Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Urgent CARGUS - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#235
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007
Eu de ceva vreme tot am probleme cu Cargus de cand la adresa mea livreaza un curier mai bronzat.

Tot timpul el nu are rest sa imi dea si cand il rog sa vina a doua zi el lasa coletul in depozit si trebuie sa merg dupa el....

Vineri din nou mi-a venit o comanda, unde aveam de plata 86.88 Ron. I-am intins 100 Ron si a  zis ca nu are sa imi dea rest. L-am rugat sa vina luni sa imi aduca coletul. I-am facut relclamatie la firma unde le-am explicat problema, ca el tot timpul nu are rest si a doua zi nu mai revine cu coletul ci il lasa in depozit.
Azi a venit cu coletul si cand m-a sunat mi-a zis direct la telefon sa ii aduc bani fixi ca nu are sa imi dea rest.

Cand am ajuns la masina a avut o surpriza curierul, i-am dat 80 Ron in bacnote (1 X 50RON; 2 X 10 RON si 2 X 5 RON) si 6.88 RON in monezi(monede) de 1 si 5 bani.....
Sa vedeti scandal ca el nu ia maruntul ca nu are ce face cu el... I-am zis sa faca proces verbal in care sa scrie ca nu are nici sa imi dea rest de la 100 Ron dar nici ca nu vrea sa accepte 6.88RON in monezi(monede). Dupa o cearta de 10 minute si dupa ce si-a sunat superiorul a acceptat monezile(monedele) mele...

#236
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,610
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fkv8ORnAJh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#237
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
E un mix altex plus cargus dar eu zic ca e vina cargus aici Posted Image
Am comandat un monitor la altex miercuri 17.11. A fost preluata de cargus constanta pe 18 la 10 dimineata. Pe 18 la 15 ajunge in depozit ct, la 19:42 in tranzit, aveam ridicare din magazin in bucuresti, am zis ca poate se misca mai repede.
Pana pe 23 nimic. Ma duc in magazin intreb, poate a ajuns si nu m-au anuntat. Veneau pe rand fatucele la monitor si faceau ochii cat cepele, nu intelegeau de ce dupa 5 zile nu a ajuns Posted Image Incerc sa glumesc "poate a luat-o pe jos"
Clasicul "am urgentat". Pe 24 ma apuc de scris pe chatul cargus... "da...vad ca inca e in depozit, s-o fi pierdut fisa de transport, haideti ca incerc sa aflu". Ma apuc sa sun si la altex, dupa 15 min de asteptare raspund "da...e inca in depozit, nu inteleg de ce".  Abia pe 24 seara a plecat spre Bucuresti, pe 25 l-am ridicat.
7 zile a durat sa aduca un monitor din constanta in bucuresti. Daca nu ma apucam de scris si de sunat, cred ca si acum era prin vreun colt in depozit.

Edited by Maryus89, 05 December 2021 - 20:28.


#238
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,610
  • Înscris: 10.04.2009
Compania de curierat Cargus, al doilea mare jucător pe piața românească de curierat, preluat în 2019 de fondul privat de investiții Mid Europa Partners, va plasa 300 de lockere în București, ca prim pas al strategiei sale de a investi în soluția de livrare de proximitate.

Lockerele vor fi amplasate în rețele de retail, benzinării și, de asemenea, în zone rezidențiale dense, dar ușor accesibile.

Lockerele vor reprezenta focusul Cargus în perioada următoare, concentrând o investiție de aproximativ €40 de milioane în următorii 2 ani și jumătate.

https://www.profit.r...rea-ei-20872505

#239
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
La mine pe zona Cargus e cel mai ok. La ambele adrese e nu s-au schimbat curierii, sunt aceiasi de ani de zile.
In schimb la FAN si Sameday e dezastru, lunar ii schimba, probabil din cauza ca angajeaza toti... sa imi fie scuzata expresia "ghertoii".

Nu mai zic ca cei de la Cargus au un sediu curat si civilizat... daca te duci la cei de la FAN iti vine sa faci dus dupa ce iesi... nu e de mirare ca oamenii normali la cap refuza sa lucreze la FAN si asa ajung toti ghertoii angajati la ei.

Edited by thorxx, 05 October 2022 - 10:08.


#240
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 05.01.2004
Ori Cargus foloseste inteligenta artificiala defecta, ori prostie naturala in perfecta stare.
La penultima comanda am cerut trimiterea la locker. A doua zi a venit curierul la poarta. OK, nu a fost o problema, eram acasa.
La comanda actuala cer un anumit locker (Mihailesti) si dupa cinci zile coletul ajunge in locker. In Magurele. Distanta de vreo 15-18 km.
Am cum sa ma deplasez, asa ca ma duc sa il iau. Maine, ca mai am si alte treburi. Dar daca nu aveam masina?
Cea mai proasta experienta posibila pana acum.
Am mai avut livrari la Easybox, fara vreo problema de fiecare data. Deci se poate.

#241
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,610
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.postimg.cc/8CNXRf4s/1vphoto-2023-07-18-13-42-59.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#242
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
Se poate schimba adresa de livrare la Cargus? Am primit AWB dar adresa e veche. Îs mutat de un an de acolo
Coletul e in depozit București.
Pleacă diseară cred spre mine la 500 km.
Macar sa îl redirijez către un Ship &go de as putea.
Adresele îs în aceeași localitate dar 1 km distanta.


#243
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 05.01.2004
Acum am vazut postarea.
Se poate redirectiona, desi e 50/50 reusita. Dupa cum am mai spus, Cargus e FOARTE inapoiat la capitolul digitalizare. Bafta.

#244
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
Nu se mai poate redirecționa. Am incercat din momentul când a ajuns la depozitul central București.
Și din app și din linkul primit.
Am sunat dimineață la curier și am vb cu el. Și gura soluție.
Am incercat sa ii zic sa îl lase la Ship & go.
Nu l-am lăsat.
Mi l-am adus la noua adresa.


#245
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004
Am cumparat un ceva de pe Banggood, depozit Europa.

Dimineata ma suna curierul ca e la domiciliu. Eu - la serviciu. Ii zic sa plece, cu ideea ca pot sa ii fac redirectionare la un Ship&Go (la toate comenzile anterioare asa am facut).

Ma uit apoi in aplicatie / web si surpriza: coletul nu este acolo. Intru pe Live chat si - dupa o ora asteptare - Cargus imi comunica ca:

1. coletul nu este in aplicatie pt ca expeditorul nu a comunicat numarul meu de telefon; nu este relevant ca numarul meu era tiparit pe formularul atasat la colet (remember, curierul m-a sunat), daca nu e in sistem ei nu pot face nimic
2. coletul nu poate fi redirectionat pentru ca expeditorul nu permite asta

Prin urmare, sa contactez expeditorul sa modifice informatiile in sistem (sa imi adauge telefonul si sa dea permisiuni de redirectionare).

Am contactat Banggood, mi-au zis ca nu pot face cele de mai sus.

Prin urmare, trebuie sa ajung la sediul Cargus.

#246
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,610
  • Înscris: 10.04.2009
in general, la coletele din China nu prea poti sa faci redirectionare... nici eu nu am putut, produs comandat de pe Ali, cu fanmizer curier...

#247
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004
Coletul nu era livrat din China.

De pe Banggood, in ultimii 2 ani, am cumparat de 3-4 ori, de fiecare data a livrat Cargus. Fie din aplicatie, fie din interfata web, am avut optiunea de redirectionare la un Ship&Go (si tot eu am ridicat).

#248
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,610
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.imgur.com/IgzyYQP.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate