Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Cartea Albastra rds.TEL imbunatatita ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

Poll: Pareri (86 member(s) have cast votes)

Considerati ca este mai buna aceasta varianta ?

  1. DA (61 votes [70.93%])

    Percentage of vote: 70.93%

  2. NU (25 votes [29.07%])

    Percentage of vote: 29.07%

Vote Guests cannot vote

#1
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006
La scurt timp dupa lansarea oficiala a cartii albastre rds.tel, cartea de telefoane rds, a aparut cel putin o copie online a acesteia. Aceasta din urma contine un lucru foarte important in plus fata de cartea albastra oficiala, originala si anume posibilitatea cautarii dupa numar.
Tot un lucru important este faptul ca orice cautare se realizeaza ceva mai repede decat in cartea de telefon oficiala.
Va invit sa o testati si sa va spuneti parerile.

Ea se gaseste aici : www.cartea-albastra.com

#2
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Un mare kkt, de ce naiba nu se pun toate firmele să facă o carte mare şi basta. Aşa o să avem 54654 de cărţi: una Romtelecom, una eRDeeSh, una UPC, alta media sat, alta smartcall, alta blah, blah, etc.
Dacă eu vreau să caut o persoană, stau şi caut în 5435 de cărţi? Penibil, numai la noi poţi găsi aşa ceva.

#3
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006
Din pacate nu sta in puterea mea sa creez o carte de telefoane cu toti furnizorii si sincer sa fiu nici nu stiu daca altcineva in afara de Romtelecom si RDS au carti de telefon online.
Urmatorul pas ar fi sa integram si cartea de telefoane Romtelecom si la fel sa punem posibilitatea cautarii dupa numar dar asta dupa ce "facem rost" de o baza de date cu clientii Romtelecom.
Eu am supus testului doar site-ul nu si continutul, am vrut sa arat ca exista posibilitatea unica a cautarii dupa numar si ca site-ul functioneaza putin mai repede decat cel oficial.
De asemenea nu este vina mea ca sunt doar approx. 100.000 de abonati RDS din totalul de vreo 550.000 cu cati se lauda. Pe masura ce vor exista in cartea de telefon oficiala vor exista si la noi.
Astept alte pareri despre site si eventual alte idei de dezvoltare, posibilitati de cautare.

Va multumesc pentru feedback.

#4
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Salut

Te rog sa citesti si ce scrie mai jos ;)

"Drepturi de autor
Intregul continut al acestui site (date, imagini, texte, grafica, simboluri, elemente de grafica web, scripturi,
programe si alte date) este proprietatea RCS & RDS si este aparat de legea pentru protectia drepturilor de autor.
Folosirea oricaror elemente enumerate mai sus fara obtinerea unui acord prealabil de la detinatorii de drept se
pedepseste conform legilor in vigoare.
Continutul site-ului www.cartealbastra.ro nu poate fi reprodus, modificat, transferat, distribuit,
republicat, copiat sau transmis in orice forma, incluzand forma electronica fara permisiunea
anterioara scrisa a reprezentantilor RCS & RDS."

Sursa Cartea Albastra
In partea de jos este o sectiune Termeni si Conditii.

Edited by adrian81, 07 December 2006 - 16:36.


#5
thepuya

thepuya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2006
Cu permisiunea domnului Levente, imi permit sa va dau eu un raspuns la aceasta problema :

La prima vedere www.cartea-albastra.com incalca cel putin 2 legi (677/2001, 8/1996 ) si acordul de utilizare al www.cartealbastra.ro.
O sa incep cu citatul tau din "Termeni si Conditii":

"Drepturi de autor
Intregul continut al acestui site (date, imagini, texte, grafica, simboluri, elemente de grafica web, scripturi,
programe si alte date) este proprietatea RCS & RDS si este aparat de legea pentru protectia drepturilor de autor.
Folosirea oricaror elemente enumerate mai sus fara obtinerea unui acord prealabil de la detinatorii de drept se
pedepseste conform legilor in vigoare.
Continutul site-ului www.cartealbastra.ro nu poate fi reprodus, modificat, transferat, distribuit,
republicat, copiat sau transmis in orice forma, incluzand forma electronica fara permisiunea
anterioara scrisa a reprezentantilor RCS & RDS."

Din pacate, oricat ar vrea, RCS & RDS nu poate detine drepturi de autor asupra unor nume, adrese, orase,
judete sau numere de telefon ( chiar daca numerele de telefon sunt ale RCS & RDS, acestea nu sunt proprietatea
acestora, altfel ar trebui sa cerem acordul scris RCS&RDS cand ne dam numerele de telefon la prieteni  :huh: ).
Chiar daca RCS&RDS ar detine drepturi de autor asupra acestor date, Termenii si Conditiile scrise pe site-ul lor
se aplica doar celor care intra si/sau copiaza date de pe site-ul lor, iar acest lucru nu este valabil in acest
caz, lista cu numere de telefon fiind obtinuta dintr-o alta sursa. Un alt lucru care mi-a sarit in ochi este faptul
ca ei isi rezerva drepturi de autor inclusiv pentru scripturile de pe site, dar un ochi avizat ar vedea in surse
ca ei folosesc, de exemplu, scripturi Javascript din Macromedia Dreamweaver/Fireworks si dati-mi voie sa
ma indoiesc ca RCS&RDS detine drepturi de autor asupra acestora. Avand in vedere ca
www.cartea-albastra.com nu reproduce continutul www.cartealbastra.com ci doar functionalitatile acestuia
( si, sincer, nu cred sa existe un drept de autor pe cautarea intr-o baza de date ) nu vad de ce ar intra sub
incidenta legii 8/1996 ( legea protectiei drepturilor de autor ) .

Articolul 7 din legea 8/1996 stabileste :

"- scrierile literare si publicistice, conferintele, predicile, pledoariile, prelegerile, orice alte opere scrise sau orale;
- programele pentru calculator;
- operele stiintifice scrise sau orale;
- compozitii muzicale cu sau fara text;
- opere dramatice, dramatico-muzicale, opere coregrafice si pantonimele;
- opere cinematografice, alte opere audiovizuale;
- opere fotografice sau orice alte opere exprimate printr-un procedeu analog fotografiei;
- operele de arta plastica;
- operele de arhitectura;
- lucrarile plastice, harti, desene din domeniul topografiei, geografiei si stiintei;
- traducerile, adaptarile, adnotarile, lucrarile documentare, aranjamentele muzicale si orice alte transformari
  ale unei opere originale;
- culegerile de opere literare."

si dupa cum vedeti, nu exista nici o referire la bazele de date.

Referitor la legea 677/2001 o sa aduc in discutie un singur articol :

"Neindeplinirea obligatiilor privind confidentialitatea si aplicarea masurilor de securitate

Art. 33.
Neindeplinirea obligatiilor privind aplicarea masurilor de securitate si de pastrare a confidentialitatii
prelucrarilor, prevazute la art. 19 si 20, constituie contraventie, daca nu este savarsita in astfel de conditii
incat sa constituie infractiune, si se sanctioneaza cu amenda de la 15.000.000 lei la 500.000.000 lei.
"
deci adevarata problema este de fapt la RCS&RDS care, conform legilor in vigoare, nu a garantat securitatea
datelor cu caracter personal ale clientilor sai.

In rest numai de bine,

PuYa.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
O porcarie cartea albastra. Drept pentru care nici nu m-am inscris in ea. Sper ca nu o sa ma trezesc la usa cu versiunea tiparita a acesteia. Nu de alta dar pentru impachetat oua imi ajunge cea de la romtelecom... :w00t:

#7
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Baza de date cu clienţii romtelecom e chiar cartea lor de telefon online sau mai sunt programe speciale care au toată baza.
Crd că şi UPC are o carte de telefon.

Ar fi interesant de făcut un site unde fiecare să-şi lase benevol numărul de fix/mobil, deşi nu cred că majoritatea ar face treaba asta.

#8
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006

View Postrostov, on Dec 12 2006, 00:04, said:

Ar fi interesant de făcut un site unde fiecare să-și lase benevol numărul de fix/mobil, deși nu cred că majoritatea ar face treaba asta.
Da, o idee foarte interesanta care nu cred ca ar fi greu de implementat, desi nu stiu cat succes ar avea...totusi nu avem nimic de pierdut daca incercam. Multumesc pentru idee.

Stiu ca RDS mai are de lucru pana la finalizarea Cartii Albastre si ca din pacate sunt vreo 20% din abonati in cartea de telefoane dar noi nu avem ce face sa grabim acest lucru.
Si eu as vrea o carte de telefoane daca sa poate sa aibe si cautare dupa numar cel putin de la toti furnizorii mai mari de telefonie fixa sau de ce nu de telefonie mobila, dar din pacate acest lucru nu prea este posibil. In masura in care putem sa "facem rost" de baze de date de la alti furnizori, acestea vor fi implementate pe site.

Astept si alte pareri, idei, propuneri.

#9
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Cat timp nu apar pe cartea-albastra.com numerele celor care nu si-au dat acordul scris catre RDS/RCS sa le fie publicat numarul, e ok, indiferent ca incalca sau nu copyright-ul (asta e treaba avocatilor de la RDS..).

#10
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006

View Posttudor_turcu, on Dec 18 2006, 21:12, said:

Cat timp nu apar pe cartea-albastra.com numerele celor care nu si-au dat acordul scris catre RDS/RCS sa le fie publicat numarul, e ok, indiferent ca incalca sau nu copyright-ul (asta e treaba avocatilor de la RDS..).

Avand in vedere ca este baza lor de date e clar ca nu pot sa apara persoane in plus.
Probabil in curand, dupa ce facem formularul de inscriere vor aparea persoane noi care poate nu au nici o treaba cu RDS-ul.

#11
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
parerea mea: un mare bullshit aceasta copie a carti asha zise albastre.

#12
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006

View Postsizan, on Dec 18 2006, 23:35, said:

parerea mea: un mare bullshit aceasta copie a carti asha zise albastre.

Noi nu am incercat sa facem doar o copie a cartii albastre a lu' RDS, nu avea nici un sens sa facem 10 variante la fel dupa ceva ce exista. Exista doar o singura copie pana la ora actuala dupa cartea albastra si ce avem in plus este posibilitatea cautarii dupa numar care NU este posibila pe varianta oficiala dar probabil multi o gasesc utila.

In curand nu va fi doar "o copie" a cartii albastre si va include si abonatii Romtelecom din toata tara, persoane fizice si juridice. Incercam sa facem un instrument util pentru multe categorii de persoane nu doar copii dupa pagini aurii sau carte albastra.

Va multumesc, astept in continuare pareri.

Edited by LeventeCWN, 19 December 2006 - 19:44.


#13
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Ăi Cadar Claudiu eu zic ca eRDeeSh ar trebui sa te de-a in judecata pentru ceea ce ai facut. Ce rost a avut sa furi pur si simplu cartea de tel de la eRDeeSh si apoi sa vii sa faci reclama aici pe site poate poate o sa ai mai multi vizitatori pe site-ul tau.
Daca nu stergi site-ul eu ii informez pe cei de la eRDeeSh despre ce ai reusit sa faci.

Solicit moderatorilor sa editeze link-ul cu cartea de telefon deoarece aceasta nu apartine de RDS TEL  si nu are ce cauta aici pe forum, eventaul sa-ti mai de-a si un ban.

#14
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006

View Postjuannn, on Dec 19 2006, 20:51, said:

Ăi Cadar Claudiu eu zic ca eRDeeSh ar trebui sa te de-a in judecata pentru ceea ce ai facut. Ce rost a avut sa furi pur si simplu cartea de tel de la eRDeeSh si apoi sa vii sa faci reclama aici pe site poate poate o sa ai mai multi vizitatori pe site-ul tau.
Daca nu stergi site-ul eu ii informez pe cei de la eRDeeSh despre ce ai reusit sa faci.

In primul rand vreau sa iti multumesc pentru gestul nobil pe care vrei sa ni-l faci prin a informa RDS despre faptul ca mai exista un site unde lumea poate cauta numere de telefon de la eRDeeSh. Avand in vedere ca suntem inaintea lor prin Google la multe cuvinte cheie referitoare la cartea lor albastra, banuiesc ca si-au dat si ei seama.

Totusi nu imi dau seama cine este Claudiu Cadar si nici ce legatura are cu cartea-albastra...?
Poate inainte sa acuzi pe cineva ar trebui sa ii stabilesti si legatura.
Totusi sunt de acord sa-l dea eRDeeSh in judecata pentru ce vor ei sau pentru ce vrei matale, eventual propunele si niste motive pentru care sa-l dea in judecata.

Referitor la faptul ca aduc mai multi vizitatori pe site, ai dreptate...dar te-ai gandit oare daca am vre-un beneficiu din chestiunea asta ?
Dupa cum observi si in prima postare, am propus spre testare aceasta varianta de carte de telefoane eRDeeSh si am cerut pareri, nu este doar reclama. Referitor la link, este logic ca trebuia postat cel putin odata ca sa aibe lumea si materialul despre care cer pareri.

View Postjuannn, on Dec 19 2006, 20:51, said:

Solicit moderatorilor sa editeze link-ul cu cartea de telefon deoarece aceasta nu apartine de RDS TEL  si nu are ce cauta aici pe forum, eventaul sa-ti mai de-a si un ban.

Am spus eu undeva ca apartine RDS ?
Imi place stilul tau unic si aberant de a posta prin lansarea de acuzatii directe (atacuri la persoana) si tot felul de prostii inventate de matale.

Consider ca forumul Softpedia este un forum democratic unde lumea poate discuta pe diferite teme, conform regulamentului, fara sa primeasca ban si sa poate posta si un link daca este o discutie bazata pe site-ul aflat la capatul linkului.
De asemenea consider ca personaje aberante, RDSo-comuniste ca matale nu au de ce sa posteze pe acest forum.

Iti multumesc pentru feedback
Iti multumesc pentru reclama gratuita care mi-o faci la RDS(ai putea sa incerci sa lipesti si afise pe stalpi)
Iti recomand cartea-albastra sau pagini aurii unde sa gasesti un Claudiu Cadar pe care sa-l dea RDS-ul in judecata.

Bafta

#15
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Ar trebui sa te de-a in judecata si RDS si clientii RDS.TEL. Nu uita ca toti clientii RDS.TEL si-au dat acordul scris ca datele lor cu caracter personal sa fie publicate in cartea albastra  RDSTEL.

Spuneni cum ai intrat tu in posesia acestor date?

Legea nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal

Art. 8.
(1) Prelucrarea codului numeric personal sau a ALTOR date cu caracter personal avand o functie de IDENTIFICARE de aplicabilitate generala poate fi efectuata numai daca:
a) persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul; sau
B) prelucrarea este prevazuta in mod expres de o dispozitie legala.
(2) Autoritatea de supraveghere poate stabili si alte cazuri in care se poate efectua prelucrarea datelor prevazute la alin. (1), numai cu conditia instituirii unor garantii adecvate pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate.


Citeste cu atentie articolul 8 inainte sa intrii la puscarie. RDS are acordul clientilor de a folosi datele dar tu nu le ai.
Pagini aurii a intrat in posesia datelor privind abonatii retelelor de telefonie din Romania pe cale legala si are acordul acestor operatori
Tu puteai sa faci site-ul ala de phishing (folosesti pe site sigla RDS.TEL crezi ca rezolvi ceva daca ai pus lupa aia pe acolo si incalci legea copyright-ului.) numai daca avea acordul scris dat de RDS.

Cea mai buna solutie este sa-ti stergi site-ul altfel o sa suporti rigorile legii.

Edited by juannn, 20 December 2006 - 00:51.


#16
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006

View Postjuannn, on Dec 20 2006, 00:50, said:

Ar trebui sa te de-a in judecata si RDS si clientii RDS.TEL. Nu uita ca toti clientii RDS.TEL si-au dat acordul scris ca datele lor cu caracter personal sa fie publicate in cartea albastra  RDSTEL.

Spuneni cum ai intrat tu in posesia acestor date?

Legea nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal

Art. 8.
(1) Prelucrarea codului numeric personal sau a ALTOR date cu caracter personal avand o functie de IDENTIFICARE de aplicabilitate generala poate fi efectuata numai daca:
a) persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul; sau
B) prelucrarea este prevazuta in mod expres de o dispozitie legala.
(2) Autoritatea de supraveghere poate stabili si alte cazuri in care se poate efectua prelucrarea datelor prevazute la alin. (1), numai cu conditia instituirii unor garantii adecvate pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate.

Citeste cu atentie articolul 8 inainte sa intrii la puscarie. RDS are acordul clientilor de a folosi datele dar tu nu le ai.
Pagini aurii a intrat in posesia datelor privind abonatii retelelor de telefonie din Romania pe cale legala si are acordul acestor operatori
Tu puteai sa faci site-ul ala de phishing (folosesti pe site sigla RDS.TEL crezi ca rezolvi ceva daca ai pus lupa aia pe acolo si incalci legea copyright-ului.) numai daca avea acordul scris dat de RDS.

Cea mai buna solutie este sa-ti stergi site-ul altfel o sa suporti rigorile legii.

Conform articolului 33 din aceeasi lege prima amenda o primeste RDS-ul pentru ca nu a fost in stare sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal al abonatilor.

Art. 33.
Neindeplinirea obligatiilor privind aplicarea masurilor de securitate si de pastrare a confidentialitatii
prelucrarilor, prevazute la art. 19 si 20, constituie contraventie, daca nu este savarsita in astfel de conditii
incat sa constituie infractiune, si se sanctioneaza cu amenda de la 15.000.000 lei la 500.000.000 lei.

In legatura cu sigla...
Mi se pare mie sau sigla de pe www.cartea-albastra.com nu se aseamana cu nimic de pe www.cartealbastra.ro
As vrea sa postezi un link catre o imagine creata de RDS, inregistrata la OSIM, care este asemanatoare cu ceea ce exista pe site-ul nostru.

Este doar o adunatura de caractere (litere) pe care le-am stilizat si noi cum am vrut...din cate se vede nu este nimic copiat de la RDS, daca nu cumva RDS.Tel este o marca inregistrata. Daca este atunci am sa folosesc alt set de cuvinte relevante ca sa inteleaga orice utilizator ce numere de telefon contine site-ul nostru.

Inainte sa intru la puscarie am sa urmaresc cu atentie stirile pentru ordinea aplicarii legilor, si imediat ce RDS va primi amenda pentru "Neindeplinirea obligatiilor privind aplicarea masurilor de securitate si de pastrare a confidentialitatii prelucrarilor" conform Legea nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal voi scoate din baza de date numerele de telefon RDS ca sa fiu pregatit cand ma cheama in instanta. Am sa va tin la curent.

Banuiesc ca nu ai fost asa de interesat cand secrete de stat apar prin ziare, cand ministrii sunt acuzati de spionaj si tot felul de astfel de ciudatenii. In schimb esti extrem de interesat de confidentialitatea datelor abonatilor RDS...lasa-ma sa ghicesc, lucrezi pentru ei ?

Si daca tot insisti...de unde stii ca nu am acordul RDS sa public si eu cartea lor de telefoane ?

P.S. Conform http://www.cartealba...entialitate.pdf

Drepturile dumneavoastra
Cu privire la prelucrarea Informatiei, va aducem la cunostinta ca aveti urmatoarele drepturi: de acces si
interventie la Informatie, de opozitie cu privire la prelucrarea Informatiei, de a nu fi supus unei decizii individuale, precum si de a va adresa justitiei , cf legii 677/2001.
Aceste drepturi includ:
....................
e. de a inainta plangere, catre autoritatea de supraveghere in situatia in care considerati ca datele
dumneavoastra nu au fost prelucrate conform legii;
....................

Puteti sa inaintati plangeri pentru ca RDS nu v-a garantat confidentialitatea datelor....

Dar....

Dezvaluirea Informatiei
RCS & RDS are dreptul sa dezvaluie Informatia catre urmatorii terti:
...................
- tertelor parti atent selectionate, despre care consideram ca ofera produse ori servicii ce v-ar putea
interesa.
...................

Deci nu va mai deranjati cu plangerile ca ati fost de acord cu acele conditii mai sus mentionate si RDS are dreptul sa dezvaluie informatii cu caracter personal catre terti.

As vrea sa inchidem subiectul cu legalitatea si sa ne concentram pe functionalitate pentru ca de asta am deschis acest topic.

Rog angajatii RDS sa nu mai posteze diverse amenintari si sa isi vada de treaba lor.

Va multumesc.

Edited by LeventeCWN, 20 December 2006 - 01:43.


#17
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
asta am vrut sa spun si eu: 50% din cei ce au postat aici sunt angajati erdeesh, probabil frustrati de jobu' lor :) ; nu cred ca situl tau dauneaza cumva ci dimpotriva si daca gasesti posibilitatea sa intri in posesia si a altor baze de date ale altor firme gen RTC cu atat mai bine.
Legat de sit: ma deranjeaza la ochi vazand " copyright Puya" - hai sa fim seriosi...chestia aia trebuie sa dispara.
                   designul e cam slabut,la fel si layout-ul -  daca tot vreti sa faceti o treaba serioasa apelati la un webdesigner; si pe aici sunt o gramada de oameni entuziasti care v-ar putea ajuta chiar si gratis.

Anyway, asta doar asa la prima vedere, va urez succes in continuare si nu va lasati descurajati de vorbe rautacioase si de toti giga-contra ca de asta cu totii suntem foarte buni.Idei ati gasit depinde si cum veti reusi sa le implementati.

Edited by justasking, 23 December 2006 - 00:33.


#18
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006
Iti multumesc pentru incurajari.

Despre layout nu pot sa zic decat ca a fost facut de PuYa care este web developer mai mult decat designer, de aceea apare in partea de jos Copyright PuYa, asta ca sa fie un layout mai "standard" cu copyright notice. Nu cred ca l-ar deranja sa-l scoata. Layout-ul a fost facut in 10 minute intr-o noapte ca sa putem afisa baza de date pe un site si s-a urmarit mai mult functionalitatea decat design, grafica.
Un nou layout va fi creat odata cu introducerea Romtelecom, incepand de atunci cartea-albastra.com nu va fi doar un fel de copie dupa cartealbastra.ro.
Daca acei entuziasti au citit si aceste randuri le propun sa ne trimita propuneri de layout, sa le posteze pe undeva sau sa ma contacteze PM.  

Pot sa divulg de pe acuma ca avem deja baza de date Romtelecom dar va fi integrata dupa sarbatori, probabil pe la mijlocul lui ianuarie cel tarziu. Odata ce o sa avem aceste 2 baze de date functionale probabil o sa cerem la ceilalti furnizori mai mici, oficial, sa ne dea si noua bazele lor de date, daca vor, bineinteles.

Si noi credem in utilitatea acestei variante de aceea am creat-o si speram ca odata ce vor fi integrate cel putin cele doua baze de date a Romtelecom si RDS, site-ul va fi mai atractiv pentru mai multe persoane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate