Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

PowerMac G5, the world's fastest desktop, si în România

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Ash vrea shi eu sa vad ca G5- ul ala nu se mishca bine !!!!!!!!!!   :drac:

#20
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
@ arty:

"minciunile de la apple nu le cred decat cei care nu vor sa aibe legatura cu realitatea. iar cu acestia.. "

de curiozitate, ai lucrat pe un mac?  de ce esti asa de inversunat?

lasa-ne si pe noi sa traim in iluzia care ne place si stai tu cu opteroanele tale....

#21
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Posted Image

dacu burebista, cooooool :OK:

#22
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
'se misca bine' ?  :OK:
frumos, frumos... sa ai spor la lucru pe el.
de curiozitate, ce faci cu el ? ce ai deschis cu el (apps) ? benchmark-uri ceva ai facut ?

#23
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
lucrez la o firma de publicitate, deci Photoshop, illustrator, freehand, quark... si toate celelalte...

nu-mi plac benchmark-urile, important e ca se simte diferenta fata de masina pe care am lucrat inainte - un dual la 800 cu 1.5 Gb memorie

si saltul nu e numai de la ram-ul in plus, ci de la procesor

sanatate la toata lumea!

#24
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Quote

Originally posted by dacu'burebista
îi ignor pe cei ce circotesc - si vulpea zicea ca strugurii sunt acri....  si nu l-a obligat nimeni pe Amyd sa-si cumpere apple sau sa lucreze in alt os

Reality Distorsion Field™

Quote

DA, sunt in bucuresti, de 2 luni de zile lucrez pe un g5 dual la 2 Ghz, cu 3 (TREI) GB memorie.... se misca bine...


Doar 3 (TREI)?  :cool:

Insa evident, daca esti fericit cu el, asta e important. Sper insa ca n-ai cumparat decat 512 MB RAM de la Apple, si restul i-ai pus third-party. ;)

Salutari,
Andrei

#25
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
da, 3...

am vrut mai mult sa vad cum/daca merge mohaa  :-)

salutari, asisjderea
george

#26
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Pt amatorii de benchmark-uri alte teste in care Dual G5  iese invingator in rendering, After effects,Photoshop vs Dual Xeon si Athlon insa este invins la 3D games.

http://www.barefeats.com/pentium4.html
http://www.barefeats.com/p4game.html

#27
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Si un test real, facut cu configuratii comparabile si de catre un site respectabil, nu de zurlii de la Barefeats, in care G5-ul pierde pe linie in fata Opteron-ului si a Xeon-ului, insa castiga la capitolul pret:

http://www.digitalpr....jsp?id=25633-1

Salutari,
Andrei

#28
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Chiar ma gindeam cit o sa MAI ASHTEPT !!!!!!!!!!    :D  :)

#29
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Apropo, daca are vreunul dintre voi licente de AE, Photoshop si Maya, putem sa facem un test Softpedia - eu pun la dispozitie un Dual Xeon si cateva P4-uri high-end, voi puneti la bataie G5-urile voastre si facem o chestie cu cap si coada. Indrazneste careva?  :cool:

Salutari,
Andrei

#30
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Eu am TOATE  licenzele shi MAC  shi WIN ... Hai sa facem testul....

Pun la bataie un Dual G5 - 2 GHz  cu 4 Gb Ram ...

#31
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Ce AfterEffects (6.0 here), ce Photoshop (CS si 7.0, la mine) si ce Maya (5.0, aici)? Asta ca sa nu avem surprize...

Se mai inscrie cineva? Daca nu, maine incep sa atasez proiectele si action-urile + instructiunile despre benchmark-uri, daca sunteti de acord.

Salutari,
Andrei

#32
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Hmm devine chiar interesant. Webman, tu cind ajungi prin tara?
Licentele de Photoshop CS si Maya 5.0 le am si eu.
  Amyd, care e miza? O lada de bere, ceva?

#33
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
La sfirshitul lui iulie....

[OT]  Bem o bere?

@amyd...

Am zis TOATE , tu zii ce punem la bench....

#34
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Webman, n-ai cum sa ai "toate". Ce te faceai de ex. daca eu aveam Maya 6.0 Unlimited, care nu exista pe Mac? Scrie ce variante de soft ai exact, preferabil si point-release-urile daca le ai (de ex. ai instalat update-ul de acum cateva zile pentru suport MP in PS?), ca sa stiu catre ce targetez benchmark-urile...

Daca aveti sugestii in privinta benchmark-urilor, va astept acum, pana nu ma apuc sa le contruiesc.

In PS o sa fie un Action List care o sa-si genreze singur o imagine A4/A3 300dpi si o sa-i aplice o lista de procesari pe care o consider eu uzuala in lucrul de zi cu zi (conversii de spatii de culoare, blururi, Levels/etc.) - oricum o sa o fac in asa fel incat pe un sistem cu minim 1 GB sa nu faca swap (ca sa evitam diferentele de viteza de HDD-uri, de exemplu eu la Dual Xeon am 15k.3-uri SCSI).

In AE o sa fie ceva similar, o grafica generata procedural, probabil o sa preiau proiectele lui Maffit si o sa le modific un piculet. Acolo din pacate n-am cum sa evit folosirea HDD-ului la randarea finala, dar o sa fie neglijabil, fata de timpul total de render per frame.

In Maya o sa fie un proiect de randat cu renderul nativ (ca sa evitam problemele de configurare mental ray) - lots of polys, cateva texturi procedurale & so on. O sa ma limitez la un singur frame, cu timp de render intre 10-20 de minute, ca sa avem o chestie simplu de facut si care sa evite problemele de acces HDD sau swap.

Cat despre miza, n-am nimic impotriva sa fie o lada de bere, dar numai daca e Pilsner Urquell (exclus cel fabricat in Romania). Insa trebuie sa definiti exact cine si in ce conditii o castiga...  :cool:

Salutari,
Andrei

#35
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Daca am zis G5 , am toate pentru MAC ... O sa folosim softul BAZA , fara update-uri, ca sa fie treaba EGALA....

#36
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Pai, esti sigur? Daca folosim softul de "baza", fara updateuri, in cazul PS faultam rau de tot G5-ul, care a capatat filtre optimizate si pentru lucrul uniprocesor si pentru multiprocesor doar recent.

Cum vrei tu, totusi.  :OK:

Salutari,
Andrei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate