Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

credit imobiliar la alpha-bank

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
gigix

gigix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.03.2004
Se calculeaza cu euribor la 6 luni + 4,5 marja

#38
seby

seby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.01.2003

View PostRage1, on Jun 8 2007, 11:23, said:

Si eu mi-am luat acu un credit de la ING si totul a decurs ok- a durat 3 saptamani pana s-au dat banii. Ce nu mi s-a parut insa corect a fost ca nu mi s-a spus ca se ia comision de retragere (0.5%) ptr avansul pe care il da cumparatorul, daca si-a bagat banii deja in cont la ING. De fiecare data cand i-am intrebat mi-au spus ca nu se ia comision de retragere, fara sa-mi spuna ca nu se ia comision decat ptr suma acordata de banca si nu ptr toata suma platita vanzatorului. In plus nu mi-au spus decat la final ca asigurarea de locuinta se face ptr  valoarea evaluata a locuintei si nu ptr valoarea platita. De aceea nu m-a mai mirat ca evaluatorul  a evaluat locuinta la mai mult decat am dat eu pe ea in realitate. Dupa calculele pe care mi le-am facut acum, incluzand si ratele de asigurare (de viata si de imobil) rezulta o dobanda cam de 8%. In fine, mie mi s-au parut cei mai cinstiti comparativ cu celelalte banci, ramane de vazut cum va fi dobanda peste 1 an.

Nu a trecut un an si ING a marit dobanda in luna februarie 2008 de la 6,75% la 7,25%. Ma deranjeaza ca nu am fost anuntat (asa precum se obliga ei prin contract) doar si-au mai luat ei niste lei din contu de salar si i-au transformat in valuta (la cursul bancii bineinteles, curs care mie nu-mi convine)
Am inteles ca multe banci au marit dobanzile la euro in contextul cresterii Euribor.
Haideti cei cu credite in derulare, postati fiecare cazul personal ! (daca a crescut dobanda, de cand si cu cat)
Cred ca ar fi interesant de vazut cum a procedat fiecare banca in parte, asta fiind dupa mine cel mai important criteriu in a cataloga seriozitatea unei banci!

#39
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
La Alpha, de la 5,9% a crescut undeva la 9% (aproximativ), rata efectiva s-a majorat cu vre-o 80 de euro dupa primele 12 luni.

#40
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
cum pot obtine un draft de contract de la alpha si ing? sau aveti vreunul la indemana ca sa-l publicati aici ?

#41
lucix77

lucix77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.12.2003
OK. OTPBank, in ultimele 4 luni s-a modificat de 2 ori dobanda la toate creditele, RON, EUR , CHF. Eu sunt "afectat" de CHF:
- de la 5.77 la 6.99 prin mai 2008
- de la 6.99 la 7.79 acum am observat, august 2008

Si o alta chestie super de cacat, au introdus si ei un comision de frecat menta. Asta a fost singurul criteriu ptr care am optat ptr ei, ca la o adica ma fura doar pe fatza, nu si pe la spate.

Postati si voi "ajustarile" la EURIBOR, LIBOR pe care le-a facut banca voastra

#42
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
nu a mai avut nimeni de a face cu alpha din august pana acum? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate