Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

(topic religios) Ce facem cu Tineretea ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
Sunt unul dintre cei tineri. Ma gandesc la ziua cand o sa fiu ca cei batrani.
In jurul meu toti tinerii alearga in goana aceasta dupa desertaciuni. Cat mai multe facultati, job cat mai bun, distractie cat mai multa. Desi, sunt de acord cu putina "zbenguiala" ca sa se mai disipe extra energia.

Ii intreb pe cei mai in varsta, ce ati fi dorit sa faceti cand erati tineri referitor la un lucru bun, voluntariat, religios ? Ma refer mai exact la un program pe care sa-l faci periodic, sa-i inveti pe altii ceva. Este un verset in biblie, pe care mi-l aduc mereu aminte, este mai multa placere in a da, decat in a primi. Cine-l intelege?
Nu zic ca e tarziu sa incepi acum sa inveti insa, este o varsta la care inveti si una mai apoi la care incepi sa-i inveti pe altii. Pentru cei care au facut lucru bun pe cand erau ca noi, cum e sa-ti aduci aminte de zilele cand erai imbracat in piele de tanar ?

#2
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Sunt unul dintre cei tineri. Ma gandesc la ziua cand o sa fiu ca cei batrani.

Mai bine gandeste-te la ziua cand vei muri. Sfantul Nifon spune, "tine mintea ta la iad si te vei mantui". Vroia sa spuna sa te gandesti la pedeapsa iadului mereu si atunci vei face tot ce poti ca sa nu ajungi acolo.
Adesea calugarii aveau in chiliile lor un cosciug sau un craniu de mort cu acelasi scop, sa le aduca mereu aminte de moarte si sa nu se lase prinsi in mrejele acestei lumi. Desigur, noi nu suntem calugari dar atat cat ne sta in putinta trebuie sa ne gandim si la sufletul nostru si la nevoile spirituale nu doar la cele trupesti si materiale care sunt trecatoare.

#3
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Eu zic mai bine tine mintea la isus si te vei mantui. Destui sunt cei care isi doresc iadul.........

#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Daca vrei sa-i dai totul unui om da-i Iubire, daca nu poti asta lasa-i macar Speranta, iar daca nu poti nici asta atunci da-i Ceva de facut (un job, o distractie sa simta ca traieste), din pacate foarte putini tintim mai sus decat cea mai usoara varianta !

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

este mai multa placere in a da, decat in a primi. Cine-l intelege?

te ajut io cu puterea mea de intelegere legendara. citatul de mai sus este unul dintre cele mai bune exemple de prosteala din istoria omenirii. de fapt este si solganul cersetorilor "ce mi-ar place sa muncesc si io si sa pot oferi in loc sa frec menta si sa milogesc pe la usi, pentru ca este mai multa placere in a da, decit in a primi"... yeah, right, de-aia exista oameni care joaca la loto si viseaza sa le pice din cer fara sa ofere nimic, de-aia exista muncitori care stiu ca nu fac nimic profitabil si totusi ies in strada si o blocheaza, daca sint pusi pe liber etc etc etc. singurul domeniu in care se poate aplica citatul de mai sus e domeniul sentimental, dar si acolo rar gasesti un exemplu bun, pentru ca nu prea gasesti oameni care sa iubeasca dezinteresat. chiar si aia care il iubesc pe dzeu o fac pentru ca ei cred daca n-ar face-o, ar ajunge in iad. daca cauti pe forum, o sa vezi ca multi au zis ceva de genul "mosotti, n-am nimic de pierdut daca il iubesc pe dzeu si nu exista viata de apoi, insa gindeste-te cit ai tu de pierdut daca este invers" (sau variatiuni pe aceeasi tema)  

daca ai imaginatie, inchipuie-ti de exemplu ca

1. primesti o marire de salariu babana
2. oferi un corn unui copil al strazii

in care din cazuri simti tu ca gasesti mai multa placere? :lol:

#6
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostMosotti, on Jan 8 2007, 17:01, said:

1. primesti o marire de salariu babana
2. oferi un corn unui copil al strazii

in care din cazuri simti tu ca gasesti mai multa placere? :lol:


In prima, deoarece pot cumpra mai multe cornuri sa le ofer.

In alta ordine de idei... Marirea de salariu o primesti o data la cateva luni/ani. Un corn il poti oferi mult mai des :)

Si nu trebuie sa fii credincios in naluci sa oferi un corn, ci doar trebuie sa fii !

#7
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006

View PostMosotti, on Jan 8 2007, 15:01, said:

daca ai imaginatie, inchipuie-ti de exemplu ca

1. primesti o marire de salariu babana
2. oferi un corn unui copil al strazii

in care din cazuri simti tu ca gasesti mai multa placere? :lol:

Aici intervine si factorul timp. Pentru ca marirea de salariu n-o primesti cand vrei tu,  ci trebuie sa astepti. Asteptarea provoaca frustrare. Iar cornul acela poti incepe chiar azi sa-l dai unui copil al strazii.

Iti incercam tie imaginatia astfel:

1. Eu iti spun sigur ca o sa primesti marire Bomba de salariu, intr-un viitor.. (asteptare)
2. Dute si da-i un corn copilului strazii (poti s-o faci chiar acum si te vei simti bine, pentru ca, ti-ai indeplinit vointa)

In mod sigur prima varianta iti va provoca frustrare din cauza asteptarii.

lucrul cu cersetorii este adevarat. insa, exista si cersetori, mai rar poate, care au demnitate, care au ajuns la limita disperarii, si care chiar nu vorbesc. Insa comunicarea exista, o vezi in privirea lor.
Apropo, ce-ai zice sa-ti raspunda si tie un cersetor, cand tu ii dai corn, el sa zica: "ce-mi dai paine, vreau bani !"

#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postoneill333, on Jan 4 2007, 02:15, said:

ce facem cu tineretea?
ne-o traim cum ne taie capul/educatia/poate si religia/cultura

cam asta faci cu viata in general: ti-o traiesti

te gandesti de pe acum la batranete? e absurd. o sa ai timp sa te gandesti la ea cand o sa ajungi acolo (nu ai cum sa o ocolesti, stai linistit)
la moarte nici atat nu trebuie sa te gandesti; toti dam ortul popii pana la urma (numai ca speram sa nu-i chinuim pe cei dragi atunci cand o vom face)

Edited by kretzu77, 08 January 2007 - 17:22.


#9
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
nu inseamna ca ma gandesc la batranete dar totusi, mai tarziu iti va parea rau ca nu ai facut ceva bun cat ai putere si esti tanar.

#10
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

View PostMosotti, on Jan 8 2007, 17:01, said:

te ajut io cu puterea mea de intelegere legendara. citatul de mai sus este unul dintre cele mai bune exemple de prosteala din istoria omenirii. de fapt este si solganul cersetorilor "ce mi-ar place sa muncesc si io si sa pot oferi in loc sa frec menta si sa milogesc pe la usi, pentru ca este mai multa placere in a da, decit in a primi"... yeah, right, de-aia exista oameni care joaca la loto si viseaza sa le pice din cer fara sa ofere nimic, de-aia exista muncitori care stiu ca nu fac nimic profitabil si totusi ies in strada si o blocheaza, daca sint pusi pe liber etc etc etc. singurul domeniu in care se poate aplica citatul de mai sus e domeniul sentimental, dar si acolo rar gasesti un exemplu bun, pentru ca nu prea gasesti oameni care sa iubeasca dezinteresat. chiar si aia care il iubesc pe dzeu o fac pentru ca ei cred daca n-ar face-o, ar ajunge in iad. daca cauti pe forum, o sa vezi ca multi au zis ceva de genul "mosotti, n-am nimic de pierdut daca il iubesc pe dzeu si nu exista viata de apoi, insa gindeste-te cit ai tu de pierdut daca este invers" (sau variatiuni pe aceeasi tema)  

daca ai imaginatie, inchipuie-ti de exemplu ca

1. primesti o marire de salariu babana
2. oferi un corn unui copil al strazii

in care din cazuri simti tu ca gasesti mai multa placere? :lol:
Imi place Masso de tine ca gandesti lucrurile in profunzime. Sincer. Problema e ca tu vezi lucrurile dintr-o perspectiva cam gresita. Citatul nu spunea ca este mai mare placere sa dai decat sa primesti ci ca este mai ferice sau mai pe romaneste iti aduce mai multa fericire. Dupa cum stim fericire nu este = placere.
Si tu nu compari lucrurile cum trebuie. Compara oferirea unui corn catre un copil, cu primirea unui corn. Iti garantez ca daca primesti un corn nu vei fi prea fericit (cu unele exceptii desigur). Daca il dai unui copil sarac insa, care se va si bucura de el, bucuria lui iti va aduce si tie bucurie. Ai inteles?
Cam la fel sta si cu restul lucurilor. Acum sunt sigur ca o marire extraordinara ti-ar face o deosebita placere. Si mie sa stii (cu toate ca io nu lucrez inca fiindca is la scoala). Cu siguranta insa seful tau vazand bucuria care ti-a pricinuit-o s-ar simtii foarte bine. Deci vezi ca totusi era un citat adevarat?

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postoneill333, on Jan 8 2007, 17:20, said:

Aici intervine si factorul timp. Pentru ca marirea de salariu n-o primesti cand vrei tu,  ci trebuie sa astepti. Asteptarea provoaca frustrare. Iar cornul acela poti incepe chiar azi sa-l dai unui copil al strazii.

Iti incercam tie imaginatia astfel:

1. Eu iti spun sigur ca o sa primesti marire Bomba de salariu, intr-un viitor.. (asteptare)
2. Dute si da-i un corn copilului strazii (poti s-o faci chiar acum si te vei simti bine, pentru ca, ti-ai indeplinit vointa)

In mod sigur prima varianta iti va provoca frustrare din cauza asteptarii.

lucrul cu cersetorii este adevarat. insa, exista si cersetori, mai rar poate, care au demnitate, care au ajuns la limita disperarii, si care chiar nu vorbesc. Insa comunicarea exista, o vezi in privirea lor.
Apropo, ce-ai zice sa-ti raspunda si tie un cersetor, cand tu ii dai corn, el sa zica: "ce-mi dai paine, vreau bani !"

man, io n-am intrebat nimic de istoria primirii. io am intrebat de momentul primirii. n-am intrebat cind simti o placere mai mare

1. cind primesti vestea ca o sa primesti cindva o marire de salariu babana
2. cind oferi unui cersetor informatia ca poate cindva ii vei da un corn

:lol:

sa-l vad io pe omul normal, muncitor, cu rate la banca, impartind cornuri pe strada, pentru propria placere

View Postdavidboy, on Jan 8 2007, 23:03, said:

Imi place Masso de tine ca gandesti lucrurile in profunzime. Sincer. Problema e ca tu vezi lucrurile dintr-o perspectiva cam gresita. Citatul nu spunea ca este mai mare placere sa dai decat sa primesti ci ca este mai ferice sau mai pe romaneste iti aduce mai multa fericire. Dupa cum stim fericire nu este = placere.
Si tu nu compari lucrurile cum trebuie. Compara oferirea unui corn catre un copil, cu primirea unui corn. Iti garantez ca daca primesti un corn nu vei fi prea fericit (cu unele exceptii desigur). Daca il dai unui copil sarac insa, care se va si bucura de el, bucuria lui iti va aduce si tie bucurie. Ai inteles?
Cam la fel sta si cu restul lucurilor. Acum sunt sigur ca o marire extraordinara ti-ar face o deosebita placere. Si mie sa stii (cu toate ca io nu lucrez inca fiindca is la scoala). Cu siguranta insa seful tau vazand bucuria care ti-a pricinuit-o s-ar simtii foarte bine. Deci vezi ca totusi era un citat adevarat?

io zic ca citatul pe care l-am interpretat zice clar "placere", ori nu mai stiu io sa citesc. mai vezi o data :lol:

iti spun io ca fericirea si placerea e acelasi lucru. nu poti fi fericit intr-un mod neplacut sau sa simti placere in timp ce esti nefericit. cel putin io nu pot sa-mi imaginez asa ceva. cit despre primit si oferit, io sint mult mai fericit cind primesc decit cind ofer. si oricum daca oferi un corn unui copil doar pentru a te bucura de bucuria lui e un lucru egoist. daca ajut pe cineva o fac pentru a-l scoate dintr-un rahat, fara sa ma astept la multumiri, asta inseamna a oferi cu adevarat :)

despre sef ce sa zic? singurul motiv pentru care s-ar bucura este ca nu da de la el, are si el sefii lui care au sefii lor si care au un sef mare, numit CEO, care conduce firma impreuna cu un consiliu, firma care este impartita intre mai multe milioane de oameni, numiti actionari, pentru care singura bucurie/placere/fericire este sa afle ca au crescut actiunile si ca firma are profit baban, nicidecum ca am primit io marire de salariu. de-aia in cazul in care o companie nu are profit, actionarii, in loc sa zica "lasa ca nu-i nimic, e o fericire sa dai" zic "trebuie rentabilizata firma, propunem concedierea a 20000 de oameni", oameni care numa fericire n-o sa simta la primirea vestii :lol:

#12
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Trebuie sa te contrazic masso. Placerea nu e acelasi lucru cu fericirea. Un tip care violeaza o femeie cu siguranta ca simte ceva placere, dar in mod sigur nu este fericit. Cand esti fericit cu adevarat parca nu iti mai trebuie nimic, ti-ai dori ca totul sa ramana asa cum e. Placerea este totusi cumva mai lacoma, de ex. Iti place o masina foarte mult, ti-o cumperi, mergi cu ea lucru care iti face deosebita placere, dar apoi apare alta mai faina, mai rapida, care ia mai bine virajele, care are mai multe optionale si care te face sa ti-o doresti foarte mult, asa de mult incat ai renunta oricand la placerea pe care ti-o face masina ta actuala pentru a o avea pe cea de a doua. Acum nu stiu daca e cel mai bun exemplu dar sper ca in mare ai inteles ce vroiam sa zic.

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu-i chiar asa, si cind esti fericit iti doresti mai mult. de-aia te indragostesti si esti fericit de nu mai poti. dar totusi dup-aia de insori si iar esti fericit ca te-ai insurat, dracu stie de ce :scratchchin: si culmea, dup-aia te-apuci sa faci copii, ca cica e si mai mare fericirea, sa mor io de inteleg cum vine asta :huh: nu exista nici un moment in viata omului in care sa zica "fuck this shit! acum sint fericit si nu mai vreau nimic in plus". si in nici un caz n-o sa palesti de fericire din un corn unui copil, eventual te enervezi cind o sa te injure pe la spate ca nu i-ai dat bani sa-si ia tigari (nu aberez, chiar am vazut cazuri de m-am spart de ris) :lol:

#14
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Poate ca ai dreptate cu fericirea asta. Oricum stii ca nu este acelasi lucru cu placerea.
Cat despre copilul cu cornul, nu e asta singurul lucru bun pe care il poti face. Sincer sa fiu stiu si eu cum e cu copiii astia de pe la noi. Sunt insa multe alte metode prin care poti ajuta pe cineva. Gaseste cea care ti se potriveste tie cel mai mult.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pai da dar citatul zicea "este mai multa placere in a da, decat in a primi", nu "este mai multa placere in a da, decat in a primi, in anumite cazuri, foarte putine" :lol:

#16
winston lights

winston lights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 17.02.2006
Poate maciuci pe spinare. Sigur e mai mare placerea de a da decat de a primi.

#17
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postdavidboy, on Jan 8 2007, 23:03, said:

Compara oferirea unui corn catre un copil, cu primirea unui corn. Iti garantez ca daca primesti un corn nu vei fi prea fericit (cu unele exceptii desigur). Daca il dai unui copil sarac insa, care se va si bucura de el, bucuria lui iti va aduce si tie bucurie. Ai inteles?
nu neaparat
uite alt caz
vine un batran la tine si spune "da-mi si mie bani pt o paine ca ... bla bla";
nu stai sa-l asculti; ii spui scurt: "nu tataie, ca ii dai pe bautura"
iti spune: "nu ii dau"
ii spui: "daca vrei iti cumpar o paine"
culmea, batranelul zice: "e bine si asa taica"
cumperi painea, i-o dai, pleci
te uiti de la departare la el si vezi cum rupe jumatate, o baga in sacosa, iar din cealalta jumatate incepe sa manance cu o rosie (sau mar) pe care o(il) scoate din aceeasi sacosa

nu mai simti nici o fericire, iti spun eu
te simti ca ultimul rahat de pe pamant

#18
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Vrei sa spui ca ti s-a intamplat? Daca da imi pare rau pentru tine. Nici mie nu mi-ar placea sa-mi faca cineva asa ceva. Dar am mai spus deja, cauta sa faci lucrurile bune care te implinesc pe tine ca persoana. Sigur gasesti ceva fain daca cauti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate