Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

CD player Ford Focus

  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,980
  • Înscris: 06.04.2007
Deci mi-am schimbat difurile pe spate. Alta treaba! Va spun sincer, acum sunt multumit, asteptarile nu m-au inselat. Am taiat eu tabla. O gaura a iesit ca pisatu' boului (prima normal) celalta a iesit ok. Am folosit o bormasina (cu burghiu de 4 si altu de 6) si o dalta  :huh:
Am auditie acceptabila acum si pot sa dau volumul peste 20 (merge pana la 40). Inainte, dupa 20 baga distorsiuni. Acum, no problem pana la 25-30 e super ok.

Attached Files



#38
carabetz86

carabetz86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.07.2007
mi-am luat un pioneer Deh 3900-mp si nu stiu ce sa aleg ca difuzoare. Pe fata am 2 sony de la casetofonu vechi.
Sunt de 10 cm ca diametru mai exact sunt Boxe auto Sony XS F 1025,mai am si 2 tweatere nu de firma iar pe spate am 2 difuzoare de 13 cm firma pro west.
Ma gandeam sa las difuzoarele sony si tweaterele ca oricum pe fata am nevoie de inalte da nu stiu ce sa fac ptr pe spate, nu stiu ce sa aleg :difuzoare cu 2 cai sau doar de bass. Nu stiu cum ar fi mai bine. Cine are idee sa ma sfatuiasca si pe mine.

Edited by MAK, 02 November 2007 - 23:44.


#39
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
http://www.pioneerel...1227134,00.html
Difuzoarele astea (sau cel putin arata la fel :P ) i le-am pus unui prieten intr-un Renault Clio.
Are un casetofon Panasonic de vreo 900 RON (cand l-a luat era vreo 1400 :D ).
Se aude foarte tare, si fidelitatea este buna... pana la un anumit prag (cam de la 60-70% din volum distorsioneaza bass-ul, insa la volumul ala in mod sigur nu stai prea mult in masina)

#40
troglodea

troglodea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2007
SALUTARI

Are cineva habar de boxe ` B52`? Are cineva dintre voi montat asa ceva? daca da spuneti-mi si mie cum se aude sa stiu sa imi iau asa ceva sau nu.
MERCI

#41
indianu_talpa_iute

indianu_talpa_iute

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2007
salut,

am si eu un Ford focus 2007 si are din dotare un cd player rds 6000cd si as vrea sa-l schimb cu un mp3 dar sa mentin totusi comenzile pe volan. Stie cineva ce model ar trebuie sa cumpar sau ce ar trebui sa fac??? La reprezantanta nu prea as vrea sa merg ca stiu ca au niste preturi de ramai masca.

Mersi mult

#42
highwatt

highwatt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2008
salut,
poate ca stiti ca mondeo are in torpedou o mufa mama jack 3.5 mm. la care se poate conecta orice mp3 player.
comanda din unitatea centrala este pe butonul aux iar comenzile raman cele de pe volan.

cred ca exista asa ceva si pe focus ( poate modelele mai rasarire - ghia sau titanium )
sau se poate face umbland in spatele bordului unde sigur exista conectica disponibila.
salutari.






View Postindianu_talpa_iute, on Nov 14 2007, 14:32, said:

salut,

am si eu un Ford focus 2007 si are din dotare un cd player rds 6000cd si as vrea sa-l schimb cu un mp3 dar sa mentin totusi comenzile pe volan. Stie cineva ce model ar trebuie sa cumpar sau ce ar trebui sa fac??? La reprezantanta nu prea as vrea sa merg ca stiu ca au niste preturi de ramai masca.

Mersi mult


#43
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Din cate stiu comenzile de pe volan raman doar pt volum, nu si pt next/prev.

#44
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

View Postfree_runner, on Sep 20 2007, 10:27, said:

@dutzu

Cat de clar se aud difurile pe care ti le ai luat ? bass u e cat de cat mai profund ? eu vreau sa pun ceva de genu http://www.be-loud.r...Type-R/SPR-13S/   si sunt curios cam cum se aud alte dif , chiar daca sunt din alta  categorie
Am vazut ca adancimea de montare e 41mm .... astea pe care le vreau eu cer 55 mm .... o apreciere : incap ?

Salut,
Ai aflat care e adancimea maxima de montare a boxelor fata la logan?
Daca da, te rog sa-mi spui si mie.

Edited by mccc, 04 April 2008 - 23:04.


#45
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
draemi;
daca are intrare pentru magazie de cd-uri, cred ca o poti folosi lejer pentru a baga un mp3 player portabil .
nu-ti trebuie decat un cablu care sa iasa pe undeva unde sa-ti fie la indemana - poate pe langa frana de mana.

mp3 playerele portabile au ajuns la performante foarte bune si preturile sunt in scadere - pe pariu ca cu un player de 4 gb esti mai mult decat multumit....

#46
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postzappata, on Apr 16 2008, 10:18, said:

draemi;
daca are intrare pentru magazie de cd-uri, cred ca o poti folosi lejer pentru a baga un mp3 player portabil .
nu-ti trebuie decat un cablu care sa iasa pe undeva unde sa-ti fie la indemana - poate pe langa frana de mana.
Si cum ii "spui" CD-ului ca are magazia conectata, daca pe linia de date nu "simte" nimic?

#47
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
din source dai pe aux sau pe cd changer - dar cd changerul cum il "simte" ? nu e suficient sa aibe semnal pe intrarea respectiva ?
.......ma rog; nu ma dau expert dar mi se pare relativ simplu....poate ca ma insel....

Edited by zappata, 16 April 2008 - 17:01.


#48
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postzappata, on Apr 16 2008, 18:00, said:

cd changerul cum il "simte" ? nu e suficient sa aibe semnal pe intrarea respectiva ?
In functie de model/an de fabricatie, exista trebuie o mufa pentru DATE, unele magazii de cd-uri citesc mp3-uri, ID3_tag, CD-text, etc. etc.

#49
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,057
  • Înscris: 24.02.2006
nu-i suficient sa existe semnal, deaorece comunicatia dintre HeadUnit si magazia de cd-uri e ceva mai complicata (HU-ul poate decide ce cd sa selecteze, trebuie sa afiseze informatii despre cd-ul curent, etc).

exista insa emulatoare, device-uri de genul asta : http://www.nexxia.co...aptors/ford.htm , care stiu sa transforme comenzile HU-ului catre CD-Changer in comenzi compatibile cu un mp3 player si semnalul de la un MP3 player (audio chior) in semnal similar celui trimis de un cd-changer.

#50
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
ok; merci.
acum am priceput.

#51
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,980
  • Înscris: 06.04.2007
Ok, subiectul se potriveste si pt. mine.
Ajutati-ma ce sa aleg, vreau un amplif de masina cu 4 iesiri (nu vreau subwoofer in masina).
Bugetul e in jur de 280-320 lei maxim.
Mi-a atras atentia cei de la MAC Audio, ce parare aveti?? Sunt buni ''baietii''?
Am gasit doua modele care cel putin dupa specificatii raspund cerintelor mele.

http://www.be-loud.r...Audio/MPX_4000/

http://www.be-loud.r...Audio/MPX_4500/

A doua e un pic mai scumpa, dar scoate 4X80W (prima 4X60W). Merita diferenta?

De asemenea sunt deschis si la alte propuneri, cei care va ''stiti'' mai bine, va rog sa ma ajutati.

Multumesc.

PS: ca si configuratie actuala in masina: un mp3 care scoate bine sunetul , dar slab normal, difuri de 13 pe fata (35 W care vor fi schimbate cu ceva pe 16) si pe spate niste ''ovale'' de 80-90 W (care raman).

Edited by Octavian___28, 25 April 2008 - 10:26.


#52
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
E destul e ok alegerea ta, dar tine minte ca mai ai nevoie de difuzoare pe 16cm (recomand un sistem DLS cu woofer+tweeter) si ceva insonorizare la usile din fata.

#53
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,980
  • Înscris: 06.04.2007
Pt. configurare fara woofer, care sa o iau? Cred ca prima (4X60W) ar fi suficient...  <_<

#54
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Boxe de 16 in fata? Pai poti nici sa nu le mai schimbi pe alea din spate ca oricum nu le mai auzi cand o sa dai volumul peste jumatate la alea din fata :D.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate