Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Sibiu/Hermannstadt 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
only

only

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.11.2006
Sibiul este primul oras european din Romania, Sibiu a fost desemnat in anul 2004 drept CAPITALA CULTURALA EUROPEANA in anul2007.

Sibiul poate fi considerat pe buna dreptate capitala culturala a Romaniei datorita traditiilor seculare si patrimoniului cultural artistic pe care Sibiul si zona din marginime il detine.
Operele unor artisti cum ar fi Andreas Lapicida, Sebastian Hann, Johann Martin Stock si Frans Neuhauser, se mai pot vedea si astazi vizitand diferite locuri din oras.
Prima societate muzicala s-a constituit in 1818 iar pe scenele sibiene au concertat nume celebre ale vremii cum ar fi Franz Liszt sau Johann Strauss.
In Sibiu exista in momentul de fata o puternica baza culturala formata din 2 teatre, o filarmonica, 1 cinematograf, 5 biblioteci, 5 centre culturale, 6 institute culturale diverse precum si 10 muzee.

#2
senzatie6

senzatie6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 28.10.2006
Isi merita numele.

#3
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
De acord. L-am vazut cand se "renova", dar nu am apucat sa il vad dupa. Sper sa pot ajunge acolo anul viitor...Iubesc Sibiul si as fi vrut sa ma fi nascut acolo...
PS. Am fost la teatru in Sibiu si am gasit piesa respectiva deosebita. Nu sunt fan teatru si nu am fost niciodata, dar parca apetitul mi-a aparut brusc dupa vizionarea acelei piese.
Sper ca usor-usor sa fim si noi "in randul lumii"...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate