Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cumparati MUZICA !

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
kkt... am luat ultimul album al Paulei Selling...

Nu mai stiu cum ii zice. Ala in carcasa super misto. Se aude ca un C*R, te zgarie la ureche rau de tot...
In rest, da, imi cumpar cd-uri originale. Chiar nu mi se pare mult ~ 5$ / un cd original. Vorbesc de muzica romaneasca. Si nu, nu manele & shit like that. Dar nu am timp / chef sa CAUT si sa schimb cd-ul de fiecare data. Asa ca stau frumos facute mp3-uri la 320kbps pe hdd... nu-mi ziceti ca observati diferenta.

AIWA... cred ca am si eu CD-urile alea, daca le vrei :D dar sunt facute deja mp3-uri si nu stiu la ce bitrate.

#20
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Cine zice ca observa diferente in un CD si un Mp3 > 256 sau 320 kbps....inseamna ca functioneaza autosugestia la el. Indiferent de stilu de muzica, care poate sa fie si el un factor. Chiar 192 in multe cazuri este arhisuficient...in rest....fitze...

In rest...chiar cu fitze dinastea ... e laudabil ca se cumpara CD original

:cya:

#21
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Haideti sa nu discutam despre bitrate-uri si alte prostii. E offtopic. Daca chir vreti sa stitim mp3-urile au glitchuri, bug-uri, de. De fapt toate formatele lossy au probleme. Nu e recomandat sa folosesti un format lossy pentru stocare muzica. E de preferat lossless, dar e pretentios - cere spatiu mult.
Sa revenim la subiect...daca mai e ceva de zis..

#22
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
dan

Da, sa nu o lungim prea mult. lossy formats au probleme intradevar. Mai belesc niste armonice, mai taie niste inalte, dar astea la 128, 192....ce dracu mai pierzi (care sa il si auzi) la 256, 320?

:cya:

#23
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
repet..asta e TEORIA. Vorbim de practica acum... si practic de la 192 incolo RAR simti diferenta..iar de la 256 deja dam in placebo si alte minunatii :)

#24
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@menetz

Right....da' explicai asta la Catalin :P
La 192. DA..poti vedea diferente...la 256 tre sa fii muzician bun cu ceva ureche sa auzi....la 320 tre sa iti intrebi cainele sau papagalu cum suna inaltele....ala poate o sa iti zica ca is belite..da' tu sigur nu ai cum sa auzi

...si cand ma gandesc ca in urma cu 7 ani lumea zicea: mp3 128kbps = CD quality :D :D :D

:cya:

#25
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by driverx
@menetz
La 192. DA..poti vedea diferente...la 256 tre sa fii muzician bun cu ceva ureche sa auzi....la 320 tre sa iti intrebi cainele sau papagalu cum suna inaltele....ala poate o sa iti zica ca is belite..da' tu sigur nu ai cum sa auzi

Come on.. si care e smecheria sa faci MP3 la 320 ?!?! Undeva se duce LOGICA. MP3 este destinat PORTABILITATII muzicii si NU stocarii. ASTA nu inteleg unii...  :rolleyes:

#26
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Pai...ce sa iti zic eu Cataline? Eu nu imi fac mp3 la 320kbps.....eu nu am problemele tale cand vine vorba de calitate...poate tu ai auz mai fin....mie 192kbps mi se par super suficienti..dar nu perfecti

Eu am zis de 320...asta pentru cei "dezamagiti" de calitatea mp3.

So....cu riscu sa te deranjeze ce spun...raman la ideea ca is fitze. Mp3 are  avantaje: nu schimbi CDu. Daca ai CDu pe calc, e cam naspa, cateodata se agita CD-ROMu si imi afecteaza calcu, Seek nu merge asa fain, playlist cu mai multe melodii/trupe nici nu se poate pune problema....etc Tre sa fii conectat la net sa ai CDDB.

:cya:

:cya:

#27
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
na..ca a venit cineva care a spus exact motivele mele :)
MA rog, poate domnu' Catalin prefera sa faca shuffle cu mana, scotand si bagand CDul... ca sa nu mai vorbim de: consumul de electricitate al CDromului, zgomotul acestuia, CDDB - doar de pe net, durata mare de seek, ocuparea CD-romului (ca poate mai vrei sa-l si folosesti la ceva, nu doar ca si CDplayer). In fine, numai dezavantaje, pe cand la MP3 SINGURUL argument contra ar fi o presupusa lipsa de calitate, nedemonstrabila practic :)

PS: Catalin, formatul MP3 NU a aparut pt portabilitatea muzicii, ci strict pt diminuarea spatiului ocupat de fisierele audio si astfel posibilitatea de a le putea eventual transmite la distanta mai repede. In nici un caz nu au aparut pt a se putea transporta cu MP3 playerul :)

#28
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Ideea era sa mai si cumparati cd-uri...
Daca vreti sa discutati despre avantajele mp3, deschideti un alt thread.

#29
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Cumparam cumparam...cand o sa si gasim ce dorim....si la preturi omenesti

:cya:

#30
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Mai...da eu nu vad sa spuna pe undeva ca Dl.Catalin asculta CDurile audio pe CDROMul de la PC...Poate are un CDstationer sau poate are o combina cu 5 cduri etc
Ce fara PC cu CDROM nu se poate asculta un CD audio?

#31
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by driverx
Cumparam cumparam...cand o sa si gasim ce dorim....si la preturi omenesti

:cya:


Eu am cumparat cd-urile alea de pe net...

#32
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

Quote

Originally posted by AIWAMAN
Mai...da eu nu vad sa spuna pe undeva ca Dl.Catalin asculta CDurile audio pe CDROMul de la PC...Poate are un CDstationer sau poate are o combina cu 5 cduri etc
Ce fara PC cu CDROM nu se poate asculta un CD audio?


Atunci e mai crancen. Tre sa se ridice de fiecare data cand tre sa schimbe CD....sau daca il enerveaza cum urla unu intr-o melodie, iar tre sa se ridice sa dea next....sau mai greu.....sa intinda mana sa ia telecomanda si sa apese pe butonu potrivit.....too many tasks :drac: :drac: :drac: Traiasac Winamp :P

:cya:

#33
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Poate ca are magazie cu 500 de cd-uri. CE IMPORTANTA ARE ?!
Unde a ajuns discutia...nice...

#34
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@dan

laudabil ca cumpara CDuri. Mi se pare frumos, corect...e treaba lui. Problema e ca se ia asa de mp3 lumea si afirma niste lucruri aberante despre el (de ex ca mp3 sa inventat pentru portabilitate) . So...atunci ce putem face? Facem comparatii :)

:cya:

#35
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Hai ma, fiecare cu ce-i place. Iete la ce s-a ajuns... Daca vrei CD, ia CD, daca vrei .mp3, ia .mp3

#36
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Metalisti sunt pe aici?

Cel putin in Bucale sunt locuri in care se pot lua CDuri cu muzica metal?

:cya:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate