Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Review Fuji S6000fd/S6500fd

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postveronel, on May 25 2007, 08:43, said:

Daca ar sti cei de la Fuji ce se intampla pe forumul asta probabil ca unii de pe aici (in special SuperDuper) ar primi procent din vanzari. Cred ca sunt singurul posesor de FZ8 de pe aici ca ceilalti nehotarati care inclinau catre aceasta camera au fost orientati subtil catre Fuji...Nu contest superioritatea Fuji. Probabil ca daca daca rasfoiam si eu pe aici pe vremea cand imi cautam camera, acum eram si eu in clubul S6500fd
Consider ca tendintele tehnologice BUNE trebuie incurajate. Eu imi doresc camere superzoom capabile si laud un producator care s-a gandit si la calitate nu numai la marketing cand a facut o camera. Este intr-un fel o actiune egoista - cu cat acel producator va vind emai multe modele, acel trend va avea de castigat pe viitor. Daca toata lumea ar cumpara camere pentru ca au IS si senzori de 8MP pe 1/2.5"... asta o sa am ca optiuni in viitor.
Daca toata lumea cumpara camere cu senzori mai mari - producatorii se vor reintoarce la ele si EU voi avea ce alege la viitoarea camera. In prezent Fuji este singurul care mai produce camere P&S cu senzori mai mari de 1/2.5". Canon, Olympus, Panasonic, Sony au renuntat la ele din motive de profit mai mare la vanzarea senzorilor mici.
Cum am zis mai sus, imi face cu ochiul formatul 4/3 pentru marimea senzorului (mai mare decat ce am acum) si cea (mai redusa) a obiectivelor, dar preturile sunt departe de ce sunt dispus sa dau pe o camera la ora actuala. Poate Fuji va scoate un model cu un senzor comparabil cu formatul 4/3, daca la merg vanzarile la S6000  :P

Edited by SuperDuper, 25 May 2007 - 23:12.


#56
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Ingrijoratoare tendinta fuji de se profila pe camere cu senzor de  1/2.5" , (cele noi). Sper ca e ceva trecator :) Intr-adevar ei sunt singurii care mai produc camere foto punand accent pe calitatea imaginii si nu pe gaselnite de genul a ingramadi jdemii de mpixeli pe un senzor micut, sau alte lucruri gen IS care prind la cei neavizati. intr-un fel IS este util in felul lui, dar consider un senzor mare si fara noise la valori iso mari mult mai valoros.
Cand am trecut de la fz7 la 400D.., mi-am dat si eu seama de lucrul asta.

#57
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

View PostLucatas, on May 26 2007, 04:21, said:

Ingrijoratoare tendinta fuji de se profila pe camere cu senzor de  1/2.5" , (cele noi). Sper ca e ceva trecator...
In legatura cu senzorii,dupa cum se vede mai jos,Fuji sta la ora actuala cel mai bine in ce priveste dimensiunile senzorilor pe care ii foloseste(nu stiu sa mai existe un alt producator care sa ii poate egala la acest capitol) plus ca sunt in avantaj prin folosirea pe aproape toata gama a senzorilor SuperCCD:  :first:

FinePix S9600-1/1.6" Super CCD HR
FinePix S6500fd-1/ 1.7" Super CCD HR
FinePix S5700-1/2.5" CCD(singurul model ce are un senzor obisnuit de 1/2.5")
FinePix F40fd-1/1.6" Super CCD HR
FinePix F31fd-1/1.7" Super CCD HR
FinePix F30-1/1.7" Super CCD HR
FinePix F20-1/1.7" Super CCD HR
FinePix Z5fd-1/2.5" Super CCD HR
FinePix Z3-1/2.5" Super CCD HR
FinePix A900-1/1.6" Super CCD HR
FinePix A820-1/1.6" Super CCD HR
FinePix A800-1/1.6" Super CCD HR
FinePix A700-1/1.6" Super CCD HR
FinePix A610-1/2.5" Super CCD HR
FinePix A600-1/1.7" Super CCD HR
FinePix A500-1/2.5" Super CCD HR


Lucrul care ma ingrijoreaza este ca au intrat si ei in cursa megapixelilor si ca dupa cum se pare nu vor mai egala performantele obtinute din combinatia senzor de 1/1.7 si 6.3 megapixeli.

Edited by catalinmariescu, 26 May 2007 - 10:52.


#58
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcatalinmariescu, on May 26 2007, 04:49, said:

Lucrul care ma ingrijoreaza este ca au intrat si ei in cursa megapixelilor si ca dupa cum se pare nu vor mai egala performantele obtinute din combinatia senzor de 1/1.7 si 6.3 megapixeli.
De aia cand pot recomand o camera Fuji din gama cu senzori mai mari de 1/2.5". De exemplu, cand cineva intreaba de A610 ii zic sa se uite la A600. Cand cineva intreaba de S5700 ii zic sa se uite in alta parte. In felul asta sper sa trimit mesajul meu ca vreau senzori mai mari. Cand lumea va evita cumpararea modelelor cu senzori de 1/2.5" TOTI producatorii or sa observe asta si se vor replia. Pana una alta, nici un site de review-uri nu a luat pozitie clara impotriva maririi absurde a densitatii de pixeli - ce sa faca, au si ei o "paine" de castigat (vezi cazul dpreview).
Ce ma oftica mai mult este ca in trecut au existat modele de varf la toti producatorii care aveau senzori de 2/3" (1/1.5") sau chiar APS-C pe superzoomuri. Si in loc sa se ieftineasca cu aparitia de modele noi, pur si simplu au disparut... Presupun ca producatorii au realizat ca pot face mai multi bani din piata DSLR si au ales sa nu isi faca concurenta singuri la acel segment.

#59
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007

View Postveronel, on May 25 2007, 15:43, said:

Daca ar sti cei de la Fuji ce se intampla pe forumul asta probabil ca unii de pe aici (in special SuperDuper) ar primi procent din vanzari. Cred ca sunt singurul posesor de FZ8 de pe aici ca ceilalti nehotarati care inclinau catre aceasta camera au fost orientati subtil catre Fuji...Nu contest superioritatea Fuji. Probabil ca daca daca rasfoiam si eu pe aici pe vremea cand imi cautam camera, acum eram si eu in clubul S6500fd

eu am fost la un pas sa iau s3 de la canon :death:   noroc cu catalinmarinescu (multumesc inca odata)
Stie cineva pe unde l gasesc mai ieftin?

#60
RLARRY

RLARRY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2007
si eu sunt nehotarat.
sa-mi iau s5700 sau s6500fd(s6000fd in UK)?

la s5700 imi place zoom-ul pe care il fac din butoane. este mult mai eficace la filme.
zic eu. mult mai mic si mai practic prin oras. si nu prea atrage atentia celor din jur.
mult mai mic ca pret decat s6500fd.

nu am probat inca nici unul dintre aparate si nu ma pot pronunta prea mult.
momentan am un e510 pe care vreau sa-l vand. este destul de bunicel, calitate/pret.

tind totusi pt s6500fd. nu pentru face detection.
ci pt un shutter de pana la 30 secunde in mod manual. si pentru formatul RAW pt poze.
de asemenea iso 3200.
ma deranjeaza totusi zoom-ul mecanic din inel.

nu stiu cum este cu viewfinder-ul nici la s5700, nici la s6500fd
am citit ca ar fi electronic la amandoua. cat ajuta la focalizare manuala?

preturi:
s5700 - 785,40 RON pe emag
s6500fd - 981,75 RON pe emag

pana am sa ajung eu pe la vre-un magazin sa le probez pe amandoua, voi ce sfat imi dati?

#61
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostRLARRY, on May 27 2007, 18:35, said:

si eu sunt nehotarat.
sa-mi iau s5700 sau s6500fd(s6000fd in UK)?
Zoom-ul manual este peste ce iti poate oferi un zoom din butonase. Senzatia si precizia sunt cu o clasa peste.
Apoi senzorul lui S5700 este un CCD chior de 1/2.5" pe care au ingramadit 7.1MP. Nici nu sufla pe langa SuperCCD-ul de 1/1.7" al lui S6000FD care are 6.3MP...
Iar focalizare manuala nu stiu sa aiba S5700.

Edited by SuperDuper, 28 May 2007 - 04:53.


#62
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
s6500

#63
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007
Ar putea cineva sa ma ajute cu o comparatie  intre F 6500 si Kodak Z710? Ca si novice imi par relativ similare ( un pic mai scump kodak-ul). Multumim

#64
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
E mult mai slab cotkodakul... :lol:

Uite aici o comparatie directa intre specificatiile celor 2 aparate.Dincolo de aceste specificatii,Fuji S6500 s-a dovedit a fi unul din cele mai bune aparate superzoom de pe piata.

Edited by catalinmariescu, 19 June 2007 - 15:06.


#65
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007

View Postcatalinmariescu, on Jun 19 2007, 15:06, said:

E mult mai slab cotkodakul... :lol:

Uite aici o comparatie directa intre specificatiile celor 2 aparate.Dincolo de aceste specificatii,Fuji S6500 s-a dovedit a fi unul din cele mai bune aparate superzoom de pe piata.

Nu cred ca am folosit exprimarea corecta in intrebarea mea. Nu o comparatie de acest gen doream eu. Este practic o insiruire de cifre. Dar din astfel de liste nu reiese explicit de exemplu ca senzorul de 1/1.7 este mai bun decit cel de 1/2.5 ci din relatarile "forumistilor".
Ma interesaza insa de exemplu sa stiu daca nu m-afecteaza ca si incepator lipsa stabilizatorului in cazul lui Fuji.
O alta ( relativa) problema este partea legata de alimentare. Nu este scump sa iti iei mereu baterii? Sau sa investesti intr-un incarcator ?

#66
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Pentru detalii trebuie sa-ti faci singur temele si sa cauti teste/poze pe net cu cele 2,pana sa le finalizezi iti spun ca vei descoperi din nou ca S6500/S600 este cel mai bun. :D

Un senzor mai mare este un avantaj clar,conteaza si ce tip de senzor este,conteaza si procesorul,abordarea de noise reduction pe care o face camera.

Senzorul SuperCCD al aparetelor Fuji este unul din cei mai tari senzori la aceeasi dimensiune,avantajul se mareste in favoarea lui S6500 atunci cand il compari cu un aparat care are un senzor banal de 1/2.5".

Parerile "forumistilor" vin din experienta personala dar de cele mai multe ori din cele citite pe net,zeci sau sute de ore de cautari si lectura se transforma intr-o informatie rapida si foarte utila pentru cineva care nu are timp,rabdare sau posibilitatea sa citeasca foarte mult inainte de a alege un anume aparat.

La orice aparat foto care nu vine cu acumulator LI-Ion inclus in pachet trebuie sa investesti intr-un set de incarcator si 4 acumulatori Ni-MH(cca 55-125 lei).Bateriile care vin cu aparatul sunt doar pentru probe.

#67
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007
Multumesc pentru raspunsuri.
Azi mi-am luat un fuji 5700 nu fara oarece constringeri. Constringeri de constiinta pentru ca la un moment dat ma " sucisem" si probam un 6500. Intr-adevar este mult mai "profi" din cum arata , cum se misca zoom-ul manual ... unghiul de fotografiere mai mare,...nu-l aveau pe stoc insa ...
Am tras totusi concluzia ca este destul de " greoi" in a-l purta prin excursii, plaje etc si am revenit la alegere.
Cred insa ca daca il aveau il luam.


Sper totusi ca acest aparat micut sa nu ma dezamageasca. Cind o sa ma familiarizez cu el poate voi fi in stare sa va spun citeva pareri. De notat ca " la oferta" emag-ul il da cu set de baterii energiser, incarcator+ alt set de baterii sony, si un card de 1 G.

#68
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007
Attached File  2007_07020011.JPG   105.72K   182 downloads

Asa cum am promis revin cu o parere la Fuji s5700 pe care l-am luat sapt trecuta.
Il gasesc foarte bun. Ce am reusit sa fac cu el pina acum nu m-as fi gindit a fi posibil mai inainte.
Culori reale, focus bun, chiar si la zoom digital!.Am facut citeva cadre afara, seara la 9:45!! imagi super luminoase.  Macro exceptional. L-am pus linga un sony h7 nou si am fotografiat in modul macro. Nici nu se putea face comparatie intre rezultatele celor doua. La sony lipseste super macro si diferenta este enorma!
Am incercat sa atasez cite ceva. Nu sint sigur daca am reusit up load-ul.
Ca o concluzie, dupa o saptamina foarte multumit de el din toate punctele de vedere. Usurinta in folosire, viata in baterii, fotografii admirate de cei care le-au vazut.

Attached Files


Edited by marty70, 04 July 2007 - 14:42.


#69
liviucj

liviucj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2006
Hello everybody!
Nehotarat si eu....
Este o alternativa viabila Panasonic FZ50 la Fuji 6500/9600 ?
Nu ma intereseaza pretul in acest caz, ci calitatea fotografiilor obtinute.
Adica sa nu iasa mai proaste decat ce scot acum cu amaratul meu de Canon A60 (care la vremea sa a fost "the best" in categoria sa).

Multumiri.

#70
voinea

voinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 27.12.2003
Intre FZ50 si 9600 am ales si eu. Le-am tinut in mana pe amandoua dar cel mai bine m-am simtit cu Fuji.
Alegerea a fost facuta si cu avantajul ca aveam card XD de 1GB de la vechiul Fuji 5200. Culmea ca acum folosesc doar un CF de 2Gb si XDul l-am dat cu 5200 la altcineva. Nu regret nici un moment alegerea facauta. Sunt multumit de 9600.

#71
ADMO

ADMO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2007
Fuji S9600 vs S6500, eventual vs alte aparate din clasa lor...
Dupa vreo 2 saptamani de citit prin review-uri, de comparat intre aparate, de aprofundat cunostinte despre CCD, Super CCD, 1.6, 1.7, 2.5.. etc, m-am dus in Metro si am gasit 6500 (850 lei) langa 9600 (1490 lei), diferenta de pret 6 milioane. M-am tot chinuit sa pun in balanta cei 6 milioane pentru diferentele dintre ele:

9600 in plus fata de 6500:
- sina pentru blitz extern
- 9 jdemiidepixeli pe un senzor aproape la fel de bun ca la 6500
- mobilitate pe verticala a LCD-ului (NU SI PE ORIZONTALA), sa nu va faceti iluzii ca puneti aparatul pe un trepied si suciti LCD-ul cu fata spre voi sa va puteti vedea in el, ca nu se poate asa ceva, el se suceste 45 de grade in sus, respectiv in jos, diagonala 2 inch... (asta nu am trecut-o ca avantaj !!!)
- suporta Compact Flash si microdrive pe langa XD (microdrive-ul nefiind o alegere buna din cauza sensibilitatii ridicate la socuri)
Acestea ca diferente majore.

6500 in plus fata de 9600 (culmea, are si plusuri pe deasupra   :mellow: )
- combinatie foarte buna megapixeli-1/1.7 Super CCD, asa cum spuneau si multi dintre "forumisti"
- LCD de 2.0 inch, si CREDETI-MA ca este MARE diferenta, mai mare decat da calculul matematic !!!
- Face detection, care te poate ajuta in multe din situatii, pe langa faptul ca face clarul automat pe fata care o detecteaza, deschide fundalul si nu arde fata la blitz, o chestie care o faci numai daca ai timp suficient sa reglezi setari manuale, cand nu ai FD
- Rezolutia LCD este aceeasi (de 235.000 pixeli), cu toate ca cei de pe dpreview zic ca la S9600 este de 118.000 de pixeli, cu suprafata vizibila de 1,8 inch !!! Fujifilm.com spun ca 9600 are 2.0 cu 235.000 pixeli, acum nu stiu daca nu cumva o fi vreo chestie comerciala.

Acum, dupa aceste zile pe care sincer NU le-am pierdut documentandu-ma prin site-uri, am ajuns la concluzia ca cei 6 milioane nu atarna in balanta mai mult decat diferentele de mai sus, drept ca urmare mi-am luat 6500, avand bani in acel moment si pentru 9600, dar daca nu avea acele DEZavantaje cum ar fi LCD-ul, FD-ul lipsa si raportul intre megapixeli/CCD de 1.6, il luam.

Sfatul meu pentru cei care oscileaza intre acestea doua, este ca daca nu ii intereseaza cei 6 milioane diferenta sa isi ia 9600, dar pentru cei care vor sa isi ia pe langa aparat cate un XD card (chiar doua) de vreo 2 GB, vre-un set sau chiar 2 (ca mine de altfel) de acumulatori, ca sa nu te lase in varf de munte cand ai vazut subit o capra neagra, o geanta in care sa il protejezi un pik (mai mult) la transport, si eventual un filtru UV pentru protectia CCD, lentila, etc, pentru acestia sfatul meu sa isi procure S6500, mai ales daca tin la calitatea pozelor, si nu neaparat la marimea lor de peste 3000 de pixeli...

Chestia asta e valabila si pentru comparatii cu celelalte aparate, in cautarile mele numai Canonul ma incantase la un moment dat, dar un canon care sa bata fuji 6500 sau 9600 trebuie sa coste peste 1000$, sau sa inceapa denumirea cu EOS eventual (Canon S5 IS spre exemplu, care costa vreo 15 mil. are tot CCD de 1/2.5, Sony H9 !!! are la fel, acelasi senzor de 1/2.5 cu toata telecomanda lui si cu ecranul lui rotitor de 2.5" si zoom de 15x la 13 mil)
Pana in 15 mil (un pret pe care il platesti ca amator sau "semiavansat" ca sa zic asa), parerea mea e ca nici unul din firme nu bate Fuji.

In speranta ca celor care oscileaza si acum intre aparate (ca si mine saptamana trecuta intr-un hal fara de hal) le-au fost de folos aceste informatii si NU ma vor injura ca am scris atata, iar cei care nu au febra asta sa nu citeasca... trebuia sa scriu asta la inceput  :lol: , va doresc sa aveti parte de aparat (oricare ar fi el, si sa tineti cont ca este FOARTE IMPORTANT raportul dintre marimea CCD-ului si megapixeli, lucru de care NU se tine cont in 95% din cazuri, din pacate.

#72
george2k7

george2k7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.06.2007
Sunt nedecis intre Panasonic FZ50 , recomandat de un amic fotograf, S6500FD si Olympus E-400 KIT cu card xD2Gb bonus la oferta pe cameredigitale.ro (1989Ron).
Ma puteti ajuta cu sfaturi ???

Multumesc anticipat !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate