Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Pupatul Icoanelor cat de sanatos este ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#1
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
Din biserici, din mana popii, de unde mai vreti voi...

Hai sa facem o socoteala, intra in biserica intr-o zi normala 49 de oameni daca nu chiar mai multi. Ei bine dimineata intra babele si cativa mosi, mai pe la pranz si dupa munca sau facultate se mai perinda pe acolo si niste domnisoare sau niste tipi care isi fac doua cruci si glont la prima icoana sa o pupe...inevitabil pupa icoana in acelasi loc, adica pe mana sau pe chip depinde care este credinta.

Ei bine, stiind cate boli exista in lume si cati microbi exista in saliva umana...si mai auzind si de cazuri de herpes dupa ce s-a atins cu buza de icoana...e sanatoasa aceasta practica ? Daca trebuia sa fie la medical stuff, scuze dar cred ca tine mai mult de religie.

#2
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Mah astia ca tine si asa nu mergeti la biserica ce tot aveti ba cu icoanele ba cu preotii? Ce va deranjaza? Sau trebuie sa justificati cumva banii pe care ii primiti din strainatate pentru a ne "europeniza"?
Ia mai duceti-va de unde ati venit.

#3
rauk

rauk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2007
Eu zic ca daca intri in biserica si faci o cruce si in acele cateva momente cat stai la rugaciune sufletul si mintea sunt aproape de dumnezeu nu trebuie sa mai saruti si icoanele, daca ti-e frica sa nu iei vreun virus. rugaciunea este primita si daca sarutam icoana si daca nu o sarutam, important e sa fim smeriti si cu frica de Dumnezeu, nu doar sa fim fatarnici.

#4
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
eu intrebam cat de sanatos este....mai bine postam la medical stuff asta...ca pe aici numai cu Dumnezeu inainte se pare ca se merge. Deci concret, cat de sanatoasa e practica ? Mai bine zis, ati pupat icoane si chiar moaste sfinte ? ca alea trebuie sa le atingi si unii mai pun si buzele pe oase... :fear:

#5
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Este foarte sanatoasa. Au fost raportate multe minuni si insanatosiri miraculoase dobandite in urma rugaciunilor in fata unor icoane si ale unor sfinte moaste, in schimb nu s-a raportat niciun caz de imbolnavire....

#6
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Nimeni nu s-a imbolnavit din vina unei icoane. Asa cum nimeni nu s-a imbolnavit vreodata dupa Sfanta Impartasanie.

Diferenta dintre icoana si orice altceva este ca icoana e sfintita. Altfel devine tablou religios. Orice icoana e facatoare de minuni. Nu exista nici o legatura intre icoana si talisman sau alte obiecte care "poarta noroc". Tu, ca om credincios te inchini Sfantului - mijlocitor reprezentat si nu lemnului. Prin sarut iti arati respectul fata de Dumnezeu. Icoana nu este idol pentru ca ea te apropie de Dumnezeu si prezinta un eveniment, un personaj real, care a existat cu adevarat.

#7
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
ah...ok :D chiar e minunat sa aud asta :D mai mare minunea, zau asa :D

mdea, trebuia pus la medical stuff. nu are nimeni simt de medic sau al realitatii pe aici :(

@fellow - dap, dar sincer sunt cazuri de imbolnavire. gandeste-te ca sunt multi oameni cu probleme si se duc la biserica sa pupe o icoana, urmatorul care face asta risca sa se imbolnaveasca...mersi ca mi-ai raspuns la obiect.

Edited by angel, 05 January 2007 - 23:39.


#8
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Tu, ca om credincios te inchini Sfantului - mijlocitor reprezentat si nu lemnului.
Daca ar fi fost credincios nu ar fi deschis un asa topic, nu m-as mira sa fi fost si la marsul homosexualilor de asta-primavara....

Quote

dap, dar sincer sunt cazuri de imbolnavire. gandeste-te ca sunt multi oameni cu probleme si se duc la biserica sa pupe o icoana, urmatorul care face asta risca sa se imbolnaveasca...mersi ca mi-ai raspuns la obiect.

Du-te mah si plimba ursu cu tampeniile tale nu ai auzit ca icoanele si sf. moaste produc vindecari de boli grave cum sa spui ca te imbolnavesti de la ele?

Cine s-a imbolnavit de la ele? Nimeni! In schimb se cunosc o multime de cazuri de bolnavi gravi care s-au vindecat in urma rugaciunilor facute in fata acestor lucruri sfinte.

Edited by radumiki, 06 January 2007 - 14:46.


#9
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Din cate stiu eu Biserica a facut icoanele pentru om nu omul a fost facut sa venereze icoana asa ca nu este necesar tot acest ritual. Nu scrie nimic in Scriptura despre venerarea imaginilor , totul a fost facut de Biserica .
Faptul ca eu consider icoanele idolatrie este cu totul altceva ....  :naughty:

Edited by magic-gabi, 06 January 2007 - 14:47.


#10
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005

View Posttihomir, on Jan 5 2007, 23:48, said:

Daca ar fi fost credincios nu ar fi deschis un asa topic, nu m-as mira sa fi fost si la marsul homosexualilor de asta-primavara....
Du-te mah si plimba ursu cu tampeniile tale nu ai auzit ca icoanele si sf. moaste produc vindecari de boli grave cum sa spui ca te imbolnavesti de la ele?

Cine s-a imbolnavit de la ele? Nimeni! In schimb se cunosc o multime de cazuri de bolnavi gravi care s-au vindecat in urma rugaciunilor facute in fata acestor lucruri sfinte.

WTF?  :huh:
Mai tihomir tu ai probleme mari cu religia asta... te-a indobitocit in asa fel incit nici nu mai ai un elementar simt al realitatii. Nu mai pot eu ca icoanele sunt 'sfintite', sigur se gasesc niste retarzi sa-si lase balele pe icoane, apoi urmatorul la rind ia contact cu respectivele bale si uite asa e posibilitatea transmiterii unor boli.
Vrei sa zici ca daca un obiect e 'sfintit', automat e risk-free si nu mai e posibilitatea sa iei vreo boala? Daca da, atunci te invit sa faci urmatorul experiment: ia un ac de seringa si du-te la ce biserici vrei tu si 'sfinteste'-l de 1000 de ori, apoi du-te la un bolnav de SIDA si inteapa-l cu acel ac, dupa care inteapa-te si pe tine; doar nu patesti nimic, ca e acul sfintit nu?  :death:

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
e ca si cum ai bea apa dintr-o sticla din care au mai baut citeva mii de oameni, din care majoritatea nu se spala pe dinti, in cazul in care mai are dinti

#12
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Voi oricum nu mergeti la biserica, care e problema voastra?
Nu se cunoste niciun caz de imbolnavire de la icoane in schimb se cunosc mii de cazuri de insanatosiri miraculoase. Ciocul mic!

#13
Gigelu

Gigelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2007
Eu unu zic sa nu le pupati deloc ca e mult mai bine. Ca asa in mod sigur nu iei nicio boala.
Offtopic: Si inca un lucru: unde scrie ca icoanele sunt sfinte? Sunt sfinte pt ca vezi doamne vine popa si arunca cu nitica apa pe ele si deja capata aceasta caracteristica sau cum?

#14
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View Posttihomir, on Jan 6 2007, 17:56, said:

Voi oricum nu mergeti la biserica, care e problema voastra?
Nu se cunoste niciun caz de imbolnavire de la icoane in schimb se cunosc mii de cazuri de insanatosiri miraculoase. Ciocul mic!

Exista asa numitul efect placebo. Adica daca eu ii dau unui bolnav apa chioara si el crede ca ii dau licori magice exista posibilitatea ca starea lui de bine si optimista sa ii creeze insanatosire. Astfel de cazuri sunt arhi-cunoscute.Eu nu le-as numi miraculoase. Nu au nici o legatura cu vre-unul dintre zei.
De altfel as sfatui pe orice AVID credincios bolnav de cancer sau SIDA sa se roage si sa faca n-spe matanii.De scapat nu scapa nici de pupa zece mii de icoane. Cancerul/SIDA sunt boli ce nu se pot trata cu vre-o stare de spirit deci sa faca subiectul efectului placebo. De ce palesc aceste icoane "facatoare de minuni" in fata bolilor mai grave? (Nu , nu vreau sa-mi ziceti ce ati citit in ziare SF ca formula AS)

Edited by djclocky, 06 January 2007 - 18:17.


#15
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postangel, on Jan 5 2007, 23:06, said:

Ei bine, stiind cate boli exista in lume si cati microbi exista in saliva umana...si mai auzind si de cazuri de herpes dupa ce s-a atins cu buza de icoana...e sanatoasa aceasta practica ?
Normal ca nu e sanatoasa, dar riscul e suficient de mic la un om care are un sistem imunitar normal - riscul probabil e acelasi cu a manca un mar fara sa te speli pe maini, dupa ce ai mers cu autobuzul..

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttihomir, on Jan 6 2007, 17:56, said:

Voi oricum nu mergeti la biserica, care e problema voastra?
Nu se cunoste niciun caz de imbolnavire de la icoane in schimb se cunosc mii de cazuri de insanatosiri miraculoase. Ciocul mic!

nu se cunoaste nici un caz pentru ca nu s-a facut nici un studiu. cit despre alea zeci de mii de insanatosiri, sa fii tu sanatos :lol: nici eu nu cred ca te poti imbolnavi de la pupat icoane, spun doar ca mie mi-ar fi scirba sa bun botul unde au mai lins citeva mii de oameni, din care majoritatea nu se spala pe dinti pentru ca nu mai au asa ceva

#17
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Deci tie nu ti-e frica de boli, ti-e scarba de oameni  :death:
Nefericitule....

#18
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Măi fraților nu vă obligă nimeni să pupați icoanele. Lăsați-le pe babe să o facă, lor nu le este teamă. Ce discutie de kkt.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate