Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

ce-am facut azi

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#37
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
acum 2 zile am decis sa ma schimb ... destul de radical, e destul de neobisnuit? :P

#38
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 shobi, on Dec 13 2006, 19:15, said:

acum 2 zile am decis sa ma schimb ... destul de radical, e destul de neobisnuit? :P
Depinde ce inseamna schimbarea asta. De la sosete la frizura?  :lol:

#39
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 LED, on Dec 15 2006, 13:00, said:

Depinde ce inseamna schimbarea asta. De la sosete la frizura?  :lol:
mai mult mentala :D

as in: not being a lazy bitch all the time :P
sa fiu mai productiv ...

#40
mariusd1717

mariusd1717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.08.2006

 shobi, on Dec 13 2006, 19:15, said:

acum 2 zile am decis sa ma schimb ... destul de radical, e destul de neobisnuit? :P
De vreo 25 de ani ma tot schimb (nu stiu cati ai tu ) dar io asa m-am plictisit..., incat vreau sa ma schimb la loc  :console:

#41
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

 shobi, on Dec 13 2006, 20:15, said:

acum 2 zile am decis sa ma schimb ... destul de radical, e destul de neobisnuit? :P

De ce vrei Shobi sa te schimbi?Si radical?Am ramas uimita cand am citit chestia asta.

La varsta ta, abia reusesti sa controlezi schimbarile ce se produc continuu, independent de vointa ta.Esti sigur ca vei putea controla 'rezultanta' dintre acestea si cele pe care vrei sa le produci in mod voit?
Ce te faci daca rezultatul n-o sa te multumeasca?Inapoi nu poti sa faci 'pasii', asta-i sigur...
Poate ai nevoie sa te cunosti mai bine sau sa te iubesti mai mult. :)

Sfat avizat, de profesionist ( folosesc o analogie):cele mai multe lucruri despre tine le pot spune pozele tale;daca te uiti atent la ele, daca le analizezi in detaliu, daca te intrebi de fiecare data de ce ai ales sa le faci asa si nu altfel, cum ar fi aratat in alt moment al zilei, intr-o alta incadrare, in alb-negru daca sunt color si color daca sunt alb-negru, cum ar fi fost sa prelucrezi altfel sau ce efecte ar fi produs scoaterea in evidenta a unor elemente si estomparea altora etc., vei sti exact daca trebuie sau nu schimbat ceva si, totodata, vei intelege si controla acest proces.
In plus, vei face poze din ce in ce mai bune, pentru ca analizand fotografiile, iti stimulezi creativitatea si vei constata ca iti vin idei surprinzatoare.

Important !Sa analizezi fiecare poza gandindu-te cum ar fi fost s-o faci in cele mai neprielnice conditii, deoarece se zice ca "Un fotograf bun se cunoaste pe vreme rea". :)

Shobi, pozele tale imi spun ca esti grozav asa cum esti!

Iar daca totusi vrei sa te schimbi, sa nu fie 'radical', ci 'la putere'!   :kisstogether:

Edited by panama35, 17 December 2006 - 20:40.


#42
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

 panama35, on Dec 17 2006, 20:39, said:

De ce vrei Shobi sa te schimbi?
Sa ma risc eu cu un raspuns? :) Cred ca nu stii cum e cand realizezi cat timp a trecut de cand ai facut ultima poza demna de rama (in propria opinie off-course) :)

#43
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
@panama, aproape ca mi-a dat o lacrima in coltul ochiului ...

in esenta vreau sa ma schimb nu ca persoana, ci ca ... productivitate (ca sa zic asa) si anume sa nu mai pierd atat timp degeaba ... pe chestii efemere care oricum nu-mi aduc satisfactie ... timpul asta n-o sa mi-l dea nimeni inapoi asa ca de ce sa nu il fac sa nu-mi para rau de el? :P

@deejay : nu e neaparat de fotografie

totusi mersi ca ma considerati ... grozav :P poate schimbarea nu trebuie sa fie asa de radicala :)

#44
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

 shobi, on Dec 18 2006, 02:02, said:

@panama, aproape ca mi-a dat o lacrima in coltul ochiului ...

Sper ca una virtuala, Shobi... :D

Timpul...da, e nepretuit.DAR, e si aici o smecherie si... contra unei poze care sa-mi placa, poate ti-o spun.Dupa Bac!Si numai daca-l iei cu nota mare! :D

#45
creata

creata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.10.2006
mhm... astazi...a fost o zi destul de aiurea...nu o sa va povestesc tot ca nu vreau sa intristez shi pe altii... dar in timpul in care statem... imi da shi mie un lucru de gandit... shi sper ca voi sa ma puteti ajuta!!! :) ca am ajuns sa nu mai stiu ce sa cred...

de exemplu... la pozele care le voi atasa aici... ma chinuie un lucru... de ce imi apar acele linii aiurea...care nu au ce cauta in cadru...
soarele era foarte puternic...am folosit diafragma 8.0 shi timp de expunere nu mai stiu exact dar intre 1/1600 si 1/2000... si uitati care a fost rezultatul... tin sa spun ca sunt singurele cadre in care mi-a aparut asa!!!  :death:
am un Canon A520...shi nu am facute cu el decat vreo 7500 de cadre...mi s-a spus ca poate fi de vina... senzorulll...care e pe cale sa se strice... sau cardul...care ar trebui schimbat... nu stiu ce sa mai cred... voi ce parere aveti?  :confuzzled:

Attached Files



#46
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Daca nu as vedea unde sunt facute cadrele m-as gandi si la interferente. Ma gandesc la vreun condensator devalorizat (dar e posibil sa aberez). Totusi nu vad de ce ar fi un semn de oboseala din partea senzorului. O fi o functionare defectuoasa din cauza temperaturii dar eu nu am intalnit niciodata o astfel de reactie a unei camere la temperaturi scazute.

#47
creata

creata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.10.2006

 deejay86, on Dec 18 2006, 18:53, said:

Daca nu as vedea unde sunt facute cadrele m-as gandi si la interferente. Ma gandesc la vreun condensator devalorizat (dar e posibil sa aberez). Totusi nu vad de ce ar fi un semn de oboseala din partea senzorului. O fi o functionare defectuoasa din cauza temperaturii dar eu nu am intalnit niciodata o astfel de reactie a unei camere la temperaturi scazute.
cadrele sunt facute la cota 2000 in fagaras... temperatura nu era scazuta...din contra era ft cald...
un soare puternic... chiar nu stiu ce sa mai cred... :death:

#48
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
De la inceputul anului nu mai ies din casă fără cameră  :naughty: . Tot de la inceputul anului n-am mai găsit un subiect care să merite să scot camera din geantă.  :sadwalk: .... Culmea azi nu am mai luat-o și.... nu unul, ci 4!!! Aaaaaaaaaaa! :deadtongue:

#49
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

 Semper Pri, on Jan 12 2007, 20:05, said:

Culmea azi nu am mai luat-o și...

Semper Pri, pe Fun nu se pune.Ma refer la intrebarea:

Nu aveai nici telefonul la tine?Nu? :D

:coolspeak:

#50
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Astazi (de fapt ieri) am fost la prima mea sedinta foto. Locatia  - grozava (cariera de carbune), conditiile - potrivnice, modelul - fotbalist :( , eu - cam depasit de situatie. Rezultatele nu sunt notabile :( ... noroc ca pretentiile sunt mici. Dar totusi ... EU ... la sedinta foto  :w00t:

Edited by deejay86, 13 January 2007 - 01:50.


#51
glodeanucatalin

glodeanucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 30.07.2006
Suna bine ideea cu sedinta ta foto... cariera-fotbalist ..ceva de genul reclamele alea la Nike si Adidas .... a folosit si minge banuiesc..etc? echipament de fotbalist?
Poate dai o mostra ca suna tare bine :)

#52
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
azi facu-i mai nimic....veni copntrol la firma si sefu ne trimise pe noi angajatii care se ocupa de teren la plimbare .....deci in concluzie am frecat menta .....:)

#53
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

 panama35, on Jan 12 2007, 22:56, said:

Nu aveai nici telefonul la tine?Nu? :D

:coolspeak:

Nu am telefon cu cameră. N-am vrut sa investesc aiurea când sectorul ăsta se dezvoltă asa rapid. Astept un an, doi maxim si imi iau unul reflex si eventual cu bounce   :roflmaofast:

P.S. deejay86 mă bucur sincer pt tine. Se simte că ți-ai ridicat moralul.  :coolspeak:

Edited by Semper Pri, 13 January 2007 - 09:13.


#54
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Nu, nu chiar. Ideea e ca echipa de fotbal (Pandurii) este sponsorizata de minerit si vroiau un jucator in haine de miner. Din pacate conditiile au fost cum nu se puteau mai proaste. Trebuia sa prind fotbalistul si echipamentele de cariera in cadru (enorm de mari) si timpul pana la apus nu ne permitea sa traversam cariera, asadar am pozat cu soarele in fata :(. A doua chestie care m-a frustrat enorm a fost ca (tot din graba) nu si-a mai luat si pantaloni de miner. Pe de alta parte fotbalistul a stiut sa colaboreze cu mine cum stiu eu sa joc fotbal. Asadar, valoare artistica 0, valoare pentru articol mediocra :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate