Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Intel graphics chipset 945 si 950

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
Am vazut o serie mare de laptopuri pe piata in jur de 30 mil, care desi aveau un proc bun gen T2300, aveau solutia asta integrata de grafica. Ma intreb daca pot juca decent ceva jocuri (nu foarte pretentioase), gen CS, NFS, pe un laptop care are un chipset 945 sau un 950. cum se comporta? mersi de raspunsuri

#2
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
cs cu siguranta poti  nfs si8 restu doar pe calitatea mica cel mult medie

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Poti juca linistit aproape orice joc!
Intel 950 este cat de cat o placa grafica decenta!

#4
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
256-bit graphics core running at 400MHz
Up to 10.6 GB/sec memory bandwidth with DDR2 667 system memory
1.6 GPixels/sec and 1.6 GTexels/sec fill rate
Up to 224 MB maximum video memory
2048x1536 at 75 Hz maximum resolution
Dynamic Display Modes for flat-panel, wide-screen and Digital TV support

sa inteleg ca aceasta solutie integrata rivalizeaza cu un x1400 de exemplu? sau macar pe aproape? adica daca imi iau un laptop as vrea sa ma si pot juca putin pe el, nu doar pt lucru, ca n-am trecut inca de faza jocurilor  :D

(as fi dat edit, da a disparut butonul)

am mai stat vreo 3 ore pe net si am mai citit despre chipseturile astea integrate si acum nu reusesc sa-mi dau seama care e mai bun: intell 945GM express? sau intel 950?  stie cineva? va rog, ca am vazut atatia oameni cu laptopuri cu grafica integrata care au postat aici.. spuneti-mi daca se poate juca cate ceva decent cu aceste solutii integrate.

multumesc

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Intel 950 este ultima placa grafica de la Intel implementata pe laptop-uri! Este sensibil mai performanta fata de 945, dar faptul ca are 256 mb shared necesita cel putin 1 gb ram!
950 nu este nici pe aproape fata de X1400!

#6
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006

 ripper, on Oct 25 2006, 17:57, said:

Intel 950 este ultima placa grafica de la Intel implementata pe laptop-uri! Este sensibil mai performanta fata de 945, dar faptul ca are 256 mb shared necesita cel putin 1 gb ram!
950 nu este nici pe aproape fata de X1400!


mda.. in fine.. sper sa-mi mearga macar CS pe ea.. si Heroes III  :D jocuri de suflet de pe la 17-18 ani :D

#7
bu-bu

bu-bu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2007
poti juca linistit jocuri gen CS + heroes 3 .. am un fujitsu cu placa 950 si merg fara probleme ..
o problema (a mea) este ca nu pot juca nfs carbon .. sau quake 3 .. da o eroare de opengl ... cu toate ca CS merge in opengl ..
am latest and newest in materie de drivere si directicsi ...
ma rog nu tin neaparat sa mearga dar ma roade intrebarea: "de ce nu merge" ...

#8
robert30ro

robert30ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.01.2006

 ripper, on Oct 24 2006, 19:04, said:

Poti juca linistit aproape orice joc!
Intel 950 este cat de cat o placa grafica decenta!


Si Caesar IV ?

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 robert30ro, on Jan 25 2007, 21:49, said:

Si Caesar IV ?

NU!

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
E vorba totusi de o placa care scoate ~ 450 pct in 3DMark05 si ... ~ 170 pct in 3DMark06 !

#11
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Am si eu de ales intre cateva laptopuri si ma tine in loc placa video, astfel:

1. Intel 945GM - 224 mb shared (Toshiba, Centrino Duo 1,6 GHz, 1 GB DDR2, 120 GB HDD 5400 rpm)

2. ATI Radeon 1150 - 128 mb dedicati + 128 mb shared (Dell, Turion 2,0 GHz, 512 MB DDR2, 80 GB HDD 5400 rpm)

Presupunand ca ambele ar costa la fel (in cazul meu chiar asa e, dar asta conteaza mai putin), ce laptop ar fi recomandat daca as dori sa pot juca si jocuri care cer mai multe resurse de la placa video (gen nfs carbon, fifa2007, etc)? Placa de la Intel are 224mb dar shared si din cate am inteles nu prea da randament in jocuri mai pretentioase, iar cu un ati radeon 1150 stiu ca se poate rula decent un nfs carbon sau fifa 2007, spre exemplu. Ma mai gandesc si la faptul ca interfata grafica AERO GLASS a noului sistem de operare Windows Vista nu va rula pe placa de la intel, pe cand ce cea de la Ati va merge.

Avand in vedere cele prezentate de mine mai sus, pe care din cele doua laptopuri m-ati sfatui sa-l achizitionez? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#12
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Aero Glass ruleaza fara probleme pe i945. Este chiar primul chipset video integrat de la intel care suporta aceste facilitati.
Despre Radeonul X1150, si acesta va rula Aero, fiind PixelShader 3 Compatible.
Radeon-ul este cel putin de 2 ori mai performant in gaming decat i945. Dar consuma si de 2 ori mai mult curent
Configuratia cu i945 este un pic mai performanta prin prisma memoriei de 1GB si a Core Duo.
Nu am inteles daca Turionul este dual core sau nu. Daca esti dispus sa cumperi inca 512 MB in sistemul cu Turion, ti-l recomand pe acesta pentru jocuri.

#13
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
salut,

Am si eu de ales intre Intel Graphics Media Accelerator 950, 128 mb shared, cu 512 RAM, Intel Core 2 Duo 1660
                                 ATI X1300 graphic card PCI Express x16 128 mb , 512 RAM, Intel Core Duo
Model procesor T2050
Frecventa procesor(MHz) 1600
                                

Eu ma gandesc la prima varianta...in fine m-ar interesa daca pot juca world of warcraft pe vreuna din configuratiile astea doua.

Multumesc

#14
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Procesorul e Turion64 single core la 2,0 Ghz. Si nu, nu sunt dispus sa mai cumpar inca 512 Mb (cel putin nu deocamdata). Iar notebook-ul nu-l voi lua in primul rand pt jocuri, ci mai mai mult pt aplciatii de tip office, programare/design web, AutoCAD, filme, muzica, jocuri - in ordinea asta. Dar nu m-ar deranja sa-mi mearga si ceva jocuri mai noi. Sunt foarte indecis in ceea ce priveste laptop-ul...

#15
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 justasking, on Jan 27 2007, 19:03, said:

salut,

Am si eu de ales intre Intel Graphics Media Accelerator 950, 128 mb shared, cu 512 RAM, Intel Core 2 Duo 1660
                                 ATI X1300 graphic card PCI Express x16 128 mb , 512 RAM, Intel Core Duo
Model procesor T2050
Frecventa procesor(MHz) 1600
                                

Eu ma gandesc la prima varianta...in fine m-ar interesa daca pot juca world of warcraft pe vreuna din configuratiile astea doua.

Multumesc
WOW merge destul de bine pe ambele configuratii. Ceva mai bine totusi pe cea de-a doua, cu RX1300

 Jacques, on Jan 27 2007, 19:42, said:

Procesorul e Turion64 single core la 2,0 Ghz. Si nu, nu sunt dispus sa mai cumpar inca 512 Mb (cel putin nu deocamdata). Iar notebook-ul nu-l voi lua in primul rand pt jocuri, ci mai mai mult pt aplciatii de tip office, programare/design web, AutoCAD, filme, muzica, jocuri - in ordinea asta. Dar nu m-ar deranja sa-mi mearga si ceva jocuri mai noi. Sunt foarte indecis in ceea ce priveste laptop-ul...
Turionul SIngle Core 2.0 Ghz este, in aplicatiile de care vorbesti tu (CAD/CAM/Web Devel.) cu cel putin 30-40% mai SLAB ca un centrino DUO. Aplicatiile de care pomenesti sunt OpenGL in mare parte si vor functiona foarte bine si pe GMA950.
In privinta jocurilor, ramane valabil ce ti-am scris mai sus

#16
blondul24

blondul24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2007
Am si eu un laptop HP cu 512 RAM si placa video Intel 915GM Graphics Driver.
Este buna de ceva placa aceasta video??
Cum pot afla cati mega are placa??

#17
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Nu este o placa video pentru jocuri. Performantele 3D sunt aproape de zero.
Placa ta are cati "mega" vrea. Memoria este alocata dinamic, adica variaza intre 8 MB si 128 MB in functie de programul,jocul pe care il folosesti. Isi ia cat ii trebuie.
-> Data viitoare cauta raspunsul la intrebarile tale in acest forum INAINTE sa postezi. Cred ca sunt 'spe mii de posturi cu raspunsuri la intrebarea ta legata de memoria dinamica a placilor video...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate