Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Review Fuji S6000fd/S6500fd

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
Bicaciune

Bicaciune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.07.2007

View PostADMO, on Aug 1 2007, 17:00, said:

Fuji S9600 vs S6500, eventual vs alte aparate din clasa lor...
Dupa vreo 2 saptamani de citit prin review-uri, de comparat intre aparate, de aprofundat cunostinte despre CCD, Super CCD, 1.6, 1.7, 2.5.. etc, m-am dus in Metro si am gasit 6500 (850 lei) langa 9600 (1490 lei), diferenta de pret 6 milioane. M-am tot chinuit sa pun in balanta cei 6 milioane pentru diferentele dintre ele:

9600 in plus fata de 6500:
- sina pentru blitz extern
- 9 jdemiidepixeli pe un senzor aproape la fel de bun ca la 6500
- mobilitate pe verticala a LCD-ului (NU SI PE ORIZONTALA), sa nu va faceti iluzii ca puneti aparatul pe un trepied si suciti LCD-ul cu fata spre voi sa va puteti vedea in el, ca nu se poate asa ceva, el se suceste 45 de grade in sus, respectiv in jos, diagonala 2 inch... (asta nu am trecut-o ca avantaj !!!)
- suporta Compact Flash si microdrive pe langa XD (microdrive-ul nefiind o alegere buna din cauza sensibilitatii ridicate la socuri)
Acestea ca diferente majore.

6500 in plus fata de 9600 (culmea, are si plusuri pe deasupra   :mellow: )
- combinatie foarte buna megapixeli-1/1.7 Super CCD, asa cum spuneau si multi dintre "forumisti"
- LCD de 2.0 inch, si CREDETI-MA ca este MARE diferenta, mai mare decat da calculul matematic !!!
- Face detection, care te poate ajuta in multe din situatii, pe langa faptul ca face clarul automat pe fata care o detecteaza, deschide fundalul si nu arde fata la blitz, o chestie care o faci numai daca ai timp suficient sa reglezi setari manuale, cand nu ai FD
- Rezolutia LCD este aceeasi (de 235.000 pixeli), cu toate ca cei de pe dpreview zic ca la S9600 este de 118.000 de pixeli, cu suprafata vizibila de 1,8 inch !!! Fujifilm.com spun ca 9600 are 2.0 cu 235.000 pixeli, acum nu stiu daca nu cumva o fi vreo chestie comerciala.

Acum, dupa aceste zile pe care sincer NU le-am pierdut documentandu-ma prin site-uri, am ajuns la concluzia ca cei 6 milioane nu atarna in balanta mai mult decat diferentele de mai sus, drept ca urmare mi-am luat 6500, avand bani in acel moment si pentru 9600, dar daca nu avea acele DEZavantaje cum ar fi LCD-ul, FD-ul lipsa si raportul intre megapixeli/CCD de 1.6, il luam.

Sfatul meu pentru cei care oscileaza intre acestea doua, este ca daca nu ii intereseaza cei 6 milioane diferenta sa isi ia 9600, dar pentru cei care vor sa isi ia pe langa aparat cate un XD card (chiar doua) de vreo 2 GB, vre-un set sau chiar 2 (ca mine de altfel) de acumulatori, ca sa nu te lase in varf de munte cand ai vazut subit o capra neagra, o geanta in care sa il protejezi un pik (mai mult) la transport, si eventual un filtru UV pentru protectia CCD, lentila, etc, pentru acestia sfatul meu sa isi procure S6500, mai ales daca tin la calitatea pozelor, si nu neaparat la marimea lor de peste 3000 de pixeli...

Chestia asta e valabila si pentru comparatii cu celelalte aparate, in cautarile mele numai Canonul ma incantase la un moment dat, dar un canon care sa bata fuji 6500 sau 9600 trebuie sa coste peste 1000$, sau sa inceapa denumirea cu EOS eventual (Canon S5 IS spre exemplu, care costa vreo 15 mil. are tot CCD de 1/2.5, Sony H9 !!! are la fel, acelasi senzor de 1/2.5 cu toata telecomanda lui si cu ecranul lui rotitor de 2.5" si zoom de 15x la 13 mil)
Pana in 15 mil (un pret pe care il platesti ca amator sau "semiavansat" ca sa zic asa), parerea mea e ca nici unul din firme nu bate Fuji.

In speranta ca celor care oscileaza si acum intre aparate (ca si mine saptamana trecuta intr-un hal fara de hal) le-au fost de folos aceste informatii si NU ma vor injura ca am scris atata, iar cei care nu au febra asta sa nu citeasca... trebuia sa scriu asta la inceput  :lol: , va doresc sa aveti parte de aparat (oricare ar fi el, si sa tineti cont ca este FOARTE IMPORTANT raportul dintre marimea CCD-ului si megapixeli, lucru de care NU se tine cont in 95% din cazuri, din pacate.

Mi-am cumparat si eu un fuji 6500fd si sunt multumit de el pentru ca face niste foto super. Ok.......dupa comentariul asta de profan am si eu o rugaminte pentru ca sunt la inceput de drum si vreau sa-l folosesc la maximum adica sa scot din el tot ce poate.....recomanda-ti-mi o carte sau ceva pe net in limba romana daca se poate ca sa invat. Am facut poze faine dar sunt convins ca pot si mai bine cu ceva setari pe manual.
Multumesc

#74
tibucristian

tibucristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 07.08.2007
Salutari tuturor, posesori sau nu de 6500fd.
La cate am citit pe forumuri inainte de a ma decide pentru 6500fd (ieri a fost mareata zi in care l-am primit!),  imi sunteti deja familiari, asa ca imi permit sa revin cu o intrebare de incepator in legatura cu rolul filtrelor. Am vizionat oferta de pe f64 si sunt usor descurajat de multitudinea de modele prezentate in gama de 58mm. Unde gasim, noi, incepatorii, sfaturi pentru alegerea filtrelor, care sunt mai utile, cele de protectie sau altele etc, etc
Multumesc

#75
Bicaciune

Bicaciune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.07.2007

View Posttibucristian, on Aug 7 2007, 12:08, said:

Salutari tuturor, posesori sau nu de 6500fd.
La cate am citit pe forumuri inainte de a ma decide pentru 6500fd (ieri a fost mareata zi in care l-am primit!),  imi sunteti deja familiari, asa ca imi permit sa revin cu o intrebare de incepator in legatura cu rolul filtrelor. Am vizionat oferta de pe f64 si sunt usor descurajat de multitudinea de modele prezentate in gama de 58mm. Unde gasim, noi, incepatorii, sfaturi pentru alegerea filtrelor, care sunt mai utile, cele de protectie sau altele etc, etc
Multumesc

Nici eu nu sunt profi dar am luat setul de trei de pe F64, azi le primesc, adica UV, Pol-circ, Warm si din cate am inteles sunt ok pentru inceput si la un pret decent. Le gasesti la 168 lei. Tot de pe forum am inteles ca Uv-ul poti sa-l tii tot timpul pe obiectiv pentru ca il protejeaza.
Bafta !

#76
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Posttibucristian, on Aug 7 2007, 14:08, said:

imi sunteti deja familiari, asa ca imi permit sa revin cu o intrebare de incepator in legatura cu rolul filtrelor. Am vizionat oferta de pe f64 si sunt usor descurajat de multitudinea de modele prezentate in gama de 58mm. Unde gasim, noi, incepatorii, sfaturi pentru alegerea filtrelor, care sunt mai utile, cele de protectie sau altele etc, etc
Uite aici: topic filtre  ;)

#77
tibucristian

tibucristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 07.08.2007
Multumesc pentru sfaturi, intre timp am gasit si thread-ul dedicat lui 6500fd deschis de passa, care are deja 20 de pagini cu multe informatii utile. AM comandat si primit deja de la f64 un filtru UV si un card de 2GB, deci de astazi dupa-amiaza am de lucru, fratilor, am 2 seturi de acumulatori care asteapta sa fie descarcati pe altarul invaturii intr-ale fotografiatului.
Mai revin dupa cateva card-ri umplute si descarcate cu probe.

#78
lucicam

lucicam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 12.10.2006
imi puteti da un magazin online (de incredere) de unde imi pot lua S6500 (dar sa il aiba in stoc)

#79
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
http://www.cardinalt...o/fujifilm.html

#80
KruLL

KruLL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.01.2007

View Postzc_, on Feb 1 2007, 13:54, said:

......cel mai mult ma seaca aspectul ala de coaja de portocala care se observa la 100%. se vede la 0702010034_1. se vede si pe raw dar mai putin. compresia accentueaza coaja de portocala.
...
oare cum arata coaja aia de portocala pe RAW, ca mie nu-mi sare in ochi orice zoom as face. Nu vad ce legatura are RAW-ul cu efectul de coaja de portocala care apare in urma conversiei JPEG si a aplicarii sharpness-ului de catre softul camerei sau alte softuri PC a la "fujifilm"

#81
Ahriman

Ahriman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2008
Nu recomand programul de prelucrare al RAW furnizat de Fuji. Nu stiu de ce, dar imi salveaza imaginile la 12 megapixeli in loc de 6 (daca dai toate setarile pe maxim). Iar imaginile au neclaritati la marire la 100%...
Am S6500 si pot spune ca la calitatea imaginii bate multe aparate cu pretentii. Este foarte bun pe lumina naturala, afara... Can este vorba sa apelezi la lumina artificiala sau la blitz-ul incorporat, apare zgomot de imagine... Ca si noapte, de altfel, cand se efectueaza expuneri mari, cu elemente putin contrastante in imagine... Aparatul asta are nevoie de lumina!
Ca fapt divers, aveti grija cum il tineti in lumina... eu am reusit contraperformanta de a-i arde senzorul... cu un blitz de la alt aparat. Iar acum parca imaginile nu mai sunt asa bune cu noul senzor (oare sa-mi fi pus altul? se poate asa ceva?).

#82
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostAhriman, on Apr 5 2008, 12:18, said:

Ca fapt divers, aveti grija cum il tineti in lumina... eu am reusit contraperformanta de a-i arde senzorul... cu un blitz de la alt aparat. Iar acum parca imaginile nu mai sunt asa bune cu noul senzor (oare sa-mi fi pus altul? se poate asa ceva?).

Ai putea sa detaliezi chestia asta? Cum i-ai ars senzoru'?

#83
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostTudor_DX, on Apr 7 2008, 09:26, said:

Ai putea sa detaliezi chestia asta? Cum i-ai ars senzoru'?


  Si crezi ca atunci cand vine cu el la garantie, recunoaste si striga sus si tare: -Da, l-am ars cu blitzul !!!   Nuuu, s a ars singur domne... :worthy:

#84
Ahriman

Ahriman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2008
Eu si un amic ne faceam fotografii reciproc, in conditii de iluminare destul de slabe... el tinea aparatul meu... si avea diafragma deschisa la maxim, fara zoom... iar eu am facut of poza cu blitz exact in momentul ala... iar ecranul a ramas alb si histograma indica numai highlights... acum nu stiu daca a fost neaparat de la aia sau daca senzorul chiar a fost ars... dar prostia am facut-o eu...
Am observat ca aparatul isi revine destul de greu dupa ce il expui la lumina puternica... in general... asa ca, mare grija... E un aparat bun, dar cu mici probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate