si cu o tona de gel in cap ( evident, cu pitxipoanca din dotare pe scaunul din fata).  Ma voi reintoarce in Nikiti si anul asta, dar in iunie, cand e mai gol.


Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca in trecere ati observat vila Filippos Studios &Apartaments , situata in partea de vest a plajei din Nikiti ,in apropiere de Sonias House . Ce taverna ne recomandati pentru pranz si cina in Nikiti ? Va multumesc Adriaticad

Edited by adriaticad, 06 May 2013 - 09:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate