Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Angajat la Mc'Donalds

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
Tocmai am primit un raspuns de la Mc'Donalds sa ma prezint pentru un interviu.
Nu stiu sigur daca voi merge sa lucrez la ei, am auzit multe si pro si contra.
Ati lucrat vreodata la Mc' sau aveti cunostinte. Cum sunt conditiile, salariul, etc..?

#2
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
Sa lucrezi ca ce?

#3
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Io numa de bine am auzit ce-i drept nu am lucrat la ei da un prieten ma tot batea la cap sa ma angajez acolo si as fi facut-o daca mi-ar fi permis programu de la faculta

#4
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
eu am auzit contrariul. De la cineva care a lucrat la Mc-ul din Romana. Dupa aproximativ o luna si-a luat zborul...zicea ca nu mai suporta. Salariul de kko, conditii naspa, program aiurea si mai presus de toate, felul in care se comportau cu angajatii.

Sa nu uit....el era student si lucra acolo la vanzare. Poate in alte segmente e altfel.

#5
ptero

ptero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.10.2006

View Postadryyan, on Oct 5 2006, 19:39, said:

Tocmai am primit un raspuns de la Mc'Donalds sa ma prezint pentru un interviu.
Nu stiu sigur daca voi merge sa lucrez la ei, am auzit multe si pro si contra.
Ati lucrat vreodata la Mc' sau aveti cunostinte. Cum sunt conditiile, salariul, etc..?
am lucrat in mac. ofera un inceput SI ATAT. as putea sa iti spun ce si cum acolo dar n-o voi face. in schimb iti voi spune altceva : indiferent de norma de lucru, de banii care ii vei lua, de ce crezi tu ca ofera macul, nici un salariu nu este de ajuns pentru(aici m-am gandit un pic mai mult pentru a-ti reda o imagine cat mai apropiata de realitate) mizeria umana generala suportata, in special din partea asa-zisilor manageri, si a lucratorilor care le fac jocul, etc. daca vrei sa participi la un carnaval cu mastile pe fata, angajeaza-te, si suporta! in cele din urma vei deveni unul dintre ei.

#6
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
cam cat castiga un salar la un angajat care serveste si distribuie mancarea pt clienti La Mc Donald? :mellow:
sunt curios :huh:

#7
fly78

fly78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2006

View Postptero, on Oct 6 2006, 23:36, said:

am lucrat in mac. ofera un inceput SI ATAT. as putea sa iti spun ce si cum acolo dar n-o voi face. in schimb iti voi spune altceva : indiferent de norma de lucru, de banii care ii vei lua, de ce crezi tu ca ofera macul, nici un salariu nu este de ajuns pentru(aici m-am gandit un pic mai mult pentru a-ti reda o imagine cat mai apropiata de realitate) mizeria umana generala suportata, in special din partea asa-zisilor manageri, si a lucratorilor care le fac jocul, etc. daca vrei sa participi la un carnaval cu mastile pe fata, angajeaza-te, si suporta! in cele din urma vei deveni unul dintre ei.

nimic mai adevarat.am lucrat la mac acum 6 ani,jumatate din angajati aveau ulcer dobindit pe baza de stres
in special din partea asa-zisilor manageri,ca sa citez.daca vrei angajaza-te,dar vei regreta.apropo,la mac nu lucrezi la vinzare ci peste tot,un angajat stie sa faca orice,inclusiv sa stringa chistoace de pe jos.eu n-am facut armata dar mac-ul e un fel de marina din cite am auzit de la cei ce au facut-o.am lucrat 8 luni si am plecat de acolo cu gastrita.succes.

#8
artiphyst

artiphyst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.11.2005
Ciudat numai bolnavi pe la Mac, ce stres al dracului o fi acolo. Eu nu stiu pe unde ati lucrat voi si cand anume dar pe vremea cand Mcd deschidea primul restaurant in Romania nu existau multe firme care sa ofere conditii asa zise "occidentale". Zicea cineva mai sus daca vrei un START este ok, daca vrei mai mult apai tre' sa muncesti, asta este filozofia lor. Si apropo de acel stres, unde anume nu exista?

PS: salariul nu este asa de mare, dar avantajele ulterioare exista (vorbind din proprie experienta)

Edited by artiphyst, 07 October 2006 - 20:18.


#9
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006

View Postartiphyst, on Oct 7 2006, 23:15, said:

PS: salariul nu este asa de mare, dar avantajele ulterioare exista (vorbind din proprie experienta)

Un 200 euro cel putin cred ca se castiga

#10
ptero

ptero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.10.2006

View Postdave, on Oct 7 2006, 19:24, said:

cam cat castiga un salar la un angajat care serveste si distribuie mancarea pt clienti La Mc Donald? :mellow:
sunt curios :huh:
salariul depinde de norma de lucru. si cum niciodata nu vei lucra dupa un program fix(daca de exemplu esti la norma de sase ore, vei lucra aprox cam 7,8 ore pe zi) apar orele suplimentare deci niste sporuri(la fel de noapte). primesti bonuri de masa. legat de stresul de care zicea cineva mai sus, cred ca a folosit o exprimare blanda. stres e putin zis. si apropo de marina :) gandeste-te ca esti un racan cu care se va sterge mult timp pe jos. macul la deschidere a fost o luna de miere, totusi de o scurta perioada. bolile de care la fel a zis cineva mai sus, sunt REALE. in general, si cu timpul, vei investi o parte din bani in tratarea multor si periculoase afectiuni dobandite in mac. succes.

#11
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Pentru a te angaja la ei trebuie sa trimit un cv pe adresa lor de mail? Sau exista un departament de resurse umane in fiecare oras? Care e procedura?

#12
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View PostImDrunk, on Oct 6 2006, 00:13, said:

Io numa de bine am auzit ce-i drept nu am lucrat la ei da un prieten ma tot batea la cap sa ma angajez acolo si as fi facut-o daca mi-ar fi permis programu de la faculta


Ciudat, in pofida a tot ceea ce povestiti voi aici de "stres e putin spus" si altele, MCD se afla in topul Capital din Octombrie 2006, 100 Companii pentru care sa lucrezi. Veti raspunde ca nu are importanta, ca cei de la Capital au privit superficial. SI totusi, atat de superficial incat sa-i gabe in primele 100 firme ale tarii?
In plus, cand cumperi de la MCD nu-i vezi chiar asa disperati de stres, asta s-ar putea citi pe fata. Nu sunt de exemplu asemenea lucratorilor de la Posta Romana sau Curieratele astea rapide. Acolo da, acolo in zambetul functionarului citesti stresul si spaima. Probabil a fost cineva mai sensibil.

#13
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostStGermain, on Oct 8 2006, 14:13, said:

In plus, cand cumperi de la MCD nu-i vezi chiar asa disperati de stres, asta s-ar putea citi pe fata. Nu sunt de exemplu asemenea lucratorilor de la Posta Romana sau Curieratele astea rapide. Acolo da, acolo in zambetul functionarului citesti stresul si spaima. Probabil a fost cineva mai sensibil.
Daca ar avea stressul vizibil ar zbura instantaneu (cam ca puiul congelat din reclama aia timpita  :w00t: )

#14
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
nush dar daca ma duc la mc'donalds nu vad acele zambete pe fata vanzatorilor cum vad la KFC de exemplu.cat despre macare nu e sanatoasa nici cea de la mc'donalds si nici cea de la kfc si nici una ....
cat despre salar am auzit ca e in jurul lui 200 Euro

#15
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006

View PostStGermain, on Oct 8 2006, 16:13, said:

Ciudat, in pofida a tot ceea ce povestiti voi aici de "stres e putin spus" si altele, MCD se afla in topul Capital din Octombrie 2006, 100 Companii pentru care sa lucrezi.
Sunt parere ca topul ala din Capital e complet aiurea facut.
Daca ai fi din Sibiu vei intelege.
Holdingul Atlassib (printre primele companii de transport international) e pe locul 7 in acel top de 2 lei, pentru ca odata angajat la firma Atlassib greu vei mai putea pleca, esti tratat ca o mizerie, salariul niciodata nu il vei primi exact, ore suplimentare se fac in prostie si nu se platesc si multe alte aspecte. Compania asta de care vorbesc nu ar fi trebuit sa fie in acest top, nici macar in topul 1000 daca s-ar face.

#16
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View Postadryyan, on Oct 8 2006, 16:21, said:

Sunt parere ca topul ala din Capital e complet aiurea facut.
Daca ai fi din Sibiu vei intelege.
Holdingul Atlassib (printre primele companii de transport international) e pe locul 7 in acel top de 2 lei, pentru ca odata angajat la firma Atlassib greu vei mai putea pleca, esti tratat ca o mizerie, salariul niciodata nu il vei primi exact, ore suplimentare se fac in prostie si nu se platesc si multe alte aspecte. Compania asta de care vorbesc nu ar fi trebuit sa fie in acest top, nici macar in topul 1000 daca s-ar face.

Foarte adevarat! Cunosc si eu pe cineva care lucreaza la Atlassib si mi-a facut o prezentare suficient de ampla a conditiilor de munca (foarte diferita de articolul din top capital).
In legatura cu MacDonald's, tocmai acest lucru mi-a trezit interesul si anume faptul ca se regaseste in topul capital.

#17
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
Am lucrat si eu pentru McD in Statele Unite. Probabil este alta poveste fata de ce este in .ro,dar.. Castigam 7usd/h, era asa mult pentru ca era intr-un oras si intr-o zona naspa, putin frecventata. Am fost tratat foarte bine, chiar extrem de bine, m-au angajat chiar daca la inceput nici nu am avut SSN. In 2 saptamani maxim am invatat sa fac tot acolo, de la maturat pina la sandwich-uri, cartofi prajiti, samd. Consider ca a fost o experienta buna, nu m-as angaja in Romania! :death:

#18
ptero

ptero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.10.2006

View PostStGermain, on Oct 8 2006, 14:13, said:

Ciudat, in pofida a tot ceea ce povestiti voi aici de "stres e putin spus" si altele, MCD se afla in topul Capital din Octombrie 2006, 100 Companii pentru care sa lucrezi. Veti raspunde ca nu are importanta, ca cei de la Capital au privit superficial. SI totusi, atat de superficial incat sa-i gabe in primele 100 firme ale tarii?
In plus, cand cumperi de la MCD nu-i vezi chiar asa disperati de stres, asta s-ar putea citi pe fata. Nu sunt de exemplu asemenea lucratorilor de la Posta Romana sau Curieratele astea rapide. Acolo da, acolo in zambetul functionarului citesti stresul si spaima. Probabil a fost cineva mai sensibil.
nu exista zambet in mac pt ca nu ti se da voie sa arati tristetea(ori orice altceva negativ din sufletul tau). compania castiga, lucratorii sunt inlocuiti. mediul mac este insensibil. oamenii atat de rai incat oricat de 'tare' ai fi tu, in cazul in care continui la ei(si au multe modalitati sa te atraga) te vor face sa le ciugulesti din palma. si de cele mai multe ori nu vei avea parte nici de mult doritele firimituri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate