Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Centrino Core Duo vs Centrino Core 2 Duo

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
Salut. Voind sa-mi schimb sistemul de acasa, am inceput sa caut pe net un desktop nou. Am oarecare cunostinte, asa ca mi-am configurat un sistem bun. Dar, in ultimul timp m-a apucat febra laptopurilor. Asa ca am inceput sa caut. Initial bugetul era de 30 mil. Ma gandeam la un Dell Inspiron 6400 cu Intel Centrino Core Duo T2300. Apoi am vazut acelasi model, dar cu Intel Centrino Core 2 Duo, la 40 milioane. Bineinteles, era si o diferenta la HDD si RAM, ambele mai mari ca cele din modelul de 30 mil.

Vad ca Centrino Core Duo au indicative T2300, T2600, etc, iar Centrino Core 2 Duo are T5500, T7200, etc.

Voiam sa va intreb daca merita sa fac un efort si sa suplimentez bugetul pana la 40 mil, sa iau laptopul mai scump, in conditiile in care pe langa aplicatiile office si SQL, o sa ma si joc ceva pe el. Chestii nu foarte pretentioase, adica Counter-Strike, NFS, etc.
deci diferenta dintre Core Duo si Core 2 Duo este semnificativa sau nu merita sa iau laptopul mai scump?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
E un pic mai rapid decat cel vechi. Oricum la sf lunii viitoare apare si Core 2 Quadro...

#3
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006

View Posteiffel, on Oct 18 2006, 11:45, said:

E un pic mai rapid decat cel vechi. Oricum la sf lunii viitoare apare si Core 2 Quadro...


pai si atunci sa astept Core 2 Quadro? sau va iesi la un pret de nu ma voi putea atinge de el? (ma refer undeva in zona de peste 40 mil)

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu sunt de parere ca daca nu folosesti 3d-ul intens nu se merita pentru 25 % din suma sau mai mult in viitor
nfs-ul si CS nu solicita atat de mult. am jucat nfs multumitor si pe celeron single core (evident) degeaba dai banii pe state-of -the-art daca nu ai ce face cu el
in uzul de zi cu zi nu cred ca se simte plusul de performanta
doar daca faci simulari 3d, prelucrare grafica,etc...

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

pai si atunci sa astept Core 2 Quadro? sau va iesi la un pret de nu ma voi putea atinge de el? (ma refer undeva in zona de peste 40 mil)

Banuiesc ca va fi destul de scump, nu insa la cat spui tu acolo. Dar ca de obicei cand apare un procesor nou de top, pretul la ce exista inainte va scadea. Uneori chiar dramatic - vezi ieftinirea din vara la Dual Copre - fie AMD fie Intel...

#6
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006

View Posteiffel, on Oct 18 2006, 15:44, said:

Banuiesc ca va fi destul de scump, nu insa la cat spui tu acolo. Dar ca de obicei cand apare un procesor nou de top, pretul la ce exista inainte va scadea. Uneori chiar dramatic - vezi ieftinirea din vara la Dual Copre - fie AMD fie Intel...


cat a fost ieftinirea din vara? sa ma astept sa scada macar cu 10%? ca atunci ar merita sa mai astept o luna sau o luna jumatate daca o sa-l pot cumpara la 35 mil in loc de 40..

#7
robotica

robotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.08.2006

View PostConstantinD, on Oct 19 2006, 10:05, said:

cat a fost ieftinirea din vara? sa ma astept sa scada macar cu 10%? ca atunci ar merita sa mai astept o luna sau o luna jumatate daca o sa-l pot cumpara la 35 mil in loc de 40..

ar fi mai bine sa nu te gandesti sa il iei pe cel mai bun, cel mai bun luna asta, luna viitoare poate nu va mai fi cel mai bun, totul evolueaza, vei da banii acum pe ceva care nu peste mult timp nu va mai valora atat..

ideal ar fi sa ai la el mai multa memorie, hdd, poate wireless si bluetooth

asa ca, ia-l dupa nevoile tale ;)

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cat a fost ieftinirea din vara?

Cam 40-50%. Evident ca acum nu va fi tot atat. :)

Problema ar putea fi ca la laptop-uri se va resimti mai incet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate