Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @honeybee!

La multi ani @canarel!

Intarzieri mari la deschiderea me...

Lenny Kravitz - TK421
 Intrebare pentru pariori vechi

Cat de incomod este sa creșt...

Recomandare router repeater

Unde se poate face o radiografie,...
 bug microsoft store (viteza down...

Memorii RAM cu defect

Recomandare tastatura TKL (Buget:...

De unde pot descarca ROG Armoury ...
 Boloboc digital

Intarziere turnare sapa peste ipat

Intrebare toyota prius

Recomandare Placa Video
 

Cele mai intalnite probleme la DSLR-uri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Am vazut ca pe acest forum exista o multitudine de discutii pe tema problemelor tehnice la apratele foto DSLR. In general s-au discutat problemele cele mai intalnite si s-au gasit solutii. Ceea ce vreau eu in acest topic este sa adunam, explicam si solutionam pe scurt toate problemele tehnice cu care ne confruntam in general, eventual sa postam link-uri catre discutii mai amanuntite.

Pnetru inceput propun sa discutam pe urmatoarele teme:
1. Noise (la ISO mare, la timpi mari de expunere, etc)
2. Praf (pe senzor, pe lentile, in vizor, etc)
3. Pixeli morti, colorati
4. Focalizare incorecta
5. Imagini miscate
6. Imagini incetosate
...etc

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.145
  • Înscris: 29.06.2005
5 si 6  sunt "problemele" utilizatorului.

#3
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Ai dreptate in principiu. Eu insa m-am gandit ca exista si situatii in care pozele ies blurate din vina aparatului (probleme de focus, de procesare, calitatea lentilelor, etc).
De exemplu eu am impresia ca pozele pe care le fac ar trebui sa se vada mai sharp la 100% size (si in situatia in care folosesc timpi mici de expunere: <1/200).

#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.111
  • Înscris: 19.01.2004
mai sharp?
s-ar pune intrebarea: ce obiectiv folosesti? un fix sau un zoom de duzina? daca topicul nu era strict pe Dslr, te-as fi intrebat si ce sensibilitate folosesti ...

topicul tau poate ca ar cere o clarificare, la ce fel de probleme te referi: la unele tehnice, tinind strict de aparat, sau si la cele datorate unei utilizari sa ii zicem neglijente.

#5
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Legat de claritatea imaginilor (sharpness) m-am mai lamurit. Nu e vorba numai de obiectiv, diafragma sau de utilizarea neglijenta... este vorba si de tipul senzorului!
Din cate stiu este vorba despre senzorul de tip Bayer care contine cate 50% pixeli verzi, si cate 25% rosii si albastri, impreuna formand rezolutia senzorului. Astfel rezulta ca imaginea se formeaza printr-o estimare a culorilor si prin interpolarea lor. Este ca si cum senzorul ar avea o rezolutie egala cu 1/3 din cea efectiva.

http://www.dpreview....n/?/key=sensors


Acum sa aduc in discutie o alta posibila problema: soarele. Este posibil ca senzorul sa sufere probleme datorita soarelui? (in cazul fotografierii cu soarele in fata, fara nici un fel de filtru).

#6
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 06.10.2006
O alta problema poate fi un defect mecanic major - blocarea oglinzii (in fatza senzorului CMOS este o oglinda pozitionata la exact 45 grade pentru a transmite imaginea vazuta prin obiectiv in sus, unde exista in viewfinder o alta oglinda tot la 45 grade care reflecta lumina catre ochiul utilizatorului - din acest motiv se numeste aparatul SLR - Single Lens Relfex).
Aceasta se ridica intr-o fractiune de secunda (55milisecunde la Canon EOS 1ds Mark II - cel mai avansat aparat foto canon digital)
Cu timpul se uzeaza si poate ceda - in special daca esti amator de foto tip Paparazzi - multe si consecutive... daca le faci la calitate mica- cat de multe vrei tu una dupa alta. (nu vorbesc neaparat de burst shot - acesta fiind primul lucru care l-am testat cand am cumparat camera)
Praful PE lentile nu e deloc o tragedie. Se curata usor cu periutza speciala si daca doresti neaparat sa stergi orice reziduu - o carpa foarte fina pt lentile (microfibra) [sau chiar pt ochelari - exista in magazinele de optica]
Senzorul e un pic mai complicat... dar tot cu periuta se poate curata praful si de pe acesta... daca a patruns altceva decat praf - exista kituri, si e recomandat pentru ORICE in afara prafului sa folosesti acestea - paleta si lichid de curatzat. - am postat ce probleme aveam eu cu senzorul undeva pe-aici -dar nu recomand, eu sunt mai miserupist dar in acelasi timp stiu sa calculez sansa de eroare destul de bine.
Focalizare... Eu folosesc focus manual in 90% din poze. Bateria se consuma mai incet si iti da un feeling... de palpabilitate - tu faci poza.
Autofocus folosesc doar la Macro - acolo trebuie o finetze mai mare care aparatul stie s-o redea - mana mai greseste - la fel si ochiul uneori.

Pixeli morti sau colorati inca nu am experimentat (THANK GOD!) dar la calitatea la care sunt facute dSLR-urile din ziua de azi (cel putin firmele mai... canonice... aah.. mai sigmatice...aah semnificative) nu cred ca vei intalni des problema asta. Daca da - pui jos cateva sute de RONi (destule) la un Service Autorizat!

Cat despre soare... sunt Nshpee mii de poze facute direct la soare... oricum, banuiesc ca nu faci poza cu expunere 30 de secunde la soare....
Obiectivul are un strat antireflex (solutia aceea colorata care o vezi pe lentile - pana si la unele lentile de ochelari) care probabil da o oarecare protectie...
Senzorul de asemenea e Multi-Coated... dar nu vad vreun motiv posibil pt care sa alegi un shutter speed cand faci poza la soare de mai mult de 1/250 ... maxim 1/50 ... 1 daca vrei sa pui un numar de diafragma foarte mic si daca iti permite lentila.

Apropo de noise - este noise reduction si la aparatele dSLR, desi... daca stii sa faci poze si alegi un ISO/shutter speed/diafragma corect nu vei prea intampina - in special daca ai un obiectiv bun - acesta nu depinde de generatie, producator sau locul unde a fost facut - exista si obiective de firma proaste.


oofff :mellow: sper ca nu am scris prea mult... oricum am incercat sa folosesc un limbaj accesibil si repetand unele chestii le inveti mai bine (si eu si cititorul).


Daca ai/iti iei SLR:
-sigur vei intampina praf pe obiectiv... si daca il tii intr-un studio cu mocheta pe pereti si decontaminare la intrare in el - cumva praful isi gaseste loc - nu trebuie sa umblii prin santiere de constructii sa il culegi pe lentila.
-odata si odata (daca ai mai mult de un obiectiv - fapt destul de indicat - in primul rand ca sa nu il forjezi prea tare pe unu [fiecare e un mic aparat si de la multa uzura cedeaza] - in al doilea rand pentru ca unele sunt ideale si perfecte pt anumite shooting-uri -=50mm f1.8 e foarte bun la portrete si panorame dar nu stie sa apropie=-, -=75-300 e un obiectiv tele destul de bun dar nu e foarte fiabil si nici extrem de satisfacator=-)
-dupa 15000-20000 cadre (la care vei ajunge sigur, nu-ti fa griji, mai ales daca esti pasionat foto) ti se cam gata bateria si va cam trebui sa-ti cumperi alta/altele

Daca optezi pentru supra-popularul 350D atunci ar fi bine sa-ti iei si battery grip neaparat (nu e deloc ergonomic fara el - as refuza sa il folosesc fara grip)




[acest text nu e doar pentru BOGraphics -acum tocmai am vazut ca si-a luat recent un 400D si eu ii recomandam 350D :w00t: - ci mai degraba pentru cei care vor sa ia unul sau tocmai si-au luat recent]

Editat de FLv123, 15 octombrie 2006 - 02:44.


#7
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Intradevar battery grip-ul ar fi util. Problema lui este insa pretul!

Am aflat ca "praful" pe senzor poate aparea si in conditiile in care obiectivul nu a fost scos niciodata. Prin praf ma refer la orice impuritate. Cum? Pai in timpul utilizarii apartului se pot desprinde particule fine (de ordinul micronilor) din mecanismele interne ale acestuia (shutter, oglinda). Este o urmare a uzurii sau, in cazul aparatelor noi, a rodarii. Se mai poate intampla ca stropi foarte mici de substante folosite la gresarea elementelor mecanice (vaselina, ulei, etc) sa ajunga pe senzor.
Astfel imi pot explica de ce am pete pe senzor desi nu am scos obiectivul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate