Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Despre Preoti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
beastoff

beastoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.07.2003
Buna Ziua,

am si eu o curiozitate la care nu am gasit material documentar sa o satisfac...

As dori sa stiu care sunt treptele pe scara profesionala la care pot accede cei care termina facultatea de teologie...  As dori sa stiu, pas cu pas , ce trebuie sa faca (teoretic) pentru a ajunge de la un simplu absolvent pana la, sa jicae, patriarh...


va multumesc pentru amabilitate...


bafta

#2
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005
Din micile mele cunostinte pot sa-ti spun ca, pentru a ajunge patriarh trebuie sa fii neaparat calugar. pentru un preot casatorit functia maxima la care poate accede e parca protopop. Sau ceva de genul asta.
Oricum, azi marea majoritate a celor care se inscriu la teologie fac o mare afacere. Banii vin garla, impozitul e mic....  puke.gif

Edited by shimen_musashi, 16 October 2006 - 17:09.


#3
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006
QUOTE(landscape10 @ Oct 16 2006, 17:42) <{POST_SNAPBACK}>
Aici e aria de editoriale, nu enciclopedie.
Dar iti raspund: ca sa ajungi popa trebuie sa stii sa bei, sa mananci ca porcu', sa iei cat mai multi bani posibili de la enoriasii care nu au bani de o inmormantare, eventual sa o pui de un sex oral cu vreo tanara proasta in cautare de absolvire de pacate. Cam asta e, restul le inveti pe parcurs.
Pentru a deveni patriarh trebuie sa te arzi in c*r, sa torni la securitate, etc.

Mai sunt necesare inca cateva calitati: Spirit de contradictie (asta doar in discutiile cu ateii sau liber-cugetatorii), simt al proprietatii personale, spirit de afacere si in rest sa faci  si sa experimentezi cam tot ceea ce spune biblia ca este interzis...

QUOTE(shimen_musashi @ Oct 16 2006, 18:05) <{POST_SNAPBACK}>
Oricum, azi marea majoritate a celor care se inscriu la teologie fac o mare afacere. Banii vin garla, impozitul e mic....  puke.gif

E o idee, dar asa cum nu m-au primit in militie fiindca depaseam coeficientul maxim de inteligenta admis, pentru popie cred ca as avea  mai multe lipsuri...

#4
atisha

atisha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 27.09.2006

View Postbeastoff, on Oct 16 2006, 17:33, said:

Buna Ziua,

am si eu o curiozitate la care nu am gasit material documentar sa o satisfac...

As dori sa stiu care sunt treptele pe scara profesionala la care pot accede cei care termina facultatea de teologie...  As dori sa stiu, pas cu pas , ce trebuie sa faca (teoretic) pentru a ajunge de la un simplu absolvent pana la, sa jicae, patriarh...
va multumesc pentru amabilitate...
bafta

pai treptele ar fi: diacon, preot, protopop (pentru cei casatoriti) - frate, calugar, ieromonah, protosinghel, arhimandrit, episcop, arhiepiscop, mitropolit, patriarh (pentru monahi).

#5
beastoff

beastoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.07.2003

View PostPetrache_Lupu, on Oct 17 2006, 17:14, said:

Te-as intreba si eu un lucru: in ce consta editorialul tau?


Un cunoscut, mai de departe, a terminat teologia, si a fost de curand hirotonosit...
si se plangea ca este grea viata de preot, ca se avanseaza greu in cariera...
am fost curios sa stiu si alta fata a medaliei...

Multumesc tuturor care au raspuns, si astept in continuare opinii....

bafta

#6
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Stiam parca ca doar mitropolitul Moldovei poate sa ajunga patriarh, corectati-ma daca gresesc.

#7
baghiman

baghiman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.06.2006

View PostSyncron, on Oct 18 2006, 15:12, said:

Stiam parca ca doar mitropolitul Moldovei poate sa ajunga patriarh, corectati-ma daca gresesc.
Nu gresesti

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Nu gresesti
de unde stiti ?!
eu am mimat un search pe google dar nu m-a luminat...
de ce numai mitropolitul moldovei ?!

#9
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postspare-me, on Oct 18 2006, 15:45, said:

de ce numai mitropolitul moldovei ?!

Așa e cutuma!

#10
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postolteanul, on Oct 20 2006, 20:45, said:

Așa e cutuma!
de ce?eu nu ama auzt de asa ceva

#11
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Daca vrei o parohie buna iti trebuie BANI!

Nu conteaza cit de bun esti. Iti trebuie bani. Altfel ajungi la capatul judetului.

De exemplu parintele Jurca care era si la facultatea de teologie din TM, nu a putut sa mearga la catedrala, a ajuns intr-un cartier marginas. Alti puţoi de 20 ani au ajuns la catedrala, SIGUR nu pe criteriul competentei...

#12
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostH725, on Dec 9 2006, 14:34, said:

Daca vrei o parohie buna iti trebuie BANI!

Nu conteaza cit de bun esti. Iti trebuie bani. Altfel ajungi la capatul judetului.

De exemplu parintele Jurca care era si la facultatea de teologie din TM, nu a putut sa mearga la catedrala, a ajuns intr-un cartier marginas. Alti puțoi de 20 ani au ajuns la catedrala, SIGUR nu pe criteriul competentei...
or fi fost si astfel de cazuri ,dar sa nu generalizam

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ba sa generalizam, fiindca niciodata un amarit nu va ajunge in catedrale si un ciumeg in nus ce sat :wacko: daca vrei sa nu mai generalizam, adu un contraexemplu ;)

#14
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostSyncron, on Oct 18 2006, 14:12, said:

Stiam parca ca doar mitropolitul Moldovei poate sa ajunga patriarh, corectati-ma daca gresesc.
Eu am auzit ca se pregateste terenul pentru securistul sef Bartolomeu Anania si de asta l-au si facut mitropolit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate