Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cumparati MUZICA !

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Ascult un CD original si nu pot sa nu fac comparatia AGAIN intre un CD de la mama lui, un CD pirat si un... amarat de MP3.

Daca va place muzica... mai luati fratilor si CD-uri ORIGINALE ! Zau ca nu o sa va para rau.. e o experienta imposibil de redat cu un CD pirat sau ce sa mai zic de un MP3 care e de-a dreptul penibil.

CUMPARATI MUZICA ! Merita  ;)

PS: oricine mai asculta si un MP3 DAR.. daca va place ceva cu adevarat.. CD-ul original e singura alegere sanatoasa.

PS2: le puteti lasa si mostenire la copii. NU se vor strica cu timpul :D

#2
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
iar incepi ? :)

eu de ex mi-am facut MP3uri dupa toate CDurile audio. E MULT mai comod sa ascult de pe computer decat sa stau sa tot schimb CDul...plus ca nu pot face un random, ca poate nu vreau sa ascult albume intregi cate o ora.

Si sorry sa te anunt...SE VOR strica cu timpul. Ca sa nu mai vorbesc ca vor fi curand decazute moral... Super CD se aude mai bine..DVD Audio la fel...si altele... deja CDurile sunt prea vechi. IMHO singurele lucruri pe care merita sa le lasi copiilor sunt proprietatile imobiliare :)

Dar... in loc sa cumparati CDuri mai bine cumparati MP3uri. E mai putin de 1$/melodia parca... :)


PS: eu in continuare fac pariu cu Catalin sau..altcineva, ca pe aceleasi boxe, in aceleasi conditii de zgomot, ambianta etc, NU va putea face diferenta intre un CD audio si un MP3 facut bine. Teste ABX sau ce vreti voi. :)

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Am CD-uri audio din anii '90 care se aud IMPECABIL si merg mai bine ca unele pirat noi :D (si arata impecabil)

Daca in 15 ani nu au avut nici pe naiba desi au fost ascultate si in masina si acasa de zor... eu cred ca mai merg inca de 5 ori pe atat fara probleme  :)

MP3-ul e o chestie desteapta aplicat prost din pacate de unii care nu inteleg ca rolul lui este sa asigure PORTABILITATE muzicii si IN NICI un caz sa inlocuiasca CD-ul.  :P

CD-ul nu o sa dispara in viata asta cel putin. Nici macar dischetele nu au disparut desi erau si sunt mult mai inutile.

Cine crezi ca e tampit sa traga muzica pe un DVD audio in urmatorul deceniu at least numai ca sa dea de 5 ori mai multi bani pe un DVD ?

DVD-ul poate o sa aiba succes cand o sa existe un format de muzica "mai performant" ca asta... ceea ce ma indoiesc ca TU ai sa apuci  :D:D

Nu uita ca INCA mai exista CASETE si vinyl-uri !!! So.. asteapta tu sa apara muzica numai pe DVD ca eu iau CD-uri intre timp.

Also da tu 1-2 usd pe o MELODIE MP3 ca eu dau 10-15 pe un ALBUM pe CD la o calitate la care MP3 nici nu poate visa.

Dream on !

#4
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Eu unul, daca as trai in Ro, si mi-as permite sa-mi cumpar CD-uri audio (care sa vreau sa le las copiilor), mi-as face copii dupa ele si pe astea le-as "freca" in cd-ul din masina. Nu as da un purcoi de lovele pe CD original pe care sa-l prafuiesc pe strazile si gropile din Bucuresti... nu! Prefer sa ascult muzica la o calitate mai proasta - daca asta spuneti ca este compromisul - si as asculta originalele numai la ocazie.
La fel am zis si eu la un moment dat, ca am cd-uri bune (originale) si deja cel mic stie sa le manipuleze... neh, uite ca nu-i chiar asha, si "paza buna trece primejdia..." - ca sa nu mai vorbesc ca-ti sparge unul masina si-ti "umfla" ultimul CD original al lui BUG Mafia... nu plangi pe urma????

#5
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
catalin..lasa textele. FACI PARIU ? Caci la dat bani esti viteaz..dovedeste-mi ca faci o investitie buna, acceptand sa faci pariu ca nu esti in stare sa faci diferenta intre CD si MP3 :)

Also... in urmatorul deceniu ai ramane surprins cate chestii vor aparea...daca tu crezi ca CDul e viitorul,e treaba ta. In fond si acum sunt unii care asculta viniyluri sau se uita la VHS. Ah da...eu am si placi de gramofon acasa, de prin perioada interbelica.

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by menetz
Ah da...eu am si placi de gramofon acasa, de prin perioada interbelica.  


Cu povestile bunicului, nu? :)

In alta ordine de idei... am obiceiul sa cumpar si CD-uri originale!
Putine, ce-i drept, datorita costurilor, dar merita intr-adevar.
Chiar si cele romanesti se aud bine.
Mi-am luat Anna Lesko (inseparabili), ultima data...

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Si ar mai fi CD cu AC3 Dolby Digital sau cu dts, nu numai formatul deja conscrat.
Nu am la ce sa ascult, ca tare as fi curios sa imi fac un CD audio cu AC3 sau dts. Macar pe comp sa il ascult daca nu pe un standalone.

enjoy,
Mtz

#8
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Eu am lucrat la un post de radio. Am facut un test, cu o melodie trasa mp3 la 128, mp3 la 192, mp3 vbr intre 256 si nu mai stiu cat (mai mult) si evident cd-ul original. Testul s-a facut pe cd-player Denon si boxe de studio monitor Yamaha NS 10. Au participat mai multi la test, inclusiv oameni care se pricep la muzica si au ureche. La 128 se aude clar diferenta, la 192 ceva mai putin sesizabil, aproape la fel, iar de la 256 incolo, mai ales cu vbr nu se aude ABSOLUT nici o diferenta. Incercati si voi daca nu ma credeti :)

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by moartea
La 128 se aude clar diferenta, la 192 ceva mai putin sesizabil, aproape la fel, iar de la 256 incolo, mai ales cu vbr nu se aude ABSOLUT nici o diferenta. Incercati si voi daca nu ma credeti :)


CATE MP3-uri crezi ca se fac la calitatea asta !? Aici e problema...
SI oricum.. sa-ti faci "colectie" de muzica BUNA in format MP3 mi se pare o tampenie. Parerea mea  :)

Pana una alta NU cred ca ai sa gasesti undeva MTZ un CD audio cu "AC3" COME ON... GLUMIM or WHAT ?

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai eu pot sa fac un asemenea CD. AC3 sau dts.
De sursa din care sa il fac am eu nevoie, ca restul, no problem.
Ca asa pot face AC3 sau dts dintr-un mp3, dar nu am rezolvat nimic.
Programul care face asta, e pe softpedia. :drac:

enjoy,
Mtz

#11
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Poti gasi deja aproape orice melodie la 192, ceea ce e acceptabil pentru 0$. Mai sus nu, intr-adevar. Daca ti le faci singur poti sa le faci la cat vrei tu, evident. Si atunci nu mai strici CD-ul, le ai pe toate la un click, nu mai stai sa schimbi toata ziua la cd-uri si alte avantaje (random, etc.).
Sunt de acord ca daca iti place un artist sa ii cumperi cd-urile. Eu cumpar destule cd-uri romanesti. Straine nu cumpar pentru ca sunt exagerat de scumpe. Poate casele de discuri ar trebui sa le vanda mai ieftin, pentru ca trebuie adaptate preturile la cerere. Sa fim seriosi, fizic un CD costa $1 sau cam asa. Restul este profit.

#12
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Nu are nici o importanta daca se aude mai bine cd-ul sau nu !
Eu am dat recent 60$ pe 3 cd-uri cu un artist favorit !
Ma credeti sau nu, aveam deja albumele de pe net !
Merita acesti bani pt efort. Si imi placa sa am cd-urile originale. E alceva. Incercati daca va permiteti si o sa vedeti ca am dreptate !

#13
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
ultimul meu CD a fost Adi Manolovici - Instrumental Avenue. De destul de mult timp :) Adevarul este ca daca as cumpara, as cumpara doar muzica romaneasca. Nu de alta...da' pe astia ii stiu ca mare parte sunt amarasteni :) In rest...de ce pana mea sa dau eu bani lu' Sony, ca sa ia mototolu ala de manager limuzine la toate mariile si alte cotzocarlele
care i se mai preumbla prin pat ?!

PS: ah da... 90% din MP3urile de pe net sunt deja minim 192kbps VBR (cu maxime spre 256 foarte bine). Exista si destule de 256CBR.

#14
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Ce scapati voi din vedere e ca NU o sa gasesti in general muzica adevarata MP3 free pe net si DACA o sa gasesti ceva o sa fie la o calitate de rahat. Pur si simplu NU exista respect pt muzica.

Bani pe melodii ? LOL Pai la cat costa nu mai bine iei CD-ul ?

Toti tampitii au auzit de CD RIP si "produc" MP3-uri pe banda... Mai tragic e ca de la un tampit mai iau altii si tot asa. Come on... ce gasiti voi pe net nu e muzica.

Credeti ca nu am incercat si eu ? WTF... In 75% din cazuri (de pe ORICE retea ai lua muzica) iei niste kakaturi ce numai MP3 nu se pot numi. DACA sunt la 192 e bine dar oricum NU se aud sub nici o forma ca un CD.

Also, sa stau si sa transform in Mp3 cateva sute de CD-uri Audio ?! Tre' sa fiu nebun sau casnic. Poate ambele :D

Heh... as mai scrie dar nu am timp ca trebuie sa schimb CD-ul :drac:

#15
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Eu inca mai folosesc PLACI pentru caldura sunetului si BENZI(se stie ca inca mai caut MAGNETOFON)Si cumpar si CDuri cind gasesc ce vreau si mai ales daca preturile sint omenesti! Am facut un HDD (maxtor  :ciocan:  :mad: shit) cu MP3 facute frumos din piesele de pe benzile vechi...pe care bineinteles (maxtor =bigshit) le-am pierdut! As da orice sa le gasesc in format MP3 sau etc...In rest chestia cu diferentza exemplificata aici:

Quote

Originally posted by moartea
Eu am lucrat la un post de radio. Am facut un test, cu o melodie trasa mp3 la 128, mp3 la 192, mp3 vbr intre 256 si nu mai stiu cat (mai mult) si evident cd-ul original. Testul s-a facut pe cd-player Denon si boxe de studio monitor Yamaha NS 10. Au participat mai multi la test, inclusiv oameni care se pricep la muzica si au ureche. La 128 se aude clar diferenta, la 192 ceva mai putin sesizabil, aproape la fel, iar de la 256 incolo, mai ales cu vbr nu se aude ABSOLUT nici o diferenta. Incercati si voi daca nu ma credeti :)

au mai incercat-o si altii si sincer daca esti cat de cat atent si mai ales cunosti piesa foarte bine (ai ascultat-o ani in sir la casti bune de pe CDoriginal) cu sigurantza recunosti care e MP3
NS10 sint foarte bune insa....uneori inseala...preferabil casti tata CASTI BUNE!!!!! :D
Acum vad ca...se bate moneda pe cumpararea de CDuri...uneori pretul lor depaseste imaginatia si atunci ce facem...acelasi lucru care se face si cu softul! Se pirateaza in draci!


Vad ca cineva a dat 60$ pe 3 cduri...si eu as da...daca as gasi cd original cu ceva care e linga sufletul meu dar totusi nu cred ca toata muzica lui e doar pe CDuri audio! Nu cred ca exista PC fara MP3uri asa cum nu cred ca exista user de net care sa nu fi cautat inebunit o piesa pe net! Asa cum eu acum caut ultima piesa de la VH2-Daca nu ai iubit...piesa care o dau in draci pe TV dar vad ca CDaudio inca nu a aparut pe nici o compilatie! Ce sa fac astept netul normal!


Apropos...cine se stie "cinstit" sa arunce cu "borduri"  :drac:

#16
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Catalin mama..dar tu unde cauti muzica pe net ? Pe canalele de IRC ale caselor de copii ? :) Eu repet..90% din MP3urile de pe net le iau la 192Kbps...restul de 10% fiind 256. Ce e sub primeste automat delete (foarte foarte rar in ultimul timp). Regulile de release ale grupurile de music warez sunt clare.. toate releaseurile din ultimii 2 ani sunt la minim 192. So... chiar nu inteleg despre ce vorbesti.

"oricum NU se aud sub nici o forma ca un CD" .Imi place...ACCEPT PARIUL ? Accepti pariul ca nu esti in stare sa faci diferenta intre un MP3 si un CD ? :) Vad ca o tii pe a ta...si nu vrei sa vii sa demonstrezi asta. EU iti pot demonstra asta.

Aiwaman..probabil pe niste casti foarte bune simti diferenta, insa noi oricum vorbim de situatii reale, cu oameni reali :) Ca in anumite cazuri, extrem de rare si unice, se simt diferente e altceva... Cata lume sta sa asculte muzica in casti scumpe si "BUNE" ..si cata lume asculta in difuzoare normale ? :)

PS: ia zi...ce muzica ai pierdut. Asa...de principiu :)

#17
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Ufff de ce rascolesti cutitul in rana...pai toata muzica copilariei cam din 77 pina in 86 si ceva peste

#18
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
eh..eu am muzica incepand cu anii '20..so poate te "cuprind" si pe tine pe acolo.

Na..ca acum mi-am pus niste Faramita Lambru ...aia da muzica :)

si apropos...am o colectie de 40CDuri #1 Hits 1960-1989 tare mistocuta. Si te incadrezi. Ce dai la schimb ? Ai surprize cu Superman ? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate