Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#145
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Daca un proiect este facut cum trebuie nu trebuie sa-i lipseasca din lista de materiale nici un cui, dar nici sa fie acel cui in plus. doar semnezi pe el ca este bine executat.
De aceea executantul face cum vrea el si baga materiale in plus.
Cu un proiect bine executat si complet trebuie sa te duci si singur sa-ti cumperi materialele necesare si mimic im plus sau in minus.
Eu asa vad lucrurile.

#146
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
punkt (Cit despre continutu' unei docuemntatii PT+DDE...pe PM, ca n'am incotro )
Atept continutul unui documentatii sau un model de proiect sa stie toata lumea cum arata un proiect facut de un profesionist.
Si multumesc.

#147
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 alegros, on Mar 23 2007, 08:17, said:

...deci...stimabililor...pana la urma nu este obligatoriu extrasul de materiale necesar pentru sarpanta in cazul unui proiect DDE complet cum incercati sa-mi sugerati :nonobad: , iar faptul ca unii structuristi il dau nu inseamna ca este obligatoriu pentru toti ceilalti conform materialului de mai sus (practic acel "daca este cazul" din text il absolva de obligativitate)
pai. sa stii ca mie'mi convine  :P , ma rog, nu mie in mod personal, da' daca citeste inginera'miu asta, sa vezi tu munca de convingere  :curse: sa'l fac sa'mi dea si sarpanta (extrasu')

 mcasa, on Mar 23 2007, 08:35, said:

Daca un proiect este facut cum trebuie nu trebuie sa-i lipseasca din lista de materiale nici un cui, dar nici sa fie acel cui in plus. doar semnezi pe el ca este bine executat.
De aceea executantul face cum vrea el si baga materiale in plus.
Cu un proiect bine executat si complet trebuie sa te duci si singur sa-ti cumperi materialele necesare si mimic im plus sau in minus.
Eu asa vad lucrurile.
nu'i chiar asa. ai voie la erori de +,-, 5 %. Exista si pierderi tehnologice. La unele articole, chiar sunt destul de mari, ajung si la 10-15% (tencuieli, gletuieli, si placari diverse).
Io in mod normal, dau un cantitativ de lucrari, adica doar volumele, suprafetele si lungimile diverselor articole. pe 4 mari capitole: exterior, interior  (defalcate pe nivele), sarpanta si ceva articole in incinta proprietatii (trotuare, borduri si altele).

Si la fiecare proiect, la finalu' executiei se face o revizuire a listelor de materiale intrate in plus sau scoase. Se numesc NSC'uri. Exista niste derogari care'ti permit ca si proiectant sa ai dreptu' la erori. Doar cu conditia sa fie rezonabile.

De exemplu'. Ai o casa proiectata in care sunt mentionate in proiect, 70 mp de placari ceramice la parter si 50 la etaj. Aceste suprafete includ toate incaperile (bai, bucatarii, windfang, camari, debarale, etc....ma refer la pardosele, adica gresie, granit, marmura, travertin...etc.). Constructorul oferteaza avind ca si baza, cantitatea totala (70+50), dar ce material si cit costa, este strict problema beneficiarului.
In total, suprafata muncita de constructor este de 120 mp. Si doar pt. aceasta suprafata este el platit. Dar in realitate, beneficiarul cumpara 130-140 mp din materialu' respectiv si diferenta se pierde. Este valabil pt. orice material.
Este imposibil sa'ti reiasa din calcul cu precizie, necesaru' real de materiale.

Edited by punkt, 23 March 2007 - 10:09.


#148
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
punkt (Este imposibil sa'ti reiasa din calcul cu precizie, necesaru' real de materiale.)
Atunci scuze nu este DDE, este o apreciere.
Nu se justifica nici acei 6500-8000 din moment ce sunt erori si altele.
Eu raman la parerea mea un proiect bun trebuie sa fie complet si precis, ca de aceia este facut de un inginer, arhitect.

#149
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 alegros, on Mar 23 2007, 08:17, said:

B.02 - STRUCTURA DE REZISTENTA
B.02.1 - Piese scrise
- memoriu tehnic + programul de control al proiectantului la fazele determinante de executie;
- antemasuratori (listele cantitatilor de lucrari si materiale) + centralizator extrase de armatura.
B.02.2 - Piese desenate (daca este cazul pentru fiecare corp de cladire in parte)
- plan de sapatura si fundatii, sc.1:50; detalii fundatii (daca este cazul detalii fundatii si tehnologia de executie pentru alipire la calcan);
- planurile sc.1:50 cofraj, armare + extrase de armaturi pentru toate planseele din beton armat;
- planurile cofraj, armare si detalii (sectiuni caracteristice) + extrase de armaturi pentru centuri, grinzi, stalpi, samburi din beton armat;
- detalii armare zidarie (daca este cazul);
- plan sc.1:50 plansee lemn (daca este cazul);
- plan sc.1:50 si detalii sarpanta (daca este cazul);
- alte detalii conform solutiei adoptate in proiect.
...deci...stimabililor...pana la urma nu este obligatoriu extrasul de materiale necesar pentru sarpanta in cazul unui proiect DDE complet cum incercati sa-mi sugerati :nonobad: , iar faptul ca unii structuristi il dau nu inseamna ca este obligatoriu pentru toti ceilalti conform materialului de mai sus (practic acel "daca este cazul" din text il absolva de obligativitate)

Poti avea casa acoperita cu o terasa necirculabia (sau circulabila) ca la bloc. In acel caz nu ai la ca sa faci planul si detaliile sarpantei.
Inginerul trebuie sa iti dea toate cantitatile de lucrari si materiale  (pentru partea de structura) in care intra evident si extrasele de materiale pentru sarpanta. Nu vad unde este problema.
Si inca o chestie:
DDE inseamna "detalii de executie" si nu au nici o legatura cu plansele pentru PT sia listele de materiale. Reprezinta desene de detaliu la scari mari 1:1, 1:5; 1:10 pentru parti mai "sensibile" gen : detaliu realizare atic, detalii termo/hidropizolare terasa, detalii termo-hidroizolare balcoane, etc.

#150
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 mcasa, on Mar 23 2007, 10:22, said:

Eu raman la parerea mea un proiect bun trebuie sa fie complet si precis, ca de aceia este facut de un inginer, arhitect.
daca tu nu accepti un lucru' imposibil, asta e  :P.

Hai sa luam un exemplu':

Ai 300 mp suprafata de gletuit (tavane si pereti).

Un sac de glet, are 25 kg. Se consuma conf. specificatiilor producatorului, 1kg-1.5 kg/mp. Pina si producatoru' lasa o marja de eroare :)
http://www.1001case....ino__p3149.html

Pt. 300 mp ai nevoie intre 200 si 300 kg  :lol: , conf. specificatiilor producatorului. Adica 8 saci sau 12...cam asta'i precizia in constructii :)....

Deci, io in proiect scriu ca ai 300 mp de gletuit. Ce cantitate de glet preferi?  ;)

Trebuie sa accepti ca poate fi o diferenta intre NECESAR de LUCRARI sau CANTITATIV de LUCARI si CANTITATIV de MATERIALE. CANTITATIVU' de materiale il stii cu precizie la finalu' executiei  :D . Asta'i realitatea santierului. Asa e in orice tara, numa' ca la altii mai educati, adica la nemti, precizia executata se apropie mai mult de cea proiectata.

Edited by punkt, 23 March 2007 - 11:36.


#151
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 mcasa, on Mar 23 2007, 10:22, said:

punkt (Este imposibil sa'ti reiasa din calcul cu precizie, necesaru' real de materiale.)
Atunci scuze nu este DDE, este o apreciere.
Nu se justifica nici acei 6500-8000 din moment ce sunt erori si altele.
Eu raman la parerea mea un proiect bun trebuie sa fie complet si precis, ca de aceia este facut de un inginer, arhitect.
Eu pot sa-ti dau materialele cu o precizie de 2-3 zecimale. Intre proiect si construire poti fi insa diferente si pot interveni pierderi (placi de faianta sparte etc); ar trebui ca in contractul de construire sa stipulezi ca nu platesti decat suprafetele conforme cu proiectul iar daca constructorul iti sparge cateva placi de faianta spre exemplu sau face un zid stramb si il incarca cu mai mult mortar ca sa il indrepte atunci va plati din buzunar materialele. Daca iti faci casa cu mesteri, fara contract, atunci salutare, platesti totul din buzunar.

#152
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 punkt, on Mar 23 2007, 11:30, said:

daca tu nu accepti un lucru' imposibil, asta e  :P.

Hai sa luam un exemplu':

Ai 300 mp suprafata de gletuit (tavane si pereti).

Un sac de glet, are 25 kg. Se consuma conf. specificatiilor producatorului, 1kg-1.5 kg/mp. Pina si producatoru' lasa o marja de eroare :)
http://www.1001case....ino__p3149.html

Pt. 300 mp ai nevoie intre 200 si 300 kg  :lol: , conf. specificatiilor producatorului. Adica 8 saci sau 12...cam asta'i precizia in constructii :)....

Deci, io in proiect scriu ca ai 300 mp de gletuit. Ce cantitate de glet preferi?  ;)

Trebuie sa accepti ca poate fi o diferenta intre NECESAR de LUCRARI sau CANTITATIV de LUCARI si CANTITATIV de MATERIALE. CANTITATIVU' de materiale il stii cu precizie la finalu' executiei  :D . Asta'i realitatea santierului. Asa e in orice tara, numa' ca la altii mai educati, adica la nemti, precizia executata se apropie mai mult de cea proiectata.

Poti sa te folosesti de normele de deviz:  

CF10C1 Glet de ... var aplicat la tencuieli interioare driscuite  
CF10C1 Glet de ... ipsos aplicat la tencuieli interioare driscuite  

De aici iti ies cu precizie cantitatile de materiale si manopera in functie de suprafata gletuita si esti si acoperit legal ;)

#153
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 renderman, on Mar 23 2007, 11:41, said:

Poti sa te folosesti de normele de deviz:  

CF10C1 Glet de ... var aplicat la tencuieli interioare driscuite  
CF10C1 Glet de ... ipsos aplicat la tencuieli interioare driscuite  

De aici iti ies cu precizie cantitatile de materiale si manopera in functie de suprafata gletuita si esti si acoperit legal ;)
da mah, asa e, dar normativu' oricum i'ti permite, chiar te obliga sa scrii valorile calculate cu 5-10 % in plus. Dar nu e vb. de ce e pe hirtie, e vb. de realitatea santierului si o costurilor finale.

#154
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Eu vorbeam de exactitatea proiectului. Acolo in detaliu de "tencuiala" ai o grosime, deci pe ansamblu iti iese o greutate exacta. La asta ma refeream.
Si intre timp am citit "ONORARIILE DE REFERINȚĂ
aprobate de Conferința Națională a OAR din 30-31 mai 2005"
Si sunt de acord ce scrie acolo, dar nu vad cum se poate respecta. Si mai sunt si penalitati, "eu" pot verifica proiectul si daca nu este bine, complet intocmit il refuz in termen de "x" zile. Asta dupa ce in prealabil am dat o tema de proiectare scrisa.
Nu vad de ce pe hartie nu se poate face proiectul unei casa cu toate detaliile, consumul de materiale, dimensiuni si nr. de bucati componente exact.

#155
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Si nu cred ca un proiectant nu refoloseste proieste anterioare la realizarea unuia nou. Deci din acei 6500-8000 se mai scade ceva. Baga cineva mana in foc ca nu foloseste ceva ce se poate folosi, ca doar nu este nebun sa iei totul de la capat.
Dar trebuie sa fim cinstiti cu noi insine apoi cu ceilalti.
Eu asa gandesc.

#156
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 mcasa, on Mar 23 2007, 12:05, said:

Eu vorbeam de exactitatea proiectului. Acolo in detaliu de "tencuiala" ai o grosime, deci pe ansamblu iti iese o greutate exacta. La asta ma refeream.
Si intre timp am citit "ONORARIILE DE REFERINȚĂ
aprobate de Conferința Națională a OAR din 30-31 mai 2005"
Si sunt de acord ce scrie acolo, dar nu vad cum se poate respecta. Si mai sunt si penalitati, "eu" pot verifica proiectul si daca nu este bine, complet intocmit il refuz in termen de "x" zile. Asta dupa ce in prealabil am dat o tema de proiectare scrisa.
Nu vad de ce pe hartie nu se poate face proiectul unei casa cu toate detaliile, consumul de materiale, dimensiuni si nr. de bucati componente exact.

Daca e vorba de proiectare atunci ti-am zis, noi iti putem da cu precizie cantitatile de materiale si manopera necesare, sint norme de consum pentru fiecare tip de lucrare. Mai departe e problema constructorului daca se incadreaza in ele, la urma urmei tu semnezi un contract cu el pe acele cantitati si poti stipul in contract ca nu raspunzi de eventualele depasiri ale acelor cantitati.

#157
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 mcasa, on Mar 23 2007, 12:11, said:

Si nu cred ca un proiectant nu refoloseste proieste anterioare la realizarea unuia nou. Deci din acei 6500-8000 se mai scade ceva. Baga cineva mana in foc ca nu foloseste ceva ce se poate folosi, ca doar nu este nebun sa iei totul de la capat.
Dar trebuie sa fim cinstiti cu noi insine apoi cu ceilalti.
Eu asa gandesc.

Eu unul n-am refolosit pana acum nici un proiect. Cu fiecare nou proiect incerc sa fac altceva, este vorba si de o ambitie personala aici...

#158
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
renderman (Daca e vorba de proiectare atunci ti-am zis, noi iti putem da cu precizie cantitatile de materiale si manopera necesare, sint norme de consum pentru fiecare tip de lucrare.)

Multumesc de raspunsuri la toti
Aici am vrut sa ajung, un proiect trebuie sa fie exact.

#159
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 renderman, on Mar 23 2007, 11:22, said:

DDE inseamna "detalii de executie" si nu au nici o legatura cu plansele pentru PT sia listele de materiale. Reprezinta desene de detaliu la scari mari 1:1, 1:5; 1:10 pentru parti mai "sensibile" gen : detaliu realizare atic, detalii termo/hidropizolare terasa, detalii termo-hidroizolare balcoane, etc.

Acum realizez ca eu nu am asa ceva in proiect...si nici scara interioara :cursing:  :angry:...si l-am mai si recomandat la altii...

Edited by alegros, 23 March 2007 - 12:34.


#160
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
In legatura cu pretul de proiectare daca gresesc sa ma corecteze cineva.
Pentru o locuinta sub 200mp, deci cl II (cerinte de proiectare medii) valoarea medie de investitie 350E/mp.
Deci ne incadram la o valoare de investitie cuprinsa intre 40-120 mii Euro  adica 7100 pt 345mp dar noi avem  sub 200 => 20.6x200=4120 Euro onorariu de proiectare.
Din asta daca suntem cinstiti, conform "refolosirii proiectelor" scadem 35% ajungem undeva la 2678 Euro onorariu de proiectare.
Cu asta cred ca am suparat multa lume dar eu incerc sa inteleg cat mai multe.

Edited by punkt, 23 March 2007 - 12:51.


#161
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 alegros, on Mar 23 2007, 12:34, said:

Acum realizez ca eu nu am asa ceva in proiect...si nici scara interioara :cursing:  :angry:...si l-am mai si recomandat la altii...
- armarea scarii trebuie sa fie in proiectu' de rezistenta (obligatoriu)
- la rubrica de arhitectura, ea poate fi detaliata pe sectiunile sc 1/50. sau poate fi detaliata separat pe o alta plansa. in proiectul de arhitectura este obligatoriu ca una din sectiuni sa treaca prin scara. (obligatoriu)

Acum 10 ani nu se lucra pe calculator si atunci, precizia desenului si chitzibuseala lui erau greoaie. Din acest motiv, anumite detalii se desenau separat pe alte planse la o scara a desenului mai mare.

Verifica daca ai cel putin scara in proiectu' de rezistenta.!

 mcasa, on Mar 23 2007, 12:37, said:

In legatura cu pretul de proiectare daca gresesc sa ma corecteze cineva.
Pentru o locuinta <200mp, deci cl II (cerinte de proiectare medii) valoarea medie de investitie 350E/mp.
Deci ne incadram la o valoare de investitie cuprinsa intre 40-120 mii Euro  adica 7100 pt 345mp dar noi avem 200 => 20.6x200=4120 Euro onorariu de proiectare.
Din asta daca suntem cinstiti, conform "refolosirii proiectelor" scadem 35% ajungem undeva la 2678 Euro onorariu de proiectare.
Cu asta cred ca am suparat multa lume dar eu incerc sa inteleg cat mai multe.

La clasa II sunt incadrate locuintele de vacanta.
La clasa III sunt incadrate locuintele cu caracter permanent.

LE: scuze, ai dreptate. Cele sub 200 mp sunt la clasa II si cele peste 200 mp  sunt la clasa III....ai dreptate :P

Edited by punkt, 23 March 2007 - 12:49.


#162
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 alegros, on Mar 23 2007, 12:34, said:

Acum realizez ca eu nu am asa ceva in proiect...si nici scara interioara :cursing:  :angry:...si l-am mai si recomandat la altii...
Astea nu e neaparat sa fie date odata cu pt-ul, de asta DDE-ul este faza separata si nu parte integranta din PT (proiect tehnic)
Se pot da in timpul executiei.
Cat despre scara, a spus punkt ceea ce trebuia spus.

Edited by renderman, 23 March 2007 - 13:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate