Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Cumparati MUZICA !

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Mda..e useless sa vorbim ca din cate vad vorbim limbi difertie.
Nu inteleg de ce mi-ai scris acolo depre LP cand eu am zis de la inceput ca se aude clar mai bine (citeste mai sus ca mi-e lene sa dau quote).
Cu boxele de 2gw nu stiu daca ti-ai pus vreodata problema ALIMENTARII lor. Sa inteleg ca vin impreuna cu hidrocentrala sau cum??? Daca nu stiai Portile de Fier I au o putere de 1000 MW... Da, ce dracu' daca esti "audiophil adevarat" iti permiti si o hidrocentrala mai mare! Ca sa nu mai vorbim de amplificare.
Cat despre inteles, stai tu linistit, doar ca nu stii tu sa vorbesti nu inseamna ca nu inteleg eu!

#92
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
LP nu era pt tine (hai ca am terminat topicul asta, si ma opresc).
eu vorbesc clar, dar ai o aversiune ciudata. cred ca stiu si de unde, dar sa ne oprim aici. ce treaba are alimentarea cu toate astea? nu ma pot opri, mai, tu chiar esti pe bune sau scrii sa ma enervezi pe mine? pacat de avatarul ala simpatic. nu ai simtul ironiei, nici macar atent nu citesti.
i give up, indiferent ce mai scrii aici.
sa mai raspund la topic, da cumpar de cate ori pot.
me
over&out din acest topic.

#93
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
mda....bine gandit aspectul sepguy......imi si imaginam.....centrala nuclearo-electrica de la Cernavoda cred ca produce vreo 1 gw acum...deci cu toate 4 reactoarele ar produce 2 gw.....deci ar ajunge. Ca sa nu mai vorbim de dimensiunile unei bobine toroidale care sa transforme c.a. in c.c.....dupa parerea mea ar trebui sa fie cam de dimensiunile blocului de 8 etaje in care stau eu....da what the hell, daca iubesti cu adevarat muzica merita frate....iti dai seama, ai centrala in spatele casei, vrei si tu sa asculti o melodie in conditii "onorabile", bagi 2 kile de plutoniu in centrala, amesteci bine, lasi sa se incalzeasca umpic, si apoi bagi cd-ul cu muzica preferata....si te relaxezi......Alta intrebare....ma intrebam Sidex Galati cat consuma? Oricum, mic copil pe langa boxele lu c6t9. Dar inca o data, daca iubesti muzica......cam multe costuri conexe totusi...scumpicica o centrala nucleara....adica sa zicem ca strangi din poponet toata viata, nu iesi la bere, manaci paine pe marmelada, si cand in final ti-ai luat boxele mult-visate de 2gw te trezesti ca amplif-ul tau de 100w nu face fata...life isn't fair....:) Scuze de caterinca c6t9 dar zic eu ca se impunea.....macar puteai sa zici ca ai scris gw in loc de kw....se intampla, si mie imi mai scapa mana aiurea pe tastatura....Sau ori fi watti din aia chinezesti, ca si-a luat maica-mea un radio-cas chinezesc pt bucatarie, cu o boxulita cam de 6-7 cm, si pe el scria sus si tare 760W musica power...:) Si mama ma intreba daca nu consuma cam mult....si i-am aratat eticheta: consum 10W......deci randament 7600 %.....ce-au scos chinezii bai nene bai....:))si aia ma mint pe mine la scoala ca randamentu cica e subunitar.....In fine, ca idee generala zic sa n-o mai dam in sf-uri pe aici.....pana la urma marea majoritate locuim la bloc....si numai bobina ar fi umplut un bloc...Asa ca vorbiti de diferentele de calitate observabile la sisteme de-astea...terestre.
In alta ordine de idei, nu m-ar mira sa se stearga ultimele vreo 10 posturi, ca am dat-o rau prin balarii....:)
Spor la treaba baieti!

#94
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
spor la treaba si tie!
multam'...

#95
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Ca o concluzie eu cred ca a fost partial o discutie serioasa insa si cu mult fun! Sper ca nu te-ai suparat c6t9...eu unul m-am amuzat copios si chiar nu am pus nimic la suflet.!
@ alexxx :Jump:
Portile de Fier 1 si 2 impreuna au cam 1,3 GW..deci, still not enough :).
Parca il si vad la televizor pe ala de finante care-i enumera pe marii datornici ai statului:
Alro Slatina, Sidex Galati, Nitramonia Fagaras, C6T9, etc
:lol:

#96
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
:)  nu m-am suparat mai.  :mad:  eram putin asa, dar nu suparat.

atasez o poza cu cd-audio si un cd normal, ele nu-s la fel. mai bine faceam noi un topic separat.

sa stii ca pltesc cel am imult la lumina din bloc. hm  :confused:  , sa fie oare de la boxe???  :D

Attached Files

  • Attached File  hq23.jpg   43.11K   29 downloads


#97
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
un cd-audio de care ar trebui sa se gaseasca pe piata noastra, din cele de ami sus nu sunt. (nu stiu daca se gasesc si din astea, ca nu dau banii, dupa cum ai spus, e mai scump, diferenta este de sunet, dar chiar nesemnificativ, daca inregistrezi unul normal cu grija). au o culoare mai inchisa. se apropie de cele de sus.

Attached Files

  • Attached File  hq21.jpg   34.61K   22 downloads


#98
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
si un cd normal. din astea care merg la 40x+. si cam asta am avut de spus.
:yeah baby  rock on...

Attached Files

  • Attached File  hq22.jpg   34.11K   20 downloads


#99
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
sincer, nu am inteles, da' te cred pe cuvant ca iar iese galsheava p-aici !
:lol:

#100
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
vezi culori/model si spune-mi daca e ce stii tu ca cd-audio. nu mai are treaba cu ce am polemizat, dupa cum am spus, sunt receptiv si sunt interesat ce vand astia in romania sub denumire de cd-audio. mai interesant este ca o singura data am intrebat ce e cu cd-urile astea si vanzatoarea nu stia nimic, mi-a recomandat daca nu stiu nici eu sa nu cumpar ca nu sunt bune si sa iau traxdata normale. mi s-a parut absolut stupid.
cd-ul audio are niste margini de cauciuc pt calibrare (cel putin presupun).

#101
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
p.s. daca imi spuneai de ele acum 2 ani, nu te-as fi crezut nici mort. si eu am ramas cu gura cascata. nici in germania nu am vazut decat din modelul 2, putin inchise la culoare.

#102
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
bai nene ce sa fac....iarasi o tin pe a mea, insa de data asta cu dovezi....
so...intrati pe http://www.cdrfaq.org si aveti acolo Toate raspunsurile posibile la cd-uri care confirma tot ce am spus eu:
in concluzie: nu exista nici o diferenta daca scriem muzica pe data-cd sau audio-cd : vedeti in sectiunea Subject: [7-17] What's the difference between "data" and "music" blanks? ca e exact ceea ce-am spus eu:

Consumer" stand-alone audio CD recorders require special blanks. See section (5-12) for details. There is no difference in quality or composition between "data" blanks and "music" blanks, except for a flag that indicates which one it is. It's likely that "music" blanks are optimized for recording at 1x, since anything you record "live" is by definition recorded at 1x (though some dual-drive systems allow track copying at higher speeds).

You don't have to use "music" blanks to record music on a computer or on a "professional" stand-alone audio CD recorder. Nothing will prevent you from doing so, but there's no advantage to it.

The "music" blanks are more expensive than the "data" blanks because a portion of the price goes to the music industry. The specifics vary from country to country. In the USA, the money goes to the RIAA, which distributes it to artists who have navigated through a complicated application process.

Some manufacturers have on occasion marked low-quality data discs as being "for music", on the assumption that small errors will go unnoticed. Make sure that, if you need the special blanks, you're getting the right thing.

(Technically, there are actually three kinds of blanks: type 1a for CD-ROM or professional audio recording, type 1b for special-purpose applications like PhotoCD, and type 2 for unrestricted use. "Music" blanks are type 2, "data" blanks are type 1a.)

deci ce ai vazut tu, c6t9, era pur si simplu o diferenta de culoare a compozitului, despre care am mai vorbit. si io am cd-uri verzi, mov, rosiatice...etc. ideea e ca alea audio sunt mai scumpe fiindca atunci cand le cumperi cotizezi si la ORDA. ma rog, io am inteles multe lucruri neclare din site-ul ala, asa ca va recomand sa-l rasfoiti. In rest....nebanuite succese!

#103
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
nu mai am timp sa continui discutia.
http://www.hi-fi.ro/...p?t=613&start=0
http://www.hi-fi.ro/...p?t=323&start=0
de citit si alte pareri si pro si contra. semnalul digital codificat si decodificat se modifica in functie de mai multi factori.
o parte buna ar fi ca noile medii vor fi la calitate peste LP-uri, deoarece codificarea este extrem de complexa si bazata pe noi tehnologii. nu pot decat sa sper ca ele vor fi populare, dar sincer nu prea cred, formatul mp3 este oarecum ideal prin dimensiune/calitate, lucru greu de inlocuit pritre utilizatorii normali, care nu se streseaza prea tare. (si eu sunt unul din aia, numai ca e bine sa stim scara valorilor).

#104
ChelooTenie

ChelooTenie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.04.2005
Cumparati albume originale ? Sau doar alegeti sa intrati pe Dc++ si sa-l luati ?
Nu credeti ca Trupele ...vor ramane in strada ???
Sau o sa-mi spuneti ca doar ii  :console: ?

#105
intrare

intrare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 11.01.2003

Cătălin, on Dec 15 2003, 22:38, said:

Ascult un CD original si nu pot sa nu fac comparatia AGAIN intre un CD de la mama lui, un CD pirat si un... amarat de MP3.
PS: oricine mai asculta si un MP3 DAR.. daca va place ceva cu adevarat.. CD-ul original e singura alegere sanatoasa.

<{POST_SNAPBACK}>


Catalin, cu ce sistem audio ai facut tu diferenta intre mp3, cd audio pirat si cd original? Ce album ai testat?

#106
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
voi, care sustineti (adica tu) ca e diferenta de auditie intre 2 tipuri de blanc, stiti ce vorbiti? cunostinte elementare de suport digital, ceva? sa inteleg ca adobe photoshop scris pe cd special audio are mai multe plugin-uri decat ala scris pe blank de 8klei?

sau exista valori intermediare la biti in intervalul 0..1?

#107
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
un lucru e cert. daca ai un cd original si unul original pe care il comprimi in mp3 cu vreun soft dubios, apoi din el faci la loc un cd audio iti vei da seama de diferente pe orice sistem peste medie.

cat despre cd-uri music only.. s-a vorbit foarte clar mai sus. de cele mai multe ori tine de cd playere foarte vechi si unele brand-name-uri care si-au conditionat citirea cd-ului de sectorul de inceput (chipurile metoda anti-prost ca sa nu asculti cdu cu windows - mana sus cine n-a incercat asta :) ).

#108
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
chestia cu culorile blankului e posibil sa aiba o umbra de adevar la vaporware, unde cine stie ce laseri folosesc si pe ce culoare de blank si numai aia o fi calculata reflexia.
iar in cazul asta calitatea mai buna pe o culoare e rezultatul mai putinelor skipuri minuscule sau ma rog, coruperi de-a lungul unui track.



either way: pentru un produs de calitate 1 va fi 1 si 0 va fi 0 indiferent pe ce culoare e citit, nu vad rostul sa sarim de fund in sus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate