Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

Vremurile de altada

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...ma apuca uneori ca nu stiu ce sa mai fac. acum ma uit pe pozele cu vechiul bucuresti si ascult niste piese de pe atunci, un tip alexandru nica ( imi placea gotan project dar acum stiu de ce , pentru ca aduce a alexandru nica :lol: ). birjarii iarna, terasele de la sosea, mahalaua, costumele spilcuite de jandarmi , oltencele la piata, campaniile lui gusti la dragus, toate au ceva in ele ca ma sfasie, un orient care nu mai este. stau in colivia mea de apartament si le privesc paseist . masa pe gheata , ce as putea face?...

EDIT ...oare o sa ma impuste vreun moderator ptr size? nu am rezistat tentatiei...

Attached Files


Edited by Nicanor, 25 November 2006 - 00:57.


#2
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...mda , ma gandeam eu ca sunt un ciudat paseist. dar tot iubesc asezarea acelor vremuri, as da oricand hallifeul depe hard si eurile din frigider pe un mic la sosea cu conu iancu  :P ...

EDIT daca inventeaza cineva masina timpului, sa dea un pm  :inlove:

Edited by Nicanor, 25 November 2006 - 12:04.


#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
din pacate aceea imagine idilica a fost 'masacrata" de aia de-au venit in '44 catarati pe tancurile sovietice.

lucru cel mai grav este insa ca-n perioada anilor 70-80 "urbanizarea" tip comunista a fost extinsasi la nivelul oraselor mai mici, asa se face ca-n centru fiecarui orasel exista inevitabilul magazin "Universal" inconjurat de blocuri turn.

in bucuresti .... atmosfera acelor ani mai poate fi intalnite doar in mahalale (ex. Calea Ferentarilor) dar .... populatia indigena nu prea-ti permitea sa o apreciezi.

#4
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...da, ai dreptate, daca le taie curentul poate apar din nou felinarele :).
off ceausescu asta, nu putea sa isi puna casoaia in sud sau in nord, sa lase vechile cartiere in picioare. macar atat.
cat despre sat, e tragic, a murit o civilizatie acolo. no chance to recover. si ce e mai trist este ca nu a fost o cultura care sa lase un zid chinezesc in urma, era ceva ce se transmitea cumva de la suflet la suflet. buldozerul comunist a facut ravagii as zice ca incepuse mai devreme mutatia, de la primul razboi mondial. acum ma uit pe etno sau favorit si ma ingrozesc...

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ești singurul.
Dar mie îmi lipsește și Bucureștiul aniilor '90, deși era mai murdar, mai plin de gunoaie, și transportul în comun era mai aglomerat. Vreau mai puține mașini și mai multe tramvaie s.h.

#6
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
nebunie frate cu masinile in ultimile zile...:(
o sa fie targ de sfantul nicolae la muzeul taranului, vin si tarani autentici cu chestii faine, e fainutz.
daca stiti situri cu fotografie veche din romania va rog sa le postati, caut asa ceva, tnx...

#7
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

View PostNicanor, on Dec 1 2006, 14:25, said:

nebunie frate cu masinile in ultimile zile...:(
o sa fie targ de sfantul nicolae la muzeul taranului, vin si tarani autentici cu chestii faine, e fainutz.
daca stiti situri cu fotografie veche din romania va rog sa le postati, caut asa ceva, tnx...


Nicanor, stiu ce simti deoarece ma incearca des aceasta senzatie de regret dupa niste oameni si timpuri pe care nu le-am cunoscut decat din fotografii. Viata atunci era altfel si ptr. ca oamenii erau deosebiti fata de cei de astazi . Nu cred ca evolutia omenirii prin tehnica si imaginatie duce obligatoriu la ceva mai bun .
Din contra , cred ca deja ne cam ,,fortam'' norocul impingandu-ne limitele cat mai departe . Dar asta e o alta discutie !
Exista nu demult in tarisoara noastra un popor care citea , scria multa literatura de calitate si la fel de multa poezie . Oamenii stiau sa se bucure si sa rada ! Promenada in centru se facea in cele mai bune haine iar carciumioarele boeme cu gratare sfaraind si berea la  halbe cu guler sunt doar amintiri .
Din pacate ptr. noi , contemporani ai globalizarii , prostul gust si smecheria desueta sunt la putere ...

#8
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
http://www.flickr.co...in/photostream/

http://www.flickr.co...in/photostream/

unde s-o dus bucurestiul... si bucurestenii

#9
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006
Nicanor, Eclesiastul, 7, 10.  :)

#10
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
@afterdeath,  daca Nicanor iti raspunde cu  Ecleziastul 7, 4? :)

#11
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006

View PostLaberta, on Dec 1 2006, 19:49, said:

@afterdeath,  daca Nicanor iti raspunde cu  Ecleziastul 7, 4? :)
Nicanor nu e Ramunc. Iar eu am fost în casa unde și fantomele dracilor se sfiesc să intre.

#12
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...7.4 Inima celor înţelepţi este în casa cea cu tânguire, iar inima celor nebuni în casa veseliei...

#13
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006
Inima celor înţelepţi este la stânga. Aşa au vrut levogirii.

#14
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
:)

...inima mea vrea acum troienele aduse de crivat peste scoala, sa stau acasa trei zile fara curent sa ma uit pe pereti in mirosul cozonacilor primeniti de bunica pentru craciun...

#15
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006
Baieti ?!
Vremurile de altadata ... Un dor ?
Ce discutam aici ?

#16
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003

View Postagu, on Dec 3 2006, 00:15, said:

Baieti ?!
Vremurile de altadata ... Un dor ?

... dor nebun dupa o romanie mai tihnita, cu poeti gloata sa imbrace viata frumos, cu mai putin kitch si inox, cu batranei care sa joace in hora la sapteoptzecideani, dor de bunicii care au ridicat in claca de trei ori casa data jos de buzaul umflat (au mutat de doua ori satul ajuns albie si l-au ridicat din temelie, ce oameni...)...

View PostTarzy, on Nov 25 2006, 12:20, said:

din pacate aceea imagine idilica a fost 'masacrata" de aia de-au venit in '44 catarati pe tancurile sovietice.

lucru cel mai grav este insa ca-n perioada anilor 70-80 "urbanizarea" tip comunista a fost extinsasi la nivelul oraselor mai mici, asa se face ca-n centru fiecarui orasel exista inevitabilul magazin "Universal" inconjurat de blocuri turn.

...mama lor de rusi, dupa 44 au decapitat conducerea satului, majoritatea taranilor fruntasi si preotii vrednici ajungand prin inchisori. apoi cartierele muncitoresti si  industrializarea fortata au golit satele de tineret  :death: ...

View Postagu, on Dec 1 2006, 14:49, said:

Exista nu demult in tarisoara noastra un popor care citea , scria multa literatura de calitate si la fel de multa poezie . Oamenii stiau sa se bucure si sa rada ! Promenada in centru se facea in cele mai bune haine iar carciumioarele boeme cu gratare sfaraind si berea la  halbe cu guler sunt doar amintiri .
Din pacate ptr. noi , contemporani ai globalizarii , prostul gust si smecheria desueta sunt la putere ...

balcanokitchul cool :)

Oare ce se mai poate face acum? A murit definitiv o civilizatie, un stil de viata, daca nu ne regasim identitatea, ce identitate vom aborda...

EDIT ...  :) e sarbatoare azi, o cana de vin negru si ceva de la un han din oltenia...

Attached Files


Edited by Nicanor, 03 December 2006 - 19:37.


#17
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

View PostNicanor, on Dec 3 2006, 19:06, said:

... dor nebun dupa o romanie mai tihnita, cu poeti gloata sa imbrace viata frumos, cu mai putin kitch si inox, cu batranei care sa joace in hora la sapteoptzecideani, dor de bunicii care au ridicat in claca de trei ori casa data jos de buzaul umflat (au mutat de doua ori satul ajuns albie si l-au ridicat din temelie, ce oameni...)...
...mama lor de rusi, dupa 44 au decapitat conducerea satului, majoritatea taranilor fruntasi si preotii vrednici ajungand prin inchisori. apoi cartierele muncitoresti si  industrializarea fortata au golit satele de tineret  :death: ...
balcanokitchul cool :)

Oare ce se mai poate face acum? A murit definitiv o civilizatie, un stil de viata, daca nu ne regasim identitatea, ce identitate vom aborda...

EDIT ...  :) e sarbatoare azi, o cana de vin negru si ceva de la un han din oltenia...



Nicanor ?  Ce mai faci...
Stii tu...   Vremurile de altadata ?!  Un dor...

#18
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
Si tu ?
Uit de ele in viteza cu care se succed lucrurile in jurul meu. Am o speranta , sa ma desprind de sistem la un moment dat si sa caut ramasite, sufletul meu are nevoie de asta... daca as fi destul de tare as pleca acum intr-un loc binestiut si dorit, in apuseni. dar ceva ma impiedica, cred ca sunt mutant...sau mediocru...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate