Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Cumparati MUZICA !

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Are vreunu dintre voi vreo caseta inregistrata cu muzica pe acasa?

Si ca sa continui in genul unui user cu multe posturi pe forumul asta:

alea nu e piratate?geez.numai cdurile e piratate, nu?geez!

enjoy,
Mtz

#38
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 05.08.2003
Io am casete. Le ascult in masina ca acolo nu am CD iar radioul nu prea se prinde. Deh, mi-am luat antena automata sa ma dau jmeker. Se deschide, se inchide. Spectaculos. Dar nu prinde aproape nimic.
Ce ti-e si cu prostia asta...

#39
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
OFF-TOPIC

Cat ai dat pe ea?

:cya:

#40
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
in topic,am si eu o parere.sa zicem ca sunetul difera de la un mp3 la un cd original.dar problema asta trebuie sa si-o puna cei care au scule de muzica adevarate nu cei care asculta la un dublucass sau stiu eu ce combina sau la un turn unde are boxe pe 3 cai si mai stiu eu ce.
asa ca degeaba imi iau un cd original si il bag in coaja ma de cdrom.nu prea o sa fac diferenta intre ala si un mp3iar la ce preturiau cdurile originale...chiar nu-mi vine sa am prea mare respect pentru muzica.
Parerea mea.

#41
Nea`NELU

Nea`NELU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.12.2003

Quote

Originally posted by Cătălin
Come on.. si care e smecheria sa faci MP3 la 320 ?!?! Undeva se duce LOGICA. MP3 este destinat PORTABILITATII muzicii si NU stocarii. ASTA nu inteleg unii...  :rolleyes:

Dl Catalin ,nu te supara dar eu consider ca MP3 este folosit mai ales pentru spatiul putin pe care il ocupa,in primul rind si datorita acestui lucru au aparut atitea aparate care se folosesc de acest lucru! Bineinteles ca multe dintre ele sint portabile! Dar daca ne uitam in magazine observam ca au inceput sa apara destul de frecvent ditamai combinele audio pe care gasim notat MP3 ready! Si alea sincer nu sint portabile!
In orice caz un lucru este clar :un MP3 nu poate avea calitatea unui wav! De sunat poate suna bine mai ales daca e facut la 192 sau chiar 256,dar trebuie si sursa sa fie buna! adica daca incerci sa faci mp3 din CDuri piratate ce au un sunet mat,nu poti avea un mp3 de calitate!

#42
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
nea'nelu...de ce nu incerci sa vorbesti in cunostinta de cauza ? Eu iti pot arata CDuri pirat care NU pot fi diferentiate de cele originale. De asemenea, CDuri PIRAT care au sunetul 100% identic cu cele originale. E adevarat ca cele chinezessti sunt multe rateuri, dar CDurile ucrainiene sunt SUPER (cel putin cele de colectie, raritaitile). So... mai documenteaza-te :)

PS: nu detin NICI UN CD din acestea ...nu am mai cumparat CDuri de multi ani si nici nu incurajez pirateria. Doar subliniez niste chestii elementare :)

PS2: Ce o fi ala..sunet mat ?!

#43
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
OHO....A aparut in sfarsit vechiul meu amic! :)
Menetz il cunosc personal pe USERUL  de mai sus ! De fapt e omul de la care am invatat eu meserie! Si garantez ca stie meserie si nu vorbeste niciodata ....in necunoatintza de cauza! L-am cunoscut pe timpul lui Ceasca...cred ca prin 80 -81 cind avea ceva ce la ora aia noi pustanii visam! Si nu din faptul ca port un respect deosebit omului ci pur si simplu GARANTEZ pentru seriozitatea lui! Chiar ma bucur ca am reusit sa-l coptez si pe el aici in comunitatea SN:)

Am sa incerc sa explic ce inseamna sunet mat....sau la ce se refera cind spune acest lucru! E efectiv sunetul "castrat" atica nu are bas si inalte...efectiv un sunet lipsit de stralucire!! CDuri pirat care suna naspa...stai calm ca sint destule....numai daca ma uit cate CDuri cu manele se vind ...si sint variatii atit de volum  cat si de tonalitate!
cat despre cele de dincolo de prut crede-ma ca...sintem satui...! datorita pozitiei geografice...plus ca...imi e usor sa trec "acasa" la bunici!

Eu la sunet mat ma refer si la compilatiile alea ATOMIC HITS sau MTV HITS ce au cate 1-2- gagici goale pe copertzi si....la ascultare iti dai seama ca e facut (piratat) din MP3uri prost facute!
A

#44
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
sorry...nu am ascultat niciodata asa ceva...probabil de asta nu stiu la ce te referi :)

dar intr-adevar, am auzit ca circula pe piata CDuri facute dupa mp3. E aberant ca oameni nu si-au gasit timp sa aplice un replaygain/normalize pe track-uri inainte sa le scoata pe piata, dar cine stie ce tigani borati printr-o vagauna le fac :)

eu ce am vazut.. unele CDuri de la ucrainieni..erau facut cu bunsimt: carticica de 10-20pagini, policromie identica cu CDul original (verificat pe net), CDul era gros, cu vopsea groasa, senzatia era aceeasi pe care ti-o da un CD adevarat, de afara :)

#45
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by dan
Nu are nici o importanta daca se aude mai bine cd-ul sau nu !
Eu am dat recent 60$ pe 3 cd-uri cu un artist favorit !
Ma credeti sau nu, aveam deja albumele de pe net !
 
Merita acesti bani pt efort. Si imi placa sa am cd-urile originale. E alceva. Incercati daca va permiteti si o sa vedeti ca am dreptate !


Te cred, asa fac si eu :yeah baby

#46
integralechoes

integralechoes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.07.2003
hehe...tot aud vorbindu-se de MP3... e chiar o pierdere sa iti compresezi melodiile in format mp3.. de aceea e mai bine Ogg Vorbis. E un format mai bun decat mp3-ul si e recunoscut de majoritatea playerelor (ex:winamp,xmms,etc.).

#47
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
desigur...de ce sa nu te afli si tu in vorba, nu ?!
Ogg Vorbis foloseste, ca si MP3/WMA/samd, TOT o metoda de compresie lossy (nu loseless). So... pierderi sunt in ambele cazuri. Cu recunoasterea sta mai greu, dar e doar o chestiun e de timp.

#48
Nea`NELU

Nea`NELU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.12.2003
Multumesc George pentru aprecieri!
Menetz,nu ma supar atita timp cat ne vedem greselile.Tu ai auzit ca ar fi circulind pe cai "legale" CDuri facute dupa MP3uri ,eu m-am intilnit cu ele si la incercarea de a face o caseta audio dupa un astfel de CD,mi-am dat seama ca e munca in zadar.La fiecare piesa muzicala trebuie sa aplic un alt reglaj la EQ.
Da ai dreptate,CDurile aduse de peste Prut sint de o adevarata calitate! Uneori chiar nu le deosebesti de cele de la mama lor din State ! supa plin ,au coperti tiparite si nu facute la Xerox sau imprimanta si suportul e normal clasic!

#49
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Cele ~250 de albume de muzica pe care le detin, nu in format MP3 (care sux si la 320 kbps pentru mine) ci MPC (MusePack), la un pret mediu de 10$/CD m-ar fi costat 2500$, bani pe care as fi fost dispus sa-i dau probabil in 10 ani, nu in 4 luni cat mi-a luat sa-mi fac aceasta colectie prin intemediul Internet-ului. Ca sa nu mai zic ca o mare parte din muzica nu se mai gaseste, fiind sold-out. Iar datorita lui MPC nu mai am probleme de calitate, conform urechilor mele (si nu numai alor mele) sunetul este identic cu originalul, cu toate ca avem de-a face cu compresie lossy.

Cand o sa am posibilitati financiare de invidiat, o sa cumpar muzica, in general nu pentru ca nu as putea face rost si din alta parte de ea, la aceeasi calitate, ci pentru a oferi suport artistilor.

#50
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
daca tu faci diferenta intre un MP3 320kbps si un MPC, inseamna ca esti frate cu placebo. Aplica-ti un test ABX si sa vedem apoi. Eventual cu martori.

Chiar ma gandesc..sa ne vedem la vara undeva..sa facem un test..sa vad eu atunci desteptii care "simt" diferenta intre un MP3 facut cu simt de raspundere si un WAV/MPC/whatever :) Hint: in TOATE testele facute afara, rezultatele au fost neconcludente. Dar evident, romanii sunt mai destepti si au urechi mai fine.

#51
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu mai fi trist menetz eu te cred dar lasa-i in pace au si ei dreptate in sensul ca albumele originale ajuta ca artistul sa mai produca si in continuare si sa si traiasca din asta
daca aveti vreo opinie contrara va recomand sa vizionati episodul din South Park chrstian rock hard 709

#52
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Am facut teste ABX si rezultatele sunt cele pe care le-am afirmat anterior. Sunt destule opinii pe forumul HydrogenAudio referitoare la inferioritatea sesizabila a lui MP3 la 320 kbps fata de MPC cu preset standard (~170 kbps). Nu e nevoie decat de niste casti de calitate pentru a observa diferentele in 10-20% din situatii.
Personal, prefer MPC cu preset-ul braindead, bitrate ~250, care imi ofera 99.999% siguranta ca totul e ok.

Oricum, cred ca suntem prea off-topic, pentru continuarea discutiei propun deschidera unui thread nou, daca doresti.

#53
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
cd-urile noi nu mai sunt la fel de fiabile ca cele cumparate acum 5-10 ani. si nici sunetul ala clar nu-l mai au. nu pun cd-uri de 40$ sau mai scumpe.
mai rar, dar cumpar cate un cd original sa mai am si eu asa, dar din cateva sute, vreo 20 sunt originale de la mama lor, restul (si astea noi de anul trecut, desi luate cu 600k, nu au caracteristici de cd original - book & stuff), sunt doar licentiate, dar fabricate dubios dupa parerea mea, cate mai au logo-ul pe carcasa?

#54
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

si nici sunetul ala clar nu-l mai au.
Complet fals, CD-urile noi (cam dupa 1997) au un sunet mult mai clar fata de cele vechi, fara zgomot de fond si alte astfel de probleme. Exceptie fac inregistrarile "de garaj", adica cele ale unor artisti saraci, care nu au bani de aparatura profesionala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate