Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Dacie pe GPL

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Am o Dacie din '97 careia tocmai i-am montat o instalatie de GPL la o firma din Bucuresti.
Problema 1: nu mai pot sa fac plinul. In mod normal ma costa 800.000 sa umplu butelia, dar acum bag de 300.000 si nu mai intra, asa ca sistematic trebuie sa adaug. Am auzit variante in legatura cu presiunea cu care este bagat GPL-ul ( cum ca difera de la pompa la pompa.)
Problema 2: Am impresia ca totusi imi consuma prea mult GPL ( 16 la suta )
Problema 3: nu pot rezolva problema 1 pentru ca nu gasesc actele si garantia ca sa pot sa ma duc sa-mi verifice instalatia :mellow:


Problema 4 ( optionala ): Nu stiu exact in cat timp si care sunt procedurile pentru a declara instalatia respectiva la RAR ( acte, costuri....etc )

Daca are cineva o solutie la oricare din probleme i-as fii mai mult decat recunoscator.

#2
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
ap!  <_<

Chiar nu mai are nimeni Dacie? :w00t:  :w00t:

#3
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
pai din cate stiu gpl-ul se dilata si se contracta la variatii mici de temperatura, asa ca nu prea inteleg cum ii faci tu consumul...

si mai stiu ca gazul de la lukoil e praf...

#4
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postbrebe85, on Nov 10 2006, 15:25, said:

si mai stiu ca gazul de la lukoil e praf...
Pai ideal ar fii sa si recomanzi altul, nu crezi?

#5
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View PostUnForsaken, on Nov 11 2006, 11:17, said:

Pai ideal ar fii sa si recomanzi altul, nu crezi?

Crimbo Gas ;)

#6
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Asta pentru ca esti tu dinamovist si vrei sa faci vanzare lui Borcea sau chiar e bun?

P.S. Problema 3 am rezolvat-o ( am gasit actele ), implicit rezolv si problemele 1 si 2 in curand.
Mai ramane problema 4, cea cu RAR_ul. Idei?

#7
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View Postbrebe85, on Nov 11 2006, 21:07, said:

Crimbo Gas ;)
idem.


Vezi că afară dacă e totul ok poate să ajungă consumul la 7,5, atât îmi consumă mie  ;)

Nu știu cum se înscrie că nici eu nu o am înscrisă și nici nu o să am deoarece nu este un kit complet.

#8
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postrostov, on Nov 12 2006, 13:17, said:

idem.
Vezi că afară dacă e totul ok poate să ajungă consumul la 7,5, atât îmi consumă mie  ;)

Nu știu cum se înscrie că nici eu nu o am înscrisă și nici nu o să am deoarece nu este un kit complet.
In cartea tehnica scrie ca nu consuma gaz mai mult de 2-2,5 % decat benzina. Ma astept la un consum de 8 afara / 12-13 oras.
Vezi ca daca te opreste incepand din decembie politia o sa ai probleme.

#9
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View PostUnForsaken, on Nov 12 2006, 16:03, said:

In cartea tehnica scrie ca nu consuma gaz mai mult de 2-2,5 % decat benzina. Ma astept la un consum de 8 afara / 12-13 oras.

E minciuna cu 2 -3 %. Eu cand am avut berlina pe GPL consuma cu 8 -10% mai mult decat pe benzina.
In oras aveam 12-13 litri , iar afara mers cu 90km/h aveam cam 7,5-8 litri de GPL.

Intai se verifica sa mearga ceas pe benzina, sa nu ai roti infranate, presiunea la roti, amestecul corect facut, etc, etc si apoi se trag concluzii despre consumul  GPL.

La RAR trebuie sa te prezinti cu actele sa iti verifice seriile de la aparatul ala care face mixul si de la butelie si apoi ii vei face o analiza de gaz si de benzina cu noxe & shit + ceva bani pentru taxe.(150 lei parca)
Ca sa traga cat de cat pe gpl trebuie reglat sa fie un pic poluanta,cu amestec de mai mult gpl, de aceea e recomandat sa o verifici intai la un service cu analizorul si apoi sa mergi la RAR, ca sa ai noxe Ok.

#10
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
cred ca se refera ca ar trebui sa-i consume cu 2-3 litri in plus la suta

#11
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postcosminnuss, on Nov 13 2006, 12:52, said:

cred ca se refera ca ar trebui sa-i consume cu 2-3 litri in plus la suta
Da, la asta ma refeream.

@$eb multumesc pentru sfaturi. Ai zis 150 lei ??? Cam mult! Ce naiba fac aia acolo de 150 lei? Atat m-a costat ITP-ul cu tot cu spaga. Nu stiu sigur daca sunt obligat sa-l declar, altfel ma bate gandul sa o las asa pana in preajma urmatorului ITP ( 2 ani cred ).

#12
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Nu o lua de buna cu 150 lei. E bine sa ai bani la tine. Oricum sigur e  peste 50 lei. La cate taxe inventeaza politicienii nostri nu ma mai mira nimic. Recomandat e sa dai un telefon la RAR si sa intrebi acolo cat te ajunge o inscriere in cartea tehica a unei instalatii GPL.

Si e bine sa o faci. Pe langa faptul ca ti-o ei de la vreun politist care cauta motive, e si o obligatie de care merita sa scapi. Gandestete ca peste 2 ani va fi probabil mai greu de obtinut niste indici buni la noxe decat acum, eventual ti se mai duce toba finala,etc.

Spaga nu trebuie sa dai daca totul merge in parametri. Aplica si tu la programul "NU DA SPAGA", si Te mananca sa dai, ti-o iei!
It's your choise!  ;)

#13
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Ce pot sa zic..saraca masina merge bine, are multe piese noi pe ea ( motor nou segmentat, pompe noi, frane noi, etrieri noi, toba noua,roti noi, tinichigerie + vopsea noua...am bagat ceva banuti in ea. ) doar ca am cam ajuns la fundul sacului... :confuzzled:  :confuzzled:

#14
noghtyclick

noghtyclick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.07.2006
taxa e de 95 lei la rar, acuma nu stiu daca se i-a in considerare si capcitatea motorului, oricum eu am platit 95 de lei  - 1790 cm3

sa te duci neaparat pe la cei care ti-au montat gazul sa iti mai reduca din fluxul de gaz care intra ca nu o sa treci de rar, sau sa faci o masuratoare inainte sa fie totul ok cu noxele

#15
tigrisor.a

tigrisor.a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.11.2006
UNFORSAKEN problema 1 ai bagat de undeva cu presiune mare ... nu este o regula lukoil spre exemplu sa fie proasta eu alimentez din cand in cand si este totul ok. iar cu consumul cam 1 % trebuie sa fie mai mult decat pe benzina daca iti consuma 13 % fugi la firma care a montat instalatia si spunele sa o regleze!

#16
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Multumesc pentru rezolvari, acum sa vedem si ce parere au cei cu firma care mi-a montat instalatia. Imi este totusi destul de clar ca-mi consuma enorm!

#17
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View Posttigrisor.a, on Nov 23 2006, 19:49, said:

iar cu consumul cam 1 % trebuie sa fie mai mult decat pe benzina
Tu ai avut vreodata GPL??
Ce 1% ,.. poate 8 - 10 % mai mult pe GPL decat pe benzina, dar doar 1% in veci nu vei avea, poate daca ii pui pedale <_<

#18
tigrisor.a

tigrisor.a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.11.2006
$eb nu stiu ce inseamna pt tine 8 - 10 % mai mult pe GPL decat pe benzina! pt mine ce spui tu este cam asa 10 % consuma masina pe benzina si cu 10 % mai mult pe gaz inseamna 20 % consum! sau mai poate fii 10 % din consumul daciei pe benzina inseamna 1% :)) nu conteaza! am avut Dacia berlina injectie, am 4 loganuri 1.4 MPI la firma pe gaz instalatie care costa 3000 lei RON. Firma unde am montat instalatiile este EUGEN si FIUL! iti garantez eu oamenii sunt meseriasi stiu ce fac iti pun gaz pe ce tip de masina vrei tu! Ex oamenii au un Grand care are montat gaz merge super... consum cam 16-17% si au un catalog imens cu montaje!

$eb credema daca nu aveam gaz pe masina nu vorbeam am oferit doar o informatie...nu ma laud dar cunosc ca m-am lovit de toate problemele astea cu presiunea la gaz, cu rar-ul si altele mici sau mari probleme! [color=#CC0000]Cel mai important la o masina si toti o recomand cand montezi o ionstalatie este sa iti schimbi filtrul de aer la timp ( conteaza foate mult la consum)!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate